Dyskusja wikipedysty:Szpawq
Wygląda dobrze, ale trochę nieencyklopedycznie napisałeś "niezrównanym merytorycznie wydaniu." - to brzmi jak recenzja, a nie encyklopedyczny opis :) Także, link do BN z hasła Menander powinien być bezpośrednio do BN (seria) w postaci [[BN (seria|BN]], a nie do samego BN. Poza tym, dobra robota. Roo72 Dyskusja 02:59, 29 paź 2005 (CEST)
Przepraszam, nie chcialem, ale dwa klikniecia i juz jest dobrze :) Czy nie? Pozdrawiam PALLADINUS talk 00:01, 30 paź 2005 (CEST)
- Redir to skrot od redirect, czyli strony przekierowujacej. Poniewaz pierwotnie haslo mialo bledny tytul (nazwisko z malej litery), wiec bylo zbedne. Pozdrawiam, w razie jakichkolwiek pytani, smialo pisz. PALLADINUS talk 00:10, 30 paź 2005 (CEST)
Tez w niemieckim nie jesten najlepszy, ale zmienilem :) PALLADINUS talk 00:26, 30 paź 2005 (CEST)
WEdycji
[edytuj kod]Trzeba wstawic szablon {{WEdycji|_wikipedysta_}}, gdzie _wikipedysta_ oznacza login. Juz to zrobilem za ciebie :) Pozdrawiam
PALLADINUS talk 02:04, 30 paź 2005 (CEST)
Akademia Muzyczna
[edytuj kod]Proszę, nie zamieszczaj artykułów zawierających jedynie link. Shaqspeare 02:18, 30 paź 2005 (CEST)
Akademie muzyczne
[edytuj kod]Juz zmienilem te listy. Maly trick i dziala :) PALLADINUS talk 19:00, 30 paź 2005 (CET)
Józef Koffler i akademie muzyczne
[edytuj kod]Przepraszam ze sie nie odzywalem, ale mi gdzies umknal twoj post, dopiero teraz zauwazylem. Z tym Józefem Kofflerem, to za bardzo nic chyba nie wymysle, ale jest calkiem dobrze, jak dla mnie. A z tymi akademiami, to nei wiem za bardzo o co ci chodzi :) Mozesz jeszcze raz napisac? Pozdrawiam oczywiscie. PALLADINUS talk 17:51, 1 lis 2005 (CET)
uczelnie artrystyczne
[edytuj kod]Z tego co pamiętam to było jakieś nieudolne przekierowanie. mzopw 23:17, 5 lis 2005 (CET)
{{WEdycji}} od 30 paź 2005. Twoja ostatnia edycja tego hasła: 30 paź 2005. Czy możesz usunąć ten szablon? Pa3Widzi godej 14:01, 14 mar 2006 (CET)
Re: prośba o pomoc
[edytuj kod]Niestety automatycznie nie da sie tego zrobic, trzeba wszytsko pozamieniac recznie. Natomiast Rauma (Finlandia) usunalem, gdyz nic tam nie linkowalo, a nie posiadalo zadnych innych informacji. PALLADINUS talk 17:10, 17 kwi 2006 (CEST)
Dyrygent
[edytuj kod]Fragment wykasowany nie brzmi encyklopedycznie, niemniej w artykule nieodzowna jest informacja o tym, jak dyrygent może wpłynąć na wykonanie utworu, może coś dopiszesz? Pozdrawiam. Szwedzki 03:17, 8 maja 2006 (CEST)
- Jutro zerknę dokładniej; raczej wygląda mi to na zwykłe stereotypy, nie dopatrywałbym się wrogości czy wrogich uprzedzeń. Niemniej trzeba takie rzeczy prostować. Pozdrawiam i życzę dobrej nocy. Szwedzki 04:11, 8 maja 2006 (CEST)
Lista dzieł Albana Berga
[edytuj kod]Odtworzyłem ten artykuł, ale wydaje mi się, że lepiej by było, gdybyś pracował nad nim w brudnopisie. To nie prowadziłoby do takich nieporozumień, jak zgłaszanie go do SdU, podczas gdy on nie jest jeszcze kompletny. Pozdrawiam Xabi talk 12:46, 8 lip 2006 (CEST)
Re: Wozzeck
[edytuj kod]- Ludzie zajmujący się muzyką: wstaw do wieży specjalności muz. Wyskoczy więcej ludzi deklarujących zainteresowanie muzyką. Jeżeli chodzi o zaufanych muzyków na wiki to poleciłbym Jadwigę.
- Jeżeli chodzi o listę kompoycji Berga, to IMHO należałoby wydzielić odpowiednią sekcję w artykule o kompozytorze.
- Jeżeli chodzi o Wozzecka - jak masz coś do uzupełnienia, to wrzucaj śmiało. Ja tam tylko mam do uzupełnienia skrótową treść. Ja ogólnie w te wakacje się wziąłem za opery, gdyż mam książkę, którą postanowiłem zwikipedyzować ;).
- Co do kawiarenki muzyków na wiki - nie orientuję się w tej sprawie. Ale jest irc. Pozdrawiam. koobak 16:17, 9 lip 2006 (CEST)
Witam krakusa :-) Rzadko zagladam, mam chwilowe spiętrzenie innych zajęć. Miałam Ci podpowiedzieć, abyś Koobaka zapytał, ale widzę, ze już się poznaliście (też z Krakowa). Na razie nie poogladam Twoich artykułów, ale sobie wpiszę. pozdr. Jadwiga 20:07, 9 lip 2006 (CEST)
Kryzys sueski
[edytuj kod]Poprawiono. Dzięki za zgłoszenie. — odder 12:34, 11 lip 2006 (CEST)
Berg
[edytuj kod]Moje zrodlo [1]. Jesli masz przekonanie ze twoje jest pewniejsze to zmien
--Jonasz 16:50, 11 lip 2006 (CEST)
Biografie kompozytorów, choć napisałem ich sporo, nie leżą już w zakresie moich zainteresowań, zmieniaj wiec je tak jak uwazasz za stosowne.
Wikiemeryt --Jonasz 21:57, 16 lip 2006 (CEST)
SdU
[edytuj kod]Strony na SdU dodajemy na górze. Pozdrawiam Xabi talk 19:29, 3 sie 2006 (CEST)
Hej! No wiem, ze w encyklopedii powinny byc tylko uznane osobistosci itp, ale to jest internetowa encykolpedia, wiec powinni sie tu znalezc wszyscy kompozytorzy polscy, to poprawi obraz polskiej sztuki, a nie tylko chopin, gorecki i penderecki, od tego jest encyklopedia muzyki pwm, a wikipedia powinna apokazywac wszystkich z jakims dorobkiem. Konkurs chopinowski nie jest tu wyrocznia. a taki koffler...? kto o nim slyszy, a Ty chyba o nim robisz haslo, w zyciu jego utworu nie slyszalem. A jesli juz o Blechaczu, to czemu o nim tak malo w wikipedii?
Pozdrawiam --Claudio 22:37, 3 sie 2006 (CEST)
Zrodla do biografii - mozna?
[edytuj kod]Mam pytanie odnosnie pisania hasel o kompozytorach, czy mozna zaczerpnac tekst z jakiejs encyklopedii czy www.polmic.pl i go na Wikipedii zamiescic, to odnosnie do hasel o Stachowskim, Kulenty, Zubel , ktorych nie ma w Wikipedii. No bo jak inaczej napisac haslo, trzeba jakies zrodlo miec, co wtedy trzeba napisac, ze zrodlem byl np. www.polmic.pl? POzdrawiam:-) --Claudio 11:06, 5 sie 2006 (CEST)
Polscy kompozytorzy
[edytuj kod]Witam,
to był kiks spowodowany błędnym linkiem, a cała sprawa wywołana przez przeglądanie listy
en:List of Poles#Music.Mam nadzieje, że teraz dobrze.
Pozdrowienia,
Kpjas ⇔ 11:16, 5 sie 2006 (CEST)
Sławomir Leon Pajor
[edytuj kod]Może nie byłoby to złe rozwiązanie, ale artykuł decyzją społeczności niestety poszedł już w niepamięć. Pozdrawiam Xabi talk 18:42, 6 sie 2006 (CEST)
Hmmm... Zazwyczaj strony, które zostały już raz usunięte poprzez procedurę SdU, kasuje się przy próbach ponownego umieszczenia ich w Wikipedii. Pozdrawiam Xabi talk 10:14, 7 sie 2006 (CEST)
Jakość
[edytuj kod]Hej. Właśnie zmotywowało mnie to, by o zacząć pisać tekst o jakości w przygotowywanym na 5 urodziny Wikipedii artykule. Jak widac na tej stronie pozostał jeszcze od opisania m.in. fragment o specjalizacji :). IMHO dobrze byłoby, gdyby specjalisci angażowali się w Wikipedia:Wikiprojekty z różnych dziedzin wiedzy i na stroanch projektów oznaczali, które artykuły są już dobre, a którym czegoś brakuje - coś jak na stronie: Wikipedia:WikiProjekt:Państwa świata tylko że w bardziej specjalistycznych kwestiach. Przykuta 07:05, 7 sie 2006 (CEST)
Wikipedia Beta - Muzyka
[edytuj kod]Cześć,
Dzięki za zaangażowanie się w WP-PL Beta. Nieco rozszerzyłem stronę dot. muzyki - proszę zobacz. Pozdrowienia,
Kpjas ⇔ 09:17, 8 sie 2006 (CEST)
Sam projekt jest ciekawy, ale według mnie jeszcze przeraźliwie wąski. Powiem, że to kilka nazwisk wielkich kompozytorów wylosowanych na chybił-trafił. Bach jest jedynym wymienionym kompozytorem epoki baroku (moim zdaniem powinno być ich znacznie więcej, choćby Händel, Schütz, Monteverdi i in.) Nie ma żadnego nazwiska kompozytora włoskiego ani francuskiego. Nie ma słynnych twórców operowych XIX wieku. Jest Brahms, a dlaczego nie ma Mahlera, Czajkowskiego, Brucknera? Jeżeli robić ambitne projekty, to już na szerszą skalę. Pomyślcie, gdyby zrobić projekt Beta/Literatura polska i umieścić tam kilka nazwisk - np. Rej - Kochanowski - Morsztyn - Mickiewicz - Słowacki - Konopnicka - Żeromski - Gombrowicz. A reszta? No cóż, nie zmieściło się... Ale encyklopedia to nie jest wyciąganie losów z koszyka. Moim zdaniem trzeba to radykalnie rozszerzyć. Odoaker 10:26, 9 sie 2006 (CEST)
Re: ~Propozycja
[edytuj kod]Przeczytałem Wikipedysta:Kpjas/Beta. Tylko nie do końca rozumiem zasadę działania tego projektu. Czy to będzie utworzona osobna wikipedia, do której będzie się wrzucać dopieszczone artykuły bez możliwości edytowania? Poza tym rozumiem, że tam można dodawać propozycje artykułów do kanonu? koobak 10:44, 9 sie 2006 (CEST) Taka refleksyia-pytanie: czy to ma sie odbyć jeszcze przed szykującym się wydaniem wikipedii na DVD? Bo jeśli tak, to ja nie mam teraz czasu, bo właśnie się tam ostro udzielam i bardzo często za głowę łapię gdy czytam... koobak 10:58, 9 sie 2006 (CEST)
Zdałeś na czwórkę :) Użyłeś dobrego szblonu disambiga ale jego formatowanie nie było do końca poprawne. Z kolei ja poproszę o ocenę - przeniosłem hasło "Arcadi Volodos" (Аркадий Володос) na Arkadij Wołodos - mój rosyjski jest kiepski, a tego wykonawcy nie znam więc nie wiem czy dobrze po polsku napisałem jego imię i nazwisko. Michał Rosa ✉ 09:14, 10 sie 2006 (CEST)
Autoartykuły
[edytuj kod]Jest to półoficjalna zasada przejęta z WP-En → Wikipedia:Tworzenie artykułów o własnej osobie. Kpjas ⇔ 00:06, 16 sie 2006 (CEST)
- mimo że jest to półoficjalna zasada to nie było większych sprzeciwów jej stosowania.
- prosta sprawa - jak postępować ? Wg mnie należy:
- poinformować daną osobę o takiej zasadzie dot. autoartykułów i że taki art. nie może w WP-PL zostać
- zasugerować być może dana osoba sama taki art. usunie - jeśli nie po 1-2 dniach usunąć
- zasugerować żeby zlecił napisanie zainteresowanemu Wikipedyście (Wikipedysta = autor Wikipedii z 1 miesięcznym stażem i 100 art. minimum)
- zasugerować żeby wstawił na Wikipedia:Propozycje tematów
- zasugerować żeby przedstawił własne informacje o swojej osobie (np. homepage) a najlepiej weryfikowalne informacje z niezależnych i godnych zaufania źródeł.
- Koniec kropka.
- Kpjas ⇔ 00:50, 16 sie 2006 (CEST)
- wstawiłem głosowanie do Wikipedia:Głosowania Kpjas ⇔ 01:02, 16 sie 2006 (CEST)
Prokofiew
[edytuj kod]Dziękuję za wsparcie! Nie trudno sie domyslić,że "raczkuję" w Wikipedii i brak mi opanowania linków. Jeśli możesz mi pomóc w tym zakresie to bardzo proszę.
Trudno mi się zgodzić z określeniem pianina jako "fortepian do użytku domowego". W użyciu są także fortepiany małych rozmiarów z powodzeniem mieszczące się nawet w kawalerce. Wiem coś o tym!! Pozdrawiam. Jaskata
hi, masz ochote troche popracowac nad weg. muzykami i kompozytorami? pozdr. New European !? 12:02, 22 sie 2006 (CEST)
- no to witam na pokladzie..., czuj sie prosze swobodnie, jak zauwazyles Poral leci od wczaraj.. i lista jego czynnych autorów jest raczej przejrzysta. Gratuluje odwagi i dziekuje za zapal ;). pozdr. New European !? 13:19, 22 sie 2006 (CEST)
- Kompozytorzy layout - sprawdzilem w Operze i MS-IE i nic nie zauwazylem, co dokladnie u Ciebie nie funkcjonuje? New European !? 13:30, 22 sie 2006 (CEST)
- nie dobijaj... wiem, ze sporo artów brakuje a inne sa za krótkie albo do bani... Proponowalbym na poczatek skoncentrowac sie na tych brakujacych.
- weg. slowa (nazwy instrumentów itd) najlatwiej znajdziesz nastepujaco: wybierasz np. wiolonczela i klikasz na hu. wersje jezykowa. Mój weg. jest tez kiepski i raczej tlumacze brakujace arty z en. i de. WP niz z hu. Pozdr. New European !? 14:57, 22 sie 2006 (CEST)
- brakujace twoim zdaniem arty mozes umieszczac tutaj New European !? 17:38, 22 sie 2006 (CEST)
- dobry pomysl z user:hu, domyslam sie ze umieszczone przez ciebie pod "brakujace arty" juz istniejace arty byly sa twoim zdaniem godne poprawy, takie arty mozesz wstawiac tutaj pozdr. --New European !? 09:18, 23 sie 2006 (CEST)
- zobacz prosze tutaj - bycmoze zle Cie zrozumialem wkladajac te arty "do poprawienia" Pozdr. New European !? 15:24, 23 sie 2006 (CEST)
Tłumaczenia
[edytuj kod]Jasne, chętnie się tym zajmę. Przez 6 lat chodziłam do szkoły muzycznej, więc myślę, że dam radę :) Poza tym tłumaczyłam już trochę artykułów z węg. wiki, ale raczej do tej pory były geograficzne. Potrzebuję dokładnych wytycznych które artykuły są priorytetowe.
Portal:Węgry jest śliczny - szczególnie top. W miarę możliwości też pomogę go rozwijać - dysponuję danymi na temat mediów, kulinariów...
No ale wszystko po koleji. Arwenaa ♣ 14:54, 23 sie 2006 (CEST)
ad. Kurtág - mam pewne wątpliwości odnośnie nazw dzieł, płyt, tytułów książek, bo tłumaczenie ich wszystkich, szczególnie łopatologiczne w moim wykoanniu uważam za lekkie barbarzyństwo, szczególnie że większość z nich nie ukazała się po polsku! co zrobić? btw. oto postęp prac na dziś: Brudnopis Arwenaa ♣ 20:23, 23 sie 2006 (CEST)
gratulacje...
[edytuj kod]zostales mianowany pierwszym "dobrym duchem" poralu odpowiedzialnym za projekt węgierska muzyka (Aplaus). Zgadzasz sie na piastowanie tej odpowiedzialnej funkcji? Pozdrawiam. New European !? 09:16, 24 sie 2006 (CEST)
- hi, daj prosze krótko znac, czy chcesz opiekowac sie tym projektem - nie chce uszczesliwiac cie na sile ;) . Pozdr. New European !? 15:29, 26 sie 2006 (CEST)
- fajnie! projekt poleci jakis czas, poczatkowo nie sadze, by sie nagle zwalily tlumy molestujace cie pytaniami. New European !? 19:07, 26 sie 2006 (CEST)
Skan z "Dziennika"
[edytuj kod]znajdź inny sposób na pokazanie tego, niż ładowanie na serwer Wiki materiału naruszającego prawa autorskie. Arek1979 12:34, 25 sie 2006 (CEST)
- myślę, że "nie dobra" - w ten sposób, co kilka dni i na kilka dni, i tylko tu i ówdzie możnaby dodawać zripowane filmy, muzykę w mp3 itp. przepisz te dwa zdania i opisz, z którego numeru "Dziennika" to jest - na to samo wyjdzie, a będzie w porządku. Arek1979 12:43, 25 sie 2006 (CEST)
- Jednym z najpopularniejszych w Polsce serwisów tego typu jest rapidshare.de. OldEnt § 13:23, 25 sie 2006 (CEST)
Cześć. Wiem o tym projekcie, jestem za. Ale do końca września jestem na wakacjach, a jeszcze udzielam się na dvd, do połowy października tam co najmniej zejdzie. pozdr. :-) Jadwiga 12:54, 25 sie 2006 (CEST)
To mnie pocieszasz, bo nienawidzę tłumaczenia tytułów, szczególnie, że potem funkcjonuje 7 nazw na jeden utwór.
Wikipedia:Głosowania/Tworzenie_artykułów_autobiograficznych
[edytuj kod]A owszem, interesuje - ale zdaje się że w tym wypadku nie mam prawa głosu (staż: mam miesiąc i parę dni a moment ogłoszenia był chyba dawno?). Pozdrawiam --Beaumont 09:46, 26 sie 2006 (CEST)
Rzetelną analizę tam zrobiłeś. Dorzuciłem swoje 3 grosze (albo raczej 1 grosz). No, zobaczymy, nie wygląda aby propozycja 1 była większościowa, ale i tak trzeba było. Pozdrawiam --Beaumont 19:52, 26 sie 2006 (CEST)
Hmm
[edytuj kod]Móglbym rzucić okiem - bez żadnych gwarancji efektów - ale nie bardzo wiem na co. Przeoczyłem jakiś link/wskazówkę? --Beaumont 19:45, 26 sie 2006 (CEST)
Wojciech Zieliński
[edytuj kod]Witam! Na takie „dictum” naprawdę nie wiem, od czego zacząć. Chyba zacznę od tego, że w domu rodzinnym wpojono mi „skromność”, ale nie fałszywą, bo ten rodzaj skromności czasem bywa gorszy niż zadzieranie nosa. Uważam, że jestem wystarczająco skromnym człowiekiem, czego dowodem może być brak mojej osoby w mediach, mam tutaj na myśli tony kolorowej makulatury. W swoim życiu zwykłem się zajmować rzetelnie swoim zawodem, a nie gonitwą za „byciem” w tzw. mediach.
Teraz, jeśli chodzi o mój zawód. Bez fałszywej skromności, muszę przyznać, że jestem muzycznie wszechstronny. Z wyksztalcenia jestem kompozytorem (magistrem sztuki) tzw. „poważnym”, ale jeśli Ci nie wiadomo, to idę Cię poinformować, że ta „brać” kompozytorska śmierdzi „kliką” i nie mam specjalnego zamiaru utożsamiać się z nimi. Gdy się nadarza okazja – vide konkursy kompozytorskie, to atakuję i jak widać, dość często skutecznie. To, że napisałem o otrzymaniu głównej nagrody w konkursie im. Tadeusza Bairda właśnie spowodowane było tym, że pierwszej nagrody nie przyznano, a ja otrzymałem drugą. Sam Mistrz Lutosławski, świeć Panie nad jego duszą, powiedział w bezpośredniej rozmowie ze mną „… otrzymał Pan główną nagrodę w konkursie, czego byłem gorącym adwersarzem …”. Ale, mniejsza o to … Zdecydowanie wolę „brać” jazzową. Tu jest zdecydowanie mniej zakłamania. Z tego to powodu na niwie jazzowej i rozrywkowej działam właściwie od czasów licealnych, czyli od pierwszej połowy lat 70-tych i to naprawdę z dużym powodzeniem. Ograniczam się tutaj do tak lapidarnych sformułowań ponieważ nie chcę być posądzony o autoreklamę. Gdybyś chciał wiedzieć coś więcej, to z przyjemnością udostępniam swoje dane kontaktowe: Wojciech Zieliński – tel. komórkowy 609 190-110, email: wojciech.zielinski2@wp.pl
Jeśli chodzi o moją płytę autorską, to moje przeszukiwanie zbiorów internetowych, na dzień dzisiejszy, doprowadziło mnie do takiego linku: http://www.fusion.pl/oczko/index.php?k=29 (5. Najciekawsze płyty nagrane z twoim udziałem)
natomiast bardzo pozytywne recenzje, które ukazały się w prasie i mam do nich dostęp, ale tylko w wersji „scan” pochodzą z niniejszych czasopism i gazet: Gazeta Wyborcza, Gitara i Bas, Muzyk, HiFi i Muzyka, Jazz Forum.
Teraz dyrygowanie. Nie wiedziałem, że kiedyś będę zmuszony przedstawiać dowody, więc jakoś ich nie kolekcjonuję, ale sądzę, że takimi dowodami mogą być filmy z tzw. listą płac, czy koncerty nagrane przez telewizję. W tej sytuacji rzucę parę tytułów: Ekstradycja II, Boża Podszewka I, Boża Podszewka II, niemalże na co dzień Chicago w Komedii, Opera za trzy grosze w Syrenie (oba spektakle do sprawdzenia w internecie), ostatnio telewizyjny benefis Hanny Banaszak zarejestrowany przez telewizyjną Dwójkę, koncert muzyki filmowej i teatralnej Jerzego Satanowskiego w Filharmonii Dolnośląskiej, koncert Osiecka Symfoniczne w Filharmonii Koszlińskiej, a to tylko „kropla w morzu”…
Nie wiem o co chodzi z tą reklamą, czy też (auto)promocją. Jeśli masz jakieś sugestie, to chętnie z nich skorzystam – patrz wstęp do tego listu.
Z poważaniem. Wojciech Zieliński
Wojciech Zieliński
[edytuj kod]Jesteś niezwykle szybki w działaniu. Dzięki za pomoc. Z tym "adwersarzem", to oczywiście wpadka, ale zrzucam to na karb tzw. "nocnej" pracy mózgu, przecież wiadomo, że adwersarzem w moim przypadku nie mógł być Lutosławski, który jako przewodniczący jury, sam mi tę nagrodę przyznał. Chodziło tutaj o adherenta.
Co do cech artykułu, moim skromnym zdaniem teraz zaczyna przypominać standartowe CV, choćby ze względu na wypunktowania. Uważam też, że nagrody są jak najbardziej istotne w przypadku hasła encyklopedycznego, są to ważne fakty z życia zawodowego, a nie autopromocja... (por. choćby hasła Seweryn Krajewski czy Krzysztof Herdzin). Do reszty Twoich spostrzeżeń spróbuję się zastosować, dokonując poprawek w haśle. Porównując się z wieloma "zatwierdzonymi" wikipedystami uważam, że mając 51 lat, z czego będąc 30 lat w zawodzie, absolutnie zasługuję na hasło w Wikipedii. To miejsce jest dla mnie tysiąckroć ważniejsze niż łamy np. Teletygodnia. Twoja propozycja, abym zajął się całym jazzem jest niezwykle nęcąca, ale chyba jeszcze nie mogę się tego podjąć. Doba jest w dalszym ciągu za krótka, a ja wciąż jeszcze komponuję, aranżuję, dyryguję itd. Serdecznie pozdrawiam.
P.S.: Czemu Ty byś nie zechciał dokończyć mojego hasła na podstawie danych ode mnie. Wojciech Zieliński 13:15, 27 sie 2006 (CEST)
Pierwsza komisja śledcza sejmowa w Polsce - XVI wiek
[edytuj kod]W tym haśle jest złe praktycznie wszystko - tytuł, styl, formatowanie, sensacyjność ponad treść, jeżeli chcesz zrobić z tego prawdziwe hasło to proszę bardzo (tylko błagam nie wstawiaj tego jako hasło w takiej formie tylko to przeredaguj odpowiednio bo to wstyd żeby taki ogryzek wisiał w Wikipedii nawet prez kilka godzin): Roo72 Dyskusja 00:08, 28 sie 2006 (CEST)
Powołane przez Sejm Śledcze Komisje Sejmowe w ostatnich latach III RP (2004r.)nie są czymś nowym w istnieniu naszej państwowości. Już w początkach naszego parlamentaryzmu prawie przeszło 475 lat temu, w 37 lat po pierwszym zwołanym ówczesnym Sejmie Walnym została powołana 1 śledcza komisja parlamentarna.
W roku 1529 Piotrowi Tomickiemu zmarł jego młodszy brat Mikołaj T. a w kilka miesięcy później ciekawa sprawa wydarzyła się z Anną z domu Lissowska, wdową po Mikołaju T. Oto Piotr Tomicki w roku 1530 notuje w jednym ze starych kodeksów wyciąg z kar stosowanych przeciw gwałcicielom dziewic, kobiet zamężnych i wdów:
"konfiskata jego dóbr na rzecz męża lub rodziny" i dodaje "z racji raptu dokonanego przez urodzonego (od aut. szlachcic ze średniej szlachty) Dunina na wdowie po nieboszczyku Mikołaju Tomickim, kasztelanie gnieźnieńskim"
Cała ta zapewne romantyczna przygoda wdowy po kasztelanie gnieźnieńskim Mikołaju Tomickim z młodym szlachcicem Duninem, która wydarzyła się na zamku Iłżeckim w kilka miesięcy po śmierci męża pani kasztelanowej była dość głośna w ówczesnej Polsce. Wywoła ona taką burzę, że król Zygmunt I powołał specjalną komisję śledczą (była to zapewne pierwsza w dziejach naszego polskiego parlamentaryzmu sejmowa komisja), złożoną głównie z senatorów do przeprowadzenia śledztwa jak również wizji lokalnej miejsc i okoliczności z nią związanych. Należy domniemywać że, została zadraśnięta słuszna duma rodowa Tomickich, reprezentowana przez jednego z największych ówczesnych dygnitarzy w państwie - podkanclerza koronnego a zarazem księcia siewierskiego Piotra Tomickiego.
Autor żródła: [2] na podstawie: 1) "Miscellanea actorum sub Sigismundis...." kodeks papierowy Nr 1664 Biblotaka Czartoryskich w Krakowie karta 7 2) "Acta Tomiciana" rekopis tomu XVI "Zwodu Karnkowskiego" Nr Lat. F. IV 146/q: "De raptu Thomiciae viduae" na karcie 400
Wojciech Zieliński
[edytuj kod]W międzyczasie Wikipedysta Julo wykastrował to, co mozolnie próbowalem poprawić według Twoich rad. Chyba składam broń i cierpliwie czekam na usunięcie hasła, bo hasło w tym stanie jest NIEENCY. Zmieniłem podpis Wikipedysty. Natomiast skorzystam z Twojej rady i zrobię hasła innych kolegów z jazzu, a także poobserwuję Wikipedię, bo w krótkim czasie obcowania z nią zauważyłem parę niedoróbek. A z haseł ENCY następne: Andrzej Smolik. P.S. Zaglądałeś może do linku, który Ci wysłałem w poprzedniej dyskusji??? Ludwik(dyskusja) 23:01, 28 sie 2006 (CEST)
Zintegruję to jutro z sejmową komisją sledczą. Pozdrawiam, Gardomir riposta? 00:12, 29 sie 2006 (CEST)
- Te akurat artykuły trzeba chyba po prostu napisac od początku, bo roi sie w nich od błedów i nieścisłości. Temat w zasadzie znam, więc mógłbym to zrobić, ale na pewno nie w najbliższym czasie - mam narazie sporo roboty z przebudową szablonu HisPolski (czyli przerobieniem/napisaniem kilkunastu długasnych artykułów przekorojowych....że tez sam się w to wrobiłem ;-)). No w kazdym razie jak będe miec czas to sprobuje się tym zająć. Pozdrawiam, Gardomir riposta? 01:23, 29 sie 2006 (CEST)
Dziękuję Ci Szpawq za Twój życzliwy stosunek. Z tym podpisem, to kolejna wpadka, ale szybko naprawiona. W Preferencjach, przy zmianie podpisu, delikwent nie jest informowany, że podpis jest już zajęty przez kogoś innego i tak to się właśnie stało. Jeśli piszesz, że nie ma jednoznacznych przepisów dotyczących autobiografii, to czyn Jula uważam za wandalizm, może nie z punktu widzenia etyki w Wikipedii, ale za to z punktu widzenia etyki ogólnie. Jeśli, ktoś coś buduje, a drugi przychodzi i jednym ruchem ręki mu to psuje, to jak to nazwać??? Link jest w poczcie z "adwersarzem". Zamierzam zostać w Wikipedii (oczywiście jako Wikipedysta) i dlatego wybacz mi moje niedoświadczenie i zarazem pytanie: jak dokleić wieżę specjalności do wieży Babel? Jakoś nie mogę dotrzeć w pomocy do tego typu porad. Pozdrawiam Cię. Wojciech Zielińskidyskusja 12:51, 29 sie 2006 (CEST)
Dzięki za kolejny list ("esej"). Ujmuje mnie Twój przyjazny stosunek do nowego Wikipedysty. Chciałbym Ci w jakiś sposób zaprezentować moją płytę, ale jeśli jest taka możliwość, to przeskoczył bym na "terytorium" e-mail. Pozdrawiam. Wojciech Zielińskidyskusja 12:58, 30 sie 2006 (CEST)
re: cyferki
[edytuj kod]Rzuciłem trochę okiem i niewiele umiałem powiedzieć, poza tym, że nieźle to odgadłeś co odgadłeś. Jednak był tam brak czasu, więc jeszcze spojrze. Jak do pojutrza nie dam znaku życia, to znak że poległem ;) pozdrowienia --Beaumont 19:23, 30 sie 2006 (CEST)
No, patrzyłem jeszcze trochę i nic. Może mógłbyś jeszcze dopisać ciąg dalszy? Teoretycznie jak więcej danych to szansa na zgadnięcie większa (niestety chyba i tak malutka). Pozdrawiam --Beaumont 22:10, 30 sie 2006 (CEST)
No i niestety nic mi to nie przypomina, żadnych widocznych związków, _sorry_, muszę się poddać :(. Abstrakcyjne liczby jakoś niewiele mi mówią, dzkoda... Jakby się coś kiedyś wyjaśniło - a na dodatek jakby to było nietrudne, to możesz mi dać znać (i trochę podłamać - ale nie szkodzi, ciekawość jest większa). Pozdrawiam --Beaumont (@) 23:26, 1 wrz 2006 (CEST)
Dzieła Edvarda Griega
[edytuj kod]Hejka, jasne, że pomogę z listą dzieł Edwarda Griega, z przyjemnością. Do jutra mam lekkie urwanie głowy w pracy, ale w weekend już odsapka, więc moge na to zerknąć. Tylko daj mi znać, które z tłumaczeń, które już wstawiłeś, pochodzą z PWN, czyli są powszechnie uznane z środowisku muzycznym. Ja sama tego nie potrafiłabym określić (domyślam się tylko, że I Høst (W jesieni) z PWN-u się sie wzięło (prawidłowe tłumaczenie to Tej jesieni). W każdym razie chętnie się przyłożę, jak przeminą burze i sztormy pracowe ;-) Pzdr --Dagny 18:52, 31 sie 2006 (CEST)
Grieg - opus
[edytuj kod]Zaczęłam przyglądać się Twojej liście i pojawiło mi się pytanko: czy nie zamierzasz wymienić wszystkich opus Griega? Bo na norweskich listach wszystko idzie zazwyczaj chronologicznieopusami, a op. 1 Griega to Cztery utwory na fortepian, których na Twojej liśie nie widzę. Tak sobie myślę, że jak już robić, to wszystko. Daj mi znać, jaką masz koncepcję. Na razie będę sobie spokojnie dłubała w moim brudnopisie. Pozdrawiam --Dagny 20:34, 1 wrz 2006 (CEST)
Aha, proponuję jeszcze dorzucić numerację EG przy dziełach bezopusowych. Co Ty na to? --Dagny 20:41, 1 wrz 2006 (CEST)
No nie, wymiękłam - już sama nie wiem, jak to opracować, żeby miało ręce i nogi. Czy najpierw tytuł oryginalny, czy tłumacznie? Jak mi dasz wytyczne, mogę się dalej bawić ;-) Jak to na razie wygląda możesz zobaczyć tutaj Pzdr --Dagny 20:53, 1 wrz 2006 (CEST)
Re: Grieg I
[edytuj kod]No dobra, jakoś będę kombinować. Najwyżej jak uznasz, że coś jest nie tak, to sobie już sam poprzesuwasz, powykreślasz. Swoją drogą, po tym, jak spojrzałam na planowaną jeszcze listę w Twoim brudnopisie, to przyszło mi do głowy, że z tego może wyjść gigantyczny artykuł. Jeśli masz takie ambicje, to możemy wspólnie spróbować zrobić artykuł na medal - Ty się zajmiesz stroną muzyczną, ja biografią. Mam tu w Bibliotece Uniwersyteckiej w Oslo wszystkie możliwe książki o Griegu, więc dałoby się coś na ten temat napisać. Poza tym pewnie też dotarłabym do ilustracji, które nie są objęte prawem autorskim, bo są zbyt stare. Nie mówiąc już o tym, że sama moge walnąć jakieś fotki przy okazji pobytu w Bergen. Co Ty na to? :-) Ja tymczasem będę tłumaczyć te dzieła - rezultat możesz sobie podejrzeć w moim brudnopisie Pzdr --Dagny 21:25, 1 wrz 2006 (CEST)
Propozycja niekoniecznie niemoralna ;-)
[edytuj kod]Rozumiem Twoje rozterki, więc umówmy się, że na razie przewalimy wspólnie te opusy i nieopusy, a potem zobaczymy, co dalej. Ja się tymczasem zorientuję, co można znaleźć w bibliotece. A nuż będzie coś po angielsku, co mogłabym Ci cześciowo zeskanować i podesłać, żebyś mógł napisać o stylu (ja się nie podejmuję, bo mam drewniane ucho i choć kocham muzykę, to zupełnie nie potrafię jej analizować, tj. analiza sprowadza się do stwierdzenia "gra - nie gra" ;-) Tak więc na razie będę tłumaczyć tytuły, a w miedzyczasie zajrzę do biblioteki i dam Ci znać, jak to ew. wygląda. Pzdr --Dagny 23:45, 1 wrz 2006 (CEST)
Szymanowski
[edytuj kod]Według tego co wiem był 100% homoseksualistą - ale to ustne dane od ludzi którzy go znali i jeszcze żyli parę dziesiątków lat temu, niemniej jednak w imieniu prawdy trzeba to wymienić. "Fascynacje" to understatement -eufemizm któregoś z autorów tekstu. "Pedofilia" to zarzut niesłuszny, 15 lub 16 lat to w wielu krajach legalna granica dla związków seksualnych z młodymi. Jak to jest w Polsce nie wiem. Ukłony--Alexvonf 10:51, 3 wrz 2006 (CEST)
ps.warto zajrzeć na wiki en. tam tego nie przemilczają i podają nawet biografię Borysa Kochno.--Alexvonf 12:24, 3 wrz 2006 (CEST)
Nazwiska do zrobienia
[edytuj kod]Zajrzałam na Twoją listę nazwisk, część (nie tylko norweskich) mogę wziąć na siebie, bo wiążą się z osobami Przybyszewskiego i jego żony. Na pewno z czasem coś napiszę o następujących: Richard Dehmel, Johannes Schlaf (wiesz, że udało mi się poznać jego ciotecznego prawnuka czy coś w tym stylu ;-), Julius Hart, Alfred Mombert, Peter Andreas Munch (wuj malarza Edvarda!), Jonas Lie, Holger Drachmann, Vilhelm Krag, Arne Garborg. Jorgena Moe już kiedyś zrobiłam (funkcjonuje jako Jørgen Moe), więc możesz go już wykreślić z listy. Resztę Norwegów też mogę zrobić, ale w drugim rzucie.
Ale na razie stopniowe tłumaczenie Griega i poszperanie w bibliotece :-) Dam znać z placu boju :-) --Dagny 13:35, 3 wrz 2006 (CEST)
Książki o Griegu
[edytuj kod]Tu podrzucam Ci linki do książek o Griegu, które wydają mi się być przydatne w naszym projekcie:
- Grieg : music, landscape and Norwegian identity / Daniel M. Grimley
- Edvard Grieg and his songs / Sandra Jarrett
- Edvard Grieg / Henry Theophilus Finck ; with and introductory note by Lothar Feinstein
- On nationalism and music / Ben Curtis
To na razie tyle, potem jeszcze poszukam. Czy czytasz po niemiecku albo francusku? Bo sporo jest literatury zwłaszcza po niemiecku. --Dagny 13:45, 3 wrz 2006 (CEST)
Testy
[edytuj kod]Myślę, że w tym przypadku trzy zadania są z jednej strony rozsądnym minimum, z drugiej zaś ilością możliwą do względnie szybkiego rozwiązania i oceny - gdyby się ograniczyć do jednego, wydaje mi się (pozwolisz że użyję medycznego porównania) to jakby egzaminem z anatomii człowieka, polegającym na opisie palca u ręki ;) Myślałem o zestawie, ale raczej w roli worka z którego wyciągałoby się pytania jednorazowo - kwestia kto wrzucałby pytania do worka :) i kto je wyjmował, a także pisał schematy oczekiwanych rozwiązań, jest dyskusyjna - ale myślę, że jeśli zacznie się dyskusja (Egon coś o tym mówił) na pewno pomysł okaże się ciekawy.
Jak już pisałem kilkukrotnie, najważniejszą rzeczą, która powstrzymuje przed tworzeniem kolejnych testów, jest brak pomysłów na większą ilość zadań, które trzebaby stworzyć, plus wątpliwości co do tego czy jedna osoba zawsze jest kompetentna, w przygotowaniu schematu odpowiedzi. Jeśli powstanie konstruktywna inicjatywa obiektywnego oceniania umiejętności kandydatów na PUA, w miarę swoich możliwości (studia w perspektywie...) zaoferuję wsparcie i pomogę jak tylko będę mógł, do zaangażowania się włącznie ;)
A co do ostatniej kwestii, myśle że jeśli zajdzie konieczność weryfikacji moich uprawnień, na pewno znajdzie się ktoś kto zechce sprawdzić moje kompetencje (których, nawiasem mówiąc wcale nie uważam za doskonałe...) Pozdrawiam, dziękuję za miły komentarz i ciekawe uwagi, mam nadzieję że zapowiadana dyskusja w Barze przyniesie jakieś skuteczne i korzystne rozwiązania. Orem 03:32, 4 wrz 2006 (CEST)
- W zasadzie może rzeczywiście bez końcowej oceny będzie lepiej i sprawiedliwiej, bo każdy oceni tak, jak to widzi... Orem 03:53, 4 wrz 2006 (CEST)
NPA
[edytuj kod]Jak sam napisałeś, szablonik dajemy wtedy kiedy podejrzewamy, że tekst narusza prawa autorskie - jeśli coś jest ewidentnym NPA i można założyć, że najprawdopodobniej autor się nie zgodzi na publikację, można spokojnie zrewertować/usunąć. W praktyce (IMO) szablon ten najlepiej stosować, po pierwsze wtedy gdy istnieją wątpliwości, czy tekst jest naruszeniem praw, po drugie zaś, kiedy możemy przypuszczać, że właściciel się na publikację w Wikipedii zgodzi i można pokusić sie o wysłanie maila z zapytaniem. Pozdrawiam, Orem 04:13, 4 wrz 2006 (CEST)
- A tak tytułem uzupełnienia, żeby jeszcze bardziej rozjaśnić (a może zagmatwać? :) sprawę: zawsze w takich przypadkach warto zajrzeć tutaj i zobaczyć, bo a nuż autor już się zgadzał ;) A szczerze mówiąc, wyjąwszy strony typu encyklopedia Onetu czy PWN, jeśli masz czas zawsze możesz dać szablon NPA i po prostu wysłać maila - może się zgodzą na publikacje (wzory maili masz tutaj). No i warto przypomnieć ładującemu, że taki wkład jest niedozwolony (przy okazji, jeśli na przykład jest właścicielem strony z której ładuje, to o tym poinformuje i problem będzie z głowy). To już chyba wszystko, pozdrawiam jeszcze raz, Orem 04:20, 4 wrz 2006 (CEST)
Grieg... pomaleńku
[edytuj kod]Tja, rzeczywiście trochę mi się przystopowało, ale pamiętam, pamiętam ;-) Dziś dokończę przeglądanie katalogu z książkami o Griegu, podeślę Ci kompletną listę i wybierz z tego, to, co wydaje Ci się sensowne, a ja to potem wypożyczę (bo wszystkiego i tak nie dam rady), przejrzę i dam znać, co jest w środku. A tytuły gdzieś w tzw. międzyczasie ;-) Z góry przepraszam, że to tak opieszale idzie, ale tutaj właśnie początek semestru, więc na starcie zawsze mam najwięcej roboty. Pzdr --Dagny 10:36, 4 wrz 2006 (CEST)
Aha, duże litery tylko w nazwach własnych, reszta małą :-)
Wiktor Sz.
[edytuj kod]Spokojnie dopiero wczoraj zaczełem tłumaczyć.. ale mam małe problemy bo są tam wyrazy których nie ma w słowniku ;( spróbuje dziś coś przetłumaczyć ok?
Kliknij na angielski odpowiedniki zobacz!
- 117749 -- "Jet Turbine" This construction uses a ribbed funnel, to induce vortical motion in water, and once the water reaches the bottom of the funnel, it is sprayed onto a spiraling turbine, made of copper, which is connected to an electricity generator, in order to generate electricity.
Tak wogóle ja też to zauważyłem jak robiłem link do silnika odrzutowego ;( i co teraz???
pozdro
Ksiazki o Griegu - c.d.
[edytuj kod](Od razu sorka, ze nie uzywam polskich znakow, ale na pracowym komputerze pisze mi sie duzo szybciej, jesli nie przelaczam klawiatury na polska) Oto ciag dalszy listy ksiazek o Griegu, ktore moga sie przydac:
- spis artykulow z ksiazki "Edvard Grieg" (po niemiecku)
- Edvard Grieg : le Chopin du Nord : la vie et l'oeuvre / Jean-Luc Caron
- Griegs Musik zu Ibsens Peer Gynt : Bereicherung und Eigenständigkeit / Hella Brock
- Edvard Grieg : art and identity / Erling Dahl jr. and Monica Jangaard (ed.) ; English translation: Olav Grinde
- Edvard Grieg's lyric pieces : an analysis of his musical style / Jee Young Choi to sie chyba moze przydac, nie?
- Edvard Grieg / Wendy Thompson
- Onstage with Grieg : interpreting his piano music / Einar Steen-Nøkleberg ; translated by William H. Halverson
- Edvard Grieg im Musikunterricht : Betrachtungen unter interkulturellen und polyästhetischen Aspekten / Hella Brock
- Edvard Grieg : chamber music : nationalism, universality, individuality / Finn Benestad & Dag Schjelderup-Ebbe
- Edvard Grieg : Versuch einer Orientierung / Klaus Henning Oelmann
Dobra, to sa ksiazki z ostatnich ponad 10 lat. Mysle, ze to i te, ktore podalam wczesniej, w zupelnosci wystarczy. Niektorych ksiazek nie ma w mojej bibliotece, trzeba by je sprowadzic z innych, ale to nie problem, tylko moze potrwac (do dwoch, trzech tygodni). Zapoznaj sie z linkami i daj mi znac, co Ci wypozyczyc. Przejrze to i zeskanuje (albo skopiuje i wysle poczta, szczerze mowiac tak mi nawet wygodniej) to, co sie moze przydac. Czytam po angielsku i niemiecku, niestety francuskiego ani w zab, wiec nie wiem, jak to bedzie z przegladaniem ksiazek po francusku. Ale nie ma sie co martwic na zapas. Czekam teraz na ruch z Twojej strony - co Ci wypozyczyc. Pzdr --Dagny 16:09, 4 wrz 2006 (CEST)
choreografia
[edytuj kod]Widzę że zadziałałeś i teraz już trudno głosować za usunięciem. Jakby dodać trzy linijki o historii pojęcia (może frwiki?) i jakieś zdanie o notacji choreograficznej (np. jakies zdanie z "danse notation" enwiki?) to musiałbym sromotnie ;) zmienić swój głos(i tak pewnie będę musiał). Nie chcę za bardzo jednak działać bo uważam że tu akurat chodzi o terminy i jakieś minimum orientacji w temacie, w tym też zgrabny dobór treści, a mechaniczne tłumaczenie - czyli jedyne mi dostępne - dałoby koszmarne efekty. Pozdrawiam serdecznie.----Beaumont (@) 22:37, 4 wrz 2006 (CEST)
Zamorduj! :) Twoje święte prawo, ale mała prośba - zrób to najlepiej moją (i nie tylko moją) bronią: jak znajdziesz coś beznadziejnie słabego, najlepiej z matmy, zgłoś na SdU aby nie robiło wstydu w wikipedii. Jak akurat będę i sprawa będzie tego warta i jeszcze będę coś wiedział, to cóż, pewnie poprawię - a jak nie ja to jest tu setki innych. Co do samego pomysłu - nigdy nie mówiłem że to nieency - a raczej że tak jak stoi to się nie nadaje, bo wikipedia nie jest słownikiem i opisy powinny być encyklopedyczne. Jest sporo zgłoszeń tego typu na SDU -teraz poszedł np. Francombat- a poza tym głosy były z początku podzielone, (w tym naczelny inkluzjonista Vuvar1 był przeciw!), co jednak każe pomysł trochę uszanować (skądinąd rozumiem słuszny gniew). Wiwat jakość, ilość przyjdzie z czasem sama! --Beaumont (@) 08:40, 5 wrz 2006 (CEST)
Gratuluję cyferek!!! Według mnie to wcale nie było banalne, bo możliwości tysiące, no i mi nie wyszło ;)... No i pocieszam się, że wszystko jest proste po fakcie jak już wiemy, nawet E=mc kwadrat... Co zaś do spraw jakości i artów muzycznych - wezmę pod uwagę stan rzeczy i to, że siły są ograniczone (szkoda!) - faktycznie w takim układzie SDU jest trochę bolesne. Miłego dnia pracy --Beaumont (@) 09:24, 5 wrz 2006 (CEST)
Uff, zainstalowałem. Rozumiem, że chodzi o utwór "Partielles" Gerarda Grisey. Puszczam - za chwilę więcej... Emmm, muszę pilnie na chwilę wyjść (nie zdążyłem nawet odsłuchać), więc podam ci tylko czas: technicznie 18min 38sek, dwie ostatnie sekundy to cisza. Służe chętnie dodatkowymi informacjami - ale nie od razu. ----Beaumont (@) 10:31, 5 wrz 2006 (CEST)
Grieg - tłumaczenie tytułów
[edytuj kod]Sporo już przetłumaczyłam Griega, zostały mi właściwie tylko utwory męskie (tj. na chór męski ;-) i parę drobiazgów do sprawdzenia. W niektórych miejscach porobiłam wytłuszczonym drugiem notatki dla Ciebie - zerknij na to i się ustosunkuj ;-) No i czekam na wiadomość co do książek - czyżbym Cie przytłoczyła? Osiołkowi w żłoby dano?... :-)
"Nasza bron to zaskoczenie..." ;-)
[edytuj kod]He he, faktycznie, moze to wydawac sie dziwne, ze chce cos kserowac i wysylac z Norwegii. Ale juz wyjasniam, na czym wic polega: Nie mialam na mysli kserowania calych ksiazek, bo na to zeszlyby mi lata, a tyle czasu nie mam ;-) Ale fragmenty dotyczace stylu itp. moge skserowac. Co do samego ksero i wysylki: "sponsorem" akcji bedzie moj pracodawca, wiec nie ma problemu. Tu, gdzie pracuje, na porzadku dziennym sa tony skrerowanego i zadrukowanego papieru, wiec nie popelnie zadnego naduzycia. W koncu to tez bedzie, poniekad, praca naukowa ;-) Tak wiec tym sie nie musisz klopotac. Jedynym problemem jest ilosc do skserowania, bo troche krucho z czasem. Ale tym sie bede martwic potem.
Co do tytulow, imion bohaterow piesni itp. Vuggesang i vuggevise to dokladnie to samo - oba slowa oznaczaja kolysanke. Z tego, co sie zorientowalam, u Griega funkcjonuja oba tytuly (ale orientowalam sie jedynie na podtsawie internetu). Jak przejrze madre ksiazki i czesciej bedzie sie tam pojawial jeden z tytulow, to go wybierzemy. Bøygen - to w jedynym na razie istniejacym przekladzie "Peer Gynta" wlasnie Wielki Krzywy. Wiem, ze brzmi to idiotycznie, ale taka nazwa funkcjonuje wsrod literaturoznawcow i nic z tym nie zrobimy (do momentu, gdy ukaze sie nowe tlumaczenie "Peer Gynta", wiem, ze trwaja nad nim prace). Tak samo jest z Solwejga (musze to tylko jeszcze raz sprawdzic) - imie Solveig spolszczono w przekladzie na Solwejga przez "w". W kazdym razie sprawdze. W tej sytuacji trzeba bedzie chyba tez spolszczyc Ingdrid, ktora funkcjonuje jako Ingryda (koszmar, ale co poczac).
Okreslenie jezyka piesni nie bedzie dla mnie problemem - wystarczy spojrzec na tekst ;-) Zreszta poza tym i tak jest powszechnie wiadome, ze np. Arne Garborg zakochany byl w landsmålu (nynorsku) i w tym jezyku pisal swoje utwory. Faktem jest, ze nynorsk jest duzo bardziej melodyjny niz bokmål (kiedys zwany riksmålem). Bjørnson i Ibsen pisali w riksmålu na 100%.
Ja tez mam w tym tygodniu troche dodatkowej roboty, wiec bede tylko pomalutku dopisywala polskie tytuly. Milej pracy - na i poza wiki :-) Pzdr --Dagny 08:49, 6 wrz 2006 (CEST)
Encyklopedia
[edytuj kod]Hmmm... co się będziemy rozdrabniać... może by tak od razu walnąć "Encyklopedię Edwarda Griega" ;-) Mam wrażenie, że artykuł zaczyna nas przerastać, przynajmniej chwilowo ;-) Nic to, damy radę. Jutro zajrzę do tego, co na razie jest.
PS: Czy wrzuciłeś sobie mój brudnopis do obserwowanych? Bo jeśli tak, to rzeczywiście nie ma co rozdymać sobie wzajemnie dyskusji, tylko kontaktować się via brudnopis. --Dagny 21:55, 6 wrz 2006 (CEST)
sdu
[edytuj kod]Nie ma oficjalnych. Natomiast interesuję się sdu, więc co nieco wiem. Według uzusu, nie powinno się kasować, ale zdarza się to czasem - np. Roo72 skasował głupie zgłoszenie na sdu sajta Stany Zjednoczone. Ewidentne eki zgłoszone na sdu też się usuwa. Tu był przypadek ewidentnego eka, przywróconego po prośbie będącej blisko ataku personalnego i znowuż usuniętego na prośbę autora (coś jak wycofanie zgody na przywrócenie). Imho to akurat sdu-nie sdu (bo decyzja zapadła poza nim) nie jest potrzebne. Bocianski 20:27, 7 wrz 2006 (CEST)
Mikołaj Gomółka
[edytuj kod]Na jakiej podstawie twierdzisz, że był on kalwinistą ? Zerknij na dyskusję w poświęconym mu haśle i odpowiedz.
muzyczne porlal
[edytuj kod]Bardzo mi ciekawo, czy jest strony muzyki poważnej w Polskem inecie, podobnie do rosyjskiego http://www.mmv.ru/ albo http://www.lifanovsky.com/ ? --A3 18:53, 12 wrz 2006 (CEST)
Dzękuje za linki i przepraszam za niedoskonały polski! Właśnie tego rodzaju i szukam. Na stronie http://www.mmv.ru/ są nowośći muzyky powaźnej, katalog linków na biblioteki nut (można download nuty (pdf) wielu kompozitorów 18-20 st). Oraz jest forum muzyków, troche artikulów pro historię i teorię muzyky, jest linki na mp3. Narazi chciałbym zrobić coś podobnie w ukrainskem inecie i dlatego obserwować doświad kolegów z Rosji i Polski. Nie wiem dlaczego te linki nie działa, wszystko sprawdzil - wszystko pracuje. --A3 20:41, 12 wrz 2006 (CEST)
Ściągnąłeś mi {{doWeryfikacji}} w tym artykule. Informacja o "trzynastkofobii" została dodana przez osobę, która nawrzucała trochę związanego z tym original research i możliwych hoaxów, i której dwa artykuły są właśnie na SdU. Ponieważ en.wiki, która ma bardzo zbliżony artykuł, nie potwierdza tej informacji o tej postaci historycznej, dodałem w/w szablon. Prosiłbym więc albo o zweryfikowanie tego faktu, albo o jego zdementowanie, albo o pozostawienie {{doWeryfikacji}}. Pozdrawiam. -- (lcamtuf) 16:55, 17 wrz 2006 (CEST)
- A nie, głupi jestem, źle spojrzałem - dodał tylko link. To ściągam szablon i przepraszam za zamieszanie ;-) -- (lcamtuf) 16:58, 17 wrz 2006 (CEST)
Dyskusja Muzyka w średniowieczu
[edytuj kod]Ja nic nie usuwałem :) [3] --Krzysiu Jarzyna ☎ 14:59, 19 wrz 2006 (CEST)
Renata Beger
[edytuj kod]Thank you very much for noticing that we had her last name misspelled in the article on Serbian Wikipedia. I have moved the article. Cheers Обрадовић Горан 03:25, 28 wrz 2006 (CEST)
- Most interesting story. I was glad to read this insight into Polish political scene. I wasn't familiar with this scandal, although I am rather interested in politics, and like to read about affairs in the world (Chávez's diplomatic actions, Niyazov's idiotic rule in Turkmenistan..). The moment I've read that Polish saying, I got the picture what you vere pointing at :] I hope that you won't have major political problems in Poland. I am very glad that transition was so successfull in your country (even though it might not seem so from Poland itself :p), because of two reasons: first, it gives us in Serbia a model to look up to, and second, because we Serbs feel that Polish people are close to us, and we have positive sentiments towards Poland. There is a song by epic Yugoslavian band, Azra - Poljska u mom srcu (Poland in my heart). It's great song, I listen to it all the time. It speaks about Solidarity, and have great lyrics.. Poland in my heart, in my heart mazurka, Poland never gave Kvisling... two times you don't send tanks against workers..
Regarding 42.. always have a towel :P -- Обрадовић Горан 13:48, 28 wrz 2006 (CEST)
We have an article about Renata Beger, and don't have the articles about more prominent people from Polish political scene, because few months ago on Serbian Wikipedia worked one guy whose father lives in Poland (or whatever), and he said that he met the leader of this party Samoodbrana. Probably because of personal connections, he wrote a few articles about this party and its officials.
In yesterday's papers, there was an article about this scandal in Poland :) I should say that they as well renamed her Berger. Although the journalists aren't always the best source for corrections in orthography, I am curious why Serbs always call her Berger. Could it be because of the pronunciation? As you may or may not know, Serbs have phonetic alphabet (and we're quite proud of it :P). That means that we have 30 letters, and each letter (without exception) always represents only one (and the same) voice. This means that all you need to do in Serbian is to learn 30 letters, and you will be able to read and write everything (I learned to read and write when I was 3 years old :). So this means that we don't write foreign names (persons, cities..) in original, but we transcribe them. It is not important how the word is written in original language, but how it is pronounced. You read the foreign word, and represent the voices you hear (the best way you can) with 30 Serbian letters. Could it be that Renata Beger's last name is pronounced with R (as Roger) between e and g? It sounds not likely to me, but I don't know (I know that Serbs find somewhat impossible to pronounce some of the Polish words - and I've heard that it goes vice versa as well :)) My mother had a Polish pen-pall some 20-30 years ago :) -- Обрадовић Горан
Grieg... wiecznie żywy
[edytuj kod]Baaardzo przepraszam. Zamilklam na dlugie tygodnie, zupelnie mnie z Wiki wywialo, na nic nie mialam czasu (wlasciwie wciaz nie mam ;-) Ale wciaz i nieustajaco sie nie wycofuje ;-) Tylko musze ochlonac czasowo, bo niedlugo dostane zadyszki. Kontakt na mnie to aleksasa(at)ulrik.uio.no, tak mnie teraz chyba najlatwiej zlapac. Co do Bjørnsona - troche sie go tlumaczylo, ale... jak dla mnie Bjørnson jest jakis ciezkawy, Ibsen to jednak zupelnie inna klasa. Pozdrawiam i raz jeszcze sorry :-) --Dagny 09:38, 7 lis 2006 (CET)
gamy i harmonie
[edytuj kod]Hej, na frwiki znalazłem kilka ciekawych artykułów: fr:Gamme naturelle, fr:Gamme pythagoricienne, fr:Gammes et tempéraments, fr:Harmonie tonale élémentaire. Chciałbym coś z tego przełożyć na pl i prawie na pewno przy tłumaczeniu będzie trzeba szlifu w zakresie terminologii. Daj znać czy by Cię to interesowało. W skrajnym ;) przypadku proponuję współpracę (tzn. założy się brudnopis i będziemy wspólnie przekładać). Właściwie to nawet jeszcze nie zacząłem bo najpierw chciałem spytać co z tego uważałbyś za najciekawsze lub najpotrzebniejsze. Pozdrawiam --B3 (@) 15:24, 21 lis 2006 (CET)
Cześć, przypominam, że szablon "w edycji" służy tylko chwilowemu zapobieganiu konfliktom edycji, a nie stanowi rezerwacji tematu tylko dla siebie i powiniśmy stosować, gdy rzeczywiście kontynuujemy pracę nad artykułem. Pzdr, Gdarin dyskusja 14:33, 8 gru 2006 (CET)
Rycerze
[edytuj kod]Czy to Ιππείς (κωμωδία)? Xx236 10:23, 14 gru 2006 (CET) Chcę podlinkować el:, tytuł jest w nowo-greckim. Xx236 10:53, 14 gru 2006 (CET)
Arystofanes
[edytuj kod]Witaj,
szablon po modykacjach w zależności od ustawien uzytkownika:
- jest rozwinięty
- jest ukryty
- nie jest wyświetlany.
Poza tym szablon ma nadaną kategorię (co prawda tymczasową, ale łatwiej go dzięki temu znaleźć i ustwlić właściwą). Jest też mniejszy (o jedną linię) na komputerach z rozdzielczością przynajmniej 1024x768.
~malarz pl PISZ 11:30, 14 gru 2006 (CET)
Dzięki Kolego za pomoc! :-)))) Jstrzelczyk 13:35, 25 sty 2007 (CET)
Spam
[edytuj kod]Proszę, NIE spamuj dyskusji użytkowników. Szwedzki 15:44, 1 maja 2007 (CEST)
- Nie zakładałem złej woli (nie blokowałem:)), po prostu takie identyczne wiadomości wklejane w dyskusji są z automatu uznawane za spam, nietrudno sobie wyobrazić, co by się działo, gdyby wszyscy korzystali z tej metody. W tym wypadku można np. wnosić o przedłużenie głosowania na SdU. Szwedzki 02:48, 2 maja 2007 (CEST)
Czerwiński
[edytuj kod]Witaj Kolego. Z tym Czerwińskim to jakaś parodiam! Ten gość to młodzieniec, który sobie tu robi reklamę. Połowy polskich, poważnych i szanowanych artystów, nagrywających płyty i koncertujących w kraju i za granica nie ma jeszcze w Wikipedii (np Toporowski) a jest sobie artykuł o takim dzieciaku, który jeszcze niczego nie zrobił. Przecież ten gość wstawił tu swoje CV po prostu. Nie głosowałem bo nie wiem czy mogę, jestem tu dopiero od kilku dni. Mam nadzieję, że w końcu to usuną. pozdrawiam:) --Henoch 19:56, 14 maja 2007 (CEST)
Czerwiński BIS
[edytuj kod]Witam Cię serdecznie. Ze zdziwieniem natrafiłem na stronę o tym koledze. Jestem jak najbardziej za usunięciem, tyle że głosowanie już się skończyło. I, proszę mi wierzyć, nawet nie o to chodzi, iż konkursy są mniej czy bardziej ważne, lecz o to, czy one (jak konkursy, tak i nagrody) w ogóle są prawdziwe. Znając nieco stan rzeczy, bardzo w to wątpię. Dodatkowo, kolega Czerwiński nie "działa" w Anglii, lecz w Komornikach, do tego zaś na plakatach innych festiwali, poza jego własnym komornickim, on raczej prawie nie występuje... chyba, że zapraszają go na wymianę ci, którzy w tych Komornikach u niego właśnie zagrali. Festiwal, jak i orkiestra, istnieje od kilku zaledwie sezonów i ich osiągnięcia na razie należą do przyszłości. Rozgłos ma jedynie w prasie lokalnej; do tego dochodzi zmasowana kampania w internecie. Nie ma nic dziwnego w tym, że na en:Wiki są te same strony: kto tam będzie się zastanawiał, czy Komorniki to rzecz ważna i istotna? No i, znając rzeczy, w angielskiej wiki mało co się usuwa. Podobne artykuły - czy nie napisane przez samych zainteresowanych - to Józef Kotowicz i Krzysztof Latała. Osiągnięcia na poziomie "profesorstwa" w średniej szkole (do tego brak daty urodzenia), lub po prostu CV, z którego nawet nie od razu wynika, że facet jest organistą... Tak, jak gdyby on tu na wiki musiał po prostu być, i już. I "turaszówka". Pozdrawiam! Jstrzelczyk 19:35, 24 maja 2007 (CEST)
- Tak, zgadzam się, jest mnóstwo osób, promujących siebie za wszelką cenę, w innych przypadkach chodzących "po trupach", kosztem innych,...... Wikipedia - to raj dla takowych. Natomiast, jeżeli chodzi o wstawienie na SdU - to po prostu nie umiem tego zrobić - wciąż chyba jestem tu "nowy". Tym bardziej że autor Kotowicza już się tam wpisał do dyskusji, że niby co to takiego i co ja mam na myśli. Już przeczuwam, jak się zacznie nowa wojenka edycyjna i obrona "swojego kandydata"... Jstrzelczyk 02:39, 25 maja 2007 (CEST)
Mikołaj z Chrzanowa
[edytuj kod]Ten artykuł poprawiłem i uzupełniłem zgodnie z najlepszym, moim zdaniem, źródłem - podręcznikiem Katarzyny Morawskiej "Historia Muzyki Polskiej. Renesans" (Sutkowski Edition; niestety, bez roku wydania). A propos innych spraw napiszę w tamtym miejscu. Pozdrawiam Cię! Jstrzelczyk 02:39, 25 maja 2007 (CEST)
brudnopis3
[edytuj kod]witaj,
zajrzałem i usunąłem zbędne rozciągnięcie szablonów w pionie. ~malarz pl PISZ 15:13, 26 maja 2007 (CEST)
Lully odp.
[edytuj kod]Hej:) Dzięki za pomoc. Problemem nie jest fakt tego, że Lully być może molestował osobnika o imieniu Brunet, o tym wspominają przecież także wcześniejsi badacze np.: Romain Roland. Problemem jest zrobienie z tego drobnego przecież incydentu (jakkolwiek skandalicznego ówcześnie) fundamentu dla twierdzeń o takich czy innych preferencjach seksualnych, tak jakby dla muzyki tego kompozytora to miało jakiekolwiek znacznie. Bo dla muzyki Czajkowskiego być może miało, dla Szymanowskiego mogło a dla Brittena na pewno miało to znaczenie, ale na litość Boską dla Lully'ego? Ta informacja ma taką samą wartość encyklopedyczną jak popularne ostatnio plotki tym, że Vivaldi molestował nieletnie dziewczynki w della Pieta! Czasem te skandale z życia prywatnego zdecydowanie odciskały piętno na muzyce (Gesualdo da Venosa!) ale odnoszę wrażenie, ze w wypadku Lully'ego to na prawdę naciągana infromacja. Notabene zajrzyj przy okazji jeśli możesz na stronę wikipedysty Plywaka i zerknij na Listę znanych postaci LGBT. Ja się zastanawiam skąd się tam na przykład wziął Corelli??? Wkrótce zabieram się do roboty, zacząłem artykuł o Dankowskim wkrótce zamierzam poszerzyć i poprawić Bartłomieja Pękiela. Pozdrawiam Kolegę i szablony:)
Znacznie lepiej merytorycznie teraz, a językowo zawsze można ulepszyć, mam nadzieję, że przy okazji kolega Plywak się opamięta trochę. pozdr. --Henoch 23:00, 26 maja 2007 (CEST)
--Henoch 19:25, 26 maja 2007 (CEST)
Mateusz Zwierzchowski
[edytuj kod]Witam. Niestety, nie jestem w stanie w tej chwili przypomnieć sobie źródła tego wpisu. Na pewno nie wziąłem tego z sufitu, nie przypuszczam, żeby to było wyszperane w internecie; do głowy przychodzi mi Słownik muzyków polskich Chomińskiego, chociaż z drugiej strony, skoro mówisz, że ta data nie jest Ci znana, to tak znane opracowanie to raczej nie jest najlepszy trop. Postaram się w możliwie najkrótszym czasie sprawdzić szczegóły, jeśli masz możliwość, to zobacz również w Chomińskim (w tej chwili mam pod ręką zupełnie inne książki niż w chwili dokonywania tamtego wpisu, przeprowadzałem się). Oczywiście nie mogę wykluczyć jakiejś własnej pomyłki. Tak czy inaczej przepraszam za kłopot, pozdrawiam, Berasategui 23:11, 26 maja 2007 (CEST)
- Po sprawdzeniu potwierdzam. Data śmierci Zwierzchowskiego - 16 czerwca 1768 - zawarta jest w Słowniku muzyków polskich pod redakcją Chomińskiego, tom II, str. 309. Dodałem tę pozycję do bibliografii hasła. Oczywiście, w ciągu 40 lat od ukazania się tej książki stan badań mógł ulec jakiejś zmianie, ale sprawdzenie tego przekracza moje możliwości; podstawowe opracowania, za jakie uznałbym w tej sytuacji Polski Słownik Biograficzny czy Encyklopedię muzyczną PWM. Część biograficzną wciąż dalekie są od litery "Z". Na pewno data z kwietnia może być potwierdzona bardziej szczegółowymi pozycjami, ale to już wymaga fachowca. Pozdrawiam Berasategui 15:44, 30 maja 2007 (CEST)
Lully
[edytuj kod]Witaj, widzę więcej osób zainteresowało się Lullym :) To, że któraś encyklopedia nie wspomina o orientacji seksualnej danej osoby nie oznacza, że osoba była heteroseksualna. Dlatego jak piszesz, że dwóch na trzy encyklopedii nie znalazłeś nic na ten temat to nie wydaje mi się aby to był mocny argument... bo pewnie w tych encyklopediach nie znajdziesz także informacji o orientacji seksualnej innych znanych osób. Lully był biseksualny, choć zgodzę się, że nie koniecznie musimy to wprost określać na wstępie sekcji. Dowodem jego biseksualności jest jego małżeństwo i dzieci oraz związek z Brunetem.. i według niektórych teorii także inne jego romanse. Także bym się nie zapędzał z posądzaniem go o pedofilie. Nie wiemy ile miał lat Brunet ale w źródłach związek Lullego z nim jest wymieniany w kategorii kontaktów homoseksualnych, a nie pedofilii.. zapewne Brunet nie był dzieckiem.
Zacytuje parę fragmentów [4] prof. Robert A. Green z Northern Illinois University, który bazował na:
- Beaussant, Philippe. Lully ou Le musicien du Soleil. Paris: Éditions Gallimard, 1992.
- Merrick, Jeffrey, and Bryant T. Ragan, Jr., eds. Homosexuality in Early Modern France. A Documentary Collection. New York and Oxford: Oxford University Press, 2001.
- Prunières, Henry. La Vie illustre et libertine de Jean-Baptiste Lully. Paris: Librairie Plon, 1978.
Lully seems to have been a good father and provider in spite of numerous extramarital activities with both men and women.
However, Lully's influence with the king evaporated in 1685 when he was involved in a scandal that the king could not ignore. The composer conducted an affair with a "music page" being trained in the royal service. This affair with a young man led to the composer's disgrace. Although he was not prosecuted, Lully not only was forced to break off the relationship but he also lost his standing at court.
A number of the nobility at Versailles, including the king's brother Philippe, formed a homosexual subculture, and Lully had close ties with them. While the king disapproved of homosexuality, he loved his brother and was unwilling to exile, or otherwise punish, these nobles. At the same time, pressure was exerted by Louis's wife Madame de Maintenon and her priest to rid the court of sodomites
Inne źródło prof. Rictor Nortona z Florida State University:[5] The composer Jean-Baptiste Lully (1632–87) got married and had ten children specifically to avoid scandals over his homosexual liaisons. But after becoming director of the Paris Opera and achieving a secure financial position, he again publicly flaunted his liaison with his page Brunet. Contemporaries who called Lully a sodomite were more correct than we moderns who call him a bisexual libertine.
Biogram z en.wiki: He was a notorious libertine. In 1662, he did marry Madeleine Lambert, daughter of Lully's friend and fellow musician Michel Lambert, and proceeded to have ten children by her. But at the height of his career, in 1685 he felt confident enough to flaunt his relationship with Brunet, his young page from La Chapelle. Although his life is full of meteoric heights, his love affairs with boys and women brought him down in scandal several times to the great displeasure of Louis XIV and led to his renown as a sodomite.
Pozdrawiam! --Plywak 23:51, 26 maja 2007 (CEST)
Szanowny Szpawq, Nie chciałbym wszczynać dyskusji na temat, które źródła są wiarygodne, które nie są.. bo pewnie nigdy nie doszlibyśmy do konsensusu, kwestionując wzajemne źródła... co przerodziło by się w troling albo wojnę edycyjną. GLBTQ, za którym stoi wiele autorytetów naukowych jest jedną z najbardziej wiarygodnych encyklopedii na temat seksualności osób historycznych (w tym muzyków) jednocześnie będąc naukowym woluminem na wielu uniwersytetach.
Jeżeli Twoje źródło twierdzi inaczej niż te które ja przytaczam, piszemy „Według XXX.... zaś według YYY....” W innym przypadku wybór źródła z jednoczesnym ignorowaniem innego będzie jedynie POV.
Odnośnie zmian. Oto moja propozycja: Lully ożenił się w 1662 z Madeleine Lambert, z którą miał dziesięcioro dzieci (według innych źródeł sześcioro[6]). Znany był ze swojego temperamentu, trudnego charakteru i specyficznego poczucia humoru, jak i rozległych przywilejów co wzbudzało często zawiść i niezadowolenie wśród współczesnych. Często swoim zachowaniem wywoływał skandale i niezadowolenie samego króla, Ludwika XIV. W 1685, gdy wyszedł na jaw jego romans z paziem o imieniu Brunet, częściowo wypadł z jego łask. W ówczesnych czasach kontakty homoseksualne były karane śmiercią. Nie mniej Lully nie został ukarany, choć król nie pojawił się na żadnym z przedstawień Armidy.[grovemusic]
To według mnie już kompromisowa wersja (pozbawiona twierdzenia o biseksualności oraz o innych mniej udokumentowanych romansach Lullego, zamienione słowo „uwiódł” na „romans”.. gdyż to według mnie POV.. i zdaje się który występuje tylko w Grovemusic).
Pozdrawiam! --Plywak 22:00, 28 maja 2007 (CEST)
Witaj, GLBTQ to nie encyklopedia dokonań sławnych osób, ale swoiste prześwietlenie ich seksualności i to tylko pod kątem LGBT. Samo istnienie biografii na GLBTQ nie dowodzi homo czy biseksualizmu.. wystarczy się wczytać. Biografie tam pisane nie są brane z kosmosu, są pisane przez naukowców i bazują na źródłach naukowych wymienianych pod artykułami. Aha i nie ma tam Brahmsa; Schumanna; Chopina; Beethovena... przynajmniej ja nie znalazłem.
Odnośnie Twojego komentarza, to nie możesz traktować Grove jako wyroczni. Wikipedia to nie przepisywanie Grove. W Grove tak jak w każdej innej encyklopedii ktoś dokonał kompilacji źródeł. W wikipedii także dokonujemy takiej kompilacji, przedstawiając różne źródła, a nie przepisujemy jedno źródło, odrzucając inne.
A teraz do zmian:
- dzieci było 6 a według innych źródeł 10. Francuska wikipedia podaje również 6.. baaa troje z nich było również utalentowanych muzycznie.
- skandale: podaje je wiele źródeł, że miały miejsce.
- uwiedzenie to typowy POV, nie wiemy kto kogo uwiódł. W większości źródeł mowa jest poprostu o związku Bruneta z Lullym.
- wzmianka o karalności aktów homoseksualnych konieczna... bo inaczej czytelnik nie będzie w stanie zrozumieć o co chodziło z tym zakłopotaniem króla czy samym nie ukaraniem Lullego.
Pozdrawiam! --Plywak 22:00, 31 maja 2007 (CEST)
Nowi
[edytuj kod]Hejkum, zerknąłem tutaj Dyskusja wikipedysty:Suzanna84 - dorzucaj od razu link do Wikipedia:Kategoryzacja w takich przypadkach - stron pomocy jest sporo i nowym trudno znaleźć szybko tę odpowiednią. Pozdrawiam Przykuta 11:46, 30 maja 2007 (CEST)
Elsner
[edytuj kod]Dziękuję za pomoc! Byłem wówczas mniej doświadczony i nie wiedziałem o tym, a potem po prostu zapomniałem. Teraz natomiast mam inny problem. Ponieważ obydwie wersje imienia - J. Ksawery i J. Antoni Franciszek są równorzędne (Grove!), ja bym się ograniczył do "Józef Elsner". Problem w tym, że ta strona już istnieje (redirect) i na nią nie mogę przekierować obecnego Józefa Antoniego. No ale chciałbym;-) Co w tym przypadku począć?
- A propos wpisu kogoś poprzednio: no nie jest dla mnie żadna nowość, że Corelli był gejem - czytałem o tym w różnych opracowaniach. Chodzi o związek z kardynałem Pietro Ottobonim, któremu zresztą poświęcił swoje sonaty triowe. Nie chcę stawać po czyjejś stronie w "dyskusji", ale ta "święta niewiedza" i wielkie oczy niektórych kolegów to chyba jednak nie obiektywizm... Pozdrawiam! Jstrzelczyk 23:08, 30 maja 2007 (CEST)
Zdaje się, że kolega Jstrzelczyk mnie miał na myśli. O Corellim zupełnie poważnie pierwsze słysze ... to że mnieszkał u swojego mecenasa o niczym nie świadczy, Liszt też mieszkał u duchownych. To, że dedykował mecenasowi swoje dzieła nie jest żadnym argumentem za jego rzekomą orientacją. W historii liczą się FAKTY nie domysły. Napisał coś w jakimś liście, ktoś go przyłapał z kardynałem? Oczywiście wolno się nam domyślać różnych rzeczy ale zawsze na podstawie faktów. Najważniejsze jednak, że w przypadku większości muzyków dawnych ich ewentualne preferencje seksualne nie miały z reguły żadnego znaczenia dla ich twórczości. Niektóre wydarzenia z ich życia mogły mieć związek z charakterem twórczości (Gesualdo). Co innego twórcy XIX-XX wiek, tu sobie proszę używać. W informacjach encyklopedycznych nie także sensu zamieszczanie takich rzekomych pogłosek, nawet gdyby pojawiały się w jakichkolwiek pracach współczesnych. W encyklopediach podaje się informacje sprawdzone, tym bardziej jeśli dotyczą one osób znanych już od wieków. Weryfikowalność rzekomych skłonności seksualnych Corellego jest, jak sam kolega Jstrzelczyk przyzna, na tyle mizerna, że nasze spory i rozmowy o tym są prześmieszne:). ( Poniższa uwaga ma charakter refleksji etycznej i nie dotyczy żadnego z Panów):
Pytanie o intencję osoby zamieszczającej informację o preferencjach seksualnych nie jest bezzasadne, bo jeśli w artykule biograficznym obok opisu jednego faktu załóżmy: homoseksualnego, tyczącego się konkretnej osoby, umieszcza się informację o tym, że we Francji XVII wieku homoseksualizm karany był śmiercią, to jaki to ma związek - jedno z drugim? Gdyby skazano delikwenta to by miało, a że paradował po Paryżu żywcem i zadowolny, to co ma tu do rzeczy ówczesny stan prawny? Artykuł nie dotyczy problemu karalności preferencji seksualnych ale wydarzeń i dokonań pewnej osoby. Dodawanie takich zdań jest w moim przekonaniu przykładem nie do końca "faktograficznych intencji". Manipuluje się faktem historycznym po to, żeby przemycić czytelnikowi dodatkową informację nie związaną przecież z biografią!--Henoch 09:07, 31 maja 2007 (CEST)
- Po pierwsze, ja sobie "proszę nie używam", bo, jak już napisałem, nie zajmuję się redagowaniem stron pod względem uzupełnienia biografii o homoseksualizm. Więc z tym to nie do mnie. Po drugie, czy "nie miało" - a co, np. u Caravaggia też nie miało? Może u Michelangela nie? Więc u malarzy "może tak", a u kompozytorów "może nie"? A co, może życie seksualne Mozarta, heteryka oczywiście, nie miało żadnego wpływu na jego twórczość?? Proszę zwrócić uwagę, że twierdzenie - że "nie miało" - to opinia, nie fakt. Jeszcze raz podkreślam, że nie wprowadzam tego zawsze i wszędzie, ale sumienie nakazuje poszukać kompromisu innego, niż poprzez umilczenie. Co więcej, nawet jeżeli tu wezmę i powiem, że sam czytałem list Corellego, gdzie on.........., to i tak nie będzie to raczej dla Ciebie weryfikowalnym źródłem, o ile nie jest wydany, choćby i leżał otwarty w gablocie pod wskazanym adresem.
- Za wszelką cenę zachowam w internecie spokój, przynajmniej w tym co się tyczy mnie. Przykład kolegi Pływaka, któremu sympatyzuję, choć którego nie znam osobiście, pokazuje, jakie piwo można nawarzyć i ile wojen można wywołać. Niestety. A sprawa wydaje mi się słuszna. Bo, kiedy badamy osobowości słynnych naszych przodków, korzystamy z pełni dostępnej informacji, bo mamy do tego prawo. A już potem możemy wybierać, co dla nas jest w niej istotniejsze. I chyba, do tego wszystkiego, wiesz, że tak "wstydliwy" rodzaj związków, jak homoseksualny, nie sposób udokumentować. Więc też dobrze wiesz, że, żądając faktów niezaprzeczalnych, oczekujesz rzeczy w wielu wypadkach niemożliwych.
- I mam nadzieję, że rozmowa, dotycząca kompozytorów polskich, wśród których przed XIX wiekiem, nie znam żadnego geja (i nie mam żadnych intencji, by "chcieć znać", bo muzyki ani np. Szymanowskiego, ani Poulenca, ani Brittena, ani Ravela nie lubię i "dumny" z ich gejostwa nie jestem), nie stoczy się na pozycje pro/anty-homoseksualne, tylko pozostanie w wybranym aspekcie merytorycznym. Zresztą, jesteśmy w dyskusji Szpawq i on nie musi tu u siebie tego znosić. Jak już, to przenieśmy się do mnie lub do Ciebie. Pozdrawiam! Jstrzelczyk 23:13, 31 maja 2007 (CEST)
- Za wszelką cenę zachowam w internecie spokój, przynajmniej w tym co się tyczy mnie. Przykład kolegi Pływaka, któremu sympatyzuję, choć którego nie znam osobiście, pokazuje, jakie piwo można nawarzyć i ile wojen można wywołać. Niestety. A sprawa wydaje mi się słuszna. Bo, kiedy badamy osobowości słynnych naszych przodków, korzystamy z pełni dostępnej informacji, bo mamy do tego prawo. A już potem możemy wybierać, co dla nas jest w niej istotniejsze. I chyba, do tego wszystkiego, wiesz, że tak "wstydliwy" rodzaj związków, jak homoseksualny, nie sposób udokumentować. Więc też dobrze wiesz, że, żądając faktów niezaprzeczalnych, oczekujesz rzeczy w wielu wypadkach niemożliwych.
- Po pierwsze, ja sobie "proszę nie używam", bo, jak już napisałem, nie zajmuję się redagowaniem stron pod względem uzupełnienia biografii o homoseksualizm. Więc z tym to nie do mnie. Po drugie, czy "nie miało" - a co, np. u Caravaggia też nie miało? Może u Michelangela nie? Więc u malarzy "może tak", a u kompozytorów "może nie"? A co, może życie seksualne Mozarta, heteryka oczywiście, nie miało żadnego wpływu na jego twórczość?? Proszę zwrócić uwagę, że twierdzenie - że "nie miało" - to opinia, nie fakt. Jeszcze raz podkreślam, że nie wprowadzam tego zawsze i wszędzie, ale sumienie nakazuje poszukać kompromisu innego, niż poprzez umilczenie. Co więcej, nawet jeżeli tu wezmę i powiem, że sam czytałem list Corellego, gdzie on.........., to i tak nie będzie to raczej dla Ciebie weryfikowalnym źródłem, o ile nie jest wydany, choćby i leżał otwarty w gablocie pod wskazanym adresem.
Corelli i inni
[edytuj kod]Po kolei:
Tabulatury ciutkę zmieniłem, więc proszę zobacz, czy o to Tobie chodziło. Co do Corellego - wiesz, mam nawet płytę CD, gdzie o tym się pisze. Wiem, że nie jest to żadne (lub prawie żadne) weryfikowalne źródło, ale też zauważ, że (m.in. poprzez to) nie zajmuję się edytowaniem stron o ludziach z uwzględnieniem orientacji. Po prostu wiem, że udokumentować to jest ciężko, a na pewno nie chcę włączać się/inicjować wojny, typowej dla Wikipedii. Jedyne, co mogę powiedzieć, to to, że osobiście nie uważam, że środowisku LGBT tak bardzo zależy na zawłaszczeniu i tych, kto był, i tych, kto nie był gejem. Jakoś nie widzę w tym żadnego pociągu, ani tym bardziej sensu, co więcej, nigdy się nie spotkałem z czymś takim. Nikt, ręczę, nie zaczął lubić muzykę Haendla więcej tylko dlatego, że facet był gejem a my możemy teraz być z tego dumni. Już prędzej posądziłbym o takie akcje ogólnie rzecz biorąc Polaków, chętnych do zawłaszczenia Glinki, Czajkowskiego, czy każdego innego na -ski i -cki, zwłaszcza Dostojewskiego, który wiadomo jak Polaków lubił... Ot taki zresztą był jawny polonofob, a przecież naprawdę krypto-Polak;-)))
- Ale wiesz, podam Ci przykład (choć pewnie bardziej należałoby go podać innym wojującym przeciw ujawnieniu orientacji). Kupiłem rosyjski tomik poezji Lermontowa, Batiuszkowa, Jesienina i innych - poezji wcześniej nie publikowanych. Jest to typowa poezja gejowska, z bardzo szczegółowym opisaniem, co i jak. A przedtem nie było na co się powoływać, bo nikt nie ryzykował napisać o tym monografii. Ale i teraz weź spróbuj napisać o ich homoseksualizmie na rosyjskiej Wiki - Rosjanie Cię zniszczą, bo to nie będzie dla nich dowodem, lecz hańbą. Wiem coś o tym... w związku z czym, mimo wszystko, wydaje mi się, że nie chodzi tu o naukowy obiektywizm, lecz o różne poczucie przyzwoitości przez poszczególnych ludzi. I o chodzenie w zaparte, tylko by nie wziąć pod uwagę, że ktoś był gejem, czyli tym "nieprzyzwoitym".
- Moją specjalnością są instrumenty klawiszowe - organy, klawesyn, fortepian. Okresy - od renesansu po romantyzm. Geografia - mogę powiedzieć, że w muzyce polskiej mam sumienie uważać się za specjalistę (piszę doktorat); inną też znam nieźle, choć encyklopedią chodzącą nie jestem;-) Ale, będąc nie w ostatniej kolejności praktykiem, przełopaciłem ogromną ilość samej muzyki, nie tylko mądrych książek o takowej, choć i tego też. Więc proszę się zwracaj. Pozdrawiam! Jstrzelczyk 02:05, 31 maja 2007 (CEST)
Odpowiedź Plywakowi, Henochowi i Jstrzelczykowi by Szpawq
[edytuj kod]Cześć wszystkim, czuję się trochę wywołany do tablicy, bo ja rozpocząłem cały ten galimatias, a po drugie to w końcu moja strona dyskusji ;)) Więc po pierwsze, glbtq podaje: Beethoven, Brahms, Schumann, oni wszytcy (tak ze staropolska) "byli omawiani" (?), albo, "mówiło się o nich", albo "twórcy filmowi spekulowali na temat orientacji seksualnej Beethovena", a biseksualność Chopina jest more certain. To są tzw. "weasel words", które nic mocnego=pewnego nie znaczą, ale sugerują... i już otwarta droga żeby powołać się na ten artykuł, zamieszczony w poważnym portalu lgbt. A źródła? Owszem, siedem pozycji... i teraz jak chcesz się dowiedzieć w której kto na jakiej podstawie zasugerował że Schumann i Brahms ewentualnie być może albo Beeth. i jego bratanek przypuszczalnie możliwie gdyby ryby to coś, w której książce masz tego szukać? na której stronie? Dlatego twierdzę, że źródło, naukowo rzecz biorąc, jest bezwartościowe. Możliwe nawet, że w sześciu książkach pisze, iż Beethoven był stricte hetero, ale w siódmej znajduje się akapit w trybie przypuszczającym, i autor powołuje się właśnie na niego. No i masz babo placek!!...
- Nie wiem czemu się tak uczepiłeś artykułu zbiorczego Ph. D Mario Champagne z muzykologii, dyrektora Departamentu muzyki Stanford University. Artykuł wyraźnie w wielu miejscach mówi o pogłoskach, a nie o faktach. Tak jak pisałem wcześniej nie znajdziesz w glbtq biografii Beethoven, Brahms, Schumann czy Chopina. --Plywak 20:05, 4 cze 2007 (CEST)
Grove: po pierwsze, chyba Jstrzelczyk sam przyzna, że razem z MGG są to dwa najpoważniejsze źródła encyklopedyczne w świecie muzycznym. Hasła do nich pisane są przez muzykologów specjalizujących się w danych zagadnieniach (czy to Lully, czy Beethoven, czy inny). Masz oczywiście rację, że nie przepisujemy Grove'a, 'ale jeśli Grove mówi coś innego niż drugie źródło, muszę być pewien na 200%, że nie ma racji, zanim zdecyduję się napisać coś naprzeciw. (Znowu) oczywiście, Grove może być zdezaktualizowany, i w takim wypadku źródła chronologicznie późniejsze mogą być bardziej przydatne. Ale w jakimkolwiek przypadku, muszę mieć 200-procentową pewność; mamy być rzetelni.
Nie twierdzę, że moje wszystkie edycje są (były) dokładnie zgodne z G., był czas kiedy nie miałem dostępu a chciałem pisać, więc korzystałem z tego co miałem pod ręką (i był to mały błąd...).
Co do dzieci - wyciągnę jeszcze MGG i sprawdzę, nie ma innego wyjścia.. jeśli tam też jest sześć to raczej zostaniemy przy sześciu +ew. odnośnik, chyba że Henoch ma jakieś bardziej aktualne źródło.
Skandale - śliska sprawa, ale może do przejścia.
Romans/uwiedzenie, związek - no, to nie to samo. Związek sugeruje trwałość, uwiedzenie - przelotność i brak aktywności jednej ze stron. Większość źródeł - proszę, zacytuj, może coś wybierzemy. i - to nie żaden POV (że nie wiadomo kto kogo?? nie wiesz chyba co to pov ;)) )
- Sa związki długotrwałe jak i krótkotrwałe... samo słowo związek nie określa czasu trwania. Nie mniej zgodzę się, że lepsze słowo tutaj to „romans”. --Plywak 20:06, 4 cze 2007 (CEST)
Karalność, może tak może nie - ale wydaje mi się że to jest już sugerowanie czegoś, tak naprawdę mogło być tak że Lully w ogóle nikogo nie uwiódł ani żadnego romansu nie miał, tylko wrogowie byli czujni i kopali dołki... (eh!)
- Nie są mi znane źródła naukowe, które by sugerowały, że romans z Brunetem to była fikcja. Ja przynajmniej jak dotąd nie widziałem takowych. --Plywak 20:07, 4 cze 2007 (CEST)
P.S. przy wpisywaniu ilości dzieci sam się pomyliłem, Grove podaje SZEŚĆ :O, mi się coś pomieszało :) Więc sześć i basta, skoro wszystkie źródła sześć.
P.S.2: Uważam, że marnujemy kupę czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na coś użytecznego, dlatego też zwykłe porównanie cytatów ze źródeł powinno wystarczyć...
Myślałem, że skończę, ale jeszcze: zazwyczaj w Grovie biogramy komponuje osoba, która specjalizuje się w danej dziedzinie. Czy autorytety ze strony lgbtq też specjalizują się tak dokładnie w biografiach muzyków? Wydaje mi się, że raczej w "tematyce lgbt".. a to, już nie do końca wiadomo co jest jeśli w jednym artykule prawie każdemu kompozytorowi oprócz chyba Bacha przypisuje się coś tam. To polega na znajdowaniu w życiorysach konkretnych informacji, prawdopodobnie przynajmniej w części powierzchownie, bo nie wyobrażam sobie, aby ktoś kto napisał (w pojedynkę) artykuł zbiorczy już przeze mnie podany, znał się szczegółowo na wszystkim - niemożliwe!..
Teraz, ad Henoch & Jstrzelczyk: zgadzam się w większości (z obydwoma!). Po pierwsze, nie ja, nie Henoch, przyjdzie za cztery miesiące ktoś inny i powie tak samo jak my, że potrzeba faktów (tylko ostrzej). Dajcie nam (choćby i dla św. spokoju!!) źródła, wiarygodne, nie widzę wtedy problemu. Po drugie, jeśli taki list istnieje, to z jednej strony mogłoby starczyć nawet słowne stwierdzenie, dla mnie czy dla Henocha, ale istnieje zasada (Wikipedia:Weryfikowalność), napisana po to, aby rozstrzygać w takich sytuacjach. I nie powinniśmy się stawiać przed nią...
Skończę już, wybaczcie, ale nie lubię niemerytorycznych dyskusji, przez ten temat i my straciliśmy czas, i wikipedia kilka akapitów.
- :-) wpisałem wersje w jakimś sensie kompromisową do biografii Lullego aby nie przedłużać tej dyskusji. Pozdrawiam! --Plywak 20:16, 4 cze 2007 (CEST)
Obecna wersja Plywaka nie jest kompromisowa ponieważ informacja o karalności lub niekaralności kontaktów homoseksualnych w XVII-wiecznej Francji nie ma związku z życiem Lully'ego. I to jest fakt a nie opninia zideologizowana. Gdyby bowiem został mu wytoczony proses, gdyby był ukarany - skazany, lub uniewinniony; miałaby związek; w tej chwili, jest wiadmością oderwaną od jego życiorysu. Faktem jest wzmianaka o Brunecie i tyle. Reszta to nałożenie jakiejś współczesnej kalki tożsamościowo-osobistej, zupełnie niepotrzebne w artykule o tym muzyku. Powtarzam, że nie dlatego jest sławny, że uwiódł Bruneta lub tłukł swoich podwładnych, jest twórcą francuskiej opry narodowej i to jest dokonanie jego życia. Nie mam siły na dalsze spory, chciałem rozbudować to hasło ale straciłem na nie apetyt. To jest moje ostatnie zdanie w tej dyskusji. --Henoch 20:38, 4 cze 2007 (CEST)
- Według mnie informacja jest istotna, bo tłumaczy dlaczego król był niezadowolny.. gdyby nie ta karalność, król nie miałby powodu byc niezadowolny, czy nie pojawiać się na przedstawieniu.. bo w końcu to życie osobiste Lullego, czy mu sie układało z żoną czy nie... ale już związek homoseksualny, za który groziła kara źmierci to był trudny orzech do zgryzienia dla króla.
- Zresztą:
- Although he was not prosecuted, Lully not only was forced to break off the relationship but he also lost his standing at court.
- PS: Henochu, czy to, że Lully był biseksualny zniechęca Cię do edycji jego dokonań :/ ?.. smutne. --Plywak 20:52, 4 cze 2007 (CEST)
@ Jstrzelczyk: nie zmieniać proszę ilości ':' podczas pisania w tym samym czasie, dodajemy je tylko gdy odpowiadamy na jakąś poprzednią treść, staraj się pisać w pionie!
Szpawq 00:51, 1 cze 2007 (CEST)
- OK, poprawię się;-) Jstrzelczyk 02:37, 1 cze 2007 (CEST)
Pax Romana:)--Henoch 11:43, 1 cze 2007 (CEST)
Nie mam ani czasu ani siły odpowiadać na wszystkie rzeczy po kolei jakby przystało w normalnej dyskusji. Mam jednak poważne zastrzeżenia do postawy Plywaka, który prezentuje wg mnie podwójną moralność: Henochowi zarzuca, że biseksualność Lully'ego zniechęca go do edycji artykułu, a tymczasem sam interesuje się kompozytorami tylko i wyłącznie dlatego, że byli (albo przypuszcza się, że byli) homo/biseksualistami. To się nazywa hipokryzja. Plywaku, nie odwracaj kota ogonem!
- Szanowny Szpawq, każdy może edytować wikipedię (naczelne hasło tego projektu) i to nie ma znaczenia z jakiego powodu ją sobie edytuje, byle by to robił merytorycznie. Ktoś się zainteresuje Arystotelesem bo np. był leworęczny, inny zainteresuje się Scottem Hahn bo np. zmienił wiarę na katolicyzm, a jeszcze inny zainteresuje się Grzegorzem Kołodko bo np. był wegetarianinem itp... Moje post scriptum do Henocha, dotyczyło jego zmiany nastawienia do artykułu o Lullym, jak pamiętam miał plany rozbudowy hasła, teraz zmienił zdanie i to mnie zmartwiło.... nasunęło myśl, jakoby to biseksualizm Lullego sprawił niechęć Henocha do dalszej rozbudowy hasła... --Plywak 20:17, 5 cze 2007 (CEST)
Co do Bruneta, wiemy jedno - że coś się stało, w związku z czym Lully popadł częściowo w niełaskę (prawda czy nie?). Natomiast, czy Lully uwiódł Bruneta, czy na odwór, czy może Lully narozpuszczał tylko znajomym plotek bo się znudził - nie wiemy. Zaraz może przyjść ktoś, kto propaguje plotkarstwo i zacznie się domagać zmiany na: Lully świadomie wywołał wokół siebie szum, bo był ekscentryczny' a w tym czasie szerzenie fałszu karano obcięciem języka. Na podstawie encyklopedii plotkarstwa - czy można coś takiego poważnie traktować??
- Pisałem: [7] Druga sprawa to, że po lekturze, tego co napisałeś przynajmniej wiem jakie masz nastawienie do kwestii odmiennej orientacji seksualnej... i co niewątpliwie tłumaczy długość tej całej dyskusji. --Plywak 20:18, 5 cze 2007 (CEST)
I zgadzam się z Henochem, że informacja o karalności śmiercią nijak nie pasuje do całości artykułu, a sprawia wrażenie dodanej sztucznie. Szpawq 23:40, 4 cze 2007 (CEST)
Wiesz, po raz kolejny omijasz argumenty rzeczowe. Na mój wpis twierdzący, że nie wiemy co właściwie się stało, odpowiadasz że nie wiesz nic na temat tego, że to miałoby się w ogóle nie stać, podczas gdy ja tego nie sugeruję (że coś się nie stało). Proszę Cię tylko o podanie dokładnie co się stało według której pozycji. A jestem pewien że w którejś jest to dokładniej opisane (nie wierzę że nie!!). Tymczasem jedyne źródło na jakie się podajesz to artykuł w którym nie tylko nie wiadomo która informacja jest skąd wzięta, *ale* jest mało wiarygodny, jako że zamieszczony obok innego, cytowanego przeze mnie wcześniej artykułu, który nagminnie używa tzw. weasel words. Żeby nie być gołosłownym:
Similarly, the complicated, but apparently unconsummated, relationship of Schumann and Johannes Brahms has also been the subject of speculation. More certain is the bisexuality of Frédéric Chopin.
Więc zaraz, po pierwsze - dywagowało się nad ich skomplikowanym związkiem (kto dywagował? kiedy? ile tych osób było, w porównaniu do osób które nie miały wątpliwości?), a po drugie - pojawia się sugestia, że go mogli skonsumować (na zasadzie różowego słonia i systemu nie rób znaczy rób: nie wyobrażaj sobie różowego słonia i jego różowej trąby przez najbliższą minutę, nie próbuj sobie wyobrazić jak tą trąbą sięga po jabłko i wrzuca do pyska... itd.). I do tego, się "spekulowało" co do tego co było między Brahmsem a Schumann... Klarą. I o tym z pewnością się spekulowało dużo więcej. A także plotkowało o tym, jak to wszystkie kobiety lekkich obyczajów mówiły do Brahmsa "Herr Doktor" - ale o tym artykuł nie pisze! Gdzie tu jakaś dokumentacja i jakieś sprawiedliwe osądy?? Podobnie w przypadku Chopina: bardziej pewna... od czego? od spekulacji, od skomplikowanego związku? Kto o tym wspomina i czemu tyle tylko? Przecież jeśli bardziej pewna, to na jakiejś podstawie. Listy? Relacje współczesnych?
Więc jeśli jak twierdzisz pan który to napisał jest muzykologiem, przestaję mieć do niego jakikolwiek szacunek, nie dlatego że pisze w portalu takim czy siakim, ale dlatego jak pisze. Kolejny raz mówię o merytoryce, a tymczasem Twoja odpowiedź sprowadza się do: 1) nie wiadomo żeby nie, więc trzeba napisać że może tak; 2) nie mam argumentów merytorycznych, więc zamiast tego napiszę o waszej prawdopodobnej niechęci do homo/biseksualistów. Co jest tak śmieszne, że już nie skomentuję. Sprawdzę w MGG - jeśli zdążę - jutro, co o tym piszą. Tym samym wezmę do ręki trzecie źródło; ile Ty mi pokazałeś? - jedno, zdecydowanie najmniej wiarygodne ze wszystkich czterech. A szperać w monografiach żeby znaleźć taką informację nie muszę, bo to Ty winieneś mi coś udowodnić a nie ja Tobie. Szpawq 23:04, 5 cze 2007 (CEST)
- Ech, chłopcy.....;-)) Jstrzelczyk 00:05, 6 cze 2007 (CEST)
- No i właśnie, tak mi się zdawało że Jstrzelczyk ma najbardziej zdroworozsądkowe podejście ;)) Szpawq 00:14, 6 cze 2007 (CEST)
- Ech, chłopcy.....;-)) Jstrzelczyk 00:05, 6 cze 2007 (CEST)
A jakie mieć tu inne podejście, ja nie mam siły juz Cię przekonywać, że „czarne jest czarnym, a białe jest białym” ;-)
[8] Seit 1683 war Madame de Maintenon des Königs geheime Gemahlin, und ihr gefielen weder die Musik Lullys noch der Komponist selbst, dessen Homosexualität sie als streng religiöse Frau nicht tolerieren konnte. Als öffentlich ruchbar wurde, dass Lully einen Pagen namens Brunet liebte, war dies der geeignete Anlass, Lully die Gunst des Königs zu entziehen.
[9] Aussi quand en 1685, les relations de Lully avec Brunet, un jeune page de la Chapelle, firent scandale, Lully perdit quelque peu de son crédit auprès
[10] Toutefois le mariage morganatique de Louis XIV et de Mme de Maintenon a changé l'attitude de la cour envers les plaisirs. Les affres sexuelles de Lully, en particulier l'affaire Brunet ( un page dont Lully est amoureux au point de la faire coucher avec lui dans le lit conjugal...), joint à l'irritation de Louis XIV devant les affaires du parti italien ( on dit en France que l'homosexualité est un goût ultramontain, ce qui permet au moins d'exonérer Monsieur, frère du roi ...) l'éloignent de son royal protecteur.
No i wszystkie inne podawane wcześniej (to nie była jedna referencja).. i pewnie wiele innych wystarczy się googlnąć.
Co do materiałów źródłowych papierowych na które powołują się inne wikipedie, encyklopedia GLBTQ czy choćby Grove to zawsze można wysłać maila z zapytaniem do prof. Robert A. Green lub prof. Rictor Nortona czy grovemusic, które równiez wspomina o Brunecie..
Odnośnie przekrojowego eseju dr. Mario Champagne z wyraźnymi spekulacjami to jest to bez związku z Lullym.
Ta dyskusja przerodziła się w troling, czego się spodziwałem na wstępie i oszczegałem [11]... naprawdę czas zakończyć tę do niczego nie prowadzącą dyskusje. Jeżeli masz źródła twierdzące, że związek z Brunetem był fikcja, kontrowersyjnym wymysłem Lullego... dodaj proszę do artykułu jako "według innych źródeł..." i po sprawie. Pozdrawiam! --Plywak 20:29, 6 cze 2007 (CEST)
Zrobiłem;-) Jstrzelczyk 02:28, 3 cze 2007 (CEST)
- Dziękuję za Elsnera!
- Co do tabulatur - nie, to nie ja. Fajnie, że ktoś się odważył utworzyć osobne artykuły, i to dzisiaj. Będę teraz miał co poprawiać;-) Ale to jutro (czy dziś popołudniu), bo muszę lepiej myśleć;-). Ale widzę, że dla Autora to w sumie dość przypadkowe artykuły.
- Co do nagrań: takowe nie istnieją. Kiedyś, za PRL, ukazała się płyta czarna Joachima Grubicha, gdzie on grał 2 utwory Leopolity, które właśnie są tymi "wersjami organowymi motetów". No ale jest to nagranie bardzo przestarzałe mentalnie. I jeszcze coś: w tym momencie, dla nas wersje organowe są pierwotnymi, zaś takie "przywrócone do stanu wokalnego" - gorsza czy lepsza spekulacja, jaki mógł być oryginał wokalny. I to właśnie jest transkrypcja, bo o XVI-wiecznym utworze organowym wręcz wypada powiedzieć, że to oryginał, na którego transkrybowaniu "z powrotem" nasi współcześni koledzy dorabiają sobie do pensji i do nazwiska.
- To jest w ogóle problem muzyki polskiej. Sporo bardzo istotnych pozycji, choć od dawna znanych, nigdy nie zostało nagrane (np., całe tabulatury Jana z Lublina, Krakowska, Łowicka; ogromne zbiory Jasnogórskie - choć coś tam ruszyło, ale w tym tempie to i za 100 lat wszystkiego nie nagrają - kancjonał Dygulskiej sprzed 1796, o której tu jeszcze nic nie napisałem...). Na dodatek, mnóstwo zbiorów nigdy nawet nie wydano i one leżą sobie w bibliotekach (Dygulska, tabulatury Legnickie, Wrocławskie, Toruńska, kancjonał Raszka, cała twórczość Rychlinga i cały ogrom muzyki XIX-wiecznej, wydanej tylko raz i nigdy potem nie wznawianej. Chociażby taka perełka jak fuga nt. "Jeszcze Polska nie zginęła" Karola Kurpińskiego - mogłaby przecież być hitem. A co się dzieje z twórczością Nowowiejskiego! Nawet ciężko jest oszacować, ile i czego tam jest, co on skomponował. Nie mówiąc już o braku wydań i nagrań - z nielicznymi wyjątkami - a przecież w 2006 i 2007 rr. mieliśmy jego podwójny jubileusz (130/60). No ale wolimy świętować jubileusz jedynie Szymanowskiego, mimo że obecna władza pod dźwięki "Roty" Nowowiejskiego pewnie pierwsza wstaje na baczność i czapki won z głowy... ;-) Jstrzelczyk 00:32, 4 cze 2007 (CEST)
Sobór w Bazylei
[edytuj kod]Poprawiłem błędy rzeczowe w tym artykule. Pozdrawiam. Stoigniew
Lista dyrygentów
[edytuj kod]Zasady Wikipedii obowiązują wszystkie hasła. Jeżeli w tym haśle ma powstać jakaś lista to należy jasno sprecyzować jej zasady. Np. wg. magazynu takiego, a takiego 20 najbardziej wpływowych dyrygentów, według książki takiej to a takiej 15 najlepszych itd itp. Nie wolno wstawiać samej listy, należy podać zasady jej stworzenia. Proszę się zapoznać z WP:NPOV, WP:OR oraz WP:WER. Roo72 Dyskusja 01:07, 4 cze 2007 (CEST)
- Ta reguła jest podporządkowana do Wikipedia:Zdrowy rozsądek, gdzie jest wyraźnie napisane:
Jednak istnieją zasady, których nie wolno ignorować ani łamać - są one przedstawione w następujących artykułach:
- Wikietykieta
- Prawa autorskie
- Neutralny punkt widzenia
- W tej kwestii zasady są naprawdę proste, zobacz choćby na cytowaną przez Ciebie en Wiki, tam w haśle o dyrygentach nie ma "listy słynnych", co jak co ale zasady NPOV na angielskiej Wikipedii są przestrzegane ściśle. Pozdrawiam, Roo72 Dyskusja 03:58, 4 cze 2007 (CEST)
- Proszę przestań. Najpierw ustal kryteria na podstawie jakich na danej liście mają się znaleźć poszczególne nazwiska, później w haśle te kryteria opisz i wreszcie stwórz listę tych nazwisk. W złośliwy i świadomy sposób naruszasz teraz zasady Wikipedii. To naprawdę nie jest śmieszne. Roo72 Dyskusja 05:45, 4 cze 2007 (CEST)
Jan Krenz (dyrygent) - tak to jest POV i to wyraźne. Zapoznaj się proszę np. z Wikipedia:Unikaj próżnych wyrażeń, tam to jest bardzo dokładnie wyjaśnione. Zasad Wikipedii nie są proste, ale warto się z nimi zapoznać, na razie nie widzę abyś raczył je przeczytać i zrozumieć, dyskusja na temat list powstała właśnie po to aby pomów to wyjaśnić osobom które nie chcą przeczytać czy zrozumieć całej zasady NPOV więc proponuję to napisać w pigułce tylko na temat list naruszających zasady Wikipedii. Roo72 Dyskusja 23:01, 4 cze 2007 (CEST)
- Trochę mniej emocji proszę. Przepraszam, że niechcący usunąłem jedno słowo z hasła, a co do list to pisałem Ci już wielokrotnie dlaczego są one niezgodne z zasadami Wikipedii (jeżeli nie mają wyraźnie sprecyzowanych zasad). Zamiast krzyczeć, łamać Wikietykietę, przeczytaj proszę zasady Wikipedii i przyjmij je do wiadomości. I nie pisz proszę o "psuciu Wikipedii", bo to jest naprawdę niegrzeczne z Twojej strony biorąc pod uwagę prowadzoną przez Ciebie "wojnę edycyjną" w haśle o dyrygencie. Roo72 Dyskusja 23:21, 4 cze 2007 (CEST)
Dorzuciłem tam co-nieco. Coś na wsparcie;-) Więc nie jesteś już tam samotny;-) Pozdrawiam! Jstrzelczyk 03:12, 4 cze 2007 (CEST)
- Zgadzam się co do tego, że od razu trzeba zmieniać, a nie narzekać. Ale akurat tu nie czuję się kompetentny i nie mogę definitywnie poprawić. Nie wiem na pewno, ile było oper i jak się nazywały, i czy jego bratanek [?] Michał Kleofas skomponował tylko jedną operę, czy może więcej (bo tam też trzeba poprawiać). Potem okaże się, że ktoś zna tę sprawę lepiej i będzie poprawiał mnie. Dlatego "wygodnie" zgłosiłem problem w Dyskusji;-) Jstrzelczyk 04:12, 4 cze 2007 (CEST)
Bardzo dziękuję za zainteresowanie. Przepraszam za moje błędy. Nie mam rzadnego wykształcenia muzycznego. Nie wiem nic ani o Balthazarze, ani o Buncie żaków. Operą interesuję się dopiero od siedmiu lat. Mam 18 lat. Proszę poprawić artykuł. Ja już jakiś sukces odniosłem, bo zainteresowałem jakąś liczbę osób. Jeśli mógłbym pomóc jakoś w projekcie to z wielką przyjemnością. Najbardziej interesuję się muzyką Szopena (poszerzyłem ten artykuł, co zapewnie zainicjowało paskudną lawinę zmian- artykuł merytorycznie nie jest zmieniony, ale urozmaicony, więc to chyba mój sukces), Szymanowskiego (napisałem artykuł o "Królu Rogerze"), Lutosławskiego (napisałem o nim w esperanckiej Wikipedii) i Pendereckiego (choć widziałem tylko "Ubu Rex" i "Diabły z Loudun"- wiele kompozycji jednak znam; dzięki mnie też jest w esperanckiej Wikipedii). Jestem gotowy do pisania takich artykułów. Jeśli napiszę podobny artykuł w najbliższym czasie proszę o kontrolę merytoryczną. Propaganda tej sztuki jest tragicznie mała... Proszę o poprawienie artykułu tak by mógł jednak dostać medal. Wtedy zainteresuje się nią jakaś większa ilość ludzi. Jeśli mogę pomóc przy przeredagowaniu to jestem do usług. Chciałem koniecznie dopisać o historycznych wykonawcach i budynkach operowych, ale nie mam zbyt wielu materiałów. Na razie tylko zbieram korzystając ze swej miernej wiedzy. Pozdrawiam i proszę o pomoc przy propagowaniu polskiej opery. --Hoffenzam 20:00, 4 cze 2007 (CEST)
Uzupełniłem o dokonania kompozytorskie. Nie wiem, czy dołączyć go gdzieś do kategorii czy do szablonu, bo się na tym nie znam i dołączyłem tylko do kat. Polscy Kompozytorzy, bo tak ma np. Holland, u którego to podpatrzyłem. Pozdrawiam! Jstrzelczyk 20:13, 4 cze 2007 (CEST)
Dodałem słówko o polonezach i trochę poprawiłem o stylu galant, ale sprawdźcie czy tak może być.--Henoch 21:50, 5 cze 2007 (CEST)
"Fryderyk-Franciszek Szopen"
[edytuj kod]Bardzo Cię proszę, zapoznaj się z treścią artykułu Fryderyk Chopin. Nasz młody przyjaciel nie dość, że używa różnych nicków, to jeszcze jego (czy jego? tego nie wiem, skoro nicki są inne) redakcje wymagają głębszej refleksji i, hmmmm, czyszczenia z redagowaniem. Poprawiłem nieco język i usunąłem tendencyjne i nieprawdziwe informacje, ale sama treść się nie zmieniła: pełna jest bajeczek, niewiele mówiących o Chopinie, lecz tylko zaśmiecających treść hasła, zaś z punktu widzenia muzyk[olog]a brakuje bardzo istotnej informacji o muzyce Chopina. To, co jest - to kurom na śmiech, ale o Chopinie tak ad hoc dobrze nie napiszesz... Serdecznie pozdrawiam! Jstrzelczyk 00:12, 6 cze 2007 (CEST)
- Na listę patrzyłem. No, gratuluję, trudno tam coś dodać! Jedynie, co już mam we krwi, mniej mi się podoba pomysł podziału utworów na bardziej/mniej znane. Nawet, jeżeli zostawiać ten podział, to: uważam, że wszystkie 4 scherza są bardzo znane. Mogę zanucić każde, mimo że słuchałem Chopina parę lat temu, a grałem ostatni jego utwór w 1998 roku. Co do Etiud. To tak samo rzecz niebezpieczna. Może po prostu weź pogrub nazwę Etiudy op. 10 (25) i nie wyszczególniaj pojedynczych wg kryterium znane/nieznane?? Tak samo z preludiami. Mazurki jeszcze można tak potraktować, bo faktycznie wszystkie kilkadziesiąt nie mogą być bardzo znane. Ale w Nokturnach to już jest mniej przekonywające. Bo jednak w żadnej encyklopedii takiego podziału nie znajdziesz. Co do Veni Creator - to jest jeden z dwóch zaginionych utworów na chór żeński z tow. organów. Tak w sumie to te utwory nie są zaginione, tylko należą do prywatnych kolekcji w USA i pod żadnym pozorem nie są udostępniane. Jstrzelczyk 00:33, 6 cze 2007 (CEST)
SdU
[edytuj kod]proszę o zabranie głosu w dyskusjach Wikipedia:SDU/Krzysztof Latała i Wikipedia:SDU/Józef Kotowicz. Serdecznie pozdrawiam! --Jstrzelczyk 03:20, 7 cze 2007 (CEST)
Pytanie
[edytuj kod]Witam Cie! Mam pytanie: czy podczas glosowania nad strona do usuniecia moze ktos popelniac zmiany na tej stronie, tak by zmienic (wplynac na) wynik glosowania??? Dotyczy to strony o pewnym panu z Krakowa, o kim - tego nie powiem, bo znow zostaniemy posadzeni o spam i zatytulowani "Szpawq i inni jemu podobni"... Jstrzelczyk 20:02, 7 cze 2007 (CEST)
N.B. Czyli już z nas zrobili ekipę, ma to swoje dobre strony:))) --Henoch 20:16, 7 cze 2007 (CEST)
- No, zgrana paczka, hehehe;-) Jstrzelczyk 20:24, 7 cze 2007 (CEST)
- Jak to było? "Kupą mości panowie kupy nikt nie ruszy" :))) --Henoch 20:41, 7 cze 2007 (CEST)
- Hahahahah!! Winszuję Waszmościom ;))))
- Podczas głosowania oczywiście można edytować stronę, jak najbardziej - jest to wręcz zalecane, bo czasem strona może być jak najbardziej ency, ale formę mieć niedopuszczalną. Np. Choreografię udało mi się kiedyś tak uratować przed wysłaniem do Szeolu. "Kupą mości panowie...", hahaha :)))
P.S. Zaglądnijcie do szablonu barokowego, przydałby mi się tam jakiś Wasz wkład! Szpawq 21:14, 7 cze 2007 (CEST)
Latała
[edytuj kod]Probowalem znalezc jakiekolwiek informacje, ktoreby potwierdzaly, ze p. Latala rzeczywiscie jest organista Bazyliki Mariackiej (vide Twoj wpis, ze "czy organista bazyliki mariackiej nie jest godny artykulu na wikipedii"). To jest jedyne zdanie, ktore nie pochodzi z jego CV na jego wlasnej stronie. No i oczywiscie, ze nigdzie o tym (oprocz artykulu na Wiki, rzecz jasna) nie ma ani slowa. Jak sadzisz, czy musi byc jakies tego potwierdzenie tej informacji, czy sie zaklada, ze jest to prawda? A jezeli musi jednak byc, to co z tym mozna zrobic? Jstrzelczyk 23:15, 7 cze 2007 (CEST)
Marcin Łukaszewski w poczekalni
[edytuj kod]Zauważyłem, że angażujesz się w dyskusje poświęcone postaciom ze świata muzyki. Co możnaby zrobić z [12] tym hasłem, bo w chwli obecnej daleko mu do doskonałości? COPEX 02:10, 8 cze 2007 (CEST)
O pewnej pani Gosi
[edytuj kod]Tu jest moja najswiezsza propozycja;-)))) Jstrzelczyk 18:00, 8 cze 2007 (CEST)
Tu dalem z siebie wszystko;-) Jakbym napisal wiecej, to nie bede mial nic do napisania w doktoracie - powiedza mi, ze skopiowalem Wikipedie;-)))) Jstrzelczyk 20:18, 8 cze 2007 (CEST)
Zalewska itd.
[edytuj kod]Na lutni sie w ogóle nie znam, poza wiedzą ogólną i posiadaniem kilku fajnych nagrań. Bardziej się poczuwam do harfy, ale w tym przypadku mój wikipedioholizm jest mniejszy, niż chęc grania, tzn. wolę grać niz edytować artykuły o harfie ;-) Dlatego się prawie nie udzielam w tej kwestii, czasem sprostuję jakieś bzdury z ogólnej terminologii. Kiedyś rozbuduję arty o kilku harfistach. Ta płyta Mazurkowej to reedytowana jedna czarna płyta + nagrania z Warszawskiej jesieni, wcześniej rozproszone. Trzeba przyznać, że jest niezła. M. ma na koncie jeszcze nagrania Ravela i Debussy'ego, ale nie jestem pewna, czy są wydane na płycie, no i oczywiście nagranie z Mildonian. Micpol 00:15, 9 cze 2007 (CEST)
Szablon
[edytuj kod]Uzupełniłem go w wielu miejscach. Marcin Wartecki natomiast jest w Tabulaturze Łowickiej. Pozdrawiam! Jstrzelczyk 15:25, 9 cze 2007 (CEST)
- Co do liczby organmistrzów: masz pewną rację, ale to są organmistrze, którzy zbudowali znane już wówczas na całą Europę (chociażby poprzez J. Matthesona, notabene, kochanka Haendla;-) ) organy w klasztorach w Leżajsku, Jędrzejowie, w katedrach w Sandomierzu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Oczywiście, Nitrowskich można połączyć w "Nitrowscy", ale co do reszty, to, gdybym to ja był twórcą szablonu, to bym ich nie usunął. Zwłaszcza, że nie są to wszystkie znane nazwiska, ale naprawdę te najznakomitsze (tak, jak Ty lubisz:-) ). Co do Hollanda. Myślę, że przede wszystkim jest to kompozytor, i tam powinien figurować. Co do obcokrajowców - no cóż, był, ale to chyba nie najważniejsza jego rola. A co do teoretyków - to pozostawił kilka znaczących dzieł, i, jeżeli ma być ładna lista najbardziej znanych teoretyków, to raptem Hollanda tam nie może zabraknąć. Bo przecież nie jest to lista "Teoretyków, którzy nie byli ponadto nikim innym, zwłaszcza, kompozytorami";-) Bo inaczej i Kurpińskiego, i Elsnera tam nie będzie, i cała lista straci na sensie. Więc ja bym zrezygnował z obcego pochodzenia na rzecz tych dwóch pozostałych list. Pozdrawiam Cię. Jstrzelczyk 17:52, 9 cze 2007 (CEST)
Mistrzu jstrzelczyku, proszę dowód na to twierdzenie: "J. Matthesona, notabene, kochanka Haendla", normalnie zamorduję za te bzdety - choć Waszeci lubię:)! --Henoch 15:31, 16 cze 2007 (CEST)
Chopin, Leopolita, organy itd.
[edytuj kod]Witam Cię:-) Co do Chopina - tak, tam chyba więcej trzeba wywalić, niż poprawiać. Wypada napisać od nowa, niż próbować naprawić to, co jest. Zupełnie inaczej jest w przypadku zabytkowych organów, a więc proszę, zerknij na Bazylika Archikatedralna w Gdańsku-Oliwie w dział organów, jakby były tam niedopasowane przypadki, odmiany i rodzaje, to proszę, popraw, bo dla mnie tekst jest za świeży... A czy zdradzisz mi tajemnicę, dlaczego tak interesujesz się nagraniami Leopolity na organach? Bo chyba nikt więcej w tym kraju tym się nie interesuje. Przyznam, że nawet ja, choć zacząłeś mnie niechcący zawstydzać. Ale mógłbym spróbować się dowiedzieć, czy może nie ma na jakichś składankach pojedynczych utworów. Jeżeli natomiast chodzi Ci o staropolską muzykę organową w ogóle, to tu nie ma co wyszukiwać nazwiskami, gdyż istnieje dokładnie określona liczba płyt, na których jest to i owo utrwalone. Lepiej jest po prostu podać tytuły płyt. Więc daj mi znać, a może coś znajdę. Jstrzelczyk 01:28, 11 cze 2007 (CEST)
- A propos szablonów. Myślę, czy nie warto w XIX wieku utworzyć szablon "Polacy, pracujący zagranicą". Na pierwszy rzut idzie Scharwenka, potem - już w XX w. - Kromolicki i Louis Lewandowski. W XX wieku natomiast koniecznie trzeb mieć szablon Polonusów w USA - Walkiewicz, Sieja, Karczyński, Borowski i inni. A co do "Obcokrajowców w Polsce" - to w XIX w. dla mnie przede wszystkim to August Freyer. Sorry, że piszę tu, bo Freyera to w zasadzie można od razu umieścić w już istniejący szablon. A resztę weź pod rozwagę. Jstrzelczyk 01:34, 11 cze 2007 (CEST)
- Hehehe... widzisz, ja też siedzę w muzyce niszowej. Jakbyś mnie zapytał, "kto z Polaków pracował za granicą w XIX w.?", to bym naprawdę odpowiedział bez zastanowienia, że Scharwenka;-))) Na Chopina to bym nawet nie wpadł;-) Już tak to jest...
- No a jeżeli mówić o nagraniach, to mam tego trochę. Mogę w jakiś sposób pomoc?
- Piszesz, że chcesz poznać styl Leopolity. Ale wydaje mi się, że to jest niemożliwe. Ot taki przykład. Są gdzieś jakieś zabytkowe organy. Po żmudnych badaniach okazuje się, że zbudował je jakiś tam Adalbertus Grodzicki. No i masz o nim jedyną wiadomość. Może kiedyś gdzieś odnajdziesz inne jego organy, w liczbie 1. I tyle. Bo widzisz, poszukiwanie organów nie zaczyna się od tego, że natrafisz na archiwum organmistrza, jego dziennik, notatki, uwagi, listę prac, blog itp. Natrafiasz jedynie na materialne potwierdzenie istnienia tego organmistrza. A po 2ch instrumentach jego stylu nie rozpoznasz. Daj boże, żebyś w ogóle się dowiedział, że to jest jakiś Grodzicki. I że choćby jedne jedyne jego organy są jeszcze zachowane.
- No Ty i piszesz: Mikołaj z Chrzanowa... My nie wiemy, czy ktoś taki naprawdę istniał!! A Ty chcesz poznać jego styl... A zacznij może od innego. Masz jeden utwór - nuty czy nagranie - i powiedz sobie: oto coś, co mogło być skomponowane przez niejakiego Mikołaja z Chrzanowa, albo jeszcze przez kogoś. I tylko tyle będziesz mógł się dowiedzieć, niestety. Oceń styl tego konkretnego utworu, bo styl kompozytorski możemy ocenić tylko u Jarzębskiego, Mielczewskiego, Gorczyckiego, ew. jeszcze kilku osób, czyja twórczość zachowała się troszkę lepiej...
- A propos szablonów. Myślę, czy nie warto w XIX wieku utworzyć szablon "Polacy, pracujący zagranicą". Na pierwszy rzut idzie Scharwenka, potem - już w XX w. - Kromolicki i Louis Lewandowski. W XX wieku natomiast koniecznie trzeb mieć szablon Polonusów w USA - Walkiewicz, Sieja, Karczyński, Borowski i inni. A co do "Obcokrajowców w Polsce" - to w XIX w. dla mnie przede wszystkim to August Freyer. Sorry, że piszę tu, bo Freyera to w zasadzie można od razu umieścić w już istniejący szablon. A resztę weź pod rozwagę. Jstrzelczyk 01:34, 11 cze 2007 (CEST)
Jstrzelczyk 02:41, 11 cze 2007 (CEST)
- LOL! To znaczy, Uffffffffff....... Nigdy nie sądziłem, że będę musiał szukać bibliografii do dyrygentów... Ale chyba nie jest tak źle;-) Jstrzelczyk 15:26, 11 cze 2007 (CEST)
- Dyrygentów straciliśmy. Chyba że masz zaprzyjaźnionych kolegów i możesz zastosować "dyscyplinę partyjną" w głosowaniu. Bo co niektórzy się nie uspokoją, dopóki nie będzie, jak im się przywidzi i ubzdura. To już wygląda na mobbing, bo warunki "zgody na pozostawienie" są wzięte z sufitu bez najmniejszej chęci wczytać się w dyskusję i argumenty i oparte są na całkowitej ignorancji w stosunku do spraw muzycznych i mojej/naszej pracy. Tak ma być i już, a argumenty można sobie olać. Zwłaszcza że wszyscy pozostali "szpecjaliści" są za usunięciem. Argumentami ich nie przebijesz. Pozdrawiam:-( Jstrzelczyk 19:54, 12 cze 2007 (CEST)
- Dziękuję... ja już nie mam sił na argumentowanie swojej pozycji, tym bardziej, że wszystko zostało już napisane. Ale niestety, tych kilkunastu nie przekonasz, by tak po prostu zmienili głos. Roo nawet nie musi się wysilać, żeby obalać nasze argumenty. I tak wychodzi jak on chce. Nawet, jak teraz nie usunie, to na złość wróci do tego za miesiąc.
- Dyrygentów straciliśmy. Chyba że masz zaprzyjaźnionych kolegów i możesz zastosować "dyscyplinę partyjną" w głosowaniu. Bo co niektórzy się nie uspokoją, dopóki nie będzie, jak im się przywidzi i ubzdura. To już wygląda na mobbing, bo warunki "zgody na pozostawienie" są wzięte z sufitu bez najmniejszej chęci wczytać się w dyskusję i argumenty i oparte są na całkowitej ignorancji w stosunku do spraw muzycznych i mojej/naszej pracy. Tak ma być i już, a argumenty można sobie olać. Zwłaszcza że wszyscy pozostali "szpecjaliści" są za usunięciem. Argumentami ich nie przebijesz. Pozdrawiam:-( Jstrzelczyk 19:54, 12 cze 2007 (CEST)
- LOL! To znaczy, Uffffffffff....... Nigdy nie sądziłem, że będę musiał szukać bibliografii do dyrygentów... Ale chyba nie jest tak źle;-) Jstrzelczyk 15:26, 11 cze 2007 (CEST)
- Jak napisałem w dyskusji jednego z oponentów, to tak jakby Mozarta postawić na SdU, bo niby "według kogo/czego jest to 1.wybitny, 2.genialny, 3.znany kompozytor?" "Według jakiego źródła twierdzi się, że urodził się w 1756, a zmarł w 1791 roku?" Wszystko można doprowadzić do absurdu. Grove, pisząc o dyrygentach "wybitni", "światowego zasięgu i klasy", "legendarni", jakoś nie musi przytaczać listę książek, które tak twierdzą. Nikt natomiast Grove nie zarzuca, że jest subiektywny i nieweryfikowalny, bo był i jest największą encyklopedią muzyczną. Więc wolimy udawać, że Grove nie istnieje, natomiast pracę kolegów możemy usunąć w imię zasad, "bo się uwzięło".
- Paranoja po prostu. Jstrzelczyk 20:11, 12 cze 2007 (CEST)
To i owo
[edytuj kod]- Publiczna debata, hehe... Jakbyś wiedział, co się dzieje na rosyjskiej Wiki! Jaka tam trwa wojna (prawie na każdy temat), jaka bójka, ile tam cynizmu i podłości... Ale nie tylko. Tam co niektórzy adminy wprowadzili nielegalne opłaty - jak chcesz wywalić artykuł, czy kogoś zablokować, czy przeforsować swoją edycję - to płacisz. Wynika to z dyskusji: "Czy to caritas, czy interes? - No przecież rano ci wpłaciłem na konto!" Jak tam dopiero się poznajesz na ludziach!
- Co do auto..., to jeszcze tego nie przejrzałem. A propos wykresu: A gdzie jest mój Adam z Wągrowca!???????? A tak na marginesie, czy naprawdę uważasz, że jakiś tam Szadek czy hipotetyczny Marcin Wartecki OJU (skrót: Od Jednego Utworu) to są ważniejsi kompozytorzy od Adama? No w żżżżżaden sposób nie mogę się z Tobą zgodzić. ;-))) Jstrzelczyk 21:18, 12 cze 2007 (CEST)
- Dziękuję za Adama:-))) Przeczytałem całą dyskusję o autopromocji i przejrzałem wszystkie pozostawione osoby. No cóż, skoro się nie uda ich wyrzucić, może maksymalnie poskracać? Jednego "prorektora z Gdańska"- superwybitnego pedgoga itp., już sprowadziłem na ziemię. Bardzo mi śmierdzi Stanisław Krajski, bym go wywalił na zbity pysk, ale to raczej moje przekonania; poza tym, nic tam już nie skrócisz.
- Próbuję tak oto znaleźć coś więcej o Mielczewskim. Wydaje mi się, że niebawem można będzie postawić tezę (oczywiście, nie na Wiki), że zachowała się jego księga szkiców. Zastanawia mnie tylko, jak ona trafiła na Kresy. Z biografii nie wynika, żeby on sam był gdzieś na wschód od Warszawy. Pozdrawiam;-) Jstrzelczyk 23:13, 12 cze 2007 (CEST)
Wielki terror
[edytuj kod]Szanowny Szpawq, bardzo sobię cenię Twoją pomoc. Pozwól jednak, że coś powiem o tym artykule. Po pierwsze, jest on co najmniej 2-krotnie za duży. Na domiar złego ile się nie skraca, nadal jest za duży i zaczynam myśleć o nim jak o wampirze, który wysysa moją energię i czas. Po drugie, jest on bardzo chory. Nie będę wchodził we wszystkie szczegóły, które pewno Cię znudzą, ale tytuł swoje, zakres artykułu swoje. Rozdział "artysci ofiarami czystki" jest też chory. Przede wszystkim Pasternak, ani Bulhakow, ani Szostakowicz nie ucierpieli od wielkiej czystki sensu stricto, choć oczywiście atmosfera terroru była dla nich ciężkim doświadczeniem. Ofiarami czystki wsrod artystow byli Wsiewiołod Meyerhold, Borys Pilniak, Izaak Babel, Bruno Jasieński, Paweł Wasiliew, wielu pisarzy ukraińskich (tzw. rozstrzelane pokolenie), ktorzy zostali straceni. Także ci, któzy zmarli w łagrze, jak Mandelsztam, także ci którzy stracili najbliższych jak Achmatowa, Płatonow. No i w ostatniej instancji, wobec których wytoczono pogromowe recenzje, jak w przypadku Szostakowicza, Eisensteina i wielu innych. Ten rozdział hierarchii nie zachowuje i w obecnej wersji nieświadomy czytelnik mógłby pomyśleć, że terror powstawał poprzez nieprzychylne recenzje. Dlatego prosiłbym ze wstrzymaniem się z poprawkami. Pozdrawiam serdecznie z nadzieją na dalszą pomoc. Togo -->♦ 17:56, 13 cze 2007 (CEST)
Krzysztof B.
[edytuj kod]Było tylko tyle - "Polski kompozytor epoki renesansu.". Pozdrawiam, Roo72 Dyskusja 02:40, 16 cze 2007 (CEST)
- Super, pojawi się na stronie głównej w rubryce "Czy wiesz" za dzień czy dwa. BTW, wiesz do czego mnie świerzbią palce jak widzę Polscy kompozytorzy? Mogę jeszcze zrozumieć hasło Chronologiczna lista polskich kompozytorów (i to najlepiej nie tyle sama lista, co jedno-, dwuzdaniowy biogram przy każdej osobie) ale lista alfabetyczna nie jest potrzeba i dubluje funkcję kategorii. Pozdrawiam, Roo72 Dyskusja 03:58, 16 cze 2007 (CEST)
Re: Ajschylos
[edytuj kod]Tak, rzeczywiście masz rację, ten odsyłacz przy Błagalnicach był niepotrzebny. A przy interwiki to właśnie myślałam, że liczy się kolejność alfabetyczna skrótów ... No cóż, mój błąd, przepraszam za to, ale muszę się jeszcze wiele nauczyć, dopiero zaczynam, więc mam nadzieję, że mi to wybaczysz:) Pozdrawiam:) Yoasiaaa 22:08, 17 cze 2007 (CEST)Yoasiaaa
Coś mi się wydaje, że ze wszystkimi pytaniami będę się teraz zwracała do Ciebie, jeśli nie masz nic przeciwko:) Co do tej strony o mnie, to na pewno ją napiszę, jak tylko nauczę się to robić:) A jeśli już mowa o edycjach, to w wolnej chwili przeczytaj artykuł Balladyna, który właśnie edytowałam, mam nadzieję, że tym razem bez błędów albo z niewielką ich ilością:)
Yoasiaaa 22:52, 17 cze 2007 (CEST)Yoasiaaa
Czy wiesz
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 00:25, 20 cze 2007 (CEST)
"Balladyna"
[edytuj kod]Dziekuję za miłe słowa:) artykuł poprawiłam zgodnie z Twoimi sugestiami i nawet więcej, i owszem - większość spisałam, ale z mojej prezentacji maturalnej, której jestem oczywiście jedyną autorką, więc raczej praw autorskich nie naruszyłam, chyba że swoje;) (jak będziesz miał chwilę czasu, to zajrzyj ...) Wkrótce napiszę stronę z informacjami o mnie, a poza tym dzięki za rady i za pomoc, pozdrawiam !!! :)
Yoasiaaa 19:48, 21 cze 2007 (CEST)
***
[edytuj kod]Witam Cię po długiej przerwie! Miałem wypadek i śmierć w rodzinie, więc byłem w zupełnie innym świecie. Nie mam też siły ani chęci na obronę, więc poczekam na głosy w kawiarence i chyba wstawię na sdu, bo trzeba być zasadniczym i, żeby nie wysłuchiwać zarzutów dot. usunięcia jednych "zasłużonych polskich organistów", a promowania drugich, chcę się od tego odciąć. Wyszukiwanie źródeł - na co teraz czasu niestety nie mam - byłoby taką rozpaczliwą próbą ratowania czego się da - a mi się po prostu nie chce, zwłaszcza że i koledze na tym nie zależy - mówił mi, że sam próbował się usunąć. Co do Moszyńskiej, to figuruje ona ze swoim traktatem w dziale "Teoria" podręczniku "Klasycyzm" (Sutkowski edition) - danych nie pamiętam, bo musiałbym go najpierw znaleźć - ale pod datą 1750 lub 1756, jako pierwsza na liście chronologicznej, więc to śmiało należy do baroku, nie do klasycyzmu. Niestety, nie ma i raczej nie będzie podręcznika "Barok, cz. 2" (1690-1750), więc nie wiemy, co by tam umieszczono. Pozdrawiam serdecznie! Jstrzelczyk 03:26, 22 cze 2007 (CEST)
- Ot poprawiałem Toccata i fuga d-moll (BWV 565). W życiu nie znajdę źródeł informacji, zresztą przede mną i tak ich tam nie było, więc całość to były wypociny wyobraźni jakiegoś "bachoznawcy" ze szkoły I stopnia, że aż nie dało się tego czytać. Czy mógłbyś zamieścić jakieś grzeczne neutralne źródło, gdzie o toccacie mówi się cokolwiek? Bo zaczną sie zaraz reverty... Przepraszam za przekładanie sprawy z głowy chorej na zdrową:-(( Jstrzelczyk 03:34, 22 cze 2007 (CEST)
Król Roger
[edytuj kod]Akapit usunąłem ponieważ wyglądał na reklamę konkretnych nagrań. Ponieważ uważasz że są to informacje istotne przywróciłem część artykułu, ale bez linków do producentów, ponieważ tak jak pisałem wygląda to wtedy na jakąś reklamę. Mam nadzieje że takie rozwiązanie Cię satysfakcjonuje. Mathel (dyskusja) 10:13, 22 cze 2007 (CEST)
- Powiem tak: nie jestem za wstawianiem linków w których istnieje możliwość kupienia (tam jedna płyta wyd. EMI ma taką opcje), no a wyrzucając to chciałem być już konsekwentny i pozostałe strony wydawców też wyciąłem. Ale nie będę "umierać za linki" (modne słowa ostatnio) i jako że jesteś znawcą tematu to pozostawiam wybór Tobie i nie będę cofał twojej edycji. Nawet jeśli przywrócisz ten link z możliwością kupna. Mathel (dyskusja) 14:51, 22 cze 2007 (CEST)
Witaj :). Zerknij, proszę, w wolnej chwili fachowym okiem na tę stronę, szczególnie na tę sekcję oraz na tę. Pozdrawiam serdecznie, Maire ♣ 22:24, 25 cze 2007 (CEST)
Ps. Gratuluję uratowania listy dyrygentów, choć drastyczne cięcia zastosowałeś. A filharmonia - i owszem :)
Witaj. Artykuł jest w poczekalni SdU - może znajdziesz czas się wypowiedzieć? Pozdrawiam. Gytha 20:08, 27 cze 2007 (CEST)
Grieg - po raz kolejny
[edytuj kod]Przepraszam, że odzywam się dopiero teraz, ale też mam parę rzeczy na głowie w realu. Ale jeśli ten Grieg aktualny jeszcze, to daj znać. Nie chcę wprowadzać zmian sama, bo widzę, że jest adnotacja, żeby nie grzebać bez kontaktu z Tobą. Jeśli wciąż sprawa będzie aktualna, to poprawie co trzeba, obiecuję :-) --Dagny 15:12, 19 lip 2007 (CEST)
...
[edytuj kod]Witaj. Sorry, długo mnie nie było i na razie mnie nie ma, bo jeszcze nie wróciłem do normalnego trybu życia... Nawet nie wiem, co się tu u nas aktualnie dzieje... wypadłem z obiegu. Jstrzelczyk 01:48, 22 lip 2007 (CEST)
E.H.G.
[edytuj kod]Dobra, to w wolnych chwilach bede tam poprawiala, co uznam za stosowne. Dam znac, jak juz przejrze wszystko. Pozdro --Dagny 09:50, 30 lip 2007 (CEST)
Lista dzieł Edwarda Griega
[edytuj kod]Lista dzieł Edwarda Griega przetłumaczona! :-) W miarę umiejętności i możliwości, rzecz jasna. W niektórych przypadkach wymiękłam i nie miałam pojęcia "co poeta miał na myśli", więc zostawiłam bez tłumaczenia (podobnie jak imiona własne, ale tu się idzie domyśleć). A kiedy coś mi tam świtało, to dopisywałam za tłumaczeniem znak zapytania. Może mając taką wskazówkę będziesz potrafił znaleźć właściwy tytuł? Trochę posiłkowałam się listą z norweskiej Wiki, więc czasem pozmieniałam też tytuły oryginalne (czasem też ujednoliciłam pisownię). Ogólnie myślę, że nie wygląda to najgorzej ;-))) Jakby coś jeszcze, to wal jak w dym. Jak będę miała czas, podłubię. Pozdrówka --Dagny 21:56, 9 sie 2007 (CEST)
Lista Griega - brak opus
[edytuj kod]Aha, jak sobie tak porównywałam z norweską listą (która idzie chronologicznie), to zabrakło mi u Ciebie paru ładnych opus (np. 62). Zapodziały się gdzieś czy jest to zupełnie inny rodzaj utworu i będzie w innej kategorii? Y ciekawości pytam :-) --Dagny 22:02, 9 sie 2007 (CEST)
To ja
[edytuj kod]Witam Cię, dziękuję za wsparcie i przepraszam, że nie odpisałem, ale w czasie poprzedniej wizyty w domu nagle padł mi internet... Nie traktuję Wiki bynajmniej jako obowiązku, wręcz brakuje mi jej;-) dlatego też myślę, że jak na dobre już wyjdę ze szpitala to wrócę do jej redagowania - i mam nadzieję, że Ty również nie będziesz już "bardziej out". Pozdrawiam! Jstrzelczyk 00:11, 27 sie 2007 (CEST)
Poemat liryczny
[edytuj kod]Potrzebuję pomocy muzykologa w sprawie jednozdaniowego stubika. Napisałem na podstawie Słownika termninów literackich hasło poemat liryczny (liryka), z uściśleniem w nawiasie, bo według STL istnieje tez taki gatunek dramatyczny. STL pisze o tym gatunku dramatycznym jednym zdaniem:
"Poemat liryczny - w w. XVIII p.l. nazywano utwór dramatyczny przysposobiony do wokalno-muzycznej realizacji scenicznej, zawierający liczne pieśni i arie, pokrewny operze".
Napisałbym z tego coś w rodzaju: "Poemat liryczny - gatunek dramatyczny funkjonujący w XVIII w., zbliżony do opery. Był pisany z przeznaczeniem scenicznym, wykonywany w oprawie muzyczno-wokalnej, zawierał więc wiele pieśni i arii". Tylko że - mimo że STL jest generalnie bardzo wiarygodny - to wszystko jest jakieś dziwne. Np. nie rozumiem, jak gatunek literacki może być pokrewny gatunkowi muzycznemu? W kategoria:Formy sceniczne i zbliżonych hasłach nic o tym nie ma. W sumie to jest za krótkie, żeby móc zrozumieć, czym własciwie to się różni od wszystkich innych gatunków podobnych do opery, dlatego nie wiem, czy w ogóle wklejać ten stubik. Nawet się zastanawiam, czy to czasem nie jest to samo, co opera liryczna. Laforgue (niam) 09:52, 17 wrz 2007 (CEST)
- Dzięki - w takim razie jeszcze soytam JStrzelczyka i kiedyś sprawdzę w większym Słowniku Rodzajów i Gatunków Lioterackich. W STL jest zresztą dużo mało znanych i bardzo rzadkich terminów, ale akurat ten wygląda strasznie podejrzanie. Laforgue (niam) 10:48, 18 wrz 2007 (CEST)
Szymanowski
[edytuj kod]Łatwe, łatwe - teraz, kiedy już odkryłeś, zaglądaj może częściej do tego szablonu, bo czasem dobór bywa zastanawiający. A propozycja godna uwagi, obie części :) Maire ♣ 22:37, 3 paź 2007 (CEST)
- A może byś sprawdził datę urodzin? Szymanowski wielkim kompozytorem był, ale nie mógł przyjść na świat i 3. i 6. października. Picus viridis RSVP? 01:31, 4 paź 2007 (CEST)
- Hmm, to trzeba by poprawić na wszystkich (chyba) innych wersjach językowych. Ja 3 X potwierdzony mam w zeszłorocznym "Słowniku biograficznym historii Polski" Ossolineum, ale to wydawnictwo popularne. Picus viridis RSVP? 01:54, 4 paź 2007 (CEST)
Szablony rocznic
[edytuj kod]Czy możesz przeczytać Wikipedia:Wybrane rocznice, zwłaszcza punkt 1 zasad. Pozdrawiam Lzur odpisz 00:36, 19 paź 2007 (CEST)
NoweSDU
[edytuj kod]Chyba wstawiłeś w nowym trybie SDU :) Wikipedia:Lista_SDU#Tomasz_Opa.C5.82ka. Na razie niby to nie miało działać, ale cii... Zobaczymy jak to zadziała. A jak przy okazji to jak wrażenie po dodaniu nowego SDU (czy da się to łatwo zrobić?). Intuicyjne? O wrażenie jakieś proszę :) Adam Dziura → dysk. 19:00, 30 paź 2007 (CET)
Re:Różne n/t Szymanowskiego
[edytuj kod]Hej :). Co do aktualności, trochę późno Twój post przeczytałam, ale IMO można wrzucić wiadomość (na pewno do tego szerszego szablonu aktualności, a może i na SG), napisałabym też coś szerzej na Wikinews. Jak koncert :)? Listę przejrzałam i wygląda IMO całkiem nieźle. Dodałabym może jeszcze informacje o wybitnych wykonaniach. Pozdrowionka :), Maire ♣ 23:00, 7 lis 2007 (CET)
Prosze o poparcie ;) BeŻetmsg 12:56, 23 lis 2007 (CET)
:-)
[edytuj kod]Witam Cię! Jak tam życie leci? Muszę przyznać, że już trochę zapomniałem, jak się edytuje Wikipedię;) Ale znów natrafiłem na Polską operę i widzę, że nikt tego nie poprawił, więc wciąż ktoś tam "uzurpuje sobie Polskość" (prawie cytat) i robi inne bardzo przykre rzeczy... Ponieważ sam tego nie jestem w stanie zrobić, to może zrobimy coś razem? W innym przypadku w ogóle bym nie ruszył tematu opery, bo wolę się zajmować czymś innym, no ale tu muzyków jest jak na lekarstwo, więc szkoda po prostu wstawiać na SdU, a można spróbować coś naprawić. Co Ty na to? Pozdrawiam Cię! Jstrzelczyk 14:15, 3 gru 2007 (CET)
- Nie, no to jest wkurzające, że jakiś bencwał, który słowa po polsku nie umie, spadł z księżyca i chce nam tu namieszać!! (wieeem, mówię jak ksenofob, ale to taki pierwszy odruch...). Teoretycznie to należy cofnąć wszystkie jego prawki, bo tak czy siak nie będzie tu wskazywał, który kompozytor do jakiego okresu należy, zwłaszcza że to OR (jak to po polsku?) - przecież właśnie w książkach (Grove, podręcznik) tego nie ma, a to, że on zna tę muzykę lepiej niż my tutaj, to brzmi niewiarygodnie...
- Z drugiej też strony, pamiętam, że ktoś zaczął tłumaczyć hasła o kompozytorach polskich na niderlandzki - i oby to nie był ten właśnie gościu, bo w takim razie co? MY tam wejdziemy i im namieszamy?? to dostaniemy takie same pouczenie wraz z cytatem z jakiejś encyklopedii, że europejski Renesans to lata 1310-1600 itp.
Mam coś, co trudno jest podważyć - podręcznik Historii Muzyki Polskiej - Średniowiecze drugi okres to lata 1320-1500, następny tom to Renesans, 1500-1600, przy czym obie książki zostały napisane przez tę samą panią Morawską. Czyli wiedziała, gdzie ma ustalić granicę, bo przecież mogła podziałem rozporzadzać dowolnie..... PS. A co do sposobu na chronologizację, to szczerze mówiąc nic nie zrozumiałem... Nie jestem technikiem wikipedialnym:) Tam w tej kategorii to naprawdę kilka rzeczy do przestawienia, krócej to zrobić niż opisywać mi, jak mam to zrobić (to akurat dotyczy Randoma, nie Ciebie;)) Jstrzelczyk (dyskusja) 10:32, 5 gru 2007 (CET)
Zerkniesz? Ja o tej porze już nie mam sił. Picus viridis RSVP? 01:49, 19 gru 2007 (CET)
Rzucisz okiem w wolnej chwili? A przy okazji najserdeczniej Cię pozdrawiam z okazji świąt :). Maire ♣ 12:18, 24 mar 2008 (CET)
Re:Prośba
[edytuj kod]Wszystko w porządku z licenjami, wrzucaniem itp., dodałam tylko kategorie. A fotka niezła :). Można jeszcze ewentualnie dorzucić angielski opis. Miłego długiego weekendu. Maire ♣ 11:42, 2 maj 2008 (CEST)
Blok
[edytuj kod]Sorry, zły adres - zostałem osądzony jako niegodny posiadania możliwości blokowania stron (tzw. bycia administratorem) :P Wikipedysta:Leinad chyba jeszcze nie śpi, daj jemu znać. Pozdrawiam, roo72 Dyskusja 02:04, 13 wrz 2008 (CEST)
- Dzięki za info. Artykuł tymczasowo zablokowany, przy kolejnych nieuzasadnionych edycjach konto zakończy swój żywot. LeinaD dyskusja 02:14, 13 wrz 2008 (CEST)
Elfhelm (dyskusja) 22:32, 20 lis 2008 (CET)
Wersje przejrzane
[edytuj kod]Witaj. Na pl-wiki uruchomiony został właśnie mechanizm wersji przejrzanych (wolnych od widocznych wandalizmów). Nadałam Ci status redaktora, co umożliwia oznaczanie wersji artykułu jako przejrzanych (odpowiedni przycisk znajdziesz u dołu danego artykułu). Zapoznaj się, proszę, też z uwagami zamieszczonymi tutaj. Oznaczenie po raz pierwszy artykułu jako przejrzanego jest szczególnie istotne, bo później sprawdzający będą zapewne najczęściej porównywać zmiany tylko do ostatniej oznaczonej wersji. Miłego edytowania i oznaczania artykułów muzycznych i nie tylko. Pozdrawiam serdecznie :), Maire ♣ 00:23, 21 lis 2008 (CET)
Widzę że się interesujesz muzyką - w związku z tym czy mógłbyś przejrzeć to hasło? W Encyklopedii Muzycznej jest znacznie więcej szczegółów. Dalej interwiki prowadzą do wersji gdzie wyraźnie pisze że to był polski kompozytor, dalej wstawiony jest szablon polscy kompozytorzy! W tym czasie łacina była w Polsce powszechnym językiem ludzi wykształconych no i studia na Akademii Krakowskiej. Gdyby to hasło było u Niemców pisałoby wybitny niemiecki kompozytor a u nas się robi jakieś problemy. Zniknęło Pomorze oraz info że Piotr pojechał do papieża aby sprzedać parafię! Pozdrawiam --Aung (dyskusja) 22:08, 22 gru 2008 (CET)
Metrum
[edytuj kod]Czy moglbys spojrzec na poprawnosc merytoryczna tej edycji, wstepnie cofnalem, ale nie wiem czy slusznie? Pozdrawiam...Vuvar1 Dyskusja 14:46, 7 sty 2009 (CET)
Zerkniesz w wolnej chwili? Szczególnie na drugi akapit z wiolonczelowym pizzicato: "Szczególną popularność kanon zyskał w późnych latach 70. dzięki nagraniom orkiestry Jeana-Françoisa Paillarda. W wykonaniu zostało dodane – nieznajdujące się w oryginale wiolonczelowe pizzicato, grane w momentach, w których klawesynista nie może improwizować, grając równocześnie linię basu." - w angielskiej wersji wspominają w podobnym kontekście o altówce, ale może w wersji Paillarda chodziło o wiolonczelę. Pozdr. :) Maire ♣ 01:19, 16 mar 2009 (CET)
Takze: Szablon:Polska muzyka w II poł. XX wieku Masur juhu? 02:02, 25 kwi 2009 (CEST)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Adamt
[edytuj kod]Czy to jest Twój brudnopis: Wikipedysta:Szpawq/Brudnopis? Jeżeli tak to przyjrzyj się jemu uważnie, zwłaszcza koniec strony sprawdź daty i godziny edycji a następnie przeproś mnie za użycie wobec mnie epitetów o niechlujstwie i lenistwie. --Adamt rzeknij słowo 19:07, 8 maj 2009 (CEST)
Noskowski
[edytuj kod]Drogi Szpawq, mam pewien kłopot. Od paru lat zerkam sobie na swoje niedokończone hasło "Noskowski" z nadzieją, że wreszcie je dokończę, i za każdym razem ogarnia mnie zniechęcenie. Widzę, że nie zostanę wikipedystą. Nie w tym życiu. Poczytałem sobie trochę na temat zasad, itd., i jeszcze gorzej się poczułem. W przypadku Noskowskiego musiałbym bowiem złamać zasadę publikowania własnej twórczości, przynajmniej częściowo. Nie jest moją winą, że na temat tego kompozytora ukazała się jedna tylko publikacja książkowa (monografia Wrońskiego), i że artykuł, który zotał opublikowany w Encyklopedii Muzycznej PWM wyszedł spod mojego pióra, jako rezultat moich własnych badań, bo nikt inny takowych nie prowadził. Nie martwi mnie, że w ten sposób zdradzam swoje "incognito", zresztą zrobiłem to już wcześniej. Swej "twórczości" nie potrzebuję, ani nie mam ochoty promować. Po prostu sądziłem naiwnie, że mogę się podzielić wiedzą na ten temat, ze mogę napisać tekst, który mam "na wyciągnięcie ręki". Ale okazało się to nie takie proste. Jestem już trochę stary i mam mało czasu, a na pewno nie mam go na tyle, by po ponad 30 latach podejmowania różnych prac redakcyjnych w kolegiach, do których zostałem zaproszony (bo taki jest los niektórych, jakby nie było, naukowców), zgłębiać zasady Wikipedii. Ale ad rem. Proponuję, aby ktoś zechciał na podstawie dostępnej literatury przedmiotu (to jest tych dwóch pozycji, o których była mowa) opracować to hasło, bo bardzo go brakuje. Mogłoby się ono stać podstawą do haseł obcojęzycznych w innych wersjach Wikipedii. Przecież o to nam chodzi, żeby kultura polska była znana po pierwsze nam samym, po drugie nam samym, a po trzecie - na świecie, szerokim zresztą. Wiem, że jesteś bardzo zajęty w swoim prawdziwym życiu - ja również. Ale może coś wymyślisz. Szczerze mówiąc, miałem ochotę dość wydatnie uzupełnić hasła dotyczące polskiej muzyki od końca XVIII do początków XX wieku. Myślałem też o muzyce czeskiej tego okresu, bo dość dobrze siedzę w temacie. Nie wykluczam, że będę czynił w miarę czasu drobne uzupełnienia w tych działach. Ale tymczasem muszę prosić o pomoc w sprawie Noskowskiego, bo taki, jaki jest - zostać nie może. Uważam, że zbyt mało korzystamy z wiadomości z Encyklopedii PWM, której edycja właśnie się kończy. Dotyczy to niestety większości muzyków. Sądzę, że na podstawie napisanych tam haseł, których treść przeszła przez dość gęste sito redackyjne i jest "weryfikowalna", można skutecznie uzupełnić cały biograficzny dział muzyczny polskiej Wikipedii. Proszę, abyś nie brał tej wypowiedzi za lamenty frustrata. Jestem dotatecznie spełniony i naprawdę nie muszę zaistnieć w Wikipedii, aby sobie poprawiać samopoczucie. Nie chcę jednak pozostawiać bałaganu i dlatego proszę o pomoc. Pozdrawiam serdecznie (Stary71 (dyskusja) 21:18, 8 mar 2010 (CET))
Franz Liszt
[edytuj kod]Trzeba cos zrobić z artykułem o Liszcie. To piekne pole do popisu, Da lub medalu, to teraz tylko jakis wycinek z biografii (kalendarium ?!), niedokładna lista sanorzutnie wybranych dzieł (autor pominął tak ważne działa jak Lata Pielgrzymstwa i symfonie.) Ppomogę, ale potrzebuje także wsparcia innych wikipedystów muzycznych.
Pozdrawiam,
InternetowyGołąb (dyskusja) 15:19, 22 kwi 2017 (CEST) PS Edycje zacznę za jakiś czas, warto zebrać źródła do biografii, i jakieś ksiązki. Polecam "Wielkich kompozytorów i ich czasy"