Ugrás a tartalomhoz

Knezić Károly

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Knezić Károly
Született1808. szeptember 6.
Veliki Grđevac
Meghalt1849. október 6. (41 évesen)
Arad
Állampolgárságamagyar
Rendfokozatahonvéd vezérőrnagy
Egysége3. hadtest
CsatáiTápióbicske
Komáromi csata
Buda ostroma
Peredi csata
Halál okaakasztás
A Wikimédia Commons tartalmaz Knezić Károly témájú médiaállományokat.

Knezić Károly (Karlo Knezić, magyarosan Knézitsként vagy Knezichként említik, ami más szláv családnevek esetében is szokásos volt akkoriban) (Nagygordonya, Horvátország, 1808. szeptember 6.Arad, 1849. október 6.) honvéd vezérőrnagy,[1] az aradi vértanúk egyike.

Knezić Károly emléke az 1920-ban készült képeslap sorozatban

Élete

[szerkesztés]

Családja

[szerkesztés]

Édesapja Knezić Fülöp horvát származású, de osztrák szolgálatban álló határőrtiszt volt, édesanyja magyar, Benkő Borbála, aki rokonságban állt a híres Latas Mihállyal, az osztrák hadseregből később megszökött tiszttel, aki Omer pasa néven török hadvezér lett.[2]

Knezić Grazban végezte el a katonaiskolát. Pályafutásának elejéről vajmi keveset tudunk. Valamikor az 1840-es évek elején helyezhették át Egerbe, 1842. július 14-én eljegyezte Kapitány Mihály egri szenátor Katalin leányát (†1853). 1844 júniusában kötöttek házasságot az egri főszékesegyházban[3] – ez időben Knezić már főszázados volt. Házasságukból két leány született:

  • Olga (1845 - Miskolc, 1898. május), aki Gröber József felesége lett[3]
  • Irén (1847 – Eger, 1882.augusztus), aki sógorához, Gröber Sándorhoz ment feleségül.

Katonai pálya

[szerkesztés]

Az 1848. március 15-ei forradalom után felajánlotta szolgálatát a magyar seregnek. Először a bányavárosokba küldték zászlóaljával a szlovák nemzeti mozgalom elfojtására. Részt vett a szerbek elleni hadjáratban, 1849 februárjában Törökszentmiklós környékén tevékenykedett. Várkony alatt találkozott Damjanich Jánossal. A tápióbicskei csatában ő foglalta el a Tápió hídját, a Komárom melletti csatában pedig a sáncokat. Részt vett az isaszegi és a nagysallói csatában is.

Katonai sikereinek köszönhetően gyorsan emelkedett a ranglétrán, Damjanich János lábtörése után vezérőrnaggyá és a harmadik hadtest főparancsnokává nevezték ki, e minőségében vett részt Buda ostromában.

A peredi csata után Görgei Artúr leváltotta. Kossuth Lajos kinevezte a felső-tiszai hadtest parancsnokává, majd a Honvédelmi Minisztériumban szolgált. Kossuth kiszemelte Erdély kormányzójának posztjára is, de a hadi helyzet romlásával inkább egy rögtönzött hadosztály élére állították.

Világos után, Arad

[szerkesztés]

Világosnál tette le a fegyvert. Amikor bekerült az aradi börtönbe, a felesége eleinte szorgalmasan látogatta, de az egri szüret közeledvén, Knezićné szeptember végén elköszönt férjétől, és hazament szüretelni.

Egy valamit mégis köszönhetünk Knezićné sajátosan és sajnálatosan gyors távozásának. A hadbíróság az utolsó kihallgatáson elkobozta a tábornokoktól a kitüntetéseiket. Knezić azonban, aki a szolnoki csatáért megkapta a III. osztályú és az április 26-i komáromi csatáért a nagyon ritkán adományozott II. osztályú katonai érdemrendet, nem tudta beszolgáltatni, mert elküldte azokat feleségével Egerbe, a lányainak. Az érmek ma egy-egy dédunokájánál vannak Egerben, illetve Budapesten.[4]

Kötél általi halálra ítélték, nyolcadik volt a kivégzettek sorában (negyedik a kötél által kivégzettek közül).

Csontjai 1932-ben, az aradi árvíz idején kerültek elő. Jelenleg az emlékoszlop kriptájában nyugszik.

Emlékezete

[szerkesztés]
Janzer Frigyes szobra a HOŠIG épülete előtt (Budapest, XIV. kerület Kántorné sétány 1-3)

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Hermann Róbert. „Az 1849-1850. évi kivégzések”. Aetas 2000 (1-2). [2011. november 30-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. október 5.) 
  2. http://www.agria.hu/hnaplo/2000okt - Hevesi Napló X. ÉVFOLYAM 10. SZÁM
  3. Vasárnapi Ujság 1898/22 (május 29)
  4. Archivált másolat. [2004. október 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. augusztus 8.)
  5. Kortárs Magyar Művészeti Lexikon I–III.; Enciklopédia Kiadó, Janzer Frigyes, tankonyvtar.hu - 1999–2001 ISBN 963 8477 43 1
  6. (2020. február 15.) „Vaja” (magyar nyelven). Wikipédia. 

Források

[szerkesztés]

Külső hivatkozások

[szerkesztés]
Commons:Category:Károly Knezić
A Wikimédia Commons tartalmaz Knezić Károly témájú médiaállományokat.