Перейти до вмісту

Приволзький військовий округ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Приволзький військовий округ
Радянські солдати на марш-кидку. Поруч УАЗ-452. 1988
На службі4 травня 19181989
1 жовтня 1992 — 1 вересня 2001
КраїнаСРСР СРСР
Росія Росія
Вид Червона армія, Радянська армія
Сухопутні війська Росії
Типсухопутні війська
Рольвійськовий округ
У складіМіністерство оборони СРСР
Почесні найменуванняОрден Червоного Прапора (1974)
Командування
Визначні
командувачі
Маршал Радянського Союзу Тухачевський М. М.
генерал-полковник Огарков М. В.

Приво́лзький військо́вий о́круг (ПриВО) — одиниця військово-адміністративного поділу в СРСР, один з військових округів, що існував у період з 1918 по 1989 та з 1992 по 2001 на території Поволжя.

Історія

[ред. | ред. код]

Приволзький військовий округ був утворений 4 травня 1918 спочатку на території, що включала Астраханську, Саратовську, Самарську, Симбірську, Пензенську губернії і Уральську область Російської Радянської Федерації. У подальшому межі округу неодноразово змінювалися.

У 1941 році ПриВО включав Саратовську, Куйбишевську, Пензенську, Тамбовську, Воронезьку області і частини Орловської, Курської і Сталінградської областей РРФСР.

У довоєнний час управління військового округу базувалося в Саратові.

З початком і в ході німецько-радянської війни в окрузі сформовано 5 армій, 132 дивізії, 65 окремих полків, 253 окремих батальйони. На території військового округу розпочали формування польські та чехословацькі військові частини, що брали участь у війні на боці Радянського Союзу.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 січня 1974 за великий внесок у справу зміцнення оборонної могутності країни та її збройного захисту Приволзький і Уральський військові округи були нагороджені орденом Червоного Прапора.

За станом на 1983 Червонопрапорний Приволзький військовий округ включав території Куйбишевської, Саратовської, Ульяновської, Пензенської і Оренбурзької областей, Татарської, Башкирської, Чуваської, Марійської і Мордовської АРСР. Штаб округу — в Куйбишеві.

У 1989 році Червонопрапорний Приволзький військовий округ був об'єднаний з Червонопрапорним Уральським військовим округом у Червонопрапорний Приволзько-Уральський військовий округ (ПУрВО).

1 жовтня 1992 року у складі сухопутних військ Російської Федерації знову утворений Червонопрапорний Приволзький військовий округ другого формування. Новий Приволзький ВО з 1992 включав такі регіони, в адміністративних межах Республіки Башкортостан, Марій Ел, Мордовії, Татарстану, Удмуртської та Чуваської республік, Кіровської, Оренбурзької, Пензенської, Пермської, Самарської, Саратовської, Ульяновської областей та Коми-Перм'яцького автономного округу.

1 вересня 2001 у зв'язку з реформуванням Збройних сил Росії Приволзький військовий округ вдруге об'єднаний з Уральським військовим округом у Приволзько-Уральський військовий округ.

Командування

[ред. | ред. код]

Командувачі

[ред. | ред. код]
1-ше формування
2-ге формування

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Краснознамённый Приволжский. История войск Краснознамённого Приволжского военного округа. — 2. — М.: Воениздат, 1985. — 392 с. — 39 000 экз.