Гіюр
Ґію́р (івр. גִּיּוּר) — навернення неєврея в юдаїзм, а також пов'язаний із цим обряд. Ґіюр сходить до навернення у віру Мойсея (Моше) його тестя — Їтро, та Рут. Також у Талмуді й пізніших кодексах формалізується процедура прозелітизму. Кандидат мусить взяти на себе «ярмо» всіх 613 заповідей Тори перед судом з трьох суддів. Якщо кандидат — чоловік, йому робиться обрізання, а після загоєння занурення в мікву завершує процедуру. Жінка тільки занурюється в мікву.
У давній час кандидат також складав жертву в Єрусалимському храмі. Якщо кандидат уже обрізаний, відбувається замінний ритуал — витягання краплини крові шляхом уколювання.
Термінологія
Слово ger походить від єврейського дієслова lagur (לגור), що означає «перебувати» або «перебувати [з]». У єврейській Біблії гер визначається як «іноземець» або «прибулець».[1] Рабин Марк Анхель пише:
Єврейське гер (у післябіблійні часи перекладається як «прозеліт») буквально означає «мешканець» і стосується неізраїльтянина, який жив серед ізраїльської громади. Коли Тора наказує співчуття та рівну справедливість для герів, вона має на увазі цих «мешканців». Рабинська традиція тлумачила слово ger як прозелітів...» |
Пояснення ангела буквального значення «гер» як прибульця підтверджується в біблійних віршах, таких як Лев 19:34 :
Чужинець, що мешкає з вами, буде вам, як тубільцем між вами, і любіть його, як самого себе, бо ви були приходьками в єгипетській землі. Я Господь, Бог ваш! |
Див. також
Примітки
- ↑ Bible Encyclopedia: Stranger. bibleencyclopedia.com. Процитовано 17 травня 2023.
Джерела
- «Гиюр — путь в еврейство». Изд. Гешарим, 2001. Сост. А. Стриковский. Антология. История, философия, галаха.(рос.)
Посилання
- Прозелиты // Электронная еврейская энциклопедия. (рос.)
- Гиюр — принятие еврейства [Архівовано 22 березня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- Гиюр — как он есть [Архівовано 13 березня 2022 у Wayback Machine.](рос.)
- Гиюр: что об этом думают раввины?(рос.)
- Еврейский сайт [Архівовано 22 червня 2017 у Wayback Machine.](рос.)