Пређи на садржај

Портал:Србија

С Википедије, слободне енциклопедије

Добро дошли на  Портал Србија


О Порталу
Грб Србије
Грб Србије

Србија је континентална држава која се налази у југоисточној Европи (на Балканском полуострву) и у средњој Европи (Панонској низији).

У саставу Републике Србије налазе се две аутономне покрајине Војводина и Косово и Метохија. Србија је демократска држава свих грађана који живе на њеној територији, заснована на владавини права. На северу се граничи са Мађарском, на истоку са Румунијом и Бугарском, на југу са Северном Македонијом и Албанијом, а на западу са Црном Гором, Босном и Херцеговином и Хрватском.

Од завршетка Првог светског рата била је саставни део заједничке државе са већином балканских Јужних Словена првобитно у Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца, касније преименованој у Краљевину Југославију, затим у Социјалистичкој Федеративној Републици Југославији, Савезној Републици Југославији и Државној заједници Србија и Црна Гора. Од 2006, као наследница СЦГ, Србија је поново постала суверена и независна држава.

Главни град је Београд. Са близу 1,6 милиона становника он је административно, економско и културно средиште Србије.

Изабрана биографија

Фотографија Петра Кочића
Фотографија Петра Кочића

Петар Кочић (Стричићи код Бање Луке, 29. јун 1877Београд, 27. август 1916) био је српски књижевник и политичар. Сматра се једним од првих писаца модерне у српској књижевности, али и личношћу која је својим животом и политичком делатношћу постала узор различитим политичким струјама у потоњој историји српског народа.

Студирао је на Бечком универзитету од 1899. до 1904. године, а након кратког боравка у Београду био је постављен за професора српске гимназије у Скопљу, одакле је био отпуштен након писања сатиричног чланка, те се 1905. вратио у Сарајево. У Босни и Херцеговини је започео политичку борбу за побољшање положаја српског становништва залагажући се посебно за ослобађање кметова. Писао је ватрене чланке против аустроугарске управе, учествовао у великом народном штрајку (1906) и радио на окупљању српских снага. Аустроугарска власт је у Кочићу видела велику опасност те је радила на сузбијању његове политичке делатности. Три пута је био хапшен и затваран због новинских чланака и критике власти. Укупно је провео две године у затвору и то већином у самици, што је негативно утицало на његово душевно здравље. У Бањој Луци је покренуо лист Отаџбина. Као национални и социјални револуционар, Кочић је био веома омиљен у сељачким масама и код напредне омладине, па је изабран и за посланика Босанско-херцеговачког сабора, али је ову функцију напустио 1913. због погоршања здравља. Године 1914. примљен је у душевну болницу у Београду, где је дочекао почетак Првог светског рата и где је након две године преминуо.

Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Изабрани чланци
Сјајни чланци:

Ада ЦиганлијаБеоградВелико ратно острвоВладе ДивацВојна болница НишГрб БеоградаДушан ЈерковићЖивко ПавловићИсторија Срба пре НемањићаЈован ВладимирЈован ЦвијићМихајло ПупинМарко ГобељићНишНовак ЂоковићОпштина БаточинаОџациСеоба СрбаСлучај РачакСпоменик борцима РеволуцијеСрбијаСтари РасСтефан ЛазаревићСтефан НемањаСтефан МилутинСтруганикСува планинаНишка БањаСићевачка клисураХрам Светог Саве у Београду

Добри чланци:

Александар ЂорђевићАна ИвановићБеоградска тврђаваВинчанска култураВршачки замакГалија (музичка група)Градска општина Нови БеоградГрадска општина Савски венацВојводина у Народноослободилачкој борбиВукашин МрњавчевићДрагутин Калор МилодановићДејан МедаковићЖивот и дела бесмртног вожда КарађорђаИво АндрићИсторија ПиротаМанастир Црна РекаНикола ЈокићНикола ПашићНемањићи — рађање краљевинеНови СадПриштинаСвети Георгије убива аждахуСимонида НемањићСкореновацСпасенија Цана БабовићСпомен-гробље на КрушикуСремска МитровицаФК Текстилац ОџациФудбалска репрезентација СрбијеЦинцар Јанко Поповић

Изабрана фотографија


[[Датотека:|x350px| ]]

Изабрани чланак

Шаблон:ИЧ-

Да ли сте знали
Тематске изабранe фотографије

нови сад београд фрушка гора

ниш

тара други светски рат копаоник

Википедија на српском језику

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.

Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 63,5 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 693.000 на српском.

Сродни пројекти
Србија на Викивестима     Србија на Викимедијиној Остави Србија на Викицитату
Вести Слике и мултимедијални фајлови Цитати
:n:sr:Србија
Commons:Србија
Викицитат:Србија
Остали Портали