Przejdź do zawartości

Zamek w Klewaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zamek w Klewaniu
Ilustracja
Zamek na starej pocztówce
Państwo

 Ukraina

Obwód

 rówieński

Miejscowość

Klewań

Rozpoczęcie budowy

1475

Ukończenie budowy

XV w.

Ważniejsze przebudowy

1817

Pierwszy właściciel

ks. Michał Czartoryski

Kolejni właściciele

Fedor Czartoryski, ks. Konstanty Czartoryski

Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa konturowa obwodu rówieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek w Klewaniu”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Zamek w Klewaniu”
Ziemia50°44′45″N 26°00′47″E/50,745833 26,013056

Zamek w Klewaniu – główna rezydencja Czartoryskich herbu Pogoń Litewska zbudowana w 1475 w roku w Klewaniu przez ks. Michała Czartoryskiego, starostę bracławskiego. Budowę dokończył jego syn Fiodor Michałowicz Czartoryski[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]
Stan obecny

Zamek w Klewaniu od końca XV wieku stał się główną rezydencją polskich książąt Czartoryskich. W 1653 roku podczas jednego z licznych w tym okresie najazdów tatarskich zamek zdołał się obronić chociaż uległ silnemu zniszczeniu[2]. Część zamku przebudowano w 1817 r., gdy właścicielem był ks. Konstanty Czartoryski[2]. Ścianę wschodnią złamano i dodano dwie oficyny[1]. Umieszczono w nim polskie gimnazjum – szkołę powiatową[1]. Było ono wyposażone przez księcia w liczną bibliotekę, pracownie fizyczną i mineralogiczną, ogród botaniczny[1]; zapewniono także bezpłatnie mieszkania dla nauczycieli oraz lekarza, lekarstwa z apteki i stypendium dla biednych dziewcząt i uczniów[1]. Gimnazjum zostało zamknięte w 1831 roku[1] przez Rosjan, którzy przenieśli je – wraz z bogatymi zbiorami – już jako gimnazjum rosyjskie do Równego. Czartoryscy w 1860 r. sprzedali swoje dobra carowi Aleksandrowi II, a w dawnym ich pałacu mieścił się zarząd wołyńskich apanaży. Później, do I wojny światowej[2] greckokatolickie seminarium duchowne[1]. W czasie I wojny światowej podczas walk austriacko-rosyjskich w 1915 r. budynek został zrujnowany: pozbawiony okien i dachu. W II Rzeczypospolitej w odrestaurowanym wówczas zamku mieściła się szkoła. W latach 30. funkcjonował zakład poprawczy[3]. Z pierwotnej warowni zachowała się wówczas wieloboczna baszta. W 1992 roku opuszczony zamek strawił pożar[2].

Położenie, architektura

[edytuj | edytuj kod]

Zamek stał na wysokim urwisku[1] nad rzeką Stubłą. Szczególnie malowniczo przedstawiał się przy wjeździe do miasta od zachodu, szosą od strony Łucka i Ołyki. Otaczały go niegdyś mury obronne z narożnymi wieżami oraz fosami z wodą, przez które wiódł zwodzony most.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IV. Warszawa: 1880–1902, s. 139-40.
  2. a b c d Klewań. [dostęp 2013-08-19].
  3. Zakłady dla nieletnich w Polsce. „W Służbie Penitencjarnej”. Nr 9, s. 3, 1 września 1936. 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. IV, Warszawa, 1880–1902, s. 139-140.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]