темељно упознавање са свим програмима и припрема библиотекара за учешће у активностима Викимедије Србије
постављање нових страница на Википедији везаних за саме библиотеке и њихову културну делатност
постављање галерије слика везаних за библиотеке или установе у чијем су оне саставу
постављање што квалитетнијих и потпунијих библиографских података везаних за библиотеке и њихову делатност уз поштовање свих ауторских права (линкови до комплетних садржаја текстова, библиографски подаци о штампаним и електронским изворима информација и сл.).
Организација 5–8 трочасовних предавања у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“ и другим културно-образовним институцијама у Србији о Викимедији Србије и Википедији, као и о уређивању страница на Википедији.
Организација 5–8 шесточасовних радионица у електронским учионицама (до 12 полазника по радионици) у Универзитетској библиотеци и другим установама ван Београда које поседују техничку опрему и приступ интернету.
Организација 2–4 уређивачка маратона као помоћ заинтересованим колегама за постављање садржаја на Википедију.
Пријавите се на Ваш кориснички налог (који сте претходно креирали).
У заглављу са десне стране кликните на Ваше корисничко име да бисте започели уређивање на својој корисничкој страни.
Почните да уређујете страницу са неколико реченица о себи (име, године, место-град рођења, основна школа, факултет, хоби, радно место и сл).
Своје име подесите да буде подебљан текст, а назив основне и средње школе да буде курзиван текст. Место или град где сте рођени повежите унутрашњом везом (плави линк).
Направите поднаслов „Библиотека“ и у оквиру њега напишите две три реченице о томе.
На интернету пронађите сајт Ваше библиотеке/институције.
Направите поднаслов „Референце“ и у оквиру њега ставите шаблон reflist
Ископирајте линк сајта гимназије и референцирајте текст у одељку „Библиотека“ према упутству са предавања.
Направите поднаслов „Моје омиљене државе“ и у оквиру њега направите списак од три до пет држава по избору, користећи неки од начина за набрајање и повежите их унутрашњом везом.
Направите поднаслов „Спољашње везе“ и у оквиру њега направите спољашње везе ка линку сајта Ваше библиотеке, и још два сајта по избору (никако фејсбук, твитер и друге друштвене мреже).
Идеја за пројекат Вики библиотекар настала је 12. децембра 2013. године на догађају везаном за ЦЦ лиценце одржаном у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић” и њени творци су Александра Поповић и Ђорђе Стакић. Агенда тог догађаја доступна је овде, а фотографије овде.
Прва обука и радионица за припрему пројекта одржана је 30. јануара 2014. у библиотеци. Током лета 2014. поднет је Викимедији Србије предлог пројекта Вики библиотекар и пројекат је убрзо одобрен за 2015. годину. Аутори првог акредитованог пројекта су: Александра Поповић, Оја Кринуловић и Ђорђе Стакић.
12. фебруар 2015 - Ђорђе Стакић је одржао уводно предавање за учеснике пројекта Вики-библиотекар. Присутно је било 10-ак учесника, од којих су 3 особе биле из 3 различите библиотеке, а остали из Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“. Слике можете видети овде.
20. фебруар - Александра Поповић (Оја Кринуловић и Ђорђе Стакић) је одржала уводно предавање на Скупштини Заједнице универзитета у Србији Акредитован курс Вики-библиотекар за 2015. годину у Универзитетској библиотеци “Светозар Марковић”. Објашњен је пројекат у краћим цртама и акредитован семинар Вики-библиотекар код Народне библиотеке Србије. Присуствовало је 34 полазника из различитих градова Србије (Крагујевца, Лесковца, Ниша, Новог Сада). Ту је и договорена радионица са Централном библиотеком Универзитета у Новом Саду која би била одржана у њиховој библиотеци. Презентацију и слике са Скупштине можете видети овде.
16. i 17. април - Александра Поповић и Оја Кринуловић су присуствовале стручном скупу Усклађивање потреба и могућности у савременом библиотекарству у Требињу који је организовало Друштво библиотекара Републике Српске. Више информација о темама скупа можете погледати на линку [1]. Александра Поповић (Оја Кринуловић и Ђорђе Стакић) је излагала рад на тему ЗНАЧАЈ БИБЛИОТЕКА И ВИКИПЕДИЈЕ У ШИРЕЊУ ОБРАЗОВАЊА пред више од 100 присутних библиотекара из Републике Српске и Републике Србије. Презентацију и слике са скупа можете видети овде.
23. април - Александра Поповић и Оја Кринуловић су одржале предавање у Народној библиотеци Ужице на тему Википедије и Викимедије Србије, као и на тему уређивања чланака на Википедији Србије. Присуствовала је 21 особа (Народна библиотека Ужице, ОШ "Душан Јерковић", Учитељски факултет, Народни музеј Ужице, Народно позориште Ужице и библиотекарка Библиотеке "Љубиша Р. Ђенић" из Чајетине. Слике можете видети овде.
14. мај - Александра Поповић и Оја Кринуловић су одржале предавање у Централној библиотеци Универзитета у Новом Саду на тему Википедије и Викимедије Србије, као и на тему уређивања чланака на Википедији Србије. Ивана Гусларевић је одржала предавање на тему GLAM пројеката Викимедије Србије. Присуствовало је 16 колега (Технолошки факултет Универзитета у Новом Саду, Универзитет у Новом Саду, Филозофски факултет Универзитета у Новом Саду, Природно-математички факултет Универзитета у Новом Саду, Учитељски факултет на мађарском језику у Суботици Универзитета у Новом Саду, Градска библиотека у Новом Саду и Библиотека Матице српске). Слике можете видети овде.
05. јуни - Драгана Столић је одржала предавање у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" поводом доласка делегације Wikimedia фондације. Предавање је садржало основне информације о историји Универзитетске библиотеке, њеном раду, пројекту Вики-библиотекар, изазовима и плановима за будућност везану за продужетак истог пројекта и за наредну годину. Презентацију и слике можете видети овде.
11. јуни - Александра Поповић и Оја Кринуловић су одржале предавање у Бањи Врујци на тему Википедије и Викимедије Србије, као и на тему уређивања чланака на Википедији Србије. Присуствовало је 21 колега (Народна библиотека Осечина, Градска библиотека, дечије одељење "Слободана Ж. Марковића" из Љига, Градска библиотека Лајковац, Библиотека "Милован Глишић" из Мионице, Градска библиотека Лајковац, Матична библиотека "Љубомир Ненадовић" из Ваљева, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић" из Београда и Библиотека града Београда). У сарадњи са Интернет клубом Љиг је организован овај догађај и били су представници Колубарског округа. Слике можете видети овде.
23. јуни - Сања Антонић је одржала предавање у Библиотеци Етнографског музеја у Београду. Кроз разговор и презентацију представљен је пројекат Вики-библиотекар, Викимедија Србије и уређење чланака на Википедији. Присуствовало је 10 колега из 9 различитих установа (Музеја жртава геноцида, Музеја савремене уметности, Етнографског музеја, Позоришног музеја, Војно-медицинске академије, Завода за заштиту природе Србије, Архива Србије, Народног музеја и Библиотеке града Београда). Презентацију и слике можете видети овде.
03. јул - Сања Антонић је организовала предавање за ученике основних и средњих школа, као и студенте који припадају организацији Савеза извиђача Србије. Присуствовали су ученици основних школа (ОШ "Михаило Петровић Алас", ОШ "Драгојло Дудић", ОШ "Свети Сава"), средњих школа (ЕТШ "Никола Тесла", Зуботехничка школа, Пољопривредна школа са домом ученика ПКБ и Ваздухопловна академија), студенти (Факултет политичких наука Универзитета у Београду). Извиђачи су упознати са Википедијом Србије и основним принципима рада у њој. Слике можете видети овде.
25. и 26. септембар - Александра Поповић и Милица Шевкушић су присуствовале научној међународној конференцији Дигитална хуманистика у Београду коју је организовао Филолошки факултет Универзитета у Београду. Више информација о темама скупа можете погледати на линку Програм конференције. Александра Поповић и Милица Шевкушић (и Ђорђе Стакић) су излагале рад на тему Библиотеке и Википедија заједно на вебу: слободно знање за све. Презентацију и слике можете видети овде.
06. октобар - Александра Поповић и Милица Шевкушић су одржале предавање о Википедији Србије, Викимедији фондацији, Викимедији Србије и уређивању чланака на Википедији. Присуствовало је 11 колега из институтских библиотека из Београда (Институт за нуклеарне науке Винча, Институт за кукуруз Земун Поље, Институт за педагошка истраживања, Историјски институт). Презентацију и слике можете видети овде.
10. и 11. децембар - Александра Поповић и Оја Кринуловић су присуствовале конференцији "Услуга по мери корисника 21. века: примена информационо-комуникационих технологија у библиотекама" коју је организовала Библиотека града Београда. Александра Поповић (Оја Кринуловић и Ђорђе Стакић) је представила заједнички рад Наука отвара своја врата Википедији: релевантне информације на длану. Програм конференције, презентације и текстове можете погледати Програм конференције. Презентацију и слике можете видети на линку овде.
17. децембар - Одржан је последњи састанак најуспешнијих полазника Вики-библиотекар курса и подељени су пригодни поклони. Представљени су најбољи чланци. Слике можете видети овде.
Прва реализација пројекта „Вики библиотекар“ била је у четвртак 26. марта и петак 27. марта 2015. у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“. Првог дана била је обука и радионица, а другог дана уређивање и писање чланака. Обуку и радионицу првог дана водиле су Оја Кринуловић и Сања Антонић (Универзитетска библиотека), гост предавач била је Милица Жарковић (Викимедија Србије). Другог дана, радионицу уређивања водили су Оја Кринуловић, Сања Антонић,Миле Стијеповић и Матеа Милошевић(Универзитетска библиотека), Ђорђе Стакић (Викимедија Србије; Математички факултет Универзитета у Београду), Миљана Тодоровић (Математички факултет Универзитета у Београду) и волонтер Марко Адам (Викимедије Србије).
Први уређивачки маратон, у оквиру пројекта "Вики-библиотекар" одржан је 30.3.2015. године у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у Београду. Модератори: Оја Кринуловић и Сања Антонић (Универзитетска библиотека Београд), гост Милица Жарковић (Викимедија Србије).Слике можете видети овде.
Други уређивачки маратон, у оквиру пројекта "Вики-библиотекар" одржан је 26.6.2015. године у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у Београду. Модератори: Оја Кринуловић, Сања Антонић, Александра Поповић, Матеа Милошевић, Миле Стијеповић (Универзитетска библиотека Београд), гости Милица Жарковић и Ивана Гусларевић (Викимедија Србије). На маратону су учествовали студенти Географског факултета Универзитета у Београду, библиотекари Библиотеке града Београда и библиотекари Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић". Слике можете видети овде.
Трећи уређивачки маратон, у оквиру пројекта "Вики-библиотекар" одржан је 24.11.2015. године у Универзитетској библиотеци "Светозар Марковић" у Београду. Модератори: Александра Поповић и Ђорђе Стакић. На маратону су учествовали библиотекари Библиотеке града Београда, библиотекари Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић", библиотекар Учитељског факултета Универзитета у Београду, библиотекар Института техничких наука САНУ, библиотекари Народне библиотеке Ужице, библиотекар Историјског института у Београду, библиотекар Математичког факултета Универзитета у Београду, библиотекар Института за нуклеарне науке Винча, библиотекар-волонтер Милица Вучетић. Писању чланака се прикључило 21 колега. Колеге из Ужица су радили чланке у Народној библиотеци Ужице и консултовали смо се телефонски и преко интернета. Колеге, које нису физички могли да дођу у Универзитетску библиотеку, су се са својих радних места или од куће придружили Уређивачком маратону. Слике можете видети овде.
Друга реализација пројекта „Вики библиотекар“ била је у четвртак 23. априла и петак 24. априла 2015. у Народној библиотеци Ужице. Првог дана била је обука и радионица, а другог дана уређивање и писање чланака. Обуку и радионицу првог дана водиле су Александра Поповић,Оја Кринуловић и Миле Стијеповић (Универзитетска библиотека). Другог дана, радионицу уређивања водили су Оја Кринуловић, Александра Поповић,Миле Стијеповић (Универзитетска библиотека) и Милица Жарковић(Викимедије Србије).
Трећа реализација пројекта „Вики библиотекар“ била је у четвртак 7. маја и петак 8. маја 2015. у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“. Првог дана била је обука и радионица, а другог дана уређивање и писање чланака. Обуку и радионицу првог дана водиле су Оја Кринуловић и Александра Поповић (Универзитетска библиотека), гост је била Ивана Гусларевић (Викимедија Србије). Другог дана, радионицу уређивања водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић, Сања Антонић и Матеа Милошевић(Универзитетска библиотека), Ђорђе Стакић (Викимедија Србије; Математички факултет Универзитета у Београду), Милица Жарковић (Викимедија Србије),Миљана Тодоровић (Математички факултет Универзитета у Београду) и Милица Шевкушић (Институт техничких наука САНУ).
Четврта реализација пројекта „Вики библиотекар“ била је у четвртак 14. маја и петак 15. маја 2015. у Централној библиотеци Универзитета у Новом Саду. Првог дана била је обука и радионица, а другог дана уређивање и писање чланака. Обуку и радионицу првог дана водиле су Оја Кринуловић, Александра Поповић, Миле Стијеповић (Универзитетска библиотека), гост је била Ивана Гусларевић (Викимедија Србије). Другог дана, радионицу уређивања водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић, Миле Стијеповић(Универзитетска библиотека) и Ђорђе Стакић (Викимедија Србије; Математички факултет Универзитета у Београду).
Пета радионица пројекта Вики-библиотекар била је у среду 10. јуна и четвртак 11. јуна у Бањи Врујци. Првог дана била је обука колега за рад у Википедији, а другог дана уређивање чланака. Обуку и радионицу првог дана су водиле Александра Поповић и Оја Кринуловић. Другог дана су им се прикључиле Милица Жарковић, менаџер образовног пројекта Викимедије Србије и Јована Милошевић, волонтер. На радионици је било 18 учесника (Народна библиотека Осечина, Градска библиотека, дечије одељење "Слободана Ж. Марковића" из Љига, Градска библиотека Лајковац, Библиотека "Милован Глишић" из Мионице, Градска библиотека Лајковац, Матична библиотека "Љубомир Ненадовић" из Ваљева и Библиотека града Београда).
Шеста реализација пројекта „Вики библиотекар“ била је у четвртак 5. новембра и петак 6. новембра 2015. у Универзитетској библиотеци „Светозар Марковић“. Првог дана била је обука и радионица, а другог дана уређивање и писање чланака. Обуку и радионицу првог дана водиле су Александра Поповић и Оја Кринуловић (Универзитетска библиотека). Другог дана, радионицу уређивања водили су Оја Кринуловић, Миле Стијеповић и Матеа Милошевић (Универзитетска библиотека), Миљана Тодоровић (Математички факултет Универзитета у Београду), Милица Шевкушић (Институт техничких наука САНУ) и Милица Вучетић (дугогодишњи Википедијанац - волонтер). Радионици је присуствовало 11 колега (Библиотека Града Београда, Библиотека Етнографског музеја Београд, Институт за нуклеарне науке Винча, Институт за кукуруз Земун Поље, Универзитетска библиотека "Светозар Марковић", Институт за педагошка истраживања, Историјски институт).
Прва додатна радионица је одржана 29. септембра. На њој је била обука колега који су већ прошли основни курс за уређење чланака у Википедији. Обуку и радионицу водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић и Миле Стијеповић. На радионици је било 5 учесника. Било је троје колега из Народне библиотеке Ужице и двоје колега из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић". Корисничка имена су: Bojamarin, Mistersmi, Abjelic, JelenaBanovic и Draganast. Дорађивали су се чланци који су већ били постављени (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци.
Друга додатна радионица је одржана 30. септембра. На њој је била обука колега који су већ прошли основни курс за уређење чланака у Википедији. Обуку и радионицу водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић и Миле Стијеповић. На радионици је било 7 учесника. Било је опет троје колега из Народне библиотеке Ужице и четворо колега из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић". Корисничка имена су: Bojamarin, Mistersmi, Abjelic, Ziva73, MMatea, Snezana77 и Draganast. Дорађивали су се чланци који су већ били постављени (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци) и постављени су нови чланци (Школски лист, Часопис Међај, Сима Милојевић, Драгослав Поповић, Инфотека, Amstblatt ) и допуњени други чланци (Дигитализација српске културе, Милутин Ускоковић).
Трећа додатна радионица је одржана 02. новембра. На њој је била обука колега који су већ прошли основни курс за уређење чланака у Википедији. Обуку и радионицу водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић, Миле Стијеповић, Игор Живановић, Матеа Милошевић (сви из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић") и Милица Вучетић (волонтер). Било је 7 полазника (Библиотека града Београда, Библиотека Музеја савремене уметности и Учитељски факултет Универзитета у Београду). Корисничка имена су : Ntrkulja, Snukica, Caki71, Vesna Arsić, Романа Јабука, Olivera 72, Jelica ilic minic. Дорађивали су се чланци који су већ били постављени (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци) и постављени су нови чланци или су допуњавани чланци који су били у зачетку:Антонио Табуки, Стана Ристић, Неспоразум у Москви, Повеља (часопис), Војислав Николајевић, Til Broner, Библиотека Музеја савремене уметности, Музеј савремене уметности.
Четврта додатна радионица је одржана 04. новембра. На њој је била обука колега који су већ прошли основни курс за уређење чланака у Википедији. Обуку и радионицу водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић, Миле Стијеповић, Игор Живановић, Матеа Милошевић (сви из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић") и Милица Вучетић (волонтер). Било је 7 полазника (Библиотека града Београда и Филолошки факултет Универзитета у Београду). Корисничка имена су : Љиљана Дукић, 11MilaMilla, Snežana Kavalić, Mrebic, Marina Nedjic, Aleksandra Marinko. Дорађивали су се чланци који су већ били постављени (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци) и постављени су нови чланци или су допуњавани чланци који су били у зачетку: Јован Делић, Годишњак Катедре за српску књижевност и јужнословенске књижевности, Библиотека Милован Видаковић, Фонд периодике Библиотеке Града Београда, Пројекат Светлост у сваком дому, Адријана Марчетић.
Пета додатна радионица је одржана 19. новембра. На њој је била обука колега који су већ прошли основни курс за уређење чланака у Википедији. Обуку и радионицу водили су Александра Поповић, Оја Кринуловић, Игор Живановић, сви из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић"), Милица Шевкушић (Институт техничких наука САНУ) и Миљана Тодоровић (Математички факултет Универзитета у Београду). Било је 5 полазника (Библиотека града Београда, Историјски институт, Институт за нуклеарне науке Винча, Централна библиотека Нови Сад). Корисничка имена су : Sanjacvrkota, BuhaM, Shell555, Brankoni1957, Oliveraobradovic. Допринос је дао и корисник Lessormore са чланцима Вила (грађевина), Зборник радова (Машински институт Српске академије наука) и Recueil des travaux de l’Institut des sciences techniques de l’Academie serbe des sciences et arts. Дорађивали су се чланци који су већ били постављени (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци) и постављени су нови чланци или су допуњавани чланци који су били у зачетку: Јанко Веселиновић, Црква Светог Александра Невског, Европска буква, Црни дуд, Бели дуд, Настас Петровић.
Шеста додатна радионица одржана је 01. децембра. Радионицу су водиле Оја Кринуловић и Александра Поповић. Присуствовало је троје библиотекара из Ужица, један из Новог Сада и један из Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић". Дорађивали су се раније постављени чланци, допуњавали и креирали нови чланци (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци, убацивани су шаблони). Корисничка имена су : Oliveraobradovic, Skaramuš, Bojamarin, Abjelic, Mistersmi. Нови чланци: Мачевалачки клуб Војводина, Чесма Пекарско-механског еснафа (Ужице), Зоран Јеремић, Прота Милан Ђурић; допуна Јанко Веселиновић.
Седма додатна радионица одржана је 02. децембра. Радионицу су водиле Оја Кринуловић и Александра Поповић. Присуствовало је троје библиотекара из Ужица и један из Новог Сада. Дорађивали су се раније постављени чланци, допуњавали и креирали нови чланци (убациване су слике и википедијски су се сређивали постојећи чланци, убацивани су шаблони). Корисничка имена су : Oliveraobradovic, Bojamarin, Abjelic, Mistersmi. Нови чланци: Кацуџо Ниши , Чесма Трговачко-занатлијског еснафа (Ужице); допуњени чланци : Јанко Веселиновић и Славко Вукосављевић.