Největší politická událost roku v Česku – parlamentní volby 2025. Míří Babišovo ANO k jasnému vítězství? A budou letošní volby i o hranolkách a nutelle?
„Spolu stavělo na kontrastu mezi Petrem Fialou a Andrejem Babišem, kdy byl Fiala jako klidná síla a důstojný profesor oproštěný od velkých emocí. To se vytrácí,“ říká politolog Vladimír Naxera.
V posledních týdnech vystoupila některá oblastní sdružení ODS, kterým se nelíbí směřování strany. Veřejně se vymezila ta v Berouně, Praze 8 či v Moravskoslezském kraji.
U ODS se šíří obavy, jestli nová image předsedy je to, co na sympatizanty zabírá. Jenže když Petr Fiala říká, že v ODS nevidí rozdílového hráče, který by jí přinesl dramatický příliv hlasů, má pravdu.
Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) přichází necelý rok před volbami s novým komunikačním stylem, který má voličům jednodušeji ukázat, že je kabinet úspěšný.
Před čtyřmi lety vedly ODS, TOP 09 a lidovce ke spojení do koalice Spolu tlak občanské společnosti i vědomí, že zvlášť vládnoucí ANO Andreje Babiše neporazí. Nyní je ale takřka všechno jinak.
„Spolu z minima vytěžilo maximum a STAN neztratil svou pozici z minulých voleb,“ hodnotí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz politolog Jakub Čapek z Institutu politologických studií FSV UK.
Střední Čechy mají staronovou vládu. Cesta k dohodě mezi STAN a Spolu ale nebyla jednoduchá, jak ukazuje rekonstrukce povolebního jednání webu iROZHLAS.cz.
Parlamentní volby čekají Českou republiku za rok – v říjnu 2025. „Vláda už mnoho času přesvědčit voliče a voličky o tom, že pro ně dělá dobře, nemá,“ říká politoložka Dvořáková.
Starostové se domluvili na koalici se Spolu, v pětašedesátičlenném zastupitelstvu mají nejtěsnější možnou většinu 33 hlasů. Vítězné ANO je v opozici. Odmítlo také předsednictví kontrolního výboru.
Program chce koalice Spolu představit v únoru, pak budou pokračovat sestavením kandidátek. „Čelíme soupeřům, kteří jsou připravení lhát, říkat nesmysly a působit na nejnižší lidské vášně,“ řekl Fiala.
Od sněmovních voleb 2021 uplynuly tři roky, do příštích zbývá 11 měsíců. Web iROZHLAS.cz a PAQ Research přináší přehled voličských přelivů od zmíněných voleb a srovnává je s aktuálními preferencemi.
„Jsem přesvědčen, že nedělám nic, co by mělo KDU-ČSL poškozovat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál s tím, že není a priori proti koalici Spolu a chce, aby vláda dokončila volební období.
Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) se přiblížila uzavření dohody s koalicí Spolu. Bude spolupráce obou partnerů s většinou jednoho hlasu dostatečně stabilní?
V rozhovoru popisuje i své plány na zlepšení komunikace resortu průmyslu nebo výhled na sněmovní volby. „Musíme lidem ukazovat i něco jiného než pomoc Ukrajině,“ upozorňuje první místopředseda STAN.
„Jsme v situaci, kdy politická atmosféra, preference opozičních stran, zejména hnutí ANO, jsou lepší než ty naše. To se samozřejmě promítá do senátních voleb,“ říká pro Radiožurnál Miloš Vystrčil.
V Jihomoravském kraji zvítězila koalice Spolu vedená hejtmanem Janem Grolichem (KDU-ČSL). „Opoziční strany si z toho udělaly předkolo sněmovních voleb,“ říká v Interview Plus.
Zatímco se ve volební štábu hnutí ANO slaví, jinde padají na politiky chmury. Přísaha nezískala ani jedno křeslo v zastupitelstvu, Piráti jich desítky ztratili a z kola vypadli i někteří senátoři.
Na jedné straně bohatý a životem pulzující prstenec kolem Prahy, na druhé straně pozapomenutá periferie potýkající se s horší dopravní dostupností i s nedostatkem zubařů. I takový je Středočeský kraj.
Test obliby jednotlivých stran a hnutí i referendum o Fialově vládě. Také tímto způsobem jsou vnímány blížící se krajské volby. Výsledky ale nemusí být vzhledem k množství proměnných jednoznačné.
Lidé spojení se znojemskou opozicí podle hnutí ANO nabídli koaličnímu zastupiteli za SPD Květoslavu Svobodovi půl milionu korun, aby odešel z koalice. Svoboda potvrdil, že nabídku dostal a odmítl ji.
Víkendové eurovolby přinesly tři nezpochybnitelné vítěze a celou řádku větších či menších poražených. Zatímco u ANO, Turka a Konečné se může bujaře slavit, u Okamury nebo Pirátů si lížou rány.
Vzestup pravicových stran byl podle Vondry očekávatelný. „Je to určitá reakce na to, že EU vypálila ve věcech jako přístup k migraci a Green Dealu tak, že dostala nějakou odpověď,“ míní.