Пређи на садржај

Полинежани

С Википедије, слободне енциклопедије
Портрет Маора

Полинежани (неправилно Полинезијци) су група сродних домородачких народа Полинезије и делова Меланезије и Микронезије, који говоре полинежанским језицима.

Анализе ДНК су показале да су Полинежани, укључујући Тонганце, Самоанце, Тахићане, Маоре, Хавајце, становнике Кукових, Маркиских и других острва, генетички повезани са прастановништвом југоисточне Азије, укључујући становнике Тајвана.[1]

Начин живота

[уреди | уреди извор]

Важе за добре поморце. На пучини се оријентишу уз помоћ Сунца, Месеца, звезда и ветрова а још од давнина су правили карте на којима су правилно обележавали морске струје и приближно тачно уносили распоред неких архипелага и острва. Они су и добри рибари а у пецању се служе и псима. Храну припремају између загрејаног камења и пију интересантан напитак кава-кава од палминог сока и бибера.

Куће су им од дрвета или трске, кровови од лишћа или биљних влакана, а украшавају их резбарењем или бојењем. Одећа им је од траве, биљних влакана и тапу.

Друштвени живот је прилично слободан а основна религија је анимизам.

Правац којим су Полинежани насељавали Океанију (Полинежански троугао)

Полинежански народи:

Источна Полинезија

Западна Полинезија

Други делови Океаније

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ „Mitochondrial DNA Provides a Link between Polynesians and Indigenous Taiwanese”. doi:[//doi.org/10.1371%2Fjournal.pbio.003028 10.1371/journal.pbio.003028. .] PLoS Biology. 3 (8): e281. 2005.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]