2018 у праві
Зовнішній вигляд
Ця стаття присвячена головним подіям у галузях правотворчості, правосуддя, правозастосування та юриспруденції в 2018 році.
2018 рік у праві | ||
2016 2017 — 2018 — 2019 2020 | ||
Див. також: Інші події у 2018 |
- 2 січня — Конституційний суд Молдови тимчасово припинив повноваження президента Молдови Ігоря Додона[1].
- 4 лютого — Референдуми і громадські консультації в Еквадорі[en]. Всього виборці повинні були відповісти на сім запитань, з яких 5 стосувалися зміни Конституції і 2 консультативних голосування щодо законів. Всі запропоновані конституційні поправки і зміни законів були схвалені.
- 2 березня — США продовжили ще на один рік санкції проти Венесуели[2] та Росії[3].
- 6 квітня — Екс-президента Південної Кореї Пак Кин Хє визнали винною в корупції та зловживанні владою і засудили до 24 років в'язниці[4].
- 13 квітня — Таганський суд Москви ухвалив рішення про блокування месенджера «Telegram» на всій території Росії[5].
- 15 квітня — Референдум у Гватемалі щодо територіальної суперечки з Белізом[en]. Виборців запитували, чи повинен уряд Гватемали залучити Міжнародний суд ООН для остаточного вирішення територіальної суперечки з Белізом. Пропозиція була схвалена 95,9%-ми голосів виборців при явці 26,7 %.
- 20 квітня — Король Свазіленду Мсваті III перейменував країну в Королівство Есватіні[6].
- 17 травня — Конституційний референдум у Бурунді[en]. Запропоновані на референдумі та схвалені 79%-ми голосів поправки до Конституції Бурунді включали повернення поста прем'єр-міністра, зменшення кількості віце-президентів з двох до одного, продовження президентської каденції з 5 до 7 років, введення обмеження два поспіль терміни на посаді президента, зниження кількості голосів членів парламенту, необхідних для прийняття законів.
- 18 липня — Європейська комісія оштрафувала Google на 4,3 млрд євро за порушення антимонопольного законодавства[7].
- 19 липня — В Ізраїлі прийнятий основний закон про національну державу єврейського народу[en].
- 30 липня — Конституційний референдум на Коморських островах[en]. У запропонованих поправках до Конституції знімалося обмеження кількості термінів перебування президента на посаді і запровадження ротації президентів від трьох основних островів. Поправки були схвалені більшістю виборців в 92 % голосів при явці 63 %.
- 5 серпня — Представники двох народностей Південного Судану — нуер та динка — підписали мирову угоду. Вона має закінчити громадянську війну, що триває в країні п'ять років[8].
- 21 серпня — Чехія визнала окупацією придушення «Празької весни» силами Організації Варшавського договору у 1968 році[9].
- 18 вересня — набрала чинності Тридцять шоста поправка до Конституції Ірландії[en], яка дозволяє парламенту приймати закони щодо абортів. Конституція раніше забороняла аборт, якщо не було серйозного ризику для життя матері.
- 30 вересня — Референдум у Республіці Македонія з питання схвалення договору з Грецією, що передбачає зміну назви країни. Громадянам колишньої югославської республіки пропонувалося відповісти на питання «Чи підтримуєте Ви членство в ЄС і НАТО, приймаючи угоду між Республікою Македонією та Грецькою Республікою?» Референдум був покликаний вирішити двадцятисемирічну суперечку, через яку Грецією були заблоковані переговори про вступ колишньої югославської Республіки Македонії в Європейський Союз і НАТО. Участь у референдумі взяли 36,91 % зареєстрованих виборців, з яких «За» висловилися 94,18 %. Результати не визнані дійсними, проте референдум носив лише консультативний характер.
- 6—7 жовтня — в Румунії відбувся референдум щодо конституційного визначення сім'ї. Виборців запитали, чи вони схвалюють зміну визначення сім'ї, як це передбачено статтею 48 Конституції, щоб заборонити одностатеві шлюби. Референдум провалився, оскільки явка становила лише 21,1 % нижче необхідного порогу в 30 %.
- 11 жовтня — Вселенський Патріархат скасував дію синодального листа 1686 року, який підпорядкував Київську митрополію Московському патріархату[10].
- 31 жовтня — Верховний Суд Пакистану виправдав і відпустив на свободу раніше засуджену до смертної кари за богохульство Асію Бібі[11].
- 4 листопада — у заморському володінні Франції, Новій Каледонії, на референдумі більшість (56,4 %) не підтримала незалежність[12].
- 24 лютого — Резолюція Ради Безпеки ООН 2401. Закликала до загальнонаціонального припинення вогню в Сирії на 30 днів. Припинення вогню не поширюється на військові дії проти Ісламської держави, Аль-Каїди і Джабгат Фатах аш-Шам та їхніх соратників, а також інших терористичних груп, визначених Радою Безпеки. Прийнята одноголосно[13].
- 8 березня — підписана Всеосяжна та прогресивна угода про транстихоокеанське партнерство (CPTPP)[en], також відома як TPP11. Підписанти — Австралія, Бруней, Канада, Чилі, Японія, Малайзія, Мексика, Нова Зеландія, Перу, Сінгапур і В'єтнам. CPTPP є третьою найбільшою зоною вільної торгівлі у світі, що діє з 30 грудня 2018.
- 17 червня — Греція і Македонія підписали угоду про зміну назви колишньої югославської республіки на Республіку Північна Македонія (Преспанська угода)[14].
- 1 липня:
- вступила в дію Пекінська конвенція[en] (офіційно: Конвенція про боротьбу з незаконними актами, що стосуються міжнародної цивільної авіації), за якою держави-учасниці погоджуються криміналізувати деякі терористичні дії проти цивільної авіації. Підписана 10 вересня 2010.
- вступила в дію Конвенція MLI BEPS[en] — міжнародна угода в боротьбі з ухиленням від податків транснаціональних корпорацій у рамках проекту BEPS (Розмивання оподатковуваної бази й виведення прибутку з-під оподаткування). Підписана 24 червня 2017.
- 12 серпня — Після 22 років перемовин між 5 державами підписано Конвенцію про правовий статус Каспійського моря[15].
- 30 вересня — підписана Угода між Сполученими Штатами Америки, Мексиканськими Сполученими Штатами і Канадою[en]. Її називають «новою NAFTA», яку вона має замінити. Не вступила в дію.
- 30 січня — Набрав чинності Закон про медреформу («Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»)[16].
- 31 січня — Вища рада правосуддя припинила роботу 84 судів в окупованих Криму та Донбасі[17].
- 1 лютого — Директором Координаційного центру з надання правової допомоги призначено Олексія Бонюка[18].
- 7 лютого — Опубліковані стандарти якості надання вторинної безоплатної правової допомоги[19].
- 14 лютого — Стартувала процедура кваліфікаційного оцінювання всіх 5700 суддів місцевих та апеляційних судів[20].
- 21 лютого — Головою Конституційного Суду України обрали Станіслава Шевчука[21].
- 28 лютого — Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги Нафтогазу в сумі 4,63 млрд доларів. За результатами двох проваджень «Газпром» повинен сплатити $2,56 млрд[22]
- 6 березня — XV черговий з'їзд суддів України (проходив 5—7 березня) обрав новий склад Ради суддів України, двох членів ВРП та одного члена ВККСУ[23][24][25].
- 15 березня — Новою Уповноваженою Верховної Ради з прав людини стала Людмила Денісова[26].
- 23 березня — Третейський суд у Гаазі постановив, що Російська Федерація має відшкодувати низці українських компаній збитки за анексію Криму (приблизно 159 мільйонів доларів)[27].
- 4 квітня:
- Україна опинилася на третьому місці серед країн з найбільшою кількістю нових справ, зареєстрованих у 2017 році в Європейському суді з прав людини[28].
- Президент України Петро Порошенко підписав Указ про встановлення нового професійного свята — Дня поліції України (4 липня)[29].
- 22 травня — ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Зеленчук і Цицюра проти України», згідно з яким мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення в Україні визнаний порушенням прав людини[30][31].
- 7 вересня — Президент Петро Порошенко призначив 134 суддів у місцеві загальні суди[32].
- 14 вересня:
- Завершився прийом документів на новий конкурс до Верховного Суду і конкурс до Вищого антикорупційного суду України[33].
- Апеляційний суд Англії та Уельсу відправив на новий розгляд рішення Високого суду Англії та Уельсу за позовом про стягнення з України на користь Росії заборгованості за євробондами на 3 млрд доларів[34].
- 27 вересня — набрав чинності Закон про реформу сфери паркування транспортних засобів[35].
- 26 листопада:
- Указом Президента з застереженнями Верховної Ради запроваджено воєнний стан у Вінницькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Харківській, Чернігівській, а також Донецькій, Запорізькій, Херсонській областях та внутрішніх водах України Азово-Керченської акваторії[36][37].
- Міжнародний трибунал у Парижі постановив стягнути з РФ на користь «Ощадбанку» 1,3 млрд доларів як компенсацію збитків, завданих внаслідок анексії Криму[38].
- 18 грудня — уведена адміністративна відповідальність за булінг (цькування) учасників освітнього процесу (діє з 19.01.2019)[39].
- 19—20 грудня — XVI позачерговий з'їзд суддів України.
- 26 грудня — закінчився воєнний стан, уведений місяць тому[40].
- 23 травня — Україна приєдналася до Метричної конвенції, вчиненої 20 травня 1875 року в м. Парижі[41].
- 12 липня — Верховна Рада ратифікувала Угоду між Україною та Королівством Нідерландів про міжнародне правове співробітництво щодо злочинів, пов'язаних зі збиттям літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній 17 липня 2014 року, укладену 7 липня 2017 року у м. Таллінні[42].
- 6 грудня — Верховна Рада ухвалила припинити з 1 квітня 2019 року дію Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією, учиненого 31 травня 1997 року в м. Києві[43].
- 18 січня:
- 6 лютого — Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю[46].
- 15 березня — Про Дисциплінарний статут Національної поліції України[47].
- 20 березня — Про стратегічну екологічну оцінку[48].
- 15 травня — Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав[49].
- 17 травня — Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині[50].
- 7 червня:
- 21 червня:
- 10 липня — Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції[55].
- 12 липня — Про правовий статус осіб, зниклих безвісти[56].
- 18 вересня — Про забезпечення прозорості у видобувних галузях[57].
- 4 жовтня — Про внесення змін до деяких законів України щодо вітання «Слава Україні! — Героям слава!»[58].
- 8 листопада — Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України [Закон, що вирішує проблему євроблях][59].
- 6 грудня:
Основні рішення Конституційного Суду
[ред. | ред. код]- 27 лютого — Справа про оподаткування пенсій і щомісячного довічного грошового утримання[63].
- 28 лютого — Неконституційність Закону України «Про засади державної мовної політики»[64].
- 25 квітня — Справа про неконституційність слідчих органів Державної кримінально-виконавчої служби[65].
- 27 квітня — Неконституційність Закону України «Про всеукраїнський референдум»[66].
- 17 липня — Справа про додаткові пенсії та пільги чорнобильцям[67].
- 11 жовтня:
- Справа про право Міністерства фінансів України отримувати персональні дані[68].
- Справа про звернення недієздатних осіб[69].
- 23 листопада — Справа про можливість оскарження адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту[70].
- 4 грудня — Неконституційність обмеження зарплат суддів, які не здійснюють правосуддя або не пройшли кваліфоцінювання[71].
- 18 грудня — Справа про соціальний захист ветеранів війни та членів їхніх сімей[72].
- 20 грудня — Неконституційність госпіталізації до психіатричної лікарні недієздатних громадян лише за рішенням органів опіки, а не суду[73].
- 11 лютого — Асма Джахангір, пакистанська правозахисниця і громадська діячка, співзасновниця і голова Пакистанської комісії з прав людини, спеціальна доповідачка ООН з питань свободи віросповідань.
- 28 лютого — Антоніо Гарсія-Тревіано[en], іспанський політичний діяч, професор комерційного права в університеті Гранади, нотаріус, адвокат.
- 4 березня — Гончаренко Владлен Гнатович, 87, юрист, педагог, професор, академік Національної академії правових наук України.
- 15 березня — Мамутов Валентин Карлович, 90, учений-юрист, дійсний член НАН України.
- 8 травня — Джордж Докмеджян, американський юрист та політик-республіканець, генеральний прокурор Каліфорнії (1979—1983), губернатор Каліфорнії (1983—1991).
- 17 травня — Ніколь Фонтен, французька адвокат, доктор публічного права, політик. Була головою Європейського парламенту (1999—2001).
- 29 травня — Петер Благо, словацький правознавець, один з провідних світових фахівців з історії римського права. Професор римського права Трнавського університету, доктор юридичних наук, доктор філософії. Ректор університету (2000—2007).
- 25 червня — Хесус Карденал[en], генеральний прокурор Іспанії з 1997 по 2004 роки.
- 17 вересня — Панасюк Раїса Василівна, 44—45, урядовий уповноважений з прав осіб з інвалідністю.
- 8 жовтня — Джозеф Девіс Тідінгс[en], американський політик і юрист.
- 26 грудня — Джон Калвер, 86, американський політик-демократ, письменник і юрист.
- ↑ КС Молдови знову тимчасово усунув Додона з посади президента. Європейська правда. 2 січня 2017. Архів оригіналу за 3 січня 2018. Процитовано 3 січня 2017.
- ↑ США продовжили санкції проти Венесуели (укр.). Архів оригіналу за 3 березня 2018. Процитовано 3 березня 2018.
- ↑ США на рік продовжили санкції проти Росії | Факти. ФАКТИ. 2 березня 2018. Архів оригіналу за 3 березня 2018. Процитовано 3 березня 2018.
- ↑ Екс-президента Південної Кореї засудили до 24 років в'язниці. Новое время. 6 квітня 2018. Процитовано 6 квітня 2018.
- ↑ У Росії дозволили заблокувати Telegram. ТСН. 13 квітня 2018. Архів оригіналу за 16 квітня 2018. Процитовано 13 квітня 2018.
- ↑ Король Свазіленду перейменував країну на Королівство Есватіні. zik.ua. Архів оригіналу за 21 квітня 2018. Процитовано 20 квітня 2018. [Архівовано 2018-04-21 у Wayback Machine.]
- ↑ EU hits Google with €4.3 billion fine in Android antitrust decision. Politico. 18 липня 2018. Архів оригіналу за 18 липня 2018. Процитовано 18 липня 2018.
- ↑ В Южном Судане закончилась гражданская война. Deutsche Welle. 5 серпня 2018. Процитовано 6 серпня 2018.
- ↑ Sněmovna: Vtrhnutí vojsk v roce 1968 bylo aktem invaze a okupace. České noviny. 22 серпня 2018. Архів оригіналу за 22 серпня 2018. Процитовано 23 серпня 2018.
- ↑ Рішення синоду: українська церква отримає томос. Українська правда. 11 жовтня 2018. Архів оригіналу за 11 жовтня 2018. Процитовано 11 жовтня 2018.
- ↑ Верховний суд Пакистану скасував смертний вирок християнці, звинуваченій у богохульстві. Радіо Свобода. 31 жовтня 2018. Архів оригіналу за 6 листопада 2018. Процитовано 5 листопада 2018.
- ↑ Нова Каледонія проголосувала проти незалежності від Франції. ВВС Україна. 5 листопада 2018. Архів оригіналу за 6 листопада 2018. Процитовано 5 листопада 2018.
- ↑ Вимога 30-денного перемир'я: Радбез ООН ухвалив резолюцію щодо Сирії. Zik.ua. 24 лютого 2018. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 24 лютого 2018. [Архівовано 24 лютого 2018 у Wayback Machine.]
- ↑ Греція і Македонія підписали історичну угоду про зміну назви. УНІАН. 17 червня 2018. Архів оригіналу за 17 червня 2018. Процитовано 17 червня 2018.
- ↑ У Казахстані підписали конвенцію про правовий статус Каспійського моря. УНН. 12 серпня. Архів оригіналу за 14 серпня 2018. Процитовано 12 серпня 2018.
- ↑ Набув чинності закон про медреформу. МОЗ України. 30 січня 2018. Архів оригіналу за 6 січня 2021. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Вища рада правосуддя припинила роботу судів в окупованих Криму та Донбасі. УНІАН. 31 січня 2018. Архів оригіналу за 15 лютого 2022. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Директором Координаційного центру з надання правової допомоги призначено Олексія Бонюка. Координаційний центр з надання правової допомоги. 1 лютого 2018. Архів оригіналу за 26 жовтня 2018. Процитовано 26.10.2018. [Архівовано 2018-10-26 у Wayback Machine.]
- ↑ Затверджено стандарти якості надання вторинної БПД. Закон і Бізнес. 07.02.2018. Архів оригіналу за 1 березня 2022. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Іспити для суддів: стартувало кваліфікаційне оцінювання. Главком. 14 лютого 2018. Архів оригіналу за 12 квітня 2019. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Головою КС обрали Станіслава Шевчука: хто він такий / ВВС, 21 лютого 2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Нафтогаз виграв історичну суперечку з Газпромом. https://www.pravda.com.ua/. Українська правда. 28 лютого 2018. Архів оригіналу за 28 лютого 2018. Процитовано 28 лютого 2018.
- ↑ Делегати XV з'їзду суддів України обрали Раду суддів України. Рада суддів України. 06.03.2018. Архів оригіналу за 1 жовтня 2020. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Делегати XV з'їзду суддів України обрали двох членів до складу ВРП. Рада суддів України. 06.03.2018. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Членом ВККСУ став суддя Степан Гладій. Рада суддів України. 05.03.2018. Архів оригіналу за 12 серпня 2020. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Новою уповноваженою Верховної Ради з прав людини стала Людмила Денісова. ZAXID.NET. 15 березня 2018. Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Українські компанії виграли суд у Гаазі щодо компенсації Росією збитків за анексію Криму. УНІАН. 10 травня 2018. Архів оригіналу за 26 вересня 2020. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ УКРАЇНА ОПИНИЛАСЯ У ТРІЙЦІ КРАЇН З НАЙБІЛЬШОЮ КІЛЬКІСТЮ НЕРОЗГЛЯНУТИХ СПРАВ У ЄСПЛ. Українське право. 04.04.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 26.10.2018. [Архівовано 2018-10-27 у Wayback Machine.]
- ↑ Порошенко підписав указ про День поліції. Укрінформ. 04.04.2018. Архів оригіналу за 20 вересня 2020. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Набуло чинності рішення ЄСПЛ, яке оголошує мораторій на продаж землі в Україні порушенням прав людини – EasyBusiness. Гордон. 22 серпня 2018. Архів оригіналу за 14 квітня 2019. Процитовано 09.01.2018.
- ↑ Справа «Зеленчук і Цицюра проти України» (Заяви № 846/16 та № 1075/16). Архів оригіналу за 9 січня 2019. Процитовано 9 січня 2019.
- ↑ ПРЕЗИДЕНТ ПРИЗНАЧИВ 134 СУДДІВ У МІСЦЕВІ СУДИ. Українське право. 10.09.2018. Архів оригіналу за 12 вересня 2018. Процитовано 10.03.2019. [Архівовано 2018-09-12 у Wayback Machine.]
- ↑ Завершився прийом документів на новий конкурс до Верховного Суду. ЗІК. 15 вересня 2018. Архів оригіналу за 8 серпня 2020. Процитовано 26.10.2018. [Архівовано 2020-08-08 у Wayback Machine.]
- ↑ Суд відправив на новий розгляд позов РФ до України про борг, прийнявши аргументи Києва. Інтерфакс-Україна. 14.09.2018. Архів оригіналу за 12 квітня 2019. Процитовано 26.10.2018.
- ↑ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери паркування транспортних засобів: Закон України від 21.12.2017 № 2262-VIII. Архів оригіналу за 26 жовтня 2018.
- ↑ Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» [Архівовано 3 січня 2019 у Wayback Machine.] № 393/2018 від 26 листопада 2018
- ↑ Закон України від 26 листопада 2018 року № 2630-VIII «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"»
- ↑ Міжнародний арбітраж постановив стягнути з РФ на користь Ощадбанку 1,3 мільярда доларів. Європейська правда. 26 листопада 2018. Архів оригіналу за 26 листопада 2018. Процитовано 26 листопада 2018.
- ↑ Закон України від 18 грудня 2018 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»
- ↑ Воєнний стан в Україні закінчився: чи відчули українці зміни та що буде далі. 24 канал. 26 грудня 2018. Архів оригіналу за 12 квітня 2019. Процитовано 03.01.2018.
- ↑ Про приєднання України до Метричної конвенції: Закон України від 23.05.2018 № 2445-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Закон України від 12 липня 2018 року № 2506-VIII «Про ратифікацію Угоди між Україною та Королівством Нідерландів про міжнародне правове співробітництво щодо злочинів, пов’язаних зі збиттям літака рейсу МН17 Малайзійських авіаліній 17 липня 2014 року»
- ↑ Закон України від 6 грудня 2018 року № 2643-VIII «Про припинення дії Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією»
- ↑ Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях: Закон України від 18.01.2018 № 2268-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про приватизацію державного і комунального майна: Закон України від 18.01.2018 № 2269-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю: Закон України від 06.02.2018 № 2275-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про Дисциплінарний статут Національної поліції України: Закон України; Статут від 15.03.2018 № 2337-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про стратегічну екологічну оцінку: Закон України від 20.03.2018 № 2354-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав: Закон України від 15.05.2018 № 2415-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Закон України від 17 травня 2016 року № 2427-VIII «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині»
- ↑ Про Вищий антикорупційний суд: Закон України від 07.06.2018 № 2447-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про дипломатичну службу: Закон України від 07.06.2018 № 2449-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про валюту і валютні операції: Закон України від 21.06.2018 № 2473-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про національну безпеку України: Закон України від 21.06.2018 № 2469-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції: Закон України від 10.07.2018 № 2496-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Про правовий статус осіб, зниклих безвісти: Закон України від 12.07.2018 № 2505-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Закон України від 18 вересня 2018 року № 2545-VIII «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях»
- ↑ Про внесення змін до деяких законів України щодо вітання «Слава Україні! — Героям слава!»: Закон України від 04.10.2018 № 2587-VIII. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Закон України від 8 листопада 2016 року № 2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України»
- ↑ Закон України від 6 грудня 2018 року № 2641-VIII «Про прилеглу зону України»
- ↑ Закон України від 6 грудня 2018 року № 2639-VIII «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів»
- ↑ Закон України від 6 грудня 2018 року № 2642-VIII «Про протимінну діяльність в Україні»
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2018 від 27.02.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 2-р/2018 від 28.02.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 3-р/2018 від 25.04.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 4-р/2018 від 27.04.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 6-р/2018 від 16.07.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 7-р/2018 від 11.10.2018. Архів оригіналу за 27 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 8-р/2018 від 11.10.2018. Архів оригіналу за 25 жовтня 2018. Процитовано 25 жовтня 2018.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 10-р/2018 від 23.11.2018. Архів оригіналу за 3 січня 2019. Процитовано 3 січня 2019.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 11-р/2018 від 04.12.2018. Архів оригіналу за 3 січня 2019. Процитовано 3 січня 2019.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 12-р/2018 від 18.12.2018. Архів оригіналу за 4 січня 2019. Процитовано 3 січня 2019.
- ↑ Рішення Конституційного Суду України № 13-р/2018 від 20.12.2018. Архів оригіналу за 3 січня 2019. Процитовано 3 січня 2019.