Dyskusja wikipedysty:Le Coq Gaulois
W imieniu Komitetu powitalnego przypadł mi zaszczyt powitania Ciebie na stronach polskojęzycznej Wikipedii. Cieszę się, że ten projekt wzbudził Twoje zainteresowanie, i mam nadzieję, że zostaniesz tutaj z nami na dłużej :)
Przed rozpoczęciem edycji poświęć kilka chwil na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obowiązującymi w naszej społeczności.
- Przewodnicy – skorzystaj z pomocy przewodnika w Wikipedii.
- Poradnik autora Wikipedii – podstawowe informacje o Wikipedii, jej strukturach, filozofii, zasadach, składni i formatowaniu tekstu.
- Panel główny pomocy – tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania.
- Pytania nowicjuszy – zawsze możesz zadać pytanie.
- Słowniczek – lista używanych przez nas skrótów.
- Zalecenia edycyjne – wypracowane zalecenia dotyczące edytowania.
- Najczęstsze nieporozumienia – nieporozumienia, które mogą się przytrafić każdemu.
- Wersje przejrzane – tutaj dowiesz się, dlaczego Twoje edycje oczekują na zatwierdzenie.
Nie krępuj się edytować stron! Na Wikipedii trzymamy się zasady śmiałego edytowania – nie musisz pytać nikogo o zgodę na edycje!
Nie obawiaj się też, że cokolwiek zepsujesz. Jeśli nawet popełnisz błąd, zawsze można odtworzyć poprawną wersję artykułu! Zachęcam do zapoznania się z informacjami dla nowicjuszy.
Jeśli czegoś nie wiesz, nie krępuj się pytać innych. Strona Pytania nowicjuszy powstała specjalnie dla osób zaczynających swoją przygodę z Wikipedią.
Z kolei na naszym Discordzie znajdziesz doświadczonych wikipedystów.
W poradniku autora Wikipedii znajdziesz mnóstwo przydatnych informacji na temat edytowania i formatowania tekstu. A pod tym linkiem dowiesz się, jak edytować... i przeżyć :)
Przed rozpoczęciem edytowania poświęć trochę czasu na zapoznanie się z zasadami polskiej Wikipedii. Pozwoli to na uniknięcie rozczarowań wynikających z usunięcia Twoich wpisów lub wręcz zablokowania Ci możliwości edycji artykułów. Najważniejsze z nich to:
- Czym Wikipedia nie jest
- Wikipedia nie jest nieuporządkowaną bazą informacji. Nie jest np. składnicą tekstów źródłowych, wspomnień, słownikiem, miejscem promocji ani propagandy, katalogiem odsyłaczy. Społeczność wikipedystów nie jest ani demokratyczna, ani anarchistyczna. Czytaj więcej…
- Neutralny punkt widzenia
- Artykuły Wikipedii powinny przedstawiać informacje bez uprzedzeń i stronniczości, uwzględniając wszystkie istotne poglądy opublikowane w wiarygodnych źródłach. Poglądy powinny być opisywane neutralnie, bez zajmowania wobec nich stanowiska. Czytaj więcej…
- Prawa autorskie
- Treści zamieszczane w Wikipedii podlegają prawu. Wikipedyści mają prawo do utworów swojego autorstwa i nie mogą publikować utworów, do których nie przysługują im prawa autorskie. Treści Wikipedii udostępnione są na licencji CC BY-SA 3.0. Czytaj więcej…
- Weryfikowalność
- Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje wprowadzane do Wikipedii powinny mieć wskazane wiarygodne źródła, z których pochodzą. Obowiązek wskazania źródeł spoczywa na dodającym informację. Czytaj więcej…
- Nie przedstawiamy twórczości własnej
- Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Kilka rad na koniec. Na stronach dyskusji i w głosowaniach (ale nie w artykułach) podpisujemy się poprzez wpisanie ~~~~ (czterech tyld). Po zapisaniu strony w miejsce tyld pokaże się Twój nick z linkiem i datą. Pamiętaj też: chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisz się na jego stronie dyskusji, bowiem wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości (taki jak Ty przed chwilą) i będzie mogła Ci odpowiedzieć.
Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to z chęcią Ci pomogę – w tym celu wpisz się na mojej stronie dyskusji. Zawsze chętnie służę pomocą :)
Życzę owocnych edycji i... śmiało testuj edytowanie stron Wikipedii!
--lansinho (dyskusja) 13:48, 20 kwi 2009 (CEST)
Powitanie
[edytuj kod]Witaj na Wikipedii!
Jeśli nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj:
Poradnik dla początkujących Wikipedystów
-- Zureks (dyskusja) 23:14, 10 maj 2009 (CEST)
Czy wiesz, że...
[edytuj kod]W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Staszek99 (dyskusja) 00:08, 13 maj 2009 (CEST)
Witam. Według Gozdawy Pierwsza wojna światowa na morzu C32 uległ samozatopieniu 24 października w pobliżu Parnawy a nie został zatopiony we wzmiankowanej bitwie, udział brytyjskich okrętów podwodnych w tym starciu tez raczej nie jest prawdopodobny pozdrawiam Jar666 (dyskusja) 00:44, 13 maj 2009 (CEST)
- == Bitwa w Cieśninie Muhu ==
Witam. Według Gozdawy Pierwsza wojna światowa na morzu C32 uległ samozatopieniu 24 października w pobliżu Parnawy a nie został zatopiony we wzmiankowanej bitwie, udział brytyjskich okrętów podwodnych w tym starciu tez raczej nie jest prawdopodobny pozdrawiam Jar666 (dyskusja) 00:44, 13 maj 2009 (CEST)
- no dobrze ale na jaki temat piszesz? o operacji Albion (Moonsundzkiej) czy o bitwie w cieśninie Moonsundzkiej ( zatoce Ryskiej czy jak piszesz cieśninie Muhu) , która rozegrała się 17 października 1917 roku ( walki zakończono około południa ) bo jeżeli o operacji Albion to zgoda trzy brytyjskie okręty podwodne są wymieniane w składzie walczących stron natomiast nigdzie nie znalazłem informacji o udziale tychże w Bitwie w cieśninie Muhu, zresztą jak już wspomniałem C32 zatopiony został 3 dni po bitwie która była tylko jednym z wielu starć w ramach tejże kampanii - ponadto składy walczących stron w tej konkretnej bitwie nie są podane zbyt ścisłe o ile po stronie rosyjskiej jest ok to po niemieckiej podajesz całość sił jakie były zaangażowane w operacje Albion a w rzeczywistości były to 2 pancerniki i bodajże 4 krążowniki plus lekkie jednostki. Dysponuje dwoma wydaje mi się wiarygodnymi źródłami na temat tej bitwy :
Kosiarz - Pierwsza Wojna Światowa na Bałtyku i Gozdawa, Gołebiowski,Wywerka - Pierwsza Wojna Światowa na Morzu i na ich podstawie wyrażam wątpliwości co do treści arta - niestety nie mam dostępu do bibliografii podanej przez Ciebie pozdrawiam Jar666 (dyskusja) 02:04, 13 maj 2009 (CEST)
Witaj. Stworzyłeś to hasło, jednak brak w nim zupełnie źródeł. Skąd czerpałeś dane dot. liczby ludności, struktury wyznania bądź poziomu bezrobocia? Uzupełnisz? Lukasz Lukomski (dyskusja) 01:38, 13 maj 2009 (CEST)
Zone rouge
[edytuj kod]Cześć, chyba trzeba trochę poprawić hasło, cytat "...zone rouge były eksploatowane przez setki tysięcy żołnierzy, zwierząt a także...", nie do końca rozumiem o co chodzi z tymi zwierzętami bo brzmi to jakby setki tysięcy ludzi i zwierząt eksploatowały te tereny?? To o to chodzi?--Tokyotown8 (dyskusja) 02:47, 16 maj 2009 (CEST)
Encyklopedyczność piłkarzy
[edytuj kod]Witaj. Na polskiej Wikipedii panują zasady odnośnie encyklopedyczności piłkarzy – patrz WP:PILKA. Stworzone przez Ciebie artykuły Amine Linganzi i Helton Dos Reis nie spełniają zasad encyklopedyczności i niebawem zostaną usunięte. Pozdrawiam – Roddick (dyskusja) 13:01, 22 maj 2009 (CEST)
witaj. Możesz dodać źródła na podstawie których napisałeś to hasło? Pozdrawiam Filip em 18:21, 1 paź 2009 (CEST)
Ad:Dyskusja wikipedysty:Filip em
[edytuj kod]- Ad:Dyskusja wikipedysty:Filip em
- nie, nie mam zastrzeżeń do hasła. Zwróć tylko uwagę że na wikipedii obowiązuje zasada weryfikowalności, co oznacza, że hasła powinny podawać źródła. Hasło na niemieckiej wikipedii podaje źródła, więc gdyby hasło było tłumaczeniem z tej wersji językowej wikipedii, należałoby podać te same. Natomiast hasło z angielskiej nie podaje źródeł, a haseł bez źródeł lepiej nie tłumaczyć (wikipedia sama w sobie nie jest źródłem).
Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania odnośnie weryfikowalności, pisz. Najlepiej przeczytaj najpierw WP:WER. Pozdrawiam Filip em 18:30, 1 paź 2009 (CEST)
Witaj :) Bardzo dobrze zrobiony artykuł. Mam tylko jedną prośbę - czy mógłbyś dodać do niego (w postaci przypisów lub bibliografii) źródło, z którego czerpałeś informacje? Jak na pewno wiesz obowiązuje nas zasada weryfikowalności, więc jest to dość ważne. Pozdrawiam serdecznie. Magalia (dyskusja) 21:48, 24 paź 2009 (CEST)
- Dzięki :) Mam nadzieję, że to jednak z czasem będzie nawyk ;) Pozdrawiam serdecznie. Magalia (dyskusja) 21:57, 24 paź 2009 (CEST)
Tokyotown8 (dyskusja) 00:04, 30 paź 2009 (CET)
Witaj w gronie wikipedystów z uprawnieniami redaktora!
[edytuj kod]Wraz z wprowadzeniem do Wikipedii wersji przejrzanych wszystkie edycje dokonywane przez początkujących i niezalogowanych użytkowników muszą zostać oznaczone jako przejrzane przez wikipedystę z uprawnieniami redaktora – takiego jak Ty :)
Mechanizm funkcjonowania wersji przejrzanych został opisany na kilku stronach:
W skrócie: jako przejrzany oznacza się artykuł wolny od wandalizmów. Nie oznacza to, że artykuł musi zostać sprawdzony pod kątem merytorycznym. Celem wersji przejrzanych jest jedynie wychwycenie oczywistych nieprawidłowości, ale oczywiście warto poprawić np. literówki, jeśli się je zauważy. Mamy szansę poprawienia całej Wikipedii. Wykorzystajmy to.
Pamiętaj, aby szczególnie uważnie przeglądać artykuły, które są przeglądane po raz pierwszy (tzn. w prawym górnym rogu widnieje komunikat: „ Brak wersji przejrzanej”). Najlepiej jest zacząć od stron, które sam utworzyłeś lub posiadasz w obserwowanych (kliknij, by zobaczyć pełną listę stron, które obserwujesz).
Sprawdzenie artykułu, który posiada już wersję przejrzaną, polega najczęściej na porównaniu z nią ostatnio wprowadzonych zmian (tzw. szkicem). Zobacz też jak patrolujemy ostatnie zmiany.
Na stronie specjalnej zdezaktualizowane przejrzane strony znajduje się lista artykułów oczekujących na ponowne przejrzenie. Zaglądaj tam, jeśli tylko masz czas. |
- Jak oznaczać artykuły?
Na końcu każdego artykułu i szablonu oraz na stronie porównywania wersji znajdują się przyciski „Oznacz wersję”. By oznaczyć wersję, należy po prostu kliknąć. Jeżeli chcesz odznaczyć wersję przejrzaną, musisz odkliknąć "fajkę" z kwadracika, dopisać ewentualny komentarz i kliknąć „Oznacz wersję”. Jeżeli chcesz najpierw przetestować wersje oznaczone, wejdź na Testową Wiki.
- Cofanie zmian
Wraz z uprawnieniami redaktora uzyskałeś także możliwość szybszego cofania zmian. Oznacza to, że w przypadku ewidentnych wandalizmów możesz użyć przycisku „cofnij” (zamiast „anuluj edycję”), którego naciśnięcie powoduje natychmiastowe wycofanie edycji, bez konieczności wypełniania opisu zmian.
- Jeżeli masz wątpliwości, zadaj pytanie tutaj. Postaramy się szybko odpowiedzieć.
Ten komunikat został wysłany automatycznie przez bota Beau.bot (dyskusja) 01:15, 5 lis 2009 (CET)
Zmiana nazwy użytkownika
[edytuj kod]Witaj! W związku z tym, że Twoja nazwa użytkownika łamie obowiązującą na Wikipedii zasadę w tym zakresie (Wikipedia:Nazwa użytkownika) nalegam, żebyś złożył stosowny wniosek w celu zmiany nazwy użytkownika (Wikipedia:Prośby o zmianę nazwy użytkownika). Charles de Gaulle zmarł przeszło 30 lat temu i nie istnieją żadne racjonalne pobudki, byś używał tej nazwy jako nazwy użytkownika; jest ona (nazwa) bowiem we współczesnym kontekście kulturowym prowokacyjna i budząca zastrzeżenia natury moralnej. PS przyznane Tobie uprawnienia redaktora nie wygasają z momentem zmiany nazwy użytkownika. Dziękuję za zrozumienie, Patrol110 dyskusja 16:52, 5 lis 2009 (CET)
- Dziękuję! Patrol110 dyskusja 23:27, 5 lis 2009 (CET)
Witam. Twoja strona brudnopisu została usunięta z kategorii, w których znajdować się nie powinna - odwołanie do kategorii zostało zamienione na link. Podczas pisania artykułu w brudnopisie zamiast: [[Kategoria:XXX]], używaj [[:Kategoria:XXX]] (w przypadku szablonów jest to {{s|xxx}}). Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy czyjaś strona brudnopisu przebywa w poważnej kategorii Wikipedii. Podczas umieszczania artykułu pod właściwą nazwą należy ten dodatkowy dwukropek po prostu skasować (dotyczy to również linków interwiki). Dziękuję za zrozumienie. Ta wiadomość została wygenerowana automatycznie, dlatego nie musisz na nią odpowiadać. Beau.bot (dyskusja) 09:48, 3 gru 2009 (CET)
Nowe artykuły o europosłach
[edytuj kod]Hej, dzięki za notkę o Medinie, ale niestety prosiłbym Cię o sprawdzanie informacji, które bierzesz (jak sądzę) z innych Wiki. W artykule było zbyt wiele literówek i są błędy interpunkcyjne (hiszpański polityk były członek Parlamentu Eurpejskiego. <-- powinien być przecinek i jest literówka). Być może warto zainstalować sobie dodatek do przeglądarki do sprawdzania poprawności tekstu. Niestety również wprowadziłeś błąd merytoryczny - Arrecife leży na Lanzarote; Las Palmas kieruje czytelnika do artykułu o mieście na Gran Canarii, innej wyspie archipelagu. Las Palmas to również prowincja na Wyspach Kanaryjskich, więc wpis w angielskiej wiki tego błędu nie ma. Do tego jeszcze nie pisz proszę W 2009 roku nie został wybrany na kolejną kadencję europosła - to nie jest zdanie po polsku! Proponuję tworzyć artykuły trochę wolniej i starać się zrozumieć i sprawdzić tekst przed zapisaniem. « Saper // @dyskusja » 10:56, 29 gru 2009 (CET)