Przejdź do zawartości

Chevelle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chevelle
Ilustracja
Chevelle (2014)
Pochodzenie

 Stany Zjednoczone

Gatunek

post-grunge, metal alternatywny[1], heavy metal[1], hard rock

Aktywność

od 1994 roku

Wydawnictwo

Squint Entertainment
Epic Records

Skład
Pete Loeffler
Dean Bernardini
Sam Loeffler
Byli członkowie
Joe Loeffler
Geno Lenardo
Matt Scott
Strona internetowa

Chevelleamerykański zespół grający metal alternatywny i hard rock.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Początek

[edytuj | edytuj kod]

Zespół został założony w 1994 roku przez dwóch braci Pete’a i Sama (w 1996 roku dołączył trzeci z braci – Joe, który w 2005 roku został zastąpiony przez szwagra Deana). Nazwa zespołu pochodzi od ulubionego samochodu ich ojca (Chevrolet Chevelle).

Point #1

[edytuj | edytuj kod]

Współpracując z inżynierem dźwięku Steve’em Albinim, Chevelle wydał swój debiutancki album Point #1 przy pomocy wytwórni Steve’a Taylora Squint Entertainment w maju 1999 roku. Album był skrytykowany za powtarzalną strukturę piosenek, ale pomimo tego został dobrze przyjęty. Tytułowa piosenka „Point #1” i „Mia” zostały wydane jako single i stworzono do nich teledyski. Oprócz tego, oba single otrzymały nagrodę Dove Award w kategorii: „Hard Music Song”: „Mia” w 2000 roku i „Point #1” w 2001 roku a sam album został nagrodzony w kategorii „Hard Music Album” w 2000 roku.

Wonder What’s Next

[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku zespół odszedł od starej wytwórni. Grupa postanowiła dołączyć do Epic Records po usłyszeniu albumu L.D. 50 zespołu Mudvayne. Album Wonder What's Next został wydany w 2002 roku. Single „The Red”, „Closure” i „Send the Pain Below” zagościły na wysokich pozycjach różnych rockowych toplist. Album pokrył się platyną (ponad 1.000.000 sprzedanych kopii) w czerwcu. Sukces zespołu zaowocował występem na Ozzfeście i trasą koncertową z Audioslave po Europie.

This Type of Thinking (Could Do Us In)

[edytuj | edytuj kod]

Trzeci album This Type of Thinking (Could Do Us In) we wrześniu 2004 roku i przyniósł po raz kolejny trzy hitowe single: „Vitamin R (Leading Us Along)”, „The Clincher” i „Panic Prone”. Piosenka „Vitamin R (Leading Us Along)” dotarła na pierwsze miejsce toplisty Mainstream Rock Chart i była bardzo często puszczana w MTV i MTV2. Piosenka „The Clincher” pojawiła się w grze Madden NFL 2005. Album okazał się kolejnym sukcesem i pokrył się złotem (ponad 500.000 sprzedanych kopii). Zespół promował album na trasie koncertowej z zespołami: Taproot i 30 Seconds to Mars. Chevelle zakończyło rok na trasie koncertowej supportując zespół Nickelback.

Vena Sera

[edytuj | edytuj kod]

Czwarty album Vena Sera został wydany 3 kwietnia 2007 roku i sprzedał się w 62.000 kopiach w ciągu pierwszego tygodnia, debiutując na 12 miejscu listy Billboard Hot 200 Albums. Pierwszy singel „Well Enough Alone” osiągnął umiarkowany sukces w rozgłośniach radiowych. Jednak teledysk do tego singla pojawiał się często na MTV i MTV2. Chevelle podróżowało z Evanescence, Finger Eleven i Strata od marca do kwietnia 2007 roku. Pod koniec czerwca Vena Sera sprzedaje się w ponad 160.000 kopiach i zespół wypuszcza drugi singel „I Get It”. Lipiec zespół spędza na trasie koncertowej w Australii poprzedzając występy grupy The Butterfly Effect.

Sci-Fi Crimes

[edytuj | edytuj kod]

23 czerwca 2009 roku ukazał się pierwszy singel z tego albumu, „Jars”. Album został wydany 1 września 2009.

Aktualni członkowie

[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie

[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
 Osobny artykuł: Dyskografia Chevelle.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Tracy Frey: Chevelle Biography. www.allmusic.com. [dostęp 2014-06-08]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]