Пређи на садржај

Фејз Кашани

С Википедије, слободне енциклопедије
Фејз Кашани
Лични подаци
Пуно имеМула Мухсин Фејз Кашани
Датум рођења15. септембар 1598
Место рођењаКашан, Иран
Датум смрти1680
Место смртиИран
РелигијаИслам
Филозофски рад
Школа филозофијеТрансцендентна филозофија, исламска доктринарна гноза

Мула Мухсин Фејз Кашани (персијски ملا محسن فیض کاشانی) је рођен 1599. у Кашану. Фејз Кашани је био један од Мула Садриних ученика и он је најизворније тумачио Мула Садрина филозофска становишта. Умро је 1680. godine.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Фејз Кашани је рођен у Кашану, централном делу данашњег Ирана, а из љубави према стицању знања, велики део свог научног живота провео је у Кому и Ширазу. Фејз Кашани је имао прилику да, поред предавања Мула Садре Ширазија, присуствује предавањима Мир Дамада и шејха Бахаија. У неким од својих списа, он помиње наслове преко 80 научних посланица, трактата и опширних монографија које је исписао. Међутим, историчари сматрају да је број његових писаних дела знатно већи. Примера ради, Фејзов син Мухамед Аламул-худа у својим делима наводи преко 130 наслова књига и посланица које је написао његов отац.[1]:pp. 251.

Фејз је био изванредан познавалац шиитске јуриспруденције. Велике и значајне јуристичке збирке које је за собом оставио сведоче у корист овој тврдњи. Стога га је сафавидски шах Абас II званичним писмом позвао у Исфахан како би му поверио функцију главног јуристичког представника сафавидске династије (шејхул-ислам). Но, Фејз је желео да се посвети својим научним активностима у Кашану и није прихватио ту понуду.[1]:pp. 251.

У својим филозофским ставовима, Фејз је важио за званичног наследника Мула Садре Ширазија. Заговарао је садржинску усклађеност између филозофије, гнозе и религије иако је инсистирао на њиховој методолошкој разноликости. Фејз је у својим делима потпуно јасно презентовао разне демонстрације које је у корист већег дела филозофских доктрина изнео његов славни учитељ.

Фејз Кашани је био посебно наклоњен исламској доктринарној гнози. Због те своје посебне склоности детаљно је анализирао онтолошке и космолошке аспекте трансцендентне филозофије. Он је умногоме допринео разјашњењу и продубљењу јасног односа између те значајне филозофске школе и исламске доктринарне гностичке баштине.

Фејз Кашани је за собом оставио драгоцена дела, попут троделне збирке о тумачењу кур'анског текста са називима ас-Сафи, ал-Асфа, ал-Мусаффа, као и традиционалну збирку ал-Вафи у којој је сабрао бројна предања веровесника ислама и његових наследника. Он је такође написао и књигу ал-Махаџат ал-бајда [Бело одредиште] која представља његов иновативни коментар на Газалијево дело Ихја ал-'улум ад-дин [Оживљење религијских наука].


Међу његовим делима, посебну пажњу привлаче и две посланице: Илм ал-јакин [Извесно сазнање] и Ајн ал-јакин [Извесна реалност]. У првој посланици, Фејз се на неке од основних религијских доктринарних принципа осврће из перспективе традиционалних предања. Међутим, у оквиру друге посланице, он је исте принципе образложио и демонстрирао користећи аргументе који су утемељени у баштини трансцендентне филозофије. Фејз је писао засебне трактате и посланице о суштини егзистенције, о могућем постојању (ал-вуџуд ал-имкани), о детерминизму и о човековој слободној вољи, као и о осталим филозофским темама.[1]:pp. 252.

  1. ^ а б в Халиловић, Т., Халиловић, С. и Халиловић, М. (2014), Кратка историја исламске филозофије , Београд, Центар за религијске науке „Ком”,

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Халиловић, Т., Халиловић, С. и Халиловић, М. (2014), Kratka istorija islamske filozofije, Београд, Центар за религијске науке „Ком”.