Перейти до вмісту

Системний червоний вовчак

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Системний червоний вовчак
Типовий еритематозний висип у формі метелика
Типовий еритематозний висип у формі метелика
Типовий еритематозний висип у формі метелика
Спеціальністьімунологія Редагувати інформацію у Вікіданих, ревматологія Редагувати інформацію у Вікіданих і дерматологія Редагувати інформацію у Вікіданих
Метод діагностикиLupus band testd Редагувати інформацію у Вікіданих
Препаратициклоспорин[1] Редагувати інформацію у Вікіданих, азатіоприн[1] Редагувати інформацію у Вікіданих, гідроксихлорохін[1] Редагувати інформацію у Вікіданих, циклофосфамід[1] Редагувати інформацію у Вікіданих, триамцинолон[1] Редагувати інформацію у Вікіданих, frentizoled[2] Редагувати інформацію у Вікіданих і гідроксихлорохін[3] Редагувати інформацію у Вікіданих
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-114A40.0 Редагувати інформацію у Вікіданих
МКХ-10L93, M32
OMIM152700 Редагувати інформацію у Вікіданих, 300809 Редагувати інформацію у Вікіданих, 605480 Редагувати інформацію у Вікіданих, 608437 Редагувати інформацію у Вікіданих, 609903 Редагувати інформацію у Вікіданих, 609939 Редагувати інформацію у Вікіданих, 610065 Редагувати інформацію у Вікіданих, 610066 Редагувати інформацію у Вікіданих, 612254 Редагувати інформацію у Вікіданих, 612378 Редагувати інформацію у Вікіданих, 613145 Редагувати інформацію у Вікіданих і 614420 Редагувати інформацію у Вікіданих
DiseasesDB12782
MedlinePlus000435
eMedicinemed/2228 emerg/564
MeSHD008180 Редагувати інформацію у Вікіданих
CMNS: Systemic lupus erythematosus у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих

Системний червоний вовча́к, рідше хвороба Лі́бмана-Са́кса (лат. lupus erythematodes) — захворювання сполучної тканини, що проявляється ураженням ряду органів та систем. Хвороба виникає внаслідок порушення імунологічних процесів в організмі, при якому антитіла, які виробляє організм, пошкоджують ДНК здорових клітин. Хворіють переважно молоді жінки.

Назва хвороби «вовчак» (також «вовчий лишай») пов'язана із зовнішнім виглядом уражених місць шкіри, які нагадують вовчі укуси. Звідси також і латинська назва lupus (буквально — «вовк»)[4].

Етіологія та патогенез

[ред. | ред. код]

Пусковою причиною іноді є вірусна хронічна інфекція (РНК-віруси, близькі до вірусів кору тощо). Однак досі етіологія хвороби до кінця не прояснена.

Провідне місце у патогенезі захворювання займає порушення гуморального та клітинного імунітету, утворення циркулюючих аутоантитіл, зокрема антиядерних антитіл до цільного ядра та його компонентів; формування циркулюючих імунних комплексів, особливо ДНК-антитіл до ДНК-комплементу. Останні, відкладаючись на базальних мембранах тканин різних органів, спричинюють їхнє пошкодження з розвитком запалення, що пов'язано з порушенням клітинного імунітету, яке забезпечується Т-лімфоцитами, які гинуть під впливом вірусу, лімфоцитотоксичних антитіл тощо. Можлива сімейно-генетична схильність. Провокують розвиток хвороби інсоляція, вагітність, пологи, аборт, початок менструації, інфекційні хвороби, реакції на введення ліків, вакцин тощо.

Клінічні прояви

[ред. | ред. код]

Хвороба може перебігати із загостреннями, тривалими ремісіями, а іноді хронічно.

При гострому перебігу спостерігають гарячку, біль у суглобах (іноді гострий поліартрит, який зазвичай не призводить до деформації суглобів). Зміни на шкірі досить різноманітні. У половині випадків з'являється характерна еритема на щоках і крилах носа у вигляді «метелика». Характерним є ураження серозних оболонок з розвитком сухого або випотного плевриту, перикардиту. Ураження міокарда зазвичай буває досить помірним, проявляється в основному електрокардіографічними ознаками. Однак можливий розвиток тяжкої серцевої недостатності. Ендокардит (Лібмана-Сакса) діагностується в основному за динамікою аускультативних ознак (поява грубого систолічного, рідше діастолічного шуму). Лише у окремих випадках розвивається вада серця (недостатність мітрального клапана). Іноді в процес залучаються печінка, селезінка, лімфатичні вузли, ЦНС. Часто знаходять зміни нирок, які проявляються протеїнурією, нефротичним синдромом, підвищенням артеріального тиску. Прогресування ураження нирок часто призводить до хронічної ниркової недостатності.

При хронічному перебігу хвороба може розвиватися поступово, без гарячки, іноді з ізольованим ураженням якогось органу, наприклад суглобів, шкіри, нирок тощо.

Діагностика

[ред. | ред. код]

При дослідженні крові знаходять лейкопенію, підвищену ШОЕ, схильність до анемії. Діагностичне значення має виявлення так званих вовчакових клітин (ядра зруйнованих лейкоцитів, фагоцитовані іншими лейкоцитами).

Лікування

[ред. | ред. код]

При загостреннях хвороби призначають преднізолон у дозі, що залежить від гостроти процесу та важкості ураження внутрішніх органів. При вовчаковому нефриті до терапії додають цитостатичні засоби (азатіоприн). При зменшенні ознак активності хвороби дози цих ліків зменшують, призначають резохін (делагіл) 0,25 г на день.

Профілактика

[ред. | ред. код]

Слід уникати невиправданого прийому деяких ліків і проведення вакцинації, різних фізичних впливів (інсоляція, переохолодження), а також фізичного та нервового перенапруження.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Довідник фельдшера/під ред. А. Н. Шабанова. — 4-е вид., стереотип. — М.: Медицина, 1984.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д NDF-RT
  2. Inxight: Drugs Database
  3. Inxight: Drugs Database
  4. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 632 с.