Перейти до вмісту

Костенецький Яків Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Яків Іванович Костенецький
Народився1811(1811)
с. Вирівка
Помер13 червня 1885(1885-06-13)
Діяльністьісторик
Alma materМДУ
БатькоІван Іосафович Костенецький
МатиЄвдокія Василівна Костенецька-Богдановська

Яків Іванович Костенецький — літератор, правознавець, громадський діяч. Народився в сімейному маєтку в с. Вирівка (нині село Конотопського району Сумської області). Походив з давнього козацько-старшинського роду.

Біографія

[ред. | ред. код]

1828 закінчив Новгород-Сіверську гімназію і вступив на етико-політичний факультет Московського університету, де досить близько познайомився з О.Герценом, М.Огарьовим і М.Станкевичем, зустрічався з М.Лермонтовим (який також у той час був студентом університетуту). Брав участь у студентських виступах, а згодом — в антиурядовому політичному гуртку М.Сунгурова, члени якого вважали себе наступниками декабристів, виступали проти кріпацтва і самодержавства, закликали до запровадження конституційного ладу, розробляли плани збройного повстання в Москві.

Арешт

[ред. | ред. код]

У червні–липні 1831 разом з іншими гуртківцями був заарештований і 1832 засуджений. Пробув під арештом 12 місяців і за вироком суду мав бути повішений; однак, затверджуючи присуд у лютому 1833, імператор Микола I змінив його на позбавлення дворянства і направлення осудженого рядовим у Куринський полк на Кавказ.

Військова служба

[ред. | ред. код]

1839 за бойові заслуги при штурмі фортеці Ахульго здобув звання прапорщика і був поновлений у дворянстві. Згодом служив старшим ад'ютантом при П.Граббе — командувачеві військами Кавказької лінії і в Чорноморії, завідував першим відділом штабу. 1840—1841 у Ставрополі і П'ятигорську (нині обидва міста Ставропольського краю, РФ) кілька разів зустрічався з М.Лермонтовим, зокрема, допоміг йому оформити документи на відпустку.

Твори

[ред. | ред. код]

Друкувався в журналах «Сучасник», «Історичний вісник», «Російська старовина», «Журналміністерства юстиції», «Російський архів». Його перу також належать статті «Про запис равлика» (1859), «Генерал В. Г. К.» (1875), «Ів. Скобелєв і генерал Тешен» (1882), «Розповіді про імп. Миколу I» (1883), нариси про зустрічі з М.Лермонтовим, О. Бестужевим, генералом В. Костенецьким.

Смерть

[ред. | ред. код]

Помер 1 (13) червня 1885 р. на х. Скибинцях поблизу с. Сім'янівки Конотопського повіту Чернігівської губернії Російської імперії (нині — Конотопський район Сумської області України). Похований на місцевому цвинтарі.

Посилання

[ред. | ред. код]