Волоскові клітини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Волоскові клітини
Кортіїв орган: зовнішні волоскові клітини знаходяться зверху, внутрішні — у центрі
Ідентифікатори
NeuroLex IDsao1582628662 і sao429277527
Анатомічна термінологія

Волоскові клітини — рецепторні клітини органів чуття[1][2]; спеціалізовані видоквіпауімінені епітеліальні клітини з тоненькими виростами — волосками, зануреними в желеподібну покривну мембрану, що накриває клітини[3].

Периферійна частина вуха

[ред. | ред. код]

Периферійною частиною органа слуху та рівноваги є вухо, яке складається з трьох частин: зовнішнього вуха, яке сприймає звукові коливання, а також лінійні та кутові прискорення в тому числі прискорення сили важкості; середнього вуха, елементи якого передають коливання барабанної перетинки на перелімфу завитки; внутрішнього вуха, де коливання перелімфи трансформуються у нервові імпульси, які починаються аферентним нервом, який передає імпульси неасоціативні нейрони й далі в кору великого мозку.

Походження

[ред. | ред. код]

Органи чуття за походженням і будовою класифікують на 3 типи: Нейросенсорні (первинночутливі), їхні рецепторні клітини є нервові й утворюються зі стінки мозкових пухирців до них відносяться: орган зору, орган нюху. Сенсоепітеліальні (вторинночутливі) їхні рецепторні клітини є епітеліальні й утворюються з ектодерми, до них відносяться: орган слуху та рівноваги, орган смаку, рецепторні (капсульовані та некапсульовані) нервові закінчення, які не мають чіткої органної будови.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Фізіологія людиниі тварин: навчально-методичний посібник для студентів природничо-географічних факультетів педагогічних вузів [Архівовано 20 березня 2022 у Wayback Machine.] / уклад. І. В. Красноштан, К. А. Кравченко. –Умань: ПП Жовтий О. О., 2012. — С. 145
  2. Волоскові клітини [Архівовано 6 березня 2019 у Wayback Machine.] // Термінологічний словник
  3. Будова вуха. Зовнішнє вухо. Середнє вухо. Внутрішнє вухо. Архів оригіналу за 3 квітня 2020. Процитовано 30 березня 2020.