Перейти до вмісту

Пітер Кейперс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Пітер Кейперс
Петрюс Йозефус Губертюс Кейперс нід. Petrus Josephus Hubertus (Pierre) Cuypers
нід. Petrus Cuypers
нід. Petrus Josephus Hubertus Cuypers
Пітер Кейперс
Народження16 травня 1827(1827-05-16)
Смерть3 березня 1921(1921-03-03) (93 роки)
там же
КраїнаНідерланди Нідерланди
НавчанняКоролівська академія витончених мистецтв в Антверпеніd
Діяльністьархітектор, ceramics designer
Праця в містахАмстердам, Гронінген, Маастрихт, Бреда, Майнц
Архітектурний стильісторизм, неоготика
Найважливіші спорудиЦентральний вокзал Амстердама, Рейксмузей
Реставрація пам'ятокцеркви у Нідерландах і Бельгії
ЧленствоArti et Amicitiaed, Академія красних мистецтв Франції і Rijkscommissie voor de Monumentenbeschrijvingd[1]
Нагороди
БатькоJohannes Hubertus Cuypersd
Брати, сестриFrans Cuypersd і Henricus Hubertus Cuypersd
Діти·Joseph Cuypersd
Автограф
CMNS: Пітер Кейперс у Вікісховищі

Пітер Кейперс (нід. Petrus (Pierre) Cuypers; повне ім'я — Петрюс Йозефус Губертюс Кейперс нід. Petrus Josephus Hubertus (Pierre) Cuypers; 16 травня 1827, Рурмонд, Нідерланди — 3 березня 1921, там таки) — нідерландський архітектор, чиє ім'я найчастіше пов'язують з будівлями центрального залізничного вокзалу (188189) та Державного музею (187685) в Амстердамі, що є найбільш репрезентативними в творчості, також автор проектів-будівничий понад 100 церков у Нідерландах і Бельгії, ретельний дослідник і реставратор багатьох нідерландських історико-архітектурних пам'яток.

З життя і творчості

[ред. | ред. код]

Пітер Кейперс (уроджений Петрюс Йозефус Губертюс Кейперс) народився 16 травня 1827 року в нідерландському місті Рурмонді. Після навчання в коледжі у рідному місті, 1844 року він переїхав до Антверпена (Бельгія) для вивчення архітектури в Академії мистецтв. Кейперс вчився у Франса-Андріса Дурлета, Франса Ступа і Фердинанда Беркмана — піонерів неоготичної архітектури в Бельгії, і в 1849 році він закінчив Академію.

У 1851 році П. Кейперс повернувся до Рурмонда, де був призначений архітектором міста. У наступному (1852) році він відкрив магазин власних робіт сакрального мистецтва. Кейперс спочатку був під сильним впливом французької архітектури ХІІІ століття, робіт французького архітектора Ежена Віолле-ле-Дюка і праць його друга Йозефа Албердігка Тіма.

По всіх Нідерландах Кейперс збудував велику кількість церков, в яких французький вплив відіграє помітну роль. Найважливіші будови з першого творчого періоду — це церкви св. Ламберта у Вегелі (Veghel) і св. Катаріни в Ейндговені.

Від 1870 року стиль Кейперса змінився під впливом рідної нідерландської готики, а також готичних стилів інших країн.

Петрюс Кейперс виконав значну кількість проектів реставрацій історико-архітектурних, в першу чергу сакральних пам'яток. Його уявлення про реставрацію часто зазнавали критики всередині країни. Одним з таких прикладів неоднозначних підходів архітектора до справи реставрації є випадок із церквою в його рідному Рурмонді, де зодчий замінив оригінальні вежі на нові, спроектовані ним самим.

До найвдаліших зі здійснених реставрацій Кейперса належить комплекс відновлюваних робіт, виконаний архітектором у 1875 році в Майнцському соборі (Німеччина), якому він, крім того, присвятив наукову працю-дослідження «Майнцський собор: його заснування, становлення і розбудова» (нім. «Der Dom zu Mainz, seine Gründung, Erweiterung und Herstellung», Майнц, 1878).

Помер Пітер Кейперс 3 березня 1921 року на батьківщині — в Рурмонді.

Галерея

[ред. | ред. код]

Ключові роботи

[ред. | ред. код]

Джерела та посилання

[ред. | ред. код]
  1. https://hdl.handle.net/10648/c02ebc99-d38a-4ea0-8d90-4b86c3c69dd2