Przejdź do zawartości

Injustice: Gods Among Us

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Injustice: Gods Among Us
Ilustracja
Producent

NetherRealm Studios

Wydawca

Warner Bros. Interactive Entertainment

Seria gier

Injustice

Reżyser

Ed Boon

Projektant

Paulo Garcia, John Edwards

Artysta

Steve Beran

Scenarzysta

Brian Chard, Dominic Cianciolo, John Vogel, Jon Greenberg

Kompozytor

Christopher Drake, Dean Grinsfelder, Cris Velasco, Sascha Dikiciyan

Licencja

DC Comics

Silnik

Unreal Engine 3

Data wydania

16 kwietnia 2013

Gatunek

bijatyka

Tryby gry

gra jednoosobowa, gra wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 3, Wii U, Xbox 360, Microsoft Windows, PlayStation 4, PlayStation Vita, iOS, Android

Następna gra w serii

Injustice 2

Strona internetowa

Injustice: Gods Among Us – gra komputerowa z gatunku bijatyk oparta na fikcyjnym uniwersum DC Comics, wyprodukowana przez amerykańskie studio NetherRealm i wydana przez Warner Bros. Interactive Entertainment na konsole gier wideo PlayStation 3, Xbox 360 i Wii U. W kwietniu 2013 odbyła się premiera gry w Ameryce Północnej, Europie i Australii, natomiast w czerwcu 2013 roku w Japonii. Rozszerzona wersja gry, zatytułowana Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition, została wydana w listopadzie 2013 roku na konsole PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox 360 i system operacyjny Microsoft Windows. Darmową aplikację mobilną opartą na grze Injustice wydano również na urządzenia z systemami Android oraz iOS. Prequelowa seria komiksów o tej samej nazwie, napisana przez Toma Taylora, ukazała się na początku stycznia 2013 roku.

Gracz może wcielić się w jedną z kilku postaci z uniwersum DC, aby stoczyć walkę, której celem jest znokautowanie przeciwnika. Gra osadzona jest w środowisku 2.5D: modele postaci i tła są renderowane w trójwymiarowej grafice, natomiast podczas walki postaci ograniczone są do dwuwymiarowej przestrzeni. Injustice opiera się na kilku aspektach z poprzedniego tytułu studia NetherRealm, Mortal Kombat, w tym na kontrolach, mechanice gry, kampanii opartej na narracji i funkcjonalności online.

Akcja gry toczy się w równoległym wszechświecie w obrębie multiwersum DC Comics. W tej rzeczywistości Superman staje się tyranem i wprowadza nowy porządek świata po tym, jak Joker podstępem zmusza go do zabicia Lois Lane i zniszczenia Metropolis za pomocą bomby atomowej. Próbując to powstrzymać, Batman wzywa członków Ligi z innego wszechświata, aby przyłączyli się do jego powstania i położyli kres reżimowi tyrana. Gra zebrała pochwały ze strony krytyków za fabułę, mechanikę rozgrywki i wykorzystanie licencji DC Comics. Injustice stało się grą o najwyższej sprzedaży w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w miesiącu jej premiery. Gra zdobyła także kilka nagród za „Najlepszą bijatykę” w 2013 roku. Kolejna część, Injustice 2, została wydana w maju 2017 roku.

Rozgrywka

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us to bijatyka, w której gracze obejmują kontrolę nad kilkoma postaciami o różnych stylach walki i atakach specjalnych, biorąc udział w walkach jeden na jednego, w celu wyczerpania wskaźnika życia przeciwnika. Gra została stworzona w grafice 2.5D[1]: ruch jest ograniczony do dwuwymiarowej płaszczyzny, natomiast postaci i scenografia są w pełni trójwymiarowe. W przeciwieństwie do tradycyjnego projektu bijatyk, wykorzystującego wiele rund z regenerującymi się paskami życia, w Injustice zastosowano schemat podobny do serii Killer Instinct[2]. Każdy pojedynek składa się z jednej rundy, w której każdy zawodnik ma dwa paski życia[2]. Gra wykorzystuje czteroprzyciskowy układ sterowania lekkimi, średnimi i ciężkimi atakami, a także przycisk „cechy postaci”, który aktywuje unikalną umiejętność lub atak przeznaczony do zaprezentowania każdego bohatera[3]. Na przykład cecha postaci Supermana pozwala na chwilowy wzrost siły, podczas gdy cecha postaci Batmana przywołuje rój nietoperzy-robotów[4].

Areny, oparte na różnych lokalizacjach z uniwersum DC, takich jak Batjaskinia, Metropolis i Forteca Samotności (ang. Fortress of Solitude), zawierają interaktywne środowiska i wiele obszarów[5]. Gdy przeciwnik zostanie trafiony ciężkim atakiem w pobliżu narożnika areny, uruchamia to animację przejścia i walka zostaje przeniesiona do nowej sekcji areny[6]. Każda sekcja zawiera również obiekty, z którymi postaci mogą wchodzić w interakcje na różne sposoby w zależności od ich klasy. Postaci podzielone są na dwie klasy: „postaci mocy”, które polegają na brutalnej sile i wrodzonych zdolnościach, oraz „postaci gadżetów”, które używają broni, przedmiotów i innych zewnętrznych mechanizmów, aby wygrać[5][7]. Na przykład postać gadżetów, taka jak Batman, może przymocować bombę do samochodu, powodując eksplozję, podczas gdy postać mocy, taka jak Superman, może podnieść ten sam samochód i roztrzaskać nim przeciwników[8]. Gracz może wyłączyć opcję elementów interaktywnych i przejścia aren[9].

Gdy postaci wykonują specjalne ruchy, blokują nadchodzące ataki lub zostają trafione przez przeciwnika, ich „super miernik” stopniowo się zapełnia. Części super miernika można wykorzystywać do wykonania ulepszonych ruchów specjalnych lub kontrowania ataków przeciwnika[10][11]. Mając pełny licznik, gracz może zastosować swój najsilniejszy atak specjalny[10]. Gracze mogą również poświęcić swój licznik, aby przerwać kombinację i wziąć udział w bitwie, nazywanej „systemem starć”, który łączy zindywidualizowane cutsceny z procesem obstawiania zakładów[12]. Gracz może wywołać starcie dopiero po utracie pierwszego paska życia[11]. Podczas sekwencji obaj gracze potajemnie poświęcają porcje swojego licznika, a starcie wygrywa ten, kto zaoferuje najwyższą cenę[12].

Fabuła podzielona jest na kilka rozdziałów. W czasie, gdy rozgrywa się narracja, gracz może zmieniać postaci[13]. Minigry także są włączone do fabuły. Wynik minigry może mieć wpływ na nadchodzącą bitwę, na przykład gracz może uzyskać przewagę zdrowotną nad przeciwnikiem CPU[13]. Dodatkowe funkcje gry obejmują Tryb Bitwy, Tryb Kontry, Tryb Treningowy oraz S.T.A.R. Labs, które zawiera 240 wyzwań o różnym poziomie trudności, specyficznych dla danej postaci[14][15]. Tryby gry wieloosobowej obejmują King of the Hill, konfigurację pozwalającą na obejrzenie starcia nawet ośmiu graczom, którzy czekają na swoją kolej na walkę, a także Survivor, który przenosi pasek zdrowia zwycięzcy i wybór postaci w każdym starciu[9][16]. Rozgrywka w dowolnym trybie gry, w tym w starciach online z opcjonalnymi celami, pozwoli graczowi zdobyć punkty doświadczenia, które mogą być później wykorzystane do odblokowania alternatywnych kostiumów, muzyki, grafiki koncepcyjnej i innych nagród[15][17].

Kampania Injustice: Gods Among Us została napisana przez studio NetherRealm we współpracy z pisarzami DC Comics[18]. Przedstawiona przez NetherRealm jako „Story Mode 3.0” kampania Injustice została potraktowana podobnie jak Mortal Kombat vs. DC Universe, a w 2011 roku Mortal Kombat zrestartował się dzięki zastosowaniu filmowej narracji w porównaniu z tradycyjną rozgrywką dla jednego gracza. Według głównego projektanta Johna Edwardsa fabuła ma na celu zracjonalizowanie mechaniki walki pomiędzy postaciami, które normalnie nie walczą ze sobą, oraz wyjaśnienie, w jaki sposób Batman może mierzyć się z Supermanem[18]. Pisarze Justin Gray i Jimmy Palmiotti służyli jako konsultanci fabuły, aby upewnić się, że bohaterowie komiksów zachowali swoje właściwości w Injustice[19].

Postaci

[edytuj | edytuj kod]

Lista została wybrana wewnętrznie przez studio NetherRealm przy udziale DC Comics[20]. Głównym celem w procesie selekcji, który trwał około trzy-cztery miesiące, było stworzenie obsady z szeroką gamą postaci[21]. Bohaterów wybierano na podstawie kryteriów, takich jak rozmiar, zdolności, płeć, popularność i to, jak wpasowywali się w fabułę gry[21][22]. Dodanie każdego grywalnego bohatera i złoczyńcy wymagało około sześciu tygodni produkcji[23]. Postaci zaprojektowano z myślą o tym, aby każda z nich była niepowtarzalna, a style walki i zestawy ruchów były dostosowane do wiedzy i osobowości każdej z nich[24]. Ed Boon stwierdził, że DC Comics dało studiu NetherRealm dużą swobodę ze swoimi właściwościami, co pozwoliło na podrasowanie postaci[25]. Kilka innych postaci z Uniwersum DC, takich jak Darkseid, Strach na wróble, Metallo i Gorilla Grodd, występują również jako bohaterowie niezależni, pojawiając się epizodycznie w występach cameo w przerywnikach fabularnych, scenach i innych trybach gry[15]. Poza Uniwersum DC, Scorpion z serii Mortal Kombat występuje jako postać gościnna do pobrania[26].

Grywalne postaci to:

Dodatkowo, niektórymi postaciami można grać jako alternatywnymi skórkami dla istniejących bohaterów. Obejmują one:

W wersjach gry na urządzenia z systemami iOS i Android gracze mają do dyspozycji kilka dodatkowych postaci:

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

W alternatywnej rzeczywistości Joker podstępem zmusza Supermana do zabicia swojej ciężarnej żony Lois Lane, co prowadzi do detonacji bomby atomowej, która niszczy Metropolis i zabija miliony. Rozwścieczony Superman zabija Jokera i z czasem morduje więcej przestępców, co powoduje, że staje się bardziej skorumpowany i ostatecznie staje się bezwzględnym dyktatorem. Przekonuje większość bohaterów i kilku złoczyńców, aby przyłączyli się do niego, po czym tworzy Reżim Jednej Ziemi i rządzi Ziemią jako Najwyższy Radca, podczas gdy Batman ustanawia Powstanie, aby przeciwstawić się reżimowi tyrana. W ciągu następnych pięciu lat wybucha wojna między dwoma odłamami, co ostatecznie doprowadza do rozwiązania Ligi Sprawiedliwości.

W równoległym wszechświecie Joker wraz z zasobami Lexa Luthora również planuje zniszczyć Metropolis przy użyciu bomby atomowej. Liga Sprawiedliwości toczy walkę z bandą złoczyńców Luthora, w której Batman pokonuje Deathstroke’a, Bane’a i ostatecznie Luthora, po czym próbuje powstrzymać Jokera. Kiedy Joker przygotowuje się do zdetonowania bomby, on wraz z Batmanem, Wonder Woman, Aquamanem, Zieloną Strzałą i Zieloną Latarnią zostają nagle przeniesieni do wszechświata Powstania. Podczas gdy siły Reżimu znajdują Batmana i Jokera, Zielona Latarnia opuszcza pozostałych bohaterów w poszukiwaniu miejsca do naładowania swojego pierścienia mocy i napotyka Cyborga i Raven torturujących Deathstroke’a. Pokonuje ich i uwalnia Deathstroke’a, a następnie walczy także z Sinestro i swoim własnym odpowiednikiem Yellow Lantern. Tymczasem Aquaman udaje się do AtlantisAtlantis, gdzie jego odpowiednik spotyka się z ambasadorami Flashem i Shazamem, aby Atlantis dołączyło do Reżimu. Aquamanowi udaje mu się pokonać wszystkich trzech, jak również Aresa, który twierdzi, że brak przemocy go osłabił i zabiera Aquamana z powrotem do pozostałych.

Bohaterowie głównego wszechświata spotykają rebelianckich Batmana i Lexa Luthora, najbliższego przyjaciela Supermana, który tak naprawdę pracuje jako kret Powstania w Gotham City. Dostarczają im pigułki nanotechnologiczne pochodzące z kryptońskiego DNA, które wzmacniają zwykłych ludzi, i wyjaśniają, że przetransportowali ich tutaj, aby pomogli w zdobyciu broni kryptonitowej, do której potrzebne są próbki DNA wszystkich rdzennych członków Ligi Sprawiedliwości, lecz w tym wszechświecie większość została zabita lub dołączyła do reżimu; jednak główny Batman i Joker zostali przetransportowani przypadkowo. W tym samym czasie Joker pokonuje Batmana, który, zauważony przez Hawkgirl i Yellow Lantern zostaje schwytany. Następnie Joker spotyka Harley Quinn, która założyła „Klan Jokera” ku jego pamięci i jest sprzymierzona z Powstaniem. Po udzieleniu pomocy Klanowi Jokera w walce z atakiem Reżimu prowadzonym przez Hawkgirl i Nightwinga w Azylu Arkham i zamknięciu Jokera ze względu na jego niebezpieczną naturę, rebelianci wkradają się do Rezydencji Wayne’ów, aby odzyskać broń kryptonitową z Bajaskini, pokonując przy tym Solomona Grundy’ego, Killer Frost, Black Adama i reżimową Wonder Woman. W głównym wszechświecie Superman, Flash i Cyborg próbują odzyskać swoich towarzyszy, lecz przypadkowo wysyłają Cyborga do wszechświata Powstania. Po krótkim starciu z Deathstroke’iem i Luthorem, Cyborg dołącza do Powstania i współpracuje z Deathstroke’iem, aby przejąć kontrolę nad teleporterem Reżimowej Wieży od reżimowych Kobiety-Kota, Cyborga, Flasha i Shazama.

Tymczasem, kiedy Superman publicznie ogłasza swoje zamiary egzekucji głównego Batmana, powstańcy włamują się na Wyspę Strykera, aby go uratować. Zielona Latarnia, Wonder Woman i Aquaman, który dowodzi armią morskich stworzeń, rozpoczynają atak na siły Reżimu w celu odwrócenia uwagi powstańczych Batmana i Zielonej Strzały, aby uwolnić głównego Batmana, pokonując przy tym Kobietę-Kota, Nightwinga, Raven i Yellow Lantern. Superman opuszcza walkę, zdając sobie sprawę, że powstańcy przejęli Wieżę i próbują ją zniszczyć, ale Deathstroke podkłada ładunki wybuchowe, po czym on i Cyborg ewakuują się, zanim eksplozja posyła Supermana z powrotem na Ziemię. Luthor zmierza do osłabionego Supermana, jednak zostaje zaatakowany przez Jokera, którego uwolniła Harley. Gdy Joker grozi, że zabije Harley, Luthor pokonuje go i kieruje się do Supermana. Wtedy Harley zdaje sobie sprawę, że Joker tak naprawdę jej nie kocha. Po pokonaniu Black Adama, Hawkgirl i Shazama, Luthor przygotowuje się do zabicia Supermana przy pomocy broni kryptonitowej, lecz Shazam go powstrzymuje, pozwalając Supermanowi go zabić. Teraz świadomy determinacji ludzkości, by go obalić, Superman postanawia zniszczyć Gotham i Metropolis, aby zademonstrować chaos, jaki powstałby pod jego nieobecność i zaatakować wszechświat głównych bohaterów jako karę za ich ingerencję. Kiedy Shazam protestuje, Superman morduje go, co sprawia, że Flash ucieka i udaje się do bazy powstańców, aby poinformować ich o planie Supermana, pokonując Yellow Lantern, Solomona Grundy’ego i Sinestro, gdy próbują go powstrzymać.

Kiedy Reżim odkrywa i atakuje bazę powstańców, Wonder Woman pomaga odeprzeć atak, pokonując Bane’a, po czym Ares teleportuje ją na Themyscirę, by przekonała Amazonki, którym Superman rozkazał zaatakować Metropolis, aby uciekły do Powstania, co czyni, po tym, jak pokonuje Raven i jej reżimowy odpowiednik. Tymczasem Batman z głównego wszechświata przekonuje swojego sobowtóra, aby sprowadził głównego Supermana do pomocy. Gdy w Gotham i Metropolis wybucha otwarta wojna pomiędzy Reżimem a Powstaniem, główny Superman pokonuje Black Adama, Sinestro, Aquamana i Doomsday i przekonuje Yellow Lantern do poddania się, zanim angażuje swojego odpowiednika w ostateczną bitwę w Fortecy Samotności Twierdząc, że działania jego odpowiednika nie stanowią usprawiedliwienia za śmierć Lois i że byłaby przerażona i zdegustowana tym, kim się stał, główny Superman zwycięża, co oznacza klęskę Reżimu.

Po rozwiązaniu Reżimu wszyscy jego członkowie są postawieni przed sądem; Flash i Hal Jordan zostają zwolnieni warunkowo za udział w Powstaniu, podczas gdy inni zostają uwięzieni. Gdy bohaterowie głównego wszechświata i Joker powracają do swojej rzeczywistości, powstańczy Batman i główny Superman składają wizytę reżimowemu Supermanowi, więzionemu w celi emitującej promieniowanie czerwonego słońca, które czyni go bezsilnym. Kiedy odchodzą, Superman wyraża swoje obawy, że mógłby obrać podobną ścieżkę, gdyby również doświadczył wielkiej tragedii, a oczy reżimowego Supermana zaświecają się na czerwono, co wskazuje na to, że wciąż posiada on pewien stopień swoich mocy.

Produkcja

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us po raz pierwszy zostało ogłoszone 31 maja 2012 roku[35]. Według Eda Boona, głównym celem było stworzenie gry poza serią Mortal Kombat, która byłaby zupełnie inna w gatunku bijatyk[36]. Producent Hector Sanchez stwierdził, że studio NetherRealm nie czuło się ograniczone parametrami Mortal Kombat, co pozwoliło developerom podjąć większe ryzyko projektowe przy Injustice, takie jak np. usunięcie tradycyjnego przycisku bloku Mortal Kombat[19]. Podobnie jak w poprzednim tytule Boona związanym z DC, Mortal Kombat vs. DC Universe, wykorzystanie licencji DC Comics wiązało się z ograniczeniami co do ilości przemocy w grze; jednak Boon zamierzał zwiększyć ilość graczy w kategorii wiekowej dla nastolatków zastępując przemoc „szaloną, przesadną akcją”[37]. Zapytany, czy wcześniejsze doświadczenia studia z Mortal Kombat i charakterystyczną dla niego przemocą wpłyną na Injustice, Boon odpowiedział, że chciał, aby te dwa tytuły pozostały odrębnymi podmiotami[2].

Tryb online w Injustice zbudowano na fundamencie stworzonym w Mortal Kombat[16]. Z powodu skarg dotyczących poważnych opóźnień częściach składowych gry wieloosobowej Mortal Kombat, Boon oświadczył, że zespół programistów spojrzał na swoje wcześniejsze błędy i stworzył „nowy, bardziej rozbudowany system” dla lepszych wrażeń z rozgrywki online[38]. Starszy producent Adam Urbano oświadczył, że studio NetherRealm spędziło dwa lata na produkcji, skupiając się na netplayu[39]. Podczas produkcji studio NetherRealm podzieliło się swoim pomysłem na zautomatyzowany system, który miałby dostarczać treści do pobrania Injustice dla wszystkich użytkowników konsoli[38]. W trakcie użytkowania gra łączyłaby się z Internetem i automatycznie pobierała informacje niezbędne dla graczy, którzy kupili postaci DLC, aby grać przeciwko tym, którzy tego nie zrobili. System umożliwia także NetherRealm szybkie wysyłanie poprawek, by załatać zauważalne usterki[40].

Podobnie jak Mortal Kombat vs. DC Universe i Mortal Kombat, Injustice działa na silniku Unreal Engine 3, który zmodyfikowano, aby odpowiadał bijatykom[41]. W pierwszym dzienniku produkcji Injustice, studio NetherRealm ogłosiło, że od czasu premiery Mortal Kombat w 2011 roku dokonano szeregu udoskonaleń technicznych[41]. Sanchez oświadczył, że ich „zespół KoreTech” przekroczył granice swojego silnika graficznego[42]. Urbano dodał, że gra oferuje ulepszone rozwiązanie oświetlenia, umożliwiające bardziej dynamiczne oświetlenie postaci i otoczenia[42]. Stworzono nowy system „materiału postaci”, którego celem jest przedstawienie postaci ze zwiększoną szczegółowością graficzną[42]. Injustice wykorzystuje również wielowątkowy silnik renderowania, pozwalający grze na wyświetlanie na ekranie około trzy razy więcej obiektów naraz niż w Mortal Kombat[42].

Promowanie

[edytuj | edytuj kod]

Przed premierą gry Warner Bros. Interactive i DC Entertainment rozpoczęły 10-tygodniową kampanię reklamową o nazwie Injustice Battle Arena. Internetowa seria, której gospodarzem była Taryn Southern, oferowała cotygodniowe mecze pomiędzy grywalną obsadą w formacie turniejowym. Co tydzień arena była aktualizowana o różne scenariusze. Fani mogli głosować na swoich ulubionych bohaterów, a po każdym okresie głosowania ukazywał się film przedstawiający zwycięzcę każdej rundy. Wraz z każdą nową parą zawodników pojawiały się filmy prezentujące umiejętności i mocne strony walczących, w tym opinie publiczne i wywiady z gwiazdami. Głosujący mogli odebrać darmowe nagrody, od akcesoriów do awatarów na Xbox Live, po skórki postaci do pobrania na podstawie wyglądu Zielonej Strzały w serialu telewizyjnym Arrow. Fani w Stanach Zjednoczonych mieli możliwość zdobywania cotygodniowych nagród[43].

Wersja demonstracyjna gry została wydana do pobrania na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 2 kwietnia 2013 roku w Ameryce Północnej, a 3 kwietnia 2013 roku w Europie. Wersja demo prezentowała Batmana, Wonder Woman i Lexa Luthora na arenie Gotham City, wraz z Doomsdayem jako niegrywalnym bossem[44].

Dystrybucja

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us miało premierę 16 kwietnia 2013 roku w Ameryce Północnej, 17 kwietnia w Australii, a 19 kwietnia w Europie na konsole PlayStation 3, Wii U oraz Xbox 360[45][46][47]. Niektórzy australijscy sprzedawcy detaliczni, w tym JB Hi-Fi oraz EB Games, przełamali datę sprzedaży, sprzedając egzemplarze 15 kwietnia 2013 roku[48]. Wydanie gry w wersji na Wii U zostało opóźnione w Wielkiej Brytanii do 26 kwietnia 2013 roku[49]. Gra została wydana później w Japonii 9 czerwca 2013 roku na PlayStation 3 oraz Wii U[50]. Gra została także dodana do biblioteki Xbox One kompatybilnych wstecznie gier z Xbox 360 w grudniu 2016 roku[51].

Album z muzyką kilku artystów, m.in. Rise Against, Depeche Mode, MSTRKRFT, Awolnation, Minus the Bear i Zeus, został wydany przez WaterTower Music[52]. Album zatytułowany Injustice: Gods Among us – The Album, został udostępniony w sklepach cyfrowych 16 kwietnia 2013 roku, co zbiegło się w czasie z premierą gry. Kolekcja ukazała się później na płycie 23 kwietnia 2013 roku[52].

Premie w przedsprzedaży

[edytuj | edytuj kod]

Warner Bros. Interactive nawiązało współpracę z kilkoma punktami sprzedaży detalicznej w ramach zachęty przed złożeniem zamówienia w przedsprzedaży. Zamówienia w przedsprzedaży od EB Games, GameStop i Game dały graczom dostęp do Pakietu Czerwony syn, pakietu DLC inspirowanych limitowaną serią komiksów Superman: Czerwony syn zawierającą alternatywne skórki Czerwonego Syna dla Supermana, Wonder Woman i Solomona Grundy’ego oraz 20 dodatkowych misji w ramach fabuły Czerwonego Syna[53]. Przedsprzedaż z Walmartu zawierała Pakiet Skórek Arkham City, obejmujący kostiumy do pobrania dla Batmana, Kobiety-Kota oraz Jokera, a także bonusową kopię Mortal Kombat vs. DC Universe[54]. Zamówienia w przedsprzedaży od Best Buy i Amazon Germany obejmowały Pakiet DLC Blackest Night, który zawierał alternatywną skórkę Batmana, opartą na projekcie Black Lantern z serii the Blackest Night oraz ekskluzywny „tryb zombie”, który zamienia wszystkie postaci w żywe trupy[55].

Edycje detaliczne

[edytuj | edytuj kod]

Oprócz standardowej edycji, do sprzedaży na PlayStation 3 i Xbox 360 została udostępniona Edycja Kolekcjonerska, w której znajdowały się stalowa obudowa, kolekcjonerska figurka, cyfrowy kod do pobrania filmu animowanego Liga Sprawiedliwych: Zagłada, pierwsze wydanie serii komiksów Injustice oraz trzy ekskluzywne kostiumy dla Supermana, Batmana i Wonder Woman oparte na ich wyglądzie w Nowym DC Comics (ang. The New 52)[56][57]. Wersje pakietu w Ameryce Północnej i Europie oferowały różne figurki. Północno-amerykańskie wydanie oferuje 13-calową (33cm) statuetkę przedstawiającą Wonder Woman walczącą z Batmanem, natomiast wydanie europejskie zawiera mniejszą, bo 9-calową (23cm) statuetkę obojga[47]. Ekskluzywna dla GameStop i EB Games Edycja Battle zawierała lekki joystick do walki i trzy skórki DLC[45]. W Wielkiej Brytanii i Australii Edycja Specjalna była dostępna wyłącznie za pośrednictwem Game i EB Games, która zawierała stalową obudowę i Pakiet Czerwonego Syna[46].

Zawartość do pobrania

[edytuj | edytuj kod]

Przepustka sezonowa dostępna dla użytkowników Xbox 360 oraz PlayStation 3 umożliwiła dostęp do Pakietu Skórek Flashpoint, zawierający alternatywne skórki dla Aquamana, Deathstroke’a i Wonder Woman, wraz z czterema pierwszymi postaciami do pobrania w ogólnej obniżonej cenie[58]. By zapobiec konfliktom pomiędzy graczami online, którzy zakupili DLC, a tymi, którzy tego nie zrobili, wydano darmowe kompatybilne pakiety zawierające skórki dodatkowych postaci[59]. 17 kwietnia 2013 roku, Lobo został oficjalnie ujawniony jako pierwsza postać DLC podczas finału Injustice Battle Arena[60]. Lobo został wydany 7 maja 2013 roku[61]. 3 maja 2013 roku ujawniono, że drugą postacią DLC jest Batgirl, i udostępniono ją do pobrania 21 maja 2013 roku[62][63]. Postać gościnna z serii Mortal KombatScorpion – została wydana jako trzecia postać DLC 3 czerwca 2013 roku, a udostępniono ją do pobrania 11 czerwca 2013 roku[64]. Wygląd Scorpiona w Injustice zawierał nowy projekt kostiumu autorstwa komiksowego artysty Jima Lee[26]. Ostatnia postać w Przepustce Sezonowej, Generał Zod, została ujawniona 12 czerwca 2013 roku w odcinku nocnego talk-show Conan[65]. Zod został wydany 2 lipca 2013 roku[66]. Jako część Przepustki Sezonowej ujawniono również misje S.T.A.R. Labs dla czterech pierwszych postaci DLC[67]. Postaci te udostępniono dla użytkowników Wii U 3 lipca 2013 roku[68].

6 czerwca 2013 roku Ed Boon ogłosił, że co najmniej jedna dodatkowa postać DLC zostanie stworzona do gry na żądanie fanów[69]. Wcześniej Boon przeprowadził ankietę na swoim Twiterze, by zdecydować, którą postać z DC Comics fani chcieliby dodać do gry[70]. Marsjanin Łowca (ang. Martian Manhunter), którego pominięto w ankietach z powodu największego zapotrzebowania fanów, został ujawniony jako piąta postać DLC podczas specjalnej prezentacji Injustice w trakcie 2013 Evolution Championship Series, pomimo tego, co stało się z nim w prequelowych komiksach[71][70]. Marsjanin Łowca został wydany na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 30 lipca 2013 roku, w pakiecie z Johnem Stewartem jako alternatywną skórką dla Zielonej Latarni[71][72]. Na krótko przed wydaniem, Boon zdradził na Twiterze, że istnieją dalsze plany rozwoju zawartości do pobrania, z szóstą postacią DLC, która była „wielką prośbą fanów”[73]. 5 sierpnia 2013 roku, ujawniono, że postacią tą jest Zatanna, która według Boona zajęła pierwsze miejsce w ankiecie na Twiterze[74]. Została udostępniona w pakiecie z nową skórką dla Supermana opartą na Cyborgu Supermanie, wydanym 13 sierpnia 2013 roku[75].

Wersja mobilna

[edytuj | edytuj kod]

Przed premierą gry, studio NetherRealm opracowało darmową aplikację mobilną Injustice: Gods Among Us, którą wydano na urządzenia z systemem iOS 3 kwietnia 2013 roku[76]. Przeniesioną ją na systemy Android 21 listopada 2013 roku[77]. Aplikacja wykorzystuje system walki oparty na kartach kolekcjonerskich i może być użyta do odblokowania bonusów w wersjach gry na Xbox 360 oraz PlayStation 3[78]. Aplikacja stawia także graczy w grupie 3 zawodników, którzy rzucają wyzwanie słynnym postaciom z DC[79].

Wersja na urządzenia z systemem Wii U nie obsługuje tej funkcji[80]. Funkcję gry wieloosobowej dodano do wersji na iOS w aktualizacji z 24 kwietnia 2014 roku[81][82].

Edycja Ultimate

[edytuj | edytuj kod]

7 października 2013 roku Warner Bros. Interactive ogłosiło Edycję Ultimate, która zawiera całą wydaną wcześniej zawartość do pobrania dla Injustice: Gods Among Us[83]. Edycja Ultimate została wydana 12 listopada 2013 roku w Stanach Zjednoczonych, 27 listopada 2013 roku w Australii, 29 listopada 2013 roku w Europie na konsole PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox 360 oraz system operacyjny Microsoft Windows[83][84][85]. Do wydania amerykańskiego dołączono oficjalną ścieżkę dźwiękową z gry[83]. Z powodu pandemii COVID-19, wersja ta została udostępniona za darmo na czas ograniczony na platformie Steam, PlayStation Store i Microsoft Store[86].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

Odpowiedź krytyków

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us zdobyło uznanie wśród krytyków. Witryna z recenzjami zbiorczymi Metacritic przyznała wersji na Wii U wynik 82/100[87], wersji na Xbox 360 81/100[88], a wersji na PlayStation 3 78/100[89]. Edycja Ultimate uzyskała wynik 80/100 dla wersji na PlayStation 4[90] i 79/100 dla wersji na Microsoft Windows[91]. Aplikacja mobilna iOS otrzymała mieszane recenzje, z wynikiem 69/100[92].

Vince Ingenito z IGN określił grę jako „zarówno bardzo dobry zawadiaka, jak i wielki, stary, niechlujny list miłosny do fanów”. Ingenito chwalił tryb fabularny, unikalną mechanikę bijatyki i ogólne zastosowanie licencji DC, jednak ostro krytykował grafikę cutscen, twierdząc, że nijakie tekstury i źle wymodelowane budynki osłabiły ich wizualny odbiór[93]. Andrew Reiner z magazynu Game Informer uznał grę za „dopracowanego wojownika”, który „rozwalił system walk superbohaterów”. Reiner pochwalił studio NetherRealm za dostarczenie „wspaniałej bijatyki”, twierdząc, że uznanie studia dla uniwersum DC dobrze wpasowało się w ich formułę Mortal Kombat[94].

Matt Edwards z Eurogamer pochwalił bogatą ilość zawartości dla pojedynczego gracza, podkreślając tryb S.T.A.R. Labs, lecz krytykował stabilność online gry, pisząc, że ulepszenia wprowadzone w stosunku do Mortal Kombat w celu zmniejszenia problemów z opóźnieniami wydawały się raczej marginalne niż zmieniające grę[95]. Maxwell McGee z GameSpot stwierdził, że mimo iż Injustice dostarczyło „złożonej bijatyki z pewnymi unikalnymi zwrotami akcji”, gra nie spełniła oczekiwań w porównaniu do swoich rówieśników. McGee krytykował fabułę, opisując założenie jako „tak absurdalne, że graniczy z parodią”, a także ubolewał nad brakiem funkcji instruktażowych dla nowych graczy i obsługi powtórek[96].

Mikel Reparaz z Official Xbox Magazine chwalił Injustice za „szybką, destrukcyjną i niezwykle przystępną” rozgrywkę, nazywając grę „jedną z najprzyjemniejszych bijatyk 2D od lat”[97]. Ray Carsillo z Electronic Gaming Monthly przyznał grze niemal doskonały wynik, chwaląc fabułę, mechanikę rozgrywki i zawartość kolekcjonerską, jednocześnie krytykując długi czas ładowania[98]. Brett Molina z USA Today przyznał grze 3,5 gwiazdek na 4, twierdząc, że „NetherRealm stworzyło imponujący pakiet gier wideo z Injustice, łączący superbohaterów i złoczyńców, których fani komiksów mogą docenić wraz ze stylem walki, który powinien spodobać się graczom na każdym poziomie”[99].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us zdobyło nagrodę za „Najlepszą bijatykę” na E3 2012 przyznaną przez Game Critics Awards[100]. Gra otrzymała także nagrodę „Bijatyka Roku” w 2013 roku od IGN[101], GameTrailers[102], Game Informer[103], VGX[104] oraz D.I.C.E. Awards Akademii Sztuk i Nauk Interaktywnych[105]. Na National Academy of Trade Game Reviewers (NAVGTR) w 2013 r. Injustice: Gods Among Us wygrało nagrody Game, Franchise Fighting[106]. Podczas SXSW Gaming Awards w 2014 roku Injustice: Gods Among Us zdobyło nagrodę Excellence in Convergence Award[107].

Sprzedaż

[edytuj | edytuj kod]

Injustice: Gods Among Us była najlepiej sprzedającą się grą w Stanach Zjednoczonych w czasie miesiąca jej premiery w kwietniu 2013 roku[108]. Sprzedano 424000 egzemplarzy, jak podali analitycy branżowi Cowen and Company, była to jedyna gra, której sprzedaż przekroczyła 250000 egzemplarzy w tamtym miesiącu[109]. Według Grupy NPD, gra miała utrzymać się jako najlepiej sprzedająca się gra w rankingach USA do maja i pozostać wśród najlepszej dziesiątki do czerwca[110][111]. Injustice miało znaleźć się także w czołówce wszystkich formatowych rankingów gier w Wielkiej Brytanii po tygodniu od premiery[112].

Zakaz regionalny

[edytuj | edytuj kod]

Gra była tymczasowo zakazana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie[113][114]. Pierwotnie, tytuł gry przemianowano na Injustice: The Mighty Among Us w celach promocyjnych w tamtych rejonach[113]. Istnieją spekulacje, że gra została zakazana z powodu umieszczenia w tytule słowa „Bogowie” (ang. Gods),(jako że słowo „Bóg” w liczbie mnogiej jest przeciwne szahadzie), odsłoniętych dekoltów niektórych postaci kobiecych oraz ogólnego nadmiaru krwi[113]. Istnieje też możliwość, że globalny slogan samej gry mógł zostać uznany za naruszenie bądź lekceważenie moralności islamskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[115]. Ostatecznie zakaz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Kuwejcie został zniesiony[113].

Powiązane media

[edytuj | edytuj kod]

5 października 2012 roku podczas EB Games Expo, Ed Boon ogłosił serię komiksów Injustice: Gods Among Us[116]. Seria stanowiła prequel wyszczególniający wydarzenia poprzedzające grę, jak również te, które mają miejsce pomiędzy zamordowaniem Jokera przez Supermana a odkryciem pierwotnego wszechświata. Seria została po raz pierwszy napisana przez Toma Taylora i zilustrowana przez wielu artystów, w tym Jheremy’ego Raapacka, Mike’a S. Millera, Bruno Redondo, Toma Derenicka i innych[117]. Komiks był wydawany cyfrowo od 15 stycznia 2013 roku[118]. Cykl został później wydany w formie regularnego komiksu, a ostatecznie w wydaniu zbiorczym[119]. W grudniu 2014 roku Tom Taylor ogłosił, że opuści serię i odszedł po napisaniu Injustice: Rok Trzeci #14. Zastąpił go Brian Buccellato kontynuując historię w Roku Czwartym i Piątym[120]. Ostatni rozdział serii ukazał się we wrześniu 2016 roku, pozostawiając niedokończoną historię[121]; inna seria komiksów, zatytułowana Injustice: Ground Zero, która pojawiła się później, przejęła fabułę i zakończyła historię wydarzeń z gry z perspektywy Harley Quinn[122].

Adaptacja zręcznościowa

[edytuj | edytuj kod]

16 października 2017 roku do salonów gier trafił port zręcznościowy mobilnej wersji gry[123].

Sequel

[edytuj | edytuj kod]

8 czerwca 2016 roku Warner Brod. Interactive Entertainment i studio NetherRealm ogłosiły wydanie Injustice 2, które ukazało się 16 maja 2017 roku na konsole PlayStation 4 i Xbox One[124][125]. Sequel kontynuuje historię przedstawioną w Injustice: Gods Among Us, z alternatywnym uniwersum Batmana i jego powstańcami, którzy pracują, by zapobiec nowemu zagrożeniu, jednocześnie powstrzymując resztki Reżimu Supermana, które starają się przywrócić jego rządy[126]. Zachowano różne mechaniki rozgrywki z pierwszej części gry, w tym super ruchy, cechy postaci, przejścia pomiędzy arenami i starcia[127]. Injustice 2 wprowadza system zrzucania łupów, znany jako „Gear System”, który dostarcza części kostiumów i wyposażenia unikalne dla postaci; gracze mogą dostosować wygląd swoich postaci i ulepszać ich umiejętności, np. zwiększać prędkość, siłę czy zdrowie[128].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lucas Sullivan 16 April 2013, Injustice: Gods Among Us review [online], gamesradar [dostęp 2020-07-28] (ang.).
  2. a b c Dan Ryckert, Ed Boon Talks Injustice: Gods Among Us [online], Game Informer [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  3. Angelo M. D’Argenio, Injustice: Gods Among Us Hands-On Preview for PlayStation 3 (PS3) – Cheat Code Central [online], cheatcc.com [dostęp 2020-07-29].
  4. Kris Knigge, Injustice: Gods Among Us Is More Like BlazBlue Than You’d Expect [online], Siliconera, 11 czerwca 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  5. a b Tracey Lien, Injustice: Gods Among Us: your arena will be as important as your character [online], Polygon, 5 października 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  6. Shoryuken @ E3 – Injustice: Gods Among Us Preview [online], Shoryuken, 20 czerwca 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  7. Dan Mihoerck, Injustice: Gods Among Us - Interview w/ Ed Boon [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  8. Robert Workman, Injustice: Gods Among Us Hands-On (Xbox 360, PlayStation 3) [online], Prima Games [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  9. a b Injustice: Gods Among Us -- The Death of Metropolis – IGN. [dostęp 2020-07-29].
  10. a b Maxwell McGee, On the Mechanics of Injustice: Gods Among Us [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  11. a b Angelo D’Argenio, Injustice: Gods Among Us - Behind Closed Doors Preview Part 1: Black Adam, Raven, and System Mechanics [online], Shoryuken, 19 marca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  12. a b Jordan Mallory, Risky Business: The Injustice: Gods Among Us ‘Clash’ system [online], Engadget [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  13. a b Injustice: Gods Among Us Review [online], gamesradar [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  14. Brian Shea, Preview: Building off past successes with Injustice: Gods Among Us [online], web.archive.org, 5 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-05].
  15. a b c Lucas Siegel, INJUSTICE: GODS AMONG US - Brutal, Accessible, Deep [online], Newsarama [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  16. a b Bags Hooper, Injustice: Gods Among Us online mode built on Mortal Kombat foundation [online], Engadget [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  17. Nick Tan, Injustice: Gods Among Us Preview [online], web.archive.org, 19 sierpnia 2014 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-08-19].
  18. a b Interview: Injustice: Gods Among Us
  19. a b Samit Sarkar, Injustice: Gods Among Us developers expanding upon all aspects of Mortal Kombat [online], Polygon, 15 października 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  20. Michael Rougeau, Interview: „Injustice: Gods Among Us” Producer on Walking the Line Between Casual and Hardcore [online], Complex [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  21. a b Patrick O’Rourke, Injustice: Gods Among Us will appeal to the button masher | canada.com [online], 18 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-29] (ang.).
  22. Injustice: Gods Among Us Stage Demo with Ed Boon - EB Expo 2012 [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  23. Jason Cipriano, NYCC 2012: ‘Injustice: Gods Among Us’ Preview – A Quiver Full Of Cats [online], web.archive.org, 8 listopada 2012 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2012-11-08].
  24. Ben Dutka, Injustice: Gods Among Us Preview [online], web.archive.org, 20 lutego 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-20].
  25. Brenna Hillier, Injustice: Gods Among Us - DC impressively „cooperative”, says Boon [online], VG247, 22 października 2012 [dostęp 2020-07-29].
  26. a b Wesley Yin-Poole, Mortal Kombat’s Scorpion is the next DLC character in Injustice: Gods Among Us [online], Eurogamer, 3 czerwca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  27. a b ‘Injustice’ mobile game update adds Reverse Flash, Arkham Knight, Survival Mode and more [online], International Business Times AU, 24 października 2015 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  28. Nathaniel Hohl, ‘Batman Arkham Knight’: 5 DLC Character Outfits Rocksteady Should Add In [POLL]: TECH: Design & Trend [online], web.archive.org, 14 października 2015 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-14].
  29. Jenna Pitcher, Darkseid exclusively joins Injustice: Gods Among Us app [online], Polygon, 7 marca 2014 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  30. Graeme McMillan, ‘Injustice’ Mobile Game Adds ‘Suicide Squad’ Characters [online], The Hollywood Reporter [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  31. Add some Speed Force to your roster and play Injustice Mobile Multi-Player!
  32. Complete the latest Injustice Mobile Challenge to add a new recruit to the corp!
  33. Arkham Killer Croc GAMEPLAY + SUPER MOVE Injustice Mobile
  34. Phillip Martinez, Injustice Mobile Game Update: Static Joins Fighting Game For 2-Year Anniversary [online], web.archive.org, 30 maja 2015 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-30].
  35. Tina Amini, We’re Getting a DC Fighting Game From the Makers of Mortal Kombat [online], Kotaku [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  36. Alan Bell, Injustice: The ultimate brawler, „NZ Herald”, 14 października 2012, ISSN 1170-0777 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  37. Stephen Totilo, Batman Can’t Be Decapitated in Injustice, Because There Are Limits [online], Kotaku [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  38. a b Wesley Yin-Poole, Injustice: NetherRealm developing new system to push DLC characters to users’ consoles [online], Eurogamer, 20 sierpnia 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  39. David Lynch, Injustice: Gods Among Us Interview - Batman, Superman & The Importance Of Netcode.
  40. Ian Walker, Injustice: Gods Among Us Hotfix Live; Fixes Batgirl Infinite, Wonder Woman’s Back+3 Recovery, and Red Hood Joker Glitches [online], Shoryuken, 22 maja 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-08] (ang.).
  41. a b John Gaudiosi, Injustice for All: Developer Ed Boon tells us who his favorite character is and why Superman won’t crush him [online], digitaltrends.com [dostęp 2020-07-29].
  42. a b c d Hector Sanchez, More Than Mortal: Behind the Scenes of Injustice: Gods Among Us [online], PlayStation.Blog, 5 listopada 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  43. Injustice Battle Arena Invites Fans to Pick their Champion in Weekly Match-ups [online], DC, 5 lutego 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  44. Griffin McElroy, Injustice: Gods Among Us demo launching April 2 on Xbox 360 and PS3 [online], Polygon, 28 marca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  45. a b Sinan Kubba, Injustice: Gods Among Us hits April 16, Battle Edition revealed [online], Engadget [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  46. a b Stephany Nunneley, Injustice: Gods Among Us Special Edition announced for UK, AU [online], VG247, 31 stycznia 2013 [dostęp 2020-07-29].
  47. a b Robert Purchese, Injustice: Gods Among Us release date 19th April [online], Eurogamer, 15 stycznia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  48. Ben Salter, Injustice: Gods Among Us Australian street date broken - out now [online], web.archive.org, 26 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-26].
  49. Lucas Sullivan 16 April 2013, Injustice: Gods Among Us review [online], gamesradar [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  50. Spencer Yip, Multiplatform Games Like Injustice: Gods Among Us Are Skipping Xbox 360 In Japan [online], Siliconera, 26 lutego 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  51. Jeffrey Matulef, Injustice: Gods Among Us is finally playable on Xbox One [online], Eurogamer, 3 grudnia 2016 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  52. a b WaterTower Music - INJUSTICE: GODS AMONG US – THE ALBUM [online], archive.is, 15 czerwca 2013 [dostęp 2020-07-29].
  53. Jordan Mallory, Injustice: Gods Among Us ‘Red Son’ pre-order bonus also coming to NA [online], Engadget [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  54. Jason Dunning, Injustice: Gods Among Us Demo Arrives Next Week in North America and Europe, EB Games Canada Pre-Order Bonus Adds Zombie Mode [online], PlayStation LifeStyle, 28 marca 2013 [dostęp 2020-07-29].
  55. ‘Blackest Night’ Zombie DLC for Injustice: Gods Among Us - IGN. [dostęp 2020-07-29].
  56. Nicholas Tan, Injustice: Gods Among Us Gets A Collector’s Edition [online], GameRevolution, 26 września 2012 [dostęp 2020-07-29].
  57. WB Interactive Announces „Injustice: Gods Among Us” Collector’s Edition, Statue [online], CBR, 26 września 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  58. Peter Nelis, Season Pass Confirmed for Injustice: Gods Among Us - Clickonline.com [online], web.archive.org, 24 marca 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-03-24].
  59. Mike Futter, Ed Boon Moving Beyond Mortal Kombat, Hints On Injustice DLC, And Life After Midway [online], Game Informer [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  60. Michael McWhertor, Injustice: Gods Among Us’ first downloadable character is Lobo [online], Polygon, 17 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  61. Jordan Mallory, Lobo trounces Flashpoint Batman in first Injustice: Gods Among Us DLC footage [Update: Lobo on May 7].
  62. Jordan Mallory, Injustice: Gods Among Us’ second DLC character is Batgirl.
  63. Jordan Mallory, PSA: Batgirl grapples onto Injustice: Gods Among Us, costume packs in tow.
  64. Alexa Ray Corriea, Injustice: Gods Among Us gets Scorpion DLC on June 11 [online], Polygon, 7 czerwca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  65. Chris Holzworth, General Zod Revealed as Fourth Injustice DLC Character on Conan’s Clueless Gamer | EGMNOW [online], web.archive.org, 16 czerwca 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-06-16].
  66. Dave Cook, Injustice adds General Zod DLC, Man of Steel skin & more - trailer inside [online], VG247, 3 lipca 2013 [dostęp 2020-07-29].
  67. Official Injustice Twitter, New S.T.A.R. Lab missions are coming.
  68. Samit Sarkar, Injustice: Gods Among Us on Wii U updated, DLC now available [online], Polygon, 3 lipca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  69. Gregg Katzman, More 'Injustice: Gods Among Us’ DLC Character(s) Coming [online], Comic Vine [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  70. a b Michael McWhertor, Ed Boon posts fan poll for future Injustice: Gods Among Us DLC characters [online], Polygon, 10 maja 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  71. a b Brenna Hillier, Injustice: Martian Manhunter DLC announced at Evo 2013 [online], VG247, 14 lipca 2013 [dostęp 2020-07-29].
  72. Ian Walker, Martian Manhunter, John Stewart Green Lantern Skin Heading to Injustice: Gods Among Us on July 30 [online], Shoryuken, 20 lipca 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-29] (ang.).
  73. Andrew Goldfarb, Next Injustice DLC Character Will Be 'Big Fan Favorite Request'.
  74. Alexa Ray Corriea, Zatanna joins DLC roster for Injustice: Gods Among Us [online], Polygon, 7 sierpnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  75. Ian Walker, [UPDATE] Zatanna, Cyborg Superman Skin Now Available for Injustice: Gods Among Us on PlayStation Network and Xbox Live [online], Shoryuken, 13 sierpnia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-08-15] (ang.).
  76. Alexander Sliwinski, Injustice iOS out now.
  77. Stephany Nunneley, Injustice: Gods Among Us now available for Android devices through Google Play [online], VG247, 21 listopada 2013 [dostęp 2020-07-29].
  78. Andrew Clouther, There is a free Injustice: Gods Among Us game available on iOS [online], GameZone, 4 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  79. Injustice free-to-play mobile game now available for iOS devices
  80. Alexa Ray Corriea, Injustice: Gods Among Us on Wii U doesn’t support content unlocks with iOS game [online], Polygon, 17 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  81. Injustice: Gods Among Us Gets Multiplayer on iOS - IGN. [dostęp 2020-07-29].
  82. Samit Sarkar, Injustice: Gods Among Us gets multiplayer mode on iOS today, Android in May [online], Polygon, 24 kwietnia 2014 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  83. a b c Luke Karmali, Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition Announced.
  84. Jordan Devore, Injustice Ultimate Edition announced for PS4 and more [online], Destructoid [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  85. Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition Out November 27th in Australia [online], Esperino, 9 października 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  86. Injustice: Gods Among Us Ultimate Edition is free to download until next week – TheSixthAxis [online] [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  87. Injustice: Gods Among Us for Wii U Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  88. Injustice: Gods Among Us for Xbox 360 Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  89. Injustice: Gods Among Us for PlayStation 3 Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  90. Injustice: Gods Among Us - Ultimate Edition for PlayStation 4 Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  91. Injustice: Gods Among Us - Ultimate Edition for PC Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  92. Injustice: Gods Among Us for iPhone/iPad Reviews [online], Metacritic [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  93. Injustice: Gods Among Us Review - IGN. [dostęp 2020-07-29].
  94. Andrew Reiner, Injustice Review – Super-Powered Kombat [online], Game Informer [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  95. Matt Edwards, Injustice: Gods Among Us review [online], Eurogamer, 19 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  96. Maxwell McGee, Injustice: Gods Among Us Review [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  97. Mikel Reparaz, Official XBOX Magazine - Injustice: Gods Among Us review [online], gamesradar [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  98. Ray Carsillo, EGM Review: Injustice: Gods Among Us [online], web.archive.org, 18 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-04-18].
  99. Brett Molina, USA TODAY, Review: ‘Injustice’ a superpowered spectacle [online], USA TODAY [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  100. E3 Winners - Game Critics Awards [online], gamecriticsawards.com [dostęp 2020-07-29].
  101. Best Overall Fighting Game - IGN’s Best of 2013 Wiki Guide - IGN. [dostęp 2020-07-29].
  102. Winners Montage - GameTrailers Game of the Year Awards [online], youtube.com [dostęp 2020-07-29].
  103. Matt Bertz, Game Informer Best Of 2013 Awards [online], Game Informer [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  104. Best Fighting Game - VGX [online], Paramount Network [dostęp 2020-07-29] (pol.).
  105. 17th Annual DICE Awards Winners [online], interactive.org [dostęp 2020-07-29].
  106. NAVGTR Winners (2013) [online], web.archive.org, 22 lutego 2014 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
  107. James Renovitch i inni, SXSW Gaming Awards Winners [online], austinchronicle.com [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  108. Connor Sheridan 16 May 2013, Injustice: Gods Among Us leads April U.S. retail sales [online], gamesradar [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  109. Eddie Makuch, Analyst: Injustice: Gods Among Us sales hit 424,000 in US - GameSpot.… [online], archive.is, 12 sierpnia 2013 [dostęp 2020-07-29].
  110. Angelo D’Argenio, Injustice: Gods Among Us Tops US Sales Charts For Second Month In A Row [online], Shoryuken, 19 czerwca 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  111. James Brightman, Nintendo 3DS tops systems as June game retail sales drop 15% in US - NPD [online], GamesIndustry.biz [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  112. Tom Phillips, UK chart: Injustice: Gods Among Us topples BioShock Infinite [online], Eurogamer, 22 kwietnia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  113. a b c d Mufaddal Fakhruddin, Injustice: Gods Among Us Banned in UAE, Kuwait [UPDATE: Nope] [online], IGN Middle East, 9 maja 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  114. Nadeem Hanif, 'Injustice: Gods Among Us’ video game not available in UAE [online], The National [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  115. Desk, Andy Staples, Editor – Universal Copy, Superhero fighting game Injustice banned in the UAE and Kuwait.
  116. Tracey Lien, Injustice: Gods Among Us to spawn its own comic [online], Polygon, 5 października 2012 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  117. Tom Taylor, Announcing ‘Injustice – Gods Among Us’ The Comic Series [online], web.archive.org, 16 stycznia 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-01-16].
  118. 'Injustice: Gods Among Us’ Battle Edition and Release Date Revealed; Digital Comic Based on Game Available Today [online], DC, 15 stycznia 2013 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  119. Paul Semel, EGM Interview: Tom Taylor, Writer Of DC’s Injustice: Gods Among Us Comic [online], web.archive.org, 23 lutego 2013 [dostęp 2020-07-29] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-23].
  120. Joshua Yehl, Injustice: Gods Among Us Comic Writer Tom Taylor Departs, Brian Buccellato Takes Over.
  121. Tony Guerrero, Injustice: Year Five Comic Concludes With Superman Versus Batman [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  122. Mat Elfring, Harley Quinn Stars in Comic Series Which Connects to Injustice 2 [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  123. The Injustice Arcade Game Has Arrived - But It’s Far From What You’d Expect [online], comicbook.com [dostęp 2020-07-29].
  124. Eddie Makuch, Injustice 2 Confirmed for PS4 and Xbox One With New Trailer [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  125. Kallie Plagge, Injustice 2 Release Date Revealed [UPDATE] [online], GameSpot [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  126. Warner Bros. Interactive Entertainment Announces Injustice 2 [online], businesswire.com, 8 czerwca 2016 [dostęp 2020-07-29] (ang.).
  127. Sherif Saed, Injustice 2 E3 2016 gameplay shows full matches, stage transitions, super moves, more [online], VG247, 15 czerwca 2016 [dostęp 2020-07-29].
  128. Chris Suellentrop, 'Injustice 2': DC Comics’ COO, Ed Boon Reveal Game Secrets.