Instytut Sobieskiego
Państwo | |
---|---|
Siedziba |
ul. Lipowa 1a / 20 |
Data założenia |
2005 |
Rodzaj stowarzyszenia |
Fundacja |
Członkowie Zarządu |
Bartłomiej Michałowski, Filip Seredyński |
Nr KRS | |
Strona internetowa |
Instytut Sobieskiego (IS) – ośrodek analityczny typu think tank, zarejestrowany w 2005 w formie prawnej fundacji. Fundatorami Instytutu są Mirosław Gruszka, Marek Borzestowski, dr hab. Ryszard Sowiński i Paweł Szałamacha[1].
Działalność
[edytuj | edytuj kod]Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności. Jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli. Instytut koncentruje się na tematyce finansów publicznych, stosunków międzynarodowych, energetyce, transporcie publicznym.
Instytut w latach 2003–2010 wydawał konserwatywny kwartalnik Międzynarodowy Przegląd Polityczny. W latach 2011–2015 był organizatorem corocznego kongresu Polska – Wielki Projekt. Od 2016 roku realizuje projekt Akademia Sobieskiego. Instytut jest także odpowiedzialny za organizację Krajowej Ligi Innowacji, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Energii i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości[2].
Najważniejsze publikacje
[edytuj | edytuj kod]Eksperci Instytutu Sobieskiego opracowali w 2004 roku raport pt. „Publiczne wysłuchanie: Kontrola stanowienia prawa przez obywateli”, który stał się podstawą wprowadzenia w Polsce instytucji wysłuchania publicznego. Na początku 2007 roku zespół ekspertów i analityków instytutu opracował „Program polityki rodzinnej”, który był podstawą przedstawionego przez Jarosława Kaczyńskiego i minister Joannę Kluzik-Rostkowską projektu nowej polityki prorodzinnej.
W 2010 roku Instytut opublikował raport „Prawdziwy dług Polski”[2], w którym ekspert Paweł Dobrowolski przedstawił kwestie ukrytego długu i sposobu prezentowania zadłużenia sektora publicznego. W 2011 roku ekspert Leszek Skiba przedstawił raport „Rządzić Państwem. Centrum decyzyjne rządu w wybranych krajach europejskich”[3], w którym przedstawiono sposób funkcjonowania kancelarii premiera w zachodnich państwach jako organu planującego i koordynującego wieloletnią politykę społeczną. W 2012 roku opublikowana została zbiorowa praca zespołu ekspertów „Katastrofa. Bilans dwóch lat”[4], w której podsumowano działania państwa w obszarze katastrofy smoleńskiej. W tym samym roku ukazał się raport pod redakcją Macieja Rapkiewicza, „Jednostki samorządu terytorialnego wobec kluczowych wyzwań strukturalnych”[5], który był swoistym przewodnikiem w rozwiązywaniu problemów, z jakimi mierzą się jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Instytut przedstawił też raport „Samoleczenie”[6], którego autorem był dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda. W raporcie przedstawiono liczne aspekty, teoretyczne i praktyczne, związane z wiedzą o samoleczeniu, pod kątem aspektów biomedycznych, legislacyjnych, społeczno-ekonomicznych i etycznych. Pod koniec 2012 roku pod redakcją Jana Filipa Staniłki ukazała się praca zbiorowa pt. „Europejski ład gospodarczy w 2020 roku”[7]. Była to swoista ocena sytuacji dotycząca integracji europejskiej i stabilności strefy euro.
W 2014 roku Paweł Soloch, ówczesny Prezes Instytutu, opublikował raport „Budowanie zdolności obronnych państwa i postaw proobronnościowych”[8], który w sposób krytyczny omawiał rolę budowania zdolności obronnych państwa w kontekście programów wyborczych polskich partii politycznych po 1989 roku. W tym samym roku przedstawiono raport „Węgry Orbana – wzór czy przestroga?”[9], który był zbiorową pracą Leszka Skiby, Macieja Rapkiewicza i Mateusza Kędzierskiego. W raporcie w sposób obiektywny podsumowano dokonania rządu Wiktora Orbana. Rok później ukazał się raport „Organizacje proobronne w systemie bezpieczeństwa państwa”[10], którego autorem był ponownie Paweł Soloch. Raport poruszał kwestię wykorzystania społecznych organizacji proobronnych, ratowniczych oraz paramilitarnych i włączenia ich w system bezpieczeństwa państwa.
Istotnym dorobkiem Instytutu jest seria raportów eksperta Tomasza Stysia. Pod koniec 2014 roku ukazał się pierwszy raport „Rynek gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Perspektywa 2030”[11], w którym podkreślone zostały wyzwania stojące przed organami władzy publicznej, które otrzymały liczne obowiązki związane z gospodarowaniem i odbiorem odpadów. W 2016 roku ukazały się aż trzy raporty autorstwa Stysia, z czego dwa z nich dotyczyły gospodarowania odpadami, zaś trzeci inteligentnego transportu. „Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2030”[12] omawiał wyzwania, jakie stanęły przed Polską w związku z wdrożeniem przez Unię Europejską nowych ustaleń w kwestii gospodarowania odpadami oraz polityki klimatyczno-energetycznej. „System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce”[13] nawiązuje z kolei do wdrożonego przez Unię obiegu zamkniętego gospodarowania odpadami. Raport „Inteligentny transport – wpływ na polską gospodarkę”[14] dotyczy rozwoju transportu współdzielonego oraz możliwości dla gospodarki państwa, jakie ta forma transportu ze sobą niesie. Na początku 2017 roku został opublikowany raport „Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce”[15] rozszerza informacje zawarte we wcześniejszych raportach, szczególną uwagę poświęcając systemowi gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
W 2016 roku zespół ekspertów przedstawił raport „Innowacyjność w Polsce. Co można zmienić?”[16], który zawierał rekomendacje dla rządu w kwestii wspierania innowacyjności w Polsce. W 2017 roku przedstawiono raport „Nowy samolot bojowy dla Sił Powietrznych RP”[17], w którym przedstawione zostały możliwe warianty zakupu samolotów bojowych w programie „Harpia”, oraz „Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego”[18], kompleksowo poddający analizie i przedstawiający strategiczne tezy rządowego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Na początku 2018 roku ukazał się raport „Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce”[19], rekomendujący wdrożenie rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji i internetu rzeczy w dobie nowej rewolucji przemysłowej.
Zarząd Instytutu
[edytuj | edytuj kod]Członkowie Zarządu:
- dr Piotr Koryś – październik 2017 – obecnie
- Julita Wilczek – marzec 2016 – obecnie
- Marek Dietl – wrzesień 2015 – wrzesień 2017
- Mateusz Kędzierski – lipiec 2015 – luty 2016
- Paweł Soloch (Prezes Zarządu) – czerwiec 2013 – sierpień 2015
- Maciej Rapkiewicz – grudzień 2011 – czerwiec 2015
- Leszek Skiba – styczeń 2011 – czerwiec 2013
- Jan Filip Staniłko – kwiecień 2010 – czerwiec 2013
- Paweł Szałamacha (Prezes Zarządu) – kwiecień 2008 – październik 2011
- Aleksandra Przegalińska – luty 2008 – luty 2010
- dr Sergiusz Trzeciak (Prezes Zarządu) – marzec 2006 – kwiecień 2008
- Ryszard Sowiński – marzec 2006 – kwiecień 2008
Znani eksperci
[edytuj | edytuj kod]W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania Instytutu współpracowało z nim kilkudziesięciu ekspertów[20]. Do najbardziej znanych należą:
- Mirosław Barszcz – ekspert obszaru finansów publicznych. Obecnie doradca społeczny w Ministerstwie Finansów[21], prezes BGK Nieruchomości i członek Rady Nadzorczej PKO Bank Polski[22] wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz minister budownictwa.
- dr Michał Beim – ekspert obszaru transportu miejskiego i infrastruktury transportowej.
- dr hab. Krystyna Bobińska – ekspert w dziedzinie gospodarka.
- dr Marek Dietl – ekspert obszaru finansów i gospodarki. Obecnie prezes Giełdy Papierów Wartościowych[23], wcześniej doradca prezydenta Andrzeja Dudy[24].
- Paweł Dobrowolski – ekspert w dziedzinie gospodarka.
- Maciej Golubiewski – ekspert obszaru spraw zagranicznych. Obecnie Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku[25].
- dr hab. Tomasz Grzegorz Grosse – ekspert obszaru ekonomii politycznej oraz integracji europejskiej.
- dr hab. Łukasz Hardt – ekspert w dziedzinach ekonomia i gospodarka. Obecnie członek Rady Polityki Pieniężnej[26], wcześniej członek Narodowej Rady Rozwoju[27].
- Mateusz Kędzierski – ekspert obszaru energetyki. Obecnie Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Technologii w Ministerstwie Energii.
- Janusz Kobeszko – ekspert obszaru samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego.
- Krzysztof Komorowski – ekspert obszaru nowych technologii.
- dr Piotr Koryś – ekspert w dziedzinie gospodarka.
- dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda – ekspert w obszarze zdrowie publiczne.
- Piotr Krygiel – ekspert w dziedzinie społeczeństwa obywatelskiego. Pomysłodawca „Archipelagu Inicjatyw Obywatelskich” na Kongresie Polska Wielki Projekt. Obecnie zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności, wcześniej zastępca dyrektora w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- dr Jakub Kumoch – ekspert w dziedzinie polityki zagranicznej. Obecnie Ambasador RP w Szwajcarii. Wcześniej ekspert Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, długoletni członek Misji Obserwacyjnych Wyborów Unii Europejskiej.
- Piotr Libicki – ekspert obszaru infrastruktury miejskiej. Obecnie główny plastyk miejski Poznania.
- Andrzej Maciejewski – ekspert obszaru spraw zagranicznych. Obecnie poseł na Sejm VIII kadencji.
- Bartosz Marczuk – ekspert w dziedzinie polityki społecznej. Obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wcześniej zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” i „Wprost”.
- Bartłomiej Michałowski – ekspert obszaru nowych technologii.
- Paweł Nierada – ekspert w dziedzinie energetyki. Obecnie wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Radosław Pyffel – ekspert w dziedzinie stosunków z Azją. Obecnie zastępca dyrektora w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych[28].
- Maciej Rapkiewicz – ekspert obszaru finansów. Obecnie członek zarządu PZU SA.
- Leszek Skiba – ekspert w dziedzinie ekonomii. Obecnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów[29].
- Paweł Soloch – ekspert obszaru bezpieczeństwa narodowego. Obecnie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Wcześniej podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Jan Filip Staniłko – ekspert w dziedzinach ekonomii i gospodarki. Obecnie dyrektor Departamentu Innowacji w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
- Tomasz Styś – ekspert w obszarze gospodarowania odpadami.
- Paweł Szałamacha – ekspert w dziedzinie finansów. Obecnie członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej minister finansów w rządzie Beaty Szydło, poseł na Sejm VII kadencji, członek Narodowej Rady Rozwoju, podsekretarz i sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.
- dr Witold Waszczykowski – ekspert obszaru spraw zagranicznych. Obecnie poseł na sejm VIII kadencji. Wcześniej minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, poseł na sejm VII kadencji, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iranie.
- dr Łukasz Zaborowski – ekspert w dziedzinach infrastruktury miejskiej i transportu.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Cezary Łazarewicz , Instytut Sobieskiego, sukces i początek końca? Po wyborach „wyssano z niego wszystkie siły”, „wiadomosci.wp.pl”, 22 grudnia 2015 [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ a b Krajowa Liga Innowacji – ranking najnowocześniejszych firm, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-05-08] .
- ↑ Rządzić Państwem. Centrum decyzyjne rządu w wybranych krajach europejskich | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Katastrofa. Bilans dwóch lat | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Jednostki samorządu terytorialnego wobec kluczowych wyzwań strukturalnych | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Samoleczenie | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Europejski ład gospodarczy w 2020 roku | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Budowanie zdolności obronnych państwa i postaw proobronnościowych | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Węgry Orbána – wzór czy przestroga? | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Organizacje proobronne w systemie bezpieczeństwa państwa | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Rynek gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Perspektywa 2030 | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2030 | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ System gospodarowania odpadami opakowaniowymi w Polsce | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Inteligentny transport – wpływ na polską gospodarkę | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Rynek gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Innowacyjność w Polsce. Co można zmienić? | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Nowy samolot bojowy dla Sił Powietrznych RP | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Internet of Things (IoT) i Artificial Intelligence (AI) w Polsce | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-08] (pol.).
- ↑ Eksperci | Instytut Sobieskiego [online], sobieski.org.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Mirosław Barszcz doradcą w Ministerstwie Finansów – Informacje prasowe – Dla mediów – Ministerstwo Finansów [online], finanse.mf.gov.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Mirosław Barszcz – PKO Bank Polski, pkobp.pl [dostęp 2018-05-09] [zarchiwizowane 2016-11-01] (pol.).
- ↑ Po 266 dniach bezkrólewia GPW ma w końcu prezesa. Kim jest Marek Dietl?, „Business Insider”, 26 września 2017 [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ l, Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Kancelaria / Doradcy Prezydenta RP / Marek Dietl [online], prezydent.pl [dostęp 2018-05-09] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Konsul RP [online], nowyjork.msz.gov.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Łukasz Hardt, Członek Rady Polityki Pieniężnej, nbp.pl [dostęp 2024-11-15] [zarchiwizowane 2018-05-10] (pol.).
- ↑ Kancelaria / Narodowa Rada Rozwoju / Aktualności / Prezydent powołał Narodową Radę Rozwoju [online], 16 października 2015 [dostęp 2018-05-09] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-16] .
- ↑ Przedstawiciel Polski Zastępcą Dyrektora, członkiem Rady Dyrektorów w Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych – Aktualności – Ministerstwo Finansów – Ministerstwo Finansów [online], mf.gov.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).
- ↑ Leszek Skiba – Podsekretarz Stanu, Główny Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych – Kierownictwo Ministerstwa Finansów – Ministerstwo Finansów [online], mf.gov.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).