Очікує на перевірку

Сектор А

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сектор А
Російсько-українська війна
Війна на сході України
Будівля аеропорту «Луганськ» після боїв
Будівля аеропорту «Луганськ» після боїв
Будівля аеропорту «Луганськ» після боїв
Дата: Квітень 201418 грудня 2015
Місце: центральні та північні райони Луганської області
Результат: переформатовано у Оперативно-тактичне угруповання «Луганськ»
Сторони
Україна Україна Росія Росія
Терористична організація «ЛНР»
Командувачі
Олексій Мозговий
Олександр Бєднов
Павло Дрьомов
Військові сили
Збройні сили України

Національна гвардія України
МВС України
ДПС України

ЗС РФ
 ГРУ РФ
 ФСБ РФ
Терористичні формування «ЛНР»
ДКВ

Сектор «А» — район дій сил Збройних сил України, починаючи з весни 2014 року у Луганській області під час Війни на сході України.[1] Угруповання сил Сектору «А» виконують завдання по відновленню контролю над всією територією Луганської області. В Секторі «А» відбувся ряд боїв проти військ Російської Федерації та Терористичних організацій. В зоні Сектору «А» протягом літнього наступу сил АТО були звільненні Щастя, Сєвєродонецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Лутугине. Відбувся ряд боїв за Щастя, за Станицю Луганську, на Бахмутській трасі. З початку червня по 1 вересня відбувалась активна фаза оборони Луганського аеропорту, 14 червня при посадці в аеропорту «Луганськ» був збитий Іл-76. Загинуло 9 членів екіпажу та 40 десантників 25-ї ОПДБр.

Зона Сектору «А»

[ред. | ред. код]

Згідно з оприлюдненою картою лінії розмежування в зоні АТО[2] Сектор А займає територію північних районів Луганської області.[1] Після відступу українських військ 1 вересня з території аеропорту «Луганськ»[3], захоплення бойовиками 27 жовтня 32-го блок-посту та 20 січня 31-го блок-посту лінія зіткнення проходить починаючи від українсько-російського кордону вздовж р. Сіверський Донець, біля с. Кримське, с. Новотошківське, с. Золоте, с. Оріхове (зазначені населені пункти контролюються Силами АТО).

Сили Сектору «А»

[ред. | ред. код]

Військове угруповання в Секторі «А» протягом АТО складалось в різний час з різних підрозділів силових відомств.

В боях за звільнення Луганської області були задіяні підрозділи Збройних сил та Міністерства оборони:

В Секторі А діє один з добровольчих підрозділів, що підпорядкований Міністерству оборони України — 24-й окремий штурмовий батальйон «Айдар» Сухопутних військ Збройних Сил України.

Також в Секторі А брали участь в бойових діях батальйони територіальної оборони, що згодом були переформовані на окремі мотопіхотні батальйони:

Активну участь в боях з бойовиками і російськими військами брала Національна гвардія України. В боях біля 29-го блок-посту був задіяний батальйон «Донбас».

Охороною правопорядку в звільнених та прифронтових містах і селищах займались спецпідрозділи охорони громадського порядку МВС:

Охорону державного кордону здійснюють підрозділи Державної прикордонної служби України.

Бойові дії в Секторі «А»

[ред. | ред. код]

Протягом літнього наступу сили АТО звільнили Новоайдар, Щастя, Слов'яносербськ, с. Металіст і вийшли на окраїни Луганська. Протягом липня були розблоковані підрозділи, що тримали оборону Луганського аеропорту — 25-а окрема повітряно-десантна бригада та 80-та окрема аеромобільна бригада. 20 липня підрозділи АТО увійшли до Рубіжного[4]. 22 липня Сили АТО звільнили Сєвєродонецьк[5]. 24 липня був звільнений Лисичанськ[6]. В серпні Сили АТО спробували оточити Луганськ та перерізати маршрути постачання бойовиків: були взяті Станиця Луганська[7] Лутугине, с. Георгіївка (смт), с. Хрящувате та с. Новосвітлівка (смт). Після наступу російських військ в кінці серпня підрозділи Сил АТО, що блокували Луганськ, змушені були відступити за р. Сіверський Донець. 1 вересня Сили АТО відступили з території Луганського аеропорту[3]

Після підписання мінських домовленостей, в Секторі «А» українська сторона наступальних операцій не проводила. В той самий час бойовики здійснили атаки на блок-пости Сил АТО на Бахмутській трасі. Був захоплений 32-й блок-пост. Українські підрозділи зазнали значних втрат. Бойовики продовжували обстріли і спроби зайняти переправи через р. Сіверський Донець біля Щастя і Станиці Луганської

Після активізації бойових дій в січні 2015, в Секторі «А» бойовики захопили 31-й блокпост і с. Жолобок.

Збиття Іл-76 у Луганську

[ред. | ред. код]

14 червня при посадці в аеропорту «Луганськ» був збитий Іл-76. Загинуло 9 членів екіпажу та 40 десантників 25-ї окремої повітряно-десантної бригади.

Командування

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Сектори зони АТО. Архів оригіналу за 19 жовтня 2017.
  2. Точная карта разграничения сил на Донбассе. Архів оригіналу за 20 березня 2015. Процитовано 28 березня 2015.
  3. а б Сили АТО покинули луганський аеропорт, — РНБО. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 28 березня 2015.
  4. У звільненому Рубіжному підняли восьмиметровий прапор України. Архів оригіналу за 28 вересня 2020. Процитовано 28 березня 2015.
  5. Сєвєродонецьк звільнено від терористів. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 28 березня 2015.
  6. Над Лисичанськом — український прапор. Архів оригіналу за 27 грудня 2014. Процитовано 28 березня 2015.
  7. У Станиці Луганській піднято прапор України (ФОТОФАКТ). Архів оригіналу за 5 травня 2021. Процитовано 28 березня 2015.

Посилання

[ред. | ред. код]