Pređi na sadržaj

Pejzažna arhitektura

S Vikipedije, slobodne enciklopedije
Staurhed]] u Viltširu, Engleska, koji je dizajnirao Henri Hor (1705–1785), „prvi baštovan pejzaža, koji je u ovom radu pokazao genijalnost najvišeg reda“[1]
Central Park je tipičan primer pejzažne arhitekture.
Oranžerija na Versaljskom dvorcu

Pejzažna arhitektura je u širokom smislu reči praktična umetnost i nauka o adaptaciji predela za ljude i njegovo iskorištavanje za uživanje i stvara u celini i detalju prirodne sredine modelisanjem terena, određivanjem komunikacija, sadnjama zelenila, korištenjem vegetacije i vodenih površina i oživljavanjem prostora arhitekturom, paviljonima, fontanama umetničkim delima u eksterijeru. U užem smislu reči je pejzažna arhitektura, arhitektura parkova i bašti.[2] Ona podrazumeva sistematsko projektovanje i opšti inženjering različitih objekata za izgradnju i ljudsku upotrebu, ispitivanje postojećih društvenih, ekoloških i zemljišnih uslova i procesa u predelu, kao i projektovanje drugih intervencija koje će dati željene rezultate. Obim profesije je širok i može se podeliti na nekoliko podkategorija uključujući profesionalne ili licencirane pejzažne arhitekte koji su regulisani od strane vladinih agencija i poseduju stručnost za projektovanje širokog spektra struktura i oblika zemljišta za ljudsku upotrebu; dizajn pejzaža koji nije licencirana profesija; planiranje lokacije; upravljanje atmosferskim vodama; kontrola erozije; restauracija životne sredine; parkovi, rekreacija i urbanizam; upravljanje vizuelnim resursima; planiranje i obezbeđivanje zelene infrastrukture; planiranje i projektovanje pejzaža privatnog imanja i rezidencija; sve u različitim razmerama dizajna, planiranja i upravljanja. Praktičar u profesiji pejzažne arhitekture može se nazvati pejzažnim arhitektom, međutim u jurisdikcijama gde su potrebne profesionalne licence često se samo oni koji poseduju licencu pejzažnog arhitekte mogu nazvati pejzažnim arhitektom.

Obrazovanje

[uredi | uredi izvor]

Od pejzažnih arhitekata se generalno traži da imaju univerzitetsko obrazovanje ili diplomirani status iz akreditovanog programa za pejzažnu arhitekturu, koji može varirati po dužini i nazivu diplome. Oni uče kako da kreiraju projekte od nule, kao što su stambena ili komercijalna sadnja i dizajniranje životnih prostora na otvorenom.[3] Oni su pripremljeni da rade sa drugima kako bi postigli bolji rezultat za klijente kada rade na projektu; oni moraju da nauče osnove načina kreiranja projekata na određeni način i potrebno je da dobiju licencu u datoj državi da bi im bilo dozvoljeno da rade; studenti oblasti pejzažne arhitekture se obučavaju načinu komuniciranja sa klijentima, kao i prezentiacije i izlaganja dizajna od nule prilikom davanja finalnog projekta.[4]

Pejzažna arhitektura se predaje na Univerzitetu u Mančesteru od 1950-ih. Kurs na Arhitektonskoj školi u Mančesteru omogućava studentima da steknu različite diplome i magistrature, uključujući MLPM(Hons) koja je akreditovana od strane Instituta za pejzaž i Kraljevskog instituta za planiranje grada.[5]

Nastanak pejzažne arhitekture

[uredi | uredi izvor]

Sam nastanak datira još od davnina, ali kao struka zasnovana je u vreme rimske vladavine gde su se arhitektura i pejzaž našle uzan spoj. Okarakterisanje domova bilo je često, od domusa pa do vile rustika gde je pejzažna arhitektura imala veliki uticaj.

Današnjica

[uredi | uredi izvor]

Pejzažne arhitekte danas imaju zvanje inženjera i njihov uticaj seže u razne projektakntske delatnosti.Česti su poslovi projektovanja trgova i parkova kao i kako manjih tako i većih privatnih okućnica. Veliki projekti današnjice zahtevaju pejzažne arhitekte u svojoj struci koji svjojim uslugama stvaraju prijatan ambijent i prostor namenjen aktivnostima i potrošnji slobodnog vremena. Takođe, pejzažne arhitekte se bave ekološkim aspektima, poput rekultivacije predela i projektovanje prostora shodno potrebama korisnika, kao i sanacijama degradiranih površina i podizađa zaštitnih biljnih pojaseva u obektima posebne namene.

Odnos prema urbanističkom planiranju

[uredi | uredi izvor]
Kombinacija tradicionalnog pejzažnog baštovanstva i kombinovanog planiranja grada u nastajanju dala je pejzažnoj arhitekturi jedinstven fokus. Frederick Lo Olmsted je prvi put upotrebio termin „pejzažna arhitektura” koristeći tu reč kao profesiju kada je dizajnirao Centralni park.

Tokom 19. veka, urbano planiranje je postalo centralna tačka i centralno pitanje u gradovima. Kombinacija tradicije pejzažnog baštovanstva i nove oblasti urbanog planiranja ponudila je pejzažnoj arhitekturi priliku da zadovolji ove potrebe.[6] U drugoj polovini veka, Frederik Lo Olmsted je završio niz parkova koji i dalje imaju značajan uticaj na praksu pejzažne arhitekture danas. Među njima su bili Centralni park u Njujorku, Prospekt park u Bruklinu, Njujork i sistem parkova Emeraldna ogrlica u Bostonu. Džens Džensen je dizajnirao sofisticirane i naturalističke urbane i regionalne parkove za Čikago, Ilinois i privatna imanja za porodicu Ford, uključujući Fer lejn i Gokler pojnt. Jedna od prvobitnih jedanaest članova osnivača Američkog društva pejzažnih arhitekata (ASLA), i jedina žena, bila je Beatriks Farand. Bila je konsultant za dizajn za više od deset univerziteta uključujući: Prinston u Prinstonu, Nju Džerzi; Jejl u Nju Hejvenu, Konektikat; i Arnold Arboretum za Harvard u Bostonu, Masačusets. Njeni brojni privatni projekti na imanju uključuju znameniti Damberton arton Ouks u okrugu Džordžtaun u Vašingtonu.[7] Od tog vremena, drugi arhitekti - pre svega Rut Hejvi i Alden Hopkins - promenili su određene elemente Farandovog dizajna.

Od ovog perioda urbano planiranje se razvilo u zasebnu nezavisnu profesiju koja je uključila važne doprinose iz drugih oblasti kao što su građevinarstvo, arhitektura i javna uprava. Urbanisti su kvalifikovani da obavljaju poslove nezavisno od pejzažnih arhitekata, i generalno, nastavni plan i program programa pejzažne arhitekture ne priprema studente da postanu urbanisti.[8]

Ijan Makharg je bio poznat po uvođenju razmatranja ekoloških problema u pejzažnu arhitekturu.[9][10] On je popularizovao sistem analize slojeva sajta kako bi se oformilo potpuno razumevanje kvalitativnih atributa mesta. Ovaj sistem je postao temelj današnjih Geografskih informacionih sistema (GIS). Makharg bi svakom kvalitativnom aspektu lokacije dao sloj, kao što su istorija, hidrologija, topografija, vegetacija, itd. GIS softver se danas sveprisutno koristi u profesiji pejzažne arhitekture za analizu materijala u unutrašnjosti i na površini Zemlje i na sličan način ga koriste urbanisti, geografi, stručnjaci za šumarstvo i prirodne resurse itd.

Vidi još

[uredi | uredi izvor]

Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ Hyams, Edward (1971). A History of Gardens and Gardening. New York, Washington: Praeger Publishers. str. 239. 
  2. ^ Sir Geoffrey Jellicoe, Susan Jellicoe, The Landscape of Man: Shaping the Environment from Prehistory to the Present Day ISBN 9780500274316
  3. ^ „Landscape Architect Education Requirements”. Study.com. 
  4. ^ „What Do Landscape Architects Do? - Square One Landscape Architects - YouTube”. www.youtube.com. Arhivirano iz originala 2021-11-14. g. 
  5. ^ University of Manchester. Prospectus 2005; pp. 190-191
  6. ^ Van Assche, K., Beunen, R., Duineveld, M., & de Jong, H. (2013). Co-evolutions of planning and design: Risks and benefits of design perspectives in planning systems. Planning Theory, 12(2), 177–198.
  7. ^ National Park Service (2000). Cultural Landscape Report: Dumbarton Oaks Park, Rock Creek Park. Washington, D.C.: U.S. Dept. of the Interior. 
  8. ^ „Bulletin of Information for the AICP Comprehensive Planning Examination” (PDF). www.planning.org. Pristupljeno 2016-08-29. „There are important distinctions between planners and allied professionals and between planning and related fields. Planners approach problems comprehensively, have a long-range perspective, and deal with unique place-based issues. Although people in related professions (e.g., law, architecture, landscape architecture, engineering, real estate development, etc.) and disciplines (humanities, psychology, etc.) often work with planners, they do not necessarily have the same knowledge base, skillset, and approach. 
  9. ^ Corbett, John. „Ian McHarg: Overlay Maps and the Evaluation of Social and Environmental Costs of Land Use Change”. Center for Spatially Integrated Social Science. Arhivirano iz originala 3. 1. 2019. g. Pristupljeno 4. 6. 2014. 
  10. ^ Ozio, Ron (6. 3. 2001). „Obituary: Ian McHarg Dies”. Penn News. University of Pennsylvania. Arhivirano iz originala 16. 9. 2015. g. Pristupljeno 4. 6. 2014. 

Literatura

[uredi | uredi izvor]

Spoljašnje veze

[uredi | uredi izvor]