Zapytaj eksperta
Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać cele bezpieczeństwa swojego projektu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.
Zapytaj ekspertaDaniel Döring jest dyrektorem zarządzającym w firmie EgoMind i odpowiada za działalność operacyjną tego niemieckiego dostawcy oprogramowania. Pełni także podobną funkcję w firmie smart2success GmbH, specjalizującej się w usługach zarządzania ryzkiem, projektami i zmianami, gdzie nadzoruje rozwój produktów, technologii informatycznych i partnerstw technologicznych. W swojej pracy wykorzystuje gromadzone od 2004 r. doświadczenie i wiedzę w zakresie m.in. bezpieczeństwa IT i rozwoju oprogramowania.
Wcześniej odpowiadał za rozwój portfolio produktowego, wsparcie, przedsprzedaż oraz partnerstwo konsultingowe, akademickie i technologiczne w firmie EgoSecure, specjalizującej się w zabezpieczeniach dla sektora IT.
Pamięci USB są nadal w powszechnym użyciu – zwłaszcza w dobie pracy zdalnej. Pracownicy cenią sobie możliwość dostępu do danych w dowolnym miejscu i czasie. Mimo dostępności pamięci w chmurze i narzędzi do współpracy wykorzystanie zewnętrznych nośników danych jest wciąż znaczące i konieczne. Użytkownicy często czują się bezpieczniej, gdy ich poufne dane są przechowywane w urządzeniach znajdujących się pod ich kontrolą i w bezpośrednim zasięgu. Jednak zewnętrzne urządzenia pamięci czasem się gubią lub zostają skradzione, co stwarza ryzyko naruszenia bezpieczeństwa danych. Dlatego ważne jest, aby dane przechowywane na tych nośnikach zawsze były zaszyfrowane.
W porównaniu ze swoimi odpowiednikami szyfrowanymi programowo nośniki pamięci szyfrowanej sprzętowo, takie jak IronKey, oferują wiele zalet. Są nimi m.in. wyższe prędkości odczytu i zapisu oraz małe obciążenie systemu dzięki wbudowanej funkcji szyfrowania, która nie wymaga instalacji żadnego oprogramowania szyfrującego i deszyfrującego na głównym urządzeniu w celu dostępu do danych.
Czy szyfrowane sprzętowo pamięci USB są bezpieczne? Najczęściej stosowaną komercyjną technologią szyfrowania jest 256-bitowe szyfrowanie AES, które zostało opracowane i uznane za bezpieczne przez amerykańską agencję National Institute of Standards and Technology (NIST). Jest to zabezpieczenie, którego nie są w stanie obejść zwykli użytkownicy, ale nawet hakerzy lub działający w określonym celu napastnicy nie są skłonni podejmować wysiłku, aby złamać tego typu szyfr. Zamiast tego wolą raczej wykorzystać nierozważne postępowanie użytkowników (stosując ataki socjotechniczne) lub słabości w zabezpieczeniach nośników pamięci.
Nierozważne postępowanie użytkowników może przejawiać się w ustawianiu słabych lub łatwych do odgadnięcia haseł, co wynika z trudności zapamiętania zbyt wielu złożonych haseł. Najgorsze jednak jest to, że niektóre luki w zabezpieczeniach często występują w samych aplikacjach lub nośnikach pamięci. Podczas ich użytkowania atakujący mogą próbować przechwycić wprowadzane hasła lub elektronicznie manipulować procesem uwierzytelniania, aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych.
Stwarza to problem dla użytkowników tych urządzeń. Skąd mogą być pewni, że producent zastosował odpowiednie zabezpieczenia, aby chronić dane przed hakerami i napastnikami, którzy mogą znaleźć zgubioną pamięć lub, co gorsza, ukraść ją?
Aby zapewnić bezpieczeństwo swojego wiodącego produktu klasy korporacyjnej – pamięci IronKey Vault Privacy 50 – firma Kingston Technology zleciła przeprowadzenie testów zewnętrznym ekspertom, którzy symulowali próby włamania w celu identyfikacji i usunięcia luk w zabezpieczeniach, aby nie mogli wykorzystać ich cyberprzestępcy. Testowanie zabezpieczeń to jedno z najlepszych narzędzi w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, które daje pewność, że poziom ochrony, jaki zapewnia dane urządzenie lub oprogramowanie jest wystarczająco wysoki.
Większe bezpieczeństwo danych:
Szyfrowanie sprzętowe zapewnia, że dane przechowywane na nośnikach pamięci VP50 są chronione w stanie spoczynku i podczas ich przenoszenia. Urządzenia te mają wbudowany dedykowany bezpieczny mikroprocesor, dzięki czemu są odporne na ataki z wykorzystaniem oprogramowania, a także na próby odgadnięcia hasła (z wykorzystaniem metody BadUSB), ponieważ pamięć rejestruje próby wprowadzenia nieprawidłowego hasła i ostatecznie usuwa kryptograficznie swoją zawartość, aby uniemożliwić dostęp do danych. Ta dodatkowa warstwa zabezpieczeń zmniejsza ryzyko nieuprawnionego dostępu i naruszenia danych.
Łatwość obsługi:
Szyfrowane sprzętowo pamięci USB VP50 są przyjazne dla użytkownika. Mają one wbudowane bezpieczne oprogramowanie uwierzytelniające, które działa bez konieczności instalacji na komputerze, co ułatwia użytkownikom odblokowywanie i uzyskiwanie dostępu do zaszyfrowanych danych. Eliminuje to potrzebę skomplikowanej konfiguracji funkcji szyfrowania, zwykle wymaganej przy szyfrowaniu programowym, co ułatwia ochronę danych. Łatwość korzystania z pamięci szyfrowanej sprzętowo gwarantuje, że pracownicy rzadziej będą obchodzić zabezpieczenia.
Zgodność ze standardami bezpieczeństwa:
Wiele branż i organizacji podlega określonym regulacjom dotyczącym bezpieczeństwa, takim jak RODO (GDPR), które wymaga silnego szyfrowania danych. Szyfrowane sprzętowo pamięci IronKey spełniają lub często przewyższają te wymagania, zapewniając m.in. 256-bitowe szyfrowanie AES w trybie XTS z certyfikatem FIPS 197. FIPS 197 to wydawany na podstawie testów laboratoryjnych certyfikat, który potwierdza prawidłową implementację funkcji szyfrowania zgodnie ze standardem NIST.
Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem:
Cały proces szyfrowania sprzętowego odbywa się bezpośrednio w nośniku pamięci USB, co oznacza, że klucze szyfrujące nigdy nie opuszczają nośnika i nie są przekazywane do pamięci komputera, gdzie mogłyby zostać podejrzane, pozyskane z przestrzeni wymiany lub plików hibernacji, a następnie odczytane. Chroni to dane zapisane w pamięci przed złośliwym oprogramowaniem, które może być obecne w systemie hosta, aby przechwycić klucze szyfrowania.
Zwiększenie wydajności komputera:
Szyfrowanie sprzętowe jest szybsze od szyfrowania programowego, ponieważ czynności szyfrowania i deszyfrowania są wykonywane przez dedykowany bezpieczny mikroprocesor w urządzeniu pamięci USB. Zapewnia to szybsze przesyłanie danych i lepszą ogólną wydajność w porównaniu z rozwiązaniami szyfrującymi opartymi na oprogramowaniu, które wykorzystują zasoby komputera hosta.
Zaufany dostawca:
Kluczową korzyścią płynącą z pomyślnego przejścia testów zabezpieczeń przeprowadzonych przez niezależny podmiot zewnętrzny jest pewność użytkowników, że nośnik pamięci został zaprojektowany zgodnie z wysokimi standardami bezpieczeństwa i można mu zaufać jako urządzeniu chroniącemu dane.
Należy jednak pamiętać, że chociaż szyfrowane sprzętowo pamięci USB, które przeszły testy zabezpieczeń, zapewniają znaczące korzyści w zakresie bezpieczeństwa, w celu zapewnienia kompleksowej ochrony danych należy stosować w połączeniu z innymi środkami bezpieczeństwa, takimi jak silne hasła, regularne tworzenie kopii zapasowych danych oraz procedury bezpiecznego postępowania z danymi. Ponadto przedsiębiorstwa powinny dbać o odpowiednią „higienę” bezpieczeństwa danych, aby wszyscy pracownicy postępowali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi właściwej ochrony poufnych informacji.
Doświadczony zespół specjalistów z niemieckiej firmy SySS GmbH przetestował zabezpieczenia pamięci Kingston Ironkey Vault Privacy 50 (w wersjach ze złączami Type-A i Type-C®), koncentrując się zwłaszcza na uwierzytelnianiu użytkownika i obsłudze kluczy przez oprogramowanie użytkownika.
Testy zabezpieczeń zakończyły się pomyślnie – nie wykryto w nich żadnych luk, dzięki czemu nośniki pamięci Kingston IronKey otrzymały od firmy SySS GmbH certyfikat „Approved Security”.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zdobytemu zaufaniu marka Kingston IronKey jest liderem w dziedzinie rozwiązań pamięci USB szyfrowanej sprzętowo, zapewniając wsparcie dostosowane do wymagań klientów. Jej wyjątkowy zespół realizujący program „Zapytaj eksperta” służy indywidualnym doradztwem, które jest dostosowane do środowiska i unikalnych potrzeb każdej firmy.
#KingstonIsWithYou #KingstonIronKey
Aby wybrać odpowiednie rozwiązanie, należy poznać cele bezpieczeństwa swojego projektu. Skorzystaj ze wskazówek ekspertów firmy Kingston.
Zapytaj ekspertaPamiętanie o częstym tworzeniu kopii zapasowych może umknąć nawet najbardziej doświadczonym entuzjastom technologii. Omawiamy kilka prostych rozwiązań, które pozwalają łatwo rozwiązać ten problem.
W przypadku twórców tworzących treści dla ważnych klientów szyfrowana pamięć masowa może być pomocna w zabezpieczeniu cennych plików i wypełnieniu obowiązków związanych z bezpieczeństwem.