Pereiti prie turinio

Citrinos rūgštis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Nėra keitimo santraukos
 
Eilutė 1: Eilutė 1:
[[Vaizdas:Zitronensäure Kristallzucht.jpg|thumb|Citrinos rugšties kristalas]]
[[Vaizdas:Zitronensäure Kristallzucht.jpg|thumb|Citrinų rugšties kristalas]]
'''Citrinos rūgštis''' – silpna organinė [[rūgštis]], kurios cheminė formulė yra C₆H₈O₇.
'''Citrinų rūgštis''' – silpna organinė [[rūgštis]], kurios cheminė formulė yra C₆H₈O₇.


Citrinų rūgštis – tai rūgštaus skonio balta biri kristalinė medžiaga ([[monohidratai|monohidratas]]).
Citrinų rūgštis – tai rūgštaus skonio balta biri kristalinė medžiaga ([[monohidratai|monohidratas]]).


Yra kiekvieno gyvo organizmo sudėtyje, kaip dalinis visų kūno [[ląstelė|ląstelių]] medžiagų apykaitos raktas. Didelės koncentracijos randamos cirtusiniuose vaisiuose, [[kivis|kivyje]], [[braškė]]se ir kituose vaisiuose<ref>[https://berchem.lt/chemines-medziagos/citrinos-rugstis-kg Citrinos rūgštis]</ref>.
Yra kiekvieno gyvo organizmo sudėtyje, kaip dalinis visų kūno [[ląstelė|ląstelių]] medžiagų apykaitos raktas. Didelės koncentracijos randamos cirtusiniuose vaisiuose, [[kivis|kiviuose]], [[braškė]]se ir kituose vaisiuose<ref>[https://berchem.lt/chemines-medziagos/citrinos-rugstis-kg Citrinos rūgštis]</ref>.


Citrinų rūgštis padidina daugelio antioksidatorių aktyvumą, tačiau pati nėra antioksidatorius.
Citrinų rūgštis padidina daugelio antioksidatorių aktyvumą, tačiau pati nėra antioksidatorius.


Citrinos rūgštis naudojama kaip [[konservantas]] (E330). Naudojama ir kaip rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, taip pat kaip aromato stipriklis. Ji padidina gelio stiprumą marmeladuose ir sumažina vaisių bei daržovių fermentinį minkštimo patamsėjimą. Naudojama tiek maistui gaminti, tiek odos priežiūros produktuose ([[kosmetika]]). Antioksidacinis poveikis padeda maksimaliai sumažinti žalingą saulės ir aplinkos poveikį. Gerai balina ir drėkina odą.
Citrinų rūgštis naudojama kaip [[konservantas]] (E330). Naudojama ir kaip rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, taip pat kaip aromato stipriklis. Ji padidina gelio stiprumą marmeladuose ir sumažina vaisių bei daržovių fermentinį minkštimo patamsėjimą. Naudojama tiek maistui gaminti, tiek odos priežiūros produktuose ([[kosmetika]]). Antioksidacinis poveikis padeda maksimaliai sumažinti žalingą saulės ir aplinkos poveikį. Gerai balina ir drėkina odą.


== Gamyba ==
== Gamyba ==
Pramoniniu būdu gaminamas [[fermentacija|fermentuojant]] cukraus gamybos atlieką [[melasa|melasą]] ''Aspergillus niger'' pelėsiais.
Pramoniniu būdu gaminama [[fermentacija|fermentuojant]] cukraus gamybos atlieką [[melasa|melasą]] ''Aspergillus niger'' pelėsiais.


== Charakteristikos ==
== Charakteristikos ==

Dabartinė 14:57, 19 birželio 2024 versija

Citrinų rugšties kristalas

Citrinų rūgštis – silpna organinė rūgštis, kurios cheminė formulė yra C₆H₈O₇.

Citrinų rūgštis – tai rūgštaus skonio balta biri kristalinė medžiaga (monohidratas).

Yra kiekvieno gyvo organizmo sudėtyje, kaip dalinis visų kūno ląstelių medžiagų apykaitos raktas. Didelės koncentracijos randamos cirtusiniuose vaisiuose, kiviuose, braškėse ir kituose vaisiuose[1].

Citrinų rūgštis padidina daugelio antioksidatorių aktyvumą, tačiau pati nėra antioksidatorius.

Citrinų rūgštis naudojama kaip konservantas (E330). Naudojama ir kaip rūgštingumą reguliuojanti medžiaga, taip pat kaip aromato stipriklis. Ji padidina gelio stiprumą marmeladuose ir sumažina vaisių bei daržovių fermentinį minkštimo patamsėjimą. Naudojama tiek maistui gaminti, tiek odos priežiūros produktuose (kosmetika). Antioksidacinis poveikis padeda maksimaliai sumažinti žalingą saulės ir aplinkos poveikį. Gerai balina ir drėkina odą.

Pramoniniu būdu gaminama fermentuojant cukraus gamybos atlieką melasą Aspergillus niger pelėsiais.

Charakteristikos

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Formulė: C6H8O7
Molinė masė:192,124 g/mol
Lydymosi temperatūra: 153 °C
Tankis: 1,66 g/cm3