Пређи на садржај

Портал:Црна Гора

С Википедије, слободне енциклопедије

Портал Црна Гора

Грб Црне Горе
Грб Црне Горе
Застава Црне Горе
Застава Црне Горе

Црна Гора је држава која се налази у југоисточној Европи (на Балканском полуострву). На југу излази на Јадранско море, а граничи се са Хрватском на западу, Босном и Херцеговином на сјеверозападу, Србијом на сјевероистоку и Албанијом на југозападу.

Као Дукља, стекла је независност од Византије 1042. а под влашћу Војислављевића уздигнута је на степен краљевине, чији је први краљ био Михаило I Војислављевић. Наслиједио га је Константин Бодин, након чије смрти је престала да постоји краљевина. Током 12. вијека, Стефан Немања је освојио област која се након Војислављевића називала Зета и у саставу Немањића била је све до смрти цара Уроша нејаког, након чега је власт преузела династија Балшића. Територијом су касније владали српски деспоти Стефан Лазаревић и Ђурађ Бранковић, након чега је власт преузела династија Црнојевића. Године 1496. Зета је пала под власт Османског царства, гдје је имала посебан статус, али је народ изазивао разне буне одбијајући да прихвати османску власт. Године 1697. на власт је дошао Данило Петровић Његош, родоначелник династије Петровићи Његоши, чиме је почео период владавине цетињских митрополита. За вријеме владавине Данила I Петровић Његоша, Црна Гора је уздигнута на степен књажевине, а за вријеме Николе Петровић Његоша након што је побиједила османску војску у биткама код Вучјег дола и на Фундини, на Берлинском конгресу 1878. призната јој је независност.

Године 1905. донесен је први Устав, а 1910. Црна Гора је постала краљевина. Током Првог свјетског рата краљ Никола је побјегао у егзил 1916. а након завршетка рата, на Подгоричкој скупштини је донесено неколико одлука: збацивање краља Николе и династије Петровића Његоша у корист династије Карађорђевића, уједињење Црне Горе са Краљевином Србијом и исказивање подршке уједињењу свих Срба, Хрвата и Словенаца. Првобитно је била у саставу Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, док је држава касније промијенила назив у Краљевина Југославија, а затим у Социјалистичка Федеративна Република Југославија. Након отцјепљења других држава током 1990-их, остала је у заједници са Србијом у Савезној Републици Југославији, која је касније промијенила назив у Србија и Црна Гора. Након референдума из 2006. постала је независна држава.

Главни град Црне Горе је Подгорица, док је Цетиње пријестоница.

Изабрани чланак

Слика недеље

Теме

Вијести

Биографија

Иво Визин
Иво Визин

Иво Визин (18061868) је био морепловац. Родио се у Прчњу, а школовао у родној Боки гдје је стекао звање поморског капетана. Рођен је у породици из Истре.

Капетан Визин је имао једрењак дугачак 30 метара, чија је носивост била 311 тона. Звао се Сплендид и имао је 11 чланова посаде. Испловивши 1852. године из белгијске луке Антверпен, једрењак је кренуо за чилеанску луку Валпараисо. Свраћао је у Сан Франциско и Хонолулу. На Далеки исток је стигао 1853. године и Визин је на тим просторима трговао шест година пловећи Тихим океаном и Кинеским морем. За Европу је кренуо из Сингапура, ишао је око Рта добре наде и 1859. године је стигао у енглеску луку Плимут.

Пловидба је трајала 9 година и једрењак је прешао преко 100.000 наутичких миља.

У литератури СФРЈ прије њеног распада се истицао као „први Југословен који је опловио земаљску куглу“, а Војна и Поморска енциклопедија уступиле су му посебне енциклопедијске јединице. Неки извори сматрају да је Стеван Вукотић из Братишића био први Југословен који је отпловио свијет, када је 1823. као навигациони официр кренуо на пут око свијета пловећи под руском заставом.

Да ли сте знали

Уредници

Помозите и Ви

Информације

Добри чланци

Остали портали на српској википедији