Przejdź do zawartości

Justyna Danczowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Justyna Danczowska
Data i miejsce urodzenia

13 kwietnia 1981
Kraków

Pochodzenie

polskie

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

pianistka

Justyna Danczowska (ur. 13 kwietnia 1981 w Krakowie) – pianistka, córka Kai Danczowskiej.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat u Janiny Żychowicz. W 2004 uzyskała dyplom po czteroletnich studiach w Akademii Muzycznej w Bazylei w mistrzowskiej klasie Krystiana Zimermana, a w 2007 ukończyła z wyróżnieniem dwuletnie studia w Akademii Muzycznej w Zurychu w klasie Konstantina Scherbakova. Od 2011 uczestniczyła w autorskich warsztatach artystycznych Olgi Szwajgier. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Halinę Czerny-Stefańską. W 1997 zwyciężyła w Konkursie Pianistycznym im. prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku, otrzymując ponadto nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Bacha i Beethovena. W 1998 zdobyła I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Młodzieży w Szafarni. Podczas konkursu dla młodych muzyków w Krakowie w 2000 otrzymała I nagrodę oraz nagrodę specjalną PWM za najlepsze wykonanie utworu współczesnego. Jako kameralistka otrzymała nagrodę-koncert na festiwalu „Orpheus 2002“ w Zurychu, nagrodę specjalną jury w konkursie muzyki kameralnej w Neuchatel (w 2002) oraz III nagrodę w konkursie muzyki kameralnej w Zurychu „Migros Kulturprozent“ (w 2003).

Występowała m.in. z takimi artystami jak Ilja Gringolc, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Agata Szymczewska oraz Piotr Pławner. W latach 1996–1999 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, przez trzy kolejne lata otrzymywała Stypendium Twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w roku akademickim 2002/2003 została stypendystką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

W jej dorobku fonograficznym znajduje się płyta z utworami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego nagrana wraz z Kają Danczowską w 2007 (nominowana do „Fryderyka 2009”) oraz wydana w 2011 płyta z utworami Schuberta, Schumanna, Piatigorskiego i Danczowskiego, które artystka wykonuje wraz z wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem. Od 2006 pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianistka-kameralistka.

Justyna Danczowska jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

3 marca 2012 wraz z matką podróżowała pociągiem, który uczestniczył w katastrofie kolejowej pod Szczekocinami. Obie nie doznały obrażeń[1].

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Renata Radłowska, Ostatni wagon: o ocalonych z katastrofy pod Szczekocinami [online], Wyborcza.pl, 9 marca 2012 [dostęp 2020-11-02] (pol.).
  2. Kaja Danczowska, Justyna Danczowska: Karol Szymanowski – Utwory na skrzypce i fortepian [online], cdtrrracks.com (ang.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]