Przejdź do zawartości

Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu
obszar chronionego krajobrazu
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Mezoregion

Kotlina Kolska, Kotlina Sieradzka, Wysoczyzna Łaska, Wysoczyzna Turecka

Data utworzenia

2009

Akt prawny

Rozporządzenie Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego

Powierzchnia

29 390 ha

Obszary chronione

1 rezerwat przyrody

Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu”
Ziemia51°46′30″N 18°41′00″E/51,775000 18,683333
Okolice Wilamowa – wschodni brzeg Warty i tablica informacyjna
Rezerwat na zbiorniku Jeziorsko (kormorany zwyczajne)

Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazuobszar chronionego krajobrazu o powierzchni 29 390 hektarów zlokalizowany w dolinie Warty, na terenie województwa łódzkiego (powiaty: poddębicki, sieradzki i zduńskowolski)[1]. Od południa graniczy z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki, od zachodu z Uniejowskim Obszarem Chronionego Krajobrazu, zaś na północnym wschodzie na wąskim odcinku styka się z Obszarem Chronionego Krajobrazu Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej[1]. Obszar częściowo pokrywa się z obszarem Natura 2000 „Dolina Środkowej Warty”[2].

W granicach Obszaru leży rezerwat przyrody Jeziorsko[3].

Akt prawny

[edytuj | edytuj kod]

W obecnym kształcie i granicach Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu został utworzony na podstawie Rozporządzenia Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wyznaczenia Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Wyznaczono go na bazie już istniejących Obszarów Chronionego Krajobrazu:

  • Uniejowskiego z doliną środkowej Warty, powołanego Uchwałą Nr 53 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koninie z dnia 29 stycznia 1986 r. w sprawie obszarów krajobrazu chronionego na terenie województwa konińskiego i zasad korzystania z tych terenów.
  • Nadwarciańskiego z doliną środkowej Warty, powołanego Rozporządzeniem Wojewody Sieradzkiego z 31 lipca 1998 w sprawie wyznaczenia obszarów chronionego krajobrazu oraz uznania za zespoły przyrodniczo-krajobrazowe[3].

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Obszar obejmuje głównie dolinę Warty, uroczyska w rejonie wsi Rudniki, Księże Młyny, lasy leśnictwa Reduchów, jak również cały zbiornik Jeziorsko wraz z rezerwatem wodnym i faunistycznym, który ma na celu zachowanie ostoi ptaków wodnych i błotnych. Obszar wyróżnia się m.in. bogactwem naturalnych zbiorowisk roślinnych, kompleksem łąk z oczkami wodnymi oraz stanowiskami roślinności wodnej i szuwarowej[4].

Przedmiotem ochrony jest zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych doliny Warty, a w szczególności naturalnego koryta rzeki oraz utworzenia korytarza ekologicznego łączącego tereny położone nad Nerem i Bzurą (Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka) z Parkiem Krajobrazowym Międzyrzecza Warty i Widawki[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody
  2. Dolina Środkowej Warty. [w:] NATURA 2000 a turystyka [on-line]. Instytut na rzecz Ekorozwoju. [dostęp 2018-08-07].
  3. a b Rozporządzenie Nr 5/2009 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 marca 2009 r. w sprawie wyznaczenia Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. [w:] Dz. Urz. Woj. Sieradzkiego z dnia 9 września 1998 r. nr 20, poz. 115 [on-line]. [dostęp 2018-08-07].
  4. Nadleśnictwo Poddębice, Obszary chronionego krajobrazu
  5. Wójt Gminy Sieradz: Zmiana Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Sieradz. Prognoza oddziaływania na środowisko. 2014. s. 17. [dostęp 2018-08-07].