Очікує на перевірку

Картопля фрі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Картопля фрі
Картопля фрі —
обсмажені шматочки картоплі
ТипФаст-фуд
Походження Бельгія і  Франція
Час приготування20 хвилин — 45 хвилин
Необхідні компонентиКартопля, олія, сіль
235 ккал (984 кДж)
Харчова
цінність
(на порцію)
г
12 г
Глікемічний індекс 75 (високий)
Схожі стрависмажена картопля

Карто́пля фрі, або карто́пля, сма́жена у фритю́рі (фр. frites — карто́пля фрі) — шматочки картоплі, обсмажені у великій кількості розпеченої олії (фритюрі). Виготовляється у спеціальних приладах — фритюрницях.

Картопля фрі — популярна страва, що подається у закладах фастфуду (наприклад у McDonald's, Burger King, KFC, Red Rooster). У США відома як «французька картопля» (англ. French fried potatoes, French fries або просто fries), а у Великій Британії, Ірландії та Ізраїлі — як «чипси» (англ. chips).

Картопля фрі подається гарячою, м'якою або хрусткою, і, як правило, їдять як частину обіду чи вечері або як закуску, і вона зазвичай з'являється в меню закусочних, ресторанів швидкого харчування, пабів і барів. Їх часто солять і можна подавати з кетчупом, оцтом, майонезом, томатним соусом або іншими місцевими стравами. Картоплю фрі можна посипати сильніше, як у стравах із путіном або картоплею фрі з сиром чилі. Із солодкої картоплі замість картоплі можна приготувати чипси. Запечений варіант, чипси в духовці, використовує менше олії або зовсім не використовує її[1].

Назва

[ред. | ред. код]

В більшості пострадянських країн, зокрема й в Україні страву називають «Картопля Фрі», де картопля — основний складник страви, а фрі — це скорочення від слова фритюр.

Натомість в історії походження назви «french fries», що поширена в багатьох англомовних країнах, йдеться про те, що коли американські солдати прибули до Бельгії під час Першої світової війни ті хибно подумали, що страва французька, позаяк багато солдатів-бельгійців говорили французькою[2][3]

Походження

[ред. | ред. код]

Походження страви собі припусують одразу два народи, французи та бельгійці, також страву могли винайти в Іспанії, оскільки саме вона була першою європейською країною, де з'явився головний складник цієї страви — картопля (її привезли з колоній Нового світу)[4].

Бельгійський журналіст Жо Жерар стверджував, що сімейний рукопис 1781 року розповідає, що картоплю смажили у фритюрі до 1680 року в долині Маас, у тодішніх Іспанських Нідерландах (сучасна Бельгія):

Мешканці Намюру, Анденна та Дінан мали звичай ловити в Маасі дрібну рибу та смажити, особливо поширеною вона була серед бідних, але коли річка замерзала, і риболовля ставала небезпечною, вони нарізали картоплю у вигляді дрібної риби й клали її у фритюрницю[3][5]

Щоправда він не показав рукопису, який би підтвердив ці слова. У будь-якому разі теорія неможлива, оскільки сама картопля потрапила в ці краї лише приблизно в 1735 році. Також варто не забувати про грошовий добробут селян у XVIII столітті:

Важко уявити, що селянин міг дозволити собі стільки олії для приготування картоплі. Максимум її могли пасерувати на сковорідці…[6]

Пол Ілегемс, куратор Музею Кратоплі Фрі (фр. Frietmuseum) у Брюгге, вважає, що Свята Тереза ​​з Авілі приготувала першу картоплю фрі, і як доказ також посилається на звичай смаження картоплі в середземноморській кухні[5][7].

Шкода здоров'ю

[ред. | ред. код]

Картопля фрі посідає 2-ге місце у рейтингу найшкідливіших харчових продуктів завдяки вмісту канцерогенних транс-жирів[8].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Chunky oven chips. BBC Good Food. BBC. Архів оригіналу за 21 серпня 2019. Процитовано 7 March 2016.
  2. McDonald, George (2007). Frommer's Belgium, Holland & Luxembourg. Wiley Publishing. с. 485. ISBN 978-0-470-06859-5.
  3. а б (фр.) Hugues Henry (16 August 2001) La Frite est-elle belge? (фр.). Архів оригіналу за 24 травня 2013. Процитовано 3 березня 2012.. Frites.be. Retrieved 12 September 2012.
  4. Rupp, Rebecca (8 січня 2015). Are French Fries Truly French?. Culture (англ.). Архів оригіналу за 18 січня 2022. Процитовано 26 жовтня 2021.
  5. а б Ilegems, Paul (1993). De Frietkotcultuur (нід.). Loempia. ISBN 978-90-6771-325-2.
  6. Leclercq, Pierre (2 February 2010). La véritable histoire de la pomme de terre frite [Архівовано 9 лютого 2022 у Wayback Machine.], musee-gourmandise.be, mentioning the work of Fernand Pirotte on the history of the potato
  7. Swalec, Andrea (28 липня 2010). In Belgium, frites aren't small potatoes. Reuters (англ.). Архів оригіналу за 3 березня 2022. Процитовано 26 жовтня 2021.
  8. Рейтинг шкідливих продуктів. Газета «Споживач.інфо» № 7(7) травень 2009. Архів оригіналу за 13 грудня 2013. Процитовано 27 січня 2013.