Пређи на садржај

Википедија:Уређивачки маратон поводом 150 година од рођења Јована Цвијића

С Википедије, слободне енциклопедије
 

Википедија:Уређивачки маратон
поводом 150 година од рођења Јована Цвијића

[уреди | уреди извор]

Датум и време: петак, 26. јун 2015. од 9 до 14 сати

[уреди | уреди извор]

Место: Универзитетска библиотека "Светозар Марковић"

[уреди | уреди извор]


О уређивачком маратону

[уреди | уреди извор]

Уређивачки маратон је један од облика сарадње Викимедије Србије са културно-образовним институцијама. Многобројни маратони до сада су се реализовали у оквиру Викимедијиних пројеката попут ГЛАМ-а, Образовног програма, Фото такмичења. Иза себе су оставили велики број чланака на Википедији, фотографија али и размену идеја Википедијанаца и оних који су то постали. У питању су тематска окупљања која трају један или два дана и добровољци имају прилику да прођу обуку уређивања Википедије и тако дају свој допринос кроз писање чланака на истој.

Уређивачки маратон поводом обележавања 150 година од рођења Јована Цвијића одржан је у петак, 26. јуна, од 9 до 14 часова, у Универзитетској библиотеци. Маратон је произашао из сарадње Географског факултета, УБ "Светозар Марковић" и Викимедије Србије и први је догађај који повезује пројекте Вики-библиотекар и Вики-студент.

Ово је први маратон такмичарског карактера (само за студенте географије). На крају уноса је жири, у саставу: Оја Кринуловић (УНИЛИБ), Сања Мустафић и Александар Петровић (Географски Факултет), именовао победнике. За награде су се побринули Географски факултет и Викимедија Србије. Награђени студенти су освојили: (I) учешће на истраживачком кампу Географског факултета у Сопотници (са свим покривеним трошковима), (II) дневну акцију планинарског друштва Железничар и (III) годишњу претплату на часопис Национална географија.

О Географском факултету

Географски факултет Универзитета у Београду је настао 1994. године одвајањем од Природно-математичког факултета. Седиште је на Студентском тргом у Београду, на трећем спрату зграде Филиолошког факултета. Један део се налази на Црвеном крсту, где је смештен Институт за демографију и информатичке лабораторије. Факултет има своје просторије и на Природно-математичком факултету. До 2011. године је користио и просторије Физичком факултету, а од 2011. за тим више нема потребе с обзиром да је Географски факултет добио зграду бивше основне школе Десанка Максимовић у Земуну. Сарадња са Викимедијом Србије започета је 2015. године, на пројекту Вики-студент (образовни програм Викимедије Србије).

О УБ "Светозар Марковић"

Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ је научна библиотека Универзитета у Београду и налази се у згради у Булевару краља Александра 71. Она је матична библиотека свих универзитетских и факултетских библиотека у Србији. Служи наставним и научним потребама студената, универзитетских наставника и научних радника. Дан библиотеке је 24. мај, дан словенских просветитеља Св. Ћирила и Методија. Викимедија Србије и Универзитетска библиотека започели су сарадњу 2014. године на пројекту Википедијанац стажиста, а наставили крој пројекат Вики-библиотекар у 2015. години.Циљ ове сарадње јесте информисање и обука библиотекара, темељно упознавање са свим програмима и припрема библиотекара за учешће у активностима Викимедије Србије, постављање нових страница на Википедији везаних за саме библиотеке и њихову културну делатност, постављање галерије слика везаних за библиотеке или установе у чијем су оне саставу, постављање што квалитетнијих и потпунијих библиографских података везаних за библиотеке и њихову делатност уз поштовање свих ауторских права (линкови до комплетних садржаја текстова, библиографски подаци о штампаним и електронским изворима информација и сл.).

О Викимедији Србије

Викимедија Србије је невладино, нестраначко и непрофитно удружење, чији су циљеви промоција и подржавање стварања, сакупљања и умножавања слободног садржаја на српском језику искључиво на непрофитан начин, као и идеје да сви људи имају једнак приступ знању и образовању. Организација развија многобројне пројекте у циљу сакупљања слободног знања. Нешто више о њима можете наћи на сајту Викимедије Србије.


Медији о догађају

[уреди | уреди извор]

Место и време

[уреди | уреди извор]
  • Универзитетска библиотека "Светозар Марковић", Београд
  • 26. јун 2015. од 9 часова


Датум Активности Сатница
26. јун Презентација о налажењу извора (УБ) 9:00 - 9:30
Уређивање Википедије 9:30 - 10:45
Пауза - освежење 10:45 - 11:10
Уређивање Википедије 11.00 - 12:00
Предавање проф.др Стевана Станковића 12:00 - 13:00
Додела сертификата и награда 13:00 - 13:30


Учесници

[уреди | уреди извор]
Корисник Назив чланка
Корисник:Krisstev Албрехт Пенк
Корисник:Биљана Стевлић Карстологија
Корисник:Tajci 95 Гласник српског географског друштва
Корисник:Sdarko1992 Веначне планине
Корисник:Bubamara94 Боговинска пећина
Корисник:Mermaid39 Палеоклиматологија
Корисник:Popovic D Неотектоника
Корисник:MMatea Сер Арчибалд Гејки
Корисник:MajaGeograf93. Пол Видал де ла Блаш
Корисник:Njegos90 Пештерско поље
Корисник:Indjnat Микроклима
Корисник:Весна Арсић Крашко поље
Вртача
Увала


Нови чланци

[уреди | уреди извор]

Допуњени чланци

[уреди | уреди извор]


Победници

[уреди | уреди извор]

Прво место заузела је Кристина Стевановић (чланак Албрехт Пенк), друго место припало је Дарку Стругаровићу (чланак Веначне планине), треће место освојила је Марина Жујовић (чланак Пол Видал де ла Блаш).

Галерија

[уреди | уреди извор]

Фотографије унете у току маратона можете видети у овој категорији.


  • број учесника: 15
  • број нових чланака: 8
  • број допуњених чланака: 6
  • број фотографија: 13