Пређи на садржај

Портал:ЛГБТ+

С Википедије, слободне енциклопедије

ЛГБТ+
Портал

Добродошли на ЛГБТ портал!

ЛГБТ+ је скраћеница која се односи на лезбејке, геј, бисексуалне, трансродне и све друге особе које нису хетеросексуалне или цисродне. Скраћеница ЛГБТ у употреби је од почетка последње деценије двадесетог века, као замена за термин „геј заједница“, за који су многи унутар заједнице сматрали да не обухвата и не представља све оне на које се односи. У скорије време, често се користе дужи иницијализми како би већи спектар људи био покривен термином додавајући слова или знакове, као што су И (за интерсексуалне особе), К (за квир особе), А (за асексуалне особе), + (који обично стоји на крају и означаве све оне чије слово није споменуто) итд.

Изабрани чланак

Стоунволска револуција позната и као Стоунволска побуна (engl. Stonewall riots) представља серију спонтаних, насилних демонстрација против полицијске рације које су започеле у раним јутарњим сатима 28. јуна 1969, у непосредној близини бара Стоунвол ин у њујоршкој четврти Гринвич вилиџ. Догађај се често наводи као први случај у америчкој историји када су се особе унутар ЛГБТ заједнице побуниле против праксе систематског прогона сексуалних мањина која је имала подршку владе. Овај догађај сматра се почетком организованог активизма и покрета за геј права у Сједињеним Америчким Државама и остатку света.

После Стоунволске револуције, ЛГБТ особе у Њујорку морале су прећи преко родних, класних и генерацијских препрека како би створили кохезивну заједницу. У року од шест месеци у Њујорку су формиране две геј активистичке организације, а покренута су и три новинска листа са циљем да промовишу права геј мушкараца и лезбијки. У року од неколико година организације за геј права основане су широм САД и света. Дана 28. јуна 1970. одржане су прве параде поноса у Лос Анђелесу, Чикагу и Њујорку поводом годишњице немира. Слични маршеви организовани су и у другим градовима. Данас се параде поноса одржавају широм света, обично крајем јуна, у знак сећања на Стоунволску револуцију. даље...

Изабрана слика

Застава поноса трансродних особа
Застава поноса трансродних особа
Застава поноса трансродних особа

Напомене

Уколико напишете неки кратак чланак (клицу) који има везе са ЛГБТ+ темама, молимо Вас да користите шаблон {{клица-ЛГБТ+}} како би означили да чланак није завршен и да му треба допуна. ЛГБТ+ клице можете наћи у категорији Клице ЛГБТ+.

Потребни чланци

Уколико желите да помогнете у стварању ЛГБТ портала, овде ћете наћи чланке које је потребно направити, средити или проширити.



Права ЛГБТ+ особа у државама Европе
Филмови

Литература и извори за писање чланака

Уредници

Уколико желите да доприносите овом порталу и чланцима о ЛГБТ темама, можете дописати своје корисничко име испод.

  1. --В и к и в и н др е ц и 05:40, 3. април 2011. (CEST)
  2. --Болен (р) 16:03, 9. август 2011. (CEST)
  3. --ΝικολαοςΒ. (разговор) 19:49, 5. мај 2013. (CEST)
  4. --IмSтevan разговор 15:22, 19. јун 2022. (CEST)

Изабрана Биографија

Труман Капоте (енгл. Truman Capote; Њу Орлеанс, 30. септембар 1924Лос Анђелес, 25. август 1984) био је амерички писац рођен у Луизијани, у граду Њу Орлеансу, а умро у 59. години у Лос Анђелесу.

Најпознатији је по романима Други гласови, друге собе, Доручак код Тифанија, Хладнокрво убиство и Услишене молитве који су постали саставни део америчког књижевног канона двадесетог века. Поред књижевне каријере Капоте је остао упамћен и по богатом и интригатном животу који је привлачио таблоиде који су од њега направили звезду седамдесетих. Године 2006. снимљен је филм према догађајима који су довели до писања романа Хладнокрвно убиство под једноставним насловом „Капоте“. Овај филм донео је Филипу Симору Хофману награду Оскар за најбољу главну мушку улогу.

Да ли сте знали?

  • ... да су 13 од првих 14 римских царева били или бисексуалци или хомосексуалци?
  • ... да је прва држава на свету која је легализовала истополне бракове била Холандија 2001. године...
    • и да је Каталонија била прва регија у свету која је легализовала истополна партнерства 1998. године?
  • ... да је прва успешна парада поноса у Београду одржана тек 2014. године, после више од деценије неуспешних покушаја?
  • ... да модеран покрет за ЛГБТ+ права почиње Стоунволском револуцијом?
  • ... да је енглески фудбалер Џастин Фашану био први професионални фудбалер који је изашао из ормара као геј и то учинио 1990. године?
  • ... да је парада поноса у Њујорку 2019. била највећа парада поноса икад и да је имала између 4 и 5 милиона учесника?
  • ... да су први пећински цртежи који приказују хомосексуалне односе настали чак у 10. миленијуму пре нове ере?
  • ... да се у Ирану хомосексуални акти кажњавају смртном казном, док је у исто време трансродност легална, а трансродним особама је омогућено да изврше промену пола у иранским клиникама?
  • ... да је стопа самоубистава код младих ЛГБТ+ особа вишеструко нижа у државама са мање законске и друштвене дискриминације ЛГБТ+ особа, него у онима где је дискриминација свеприсутна?
  • ... да је Јамајка, због честих хомофобичних напада и убистава ЛГБТ+ особа, означена од стране активиста и организација за заштиту људских права као најхомофобичније место на планети?
  • ... да је Алан Тјуринг био геј?
  • ... да многи научници деле став да се сексуална оријентација обликује код већине људи у раном узрасту кроз сложене интеракције; биолошких, психолошких и социјалних фактора.

Опширније

Категорије

Изабрани чланци

Остали портали