Herb województwa śląskiego
Herb województwa śląskiego – symbol województwa śląskiego. Herb województwa śląskiego to w polu błękitnym złoty orzeł bez korony.
Herb został ustanowiony uchwałą sejmiku w dniu 11 czerwca 2001 r.[1]
Historia
[edytuj | edytuj kod]Herb nawiązuje do herbu Piastów górnośląskich Księstwa opolsko-raciborskiego z okresu średniowiecza. Herb z wizerunkiem orła był używany już w XIII wieku, o czym świadczy wizerunek orła na pieczęci z 1222 roku[2].
W 1928 r. wojewoda śląski dr Michał Grażyński zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o zatwierdzenie historycznie uzasadnionego herbu województwa śląskiego. Herb ten miał przedstawiać złotego orła z czasów piastowskiego księcia Bolesława I Opolskiego na tarczy średniowiecznej typu francuskiego w kolorze ciemnego kobaltu. Do przedstawienia tego nie miano zastrzeżeń, ale nie uzyskało zatwierdzenia ze względu na planowane ustanowienie wszystkich herbów jednym rozporządzeniem. W projekcie rozporządzenia Prezydenta RP określono herb województwa śląskiego: "orzeł złoty bez korony, zwrócony w prawo, w tarczy błękitnej"[3]. Województwo nieoficjalnie używało tego herbu.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Uchwała NR I/36/5/2001 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 11 czerwca 2001 r. w sprawie ustanowienia herbu Województwa Śląskiego (Dz. Urz. woj. śląskiego z 2001 r. Nr 46, poz. 1160)
- ↑ Uzasadnienie historyczno-heraldyczne do projektów herbu, flagi i pieczęci Województwa Śląskiego
- ↑ Projekt Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie nadania herbów województwom, AAN, PRM 59-10, s. 18-21