Російська окупація Запорізької області
Російська окупація Запорізької області | |
---|---|
Основна подія: Російський наступ на південь України | |
Дата | 24 лютого 2022 — т. ч. |
Місце | Запорізька область, Україна |
Координати | 46°50′56″ пн. ш. 35°22′03″ сх. д. / 46.848888888889° пн. ш. 35.3675° сх. д. |
Організатори | Росія |
Учасники | Збройні сили РФ |
Результат | триває |
Сайт | zo.gov.ru |
Ця стаття висвітлює поточну подію. |
Російська окупація Запорізької області — тривала військова окупація, яка почалася 24 лютого 2022 року, коли російські війська вторглися в Україну та почали захоплення частини Запорізької області[1]. 26 лютого місто Бердянськ перейшло під контроль Російської Федерації, після чого Росія здобула перемогу під Мелітополем 1 березня. Російські війська також взяли в облогу і захопили місто Енергодар, де розташована Запорізька атомна електростанція, яка перейшла під контроль Росії 4 березня.
У травні 2022 року Росія почала видавати паспорти на окупованих територіях.[2] У липні Росія видала указ, який поширює російські закони про військову цензуру 2022 року на Запорізьку область і передбачає як покарання депортацію до Російської Федерації.[3] 30 вересня 2020 після фіктивного референдуму Євген Балицький підписав договір про «входження до складу РФ», і Росія формально анексувала Запорізьку область.[4][5] 2 вересня 2023 року почались «вибори до Законодавчих зборів Запорізької області».[6]
Тимчасова окупація
Бердянськ
26 лютого 2022 року російські війська захопили порт Бердянськ та аеропорт Бердянськ.[7][8] Наступного дня російські військові повністю взяли під контроль місто.[9][10]
З 14 березня Бердянський морський порт використовувався росіянами як логістичний вузол для підтримки їхнього наступу на півдні України і, зокрема, облоги Маріуполя[11]. 21 березня російське ЗМІ «Звезда» повідомило про прибуття до Бердянська десантних транспортів. Офіцер російського ВМС назвав це «знаковою подією, яка відкриє логістичні можливості для Чорноморського флоту»[12].
24 березня українські війська завдали авіаудару по десантному кораблю «Саратов», який був знищений і затоплений. Один з двох десантних кораблів класу Ropucha отримав пошкодження, але зміг залишити порт[13][14]. На той час це була найтяжча морська втрата, яку зазнала Росія під час вторгнення, і один із найзначніших успіхів України[15][16].
Мелітополь
1 березня 2022 року, невдовзі після захоплення міста, мешканці Мелітополя провели вуличну акцію протесту проти військової окупації міста. Протестувальники пройшли маршем і використали свої тіла для блокування колони російської військової техніки[18][19].
10 березня директорка Мелітопольського краєзнавчого музею Лейла Ібрагімова була заарештована вдома російськими силами та затримана в невідомому місці[20] Через день мер Мелітополя Іван Федоров був викрадений російськими військовими за відмову співпрацювати з ними і продовжував вивішувати український прапор у своєму кабінеті.[21]. Російська влада не коментувала зникнення Федорова, але прокуратура підтримуваної Росією самопроголошеної (розташованої на території України) «ЛНР» звинуватила його в «терористичній діяльності».
12 березня Запорізька обласна адміністрація повідомила, що виконувачем обов'язків міського голови призначена колишня радниця та депутат від Опозиційного блоку[22] Галина Данильченко[23]. СБУ стверджувала, що де-факто керує міською владою колишній народний депутат України Євген Балицький[24][25]. Тим часом сотні людей вийшли на акцію протесту біля мерії Мелітополя з вимогою звільнити Федорова. Ольгу Гайсумову, керівника громадської організації «Совісне товариство Мелітополя», організатора місцевих акцій протесту проти російських військ, заарештували[26].
13 березня Мелітопольська міськрада заявила, що «окупаційні війська Російської Федерації намагаються незаконно створити окупаційну адміністрацію міста Мелітополя»[22]. Вона звернулася до Генерального прокурора України Ірини Венедіктової з проханням розпочати досудове розслідування щодо Данильченка та її партії «Опозиційний блок» за фактом державної зради[22] Українська правда повідомляла, що російські військові викрали голову райради Мелітополя Сергія Прийму та намагалися викрасти секретаря міськради Романа Романова.[27]. Тим часом російська військова техніка по гучномовцям сповіщала про заборону мітингів і демонстрацій, а також про введення комендантської години з 18:00 до 06:00[28].
14 березня видання «Українська правда» повідомила, що російські сили запобігли новим протестам, перекривши центральну площу Мелітополя[29]. Там також стверджується, що «двох активістів викрали та вивезли в невідомому напрямку»[29].
16 березня Федорова було звільнено з полону. Деякі українські чиновники стверджували, що його звільнили в рамках «спецоперації»[30][31][32]. Проте згодом помічник Зеленського Дар'я Зарівна заявила, що його обміняли на дев'ятьох російських військовозобов'язаних, захоплених українськими силами[33].
23 березня 2022 року мер Федоров повідомив, що в місті виникли проблеми з їжею, ліками та паливом, а російські військові захоплюють підприємства, залякують місцеве населення та тримають під вартою кількох журналістів[34]. 22 квітня Федоров заявив, що під час окупації міста партизанами було вбито понад 100 російських солдатів[35].
Енергодар
4 березня місто Енергодар і Запорізька атомна електростанція потрапили під російську військову окупацію.
Голова ОВА Запорізької області Олександр Старух 5 березня заявив, що російські війська залишили місто після його пограбування і ситуація в місті повністю контролюється місцевою владою. Однак Орлов спростував цю інформацію і заявив, що російські війська все ще окупували периметр міста та електростанцію, а місцева влада все ще керує містом[36]. Українська військова адміністрація на південному сході підтвердила 7 березня, що Енергодар перебуває під контролем російських військ[37].
6 березня МАГАТЕ оприлюднило заяву, в якій говорилося, що російські сили втручаються в роботу електростанції, в якій зазначено, що «будь-які дії керівництва станції, включаючи заходи, пов'язані з технічною експлуатацією шести реакторних блоків, потребують попереднього схвалення з боку російських командирів», і далі заявляючи, що «російські війська на місці об'єкта вимкнули деякі мобільні мережі та Інтернет, тому достовірну інформацію з місця неможливо отримати через звичайні канали зв'язку»[38].
9 березня міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що російські війська тримають працівників електростанції в заручниках і змусили кількох зняти пропагандистські відео[39].
Територіальний поділ
Після створення окупаційної адміністрації було створено її сайт, де поділ області на райони співпадав з українським. 3 березня 2023 року було прийнято новий територіальний устрій області, який загалом відповідає тому поділу, що діяв станом на 16 вересня 1991 року (тому створени в 1992—1993 роках Великобілозерський та Розівський райони не були відновлені), крім відсутності поділу на міські, селищні і сільські ради в районах. Крім того, територіальні одиниці на півночі області, не захопленої російською армією, не створювалися[40][41][42][43].
Міські округи (міста обласного значення):
Муніципальні округи (райони):
- Якимівський (за винятком частини району, що існував до 2020 року, переданої новоствореному міському округу Мелітополь)
- Бердянський (за винятком виділеного до міського округу Бердянська)
- Василівський
- Веселівський
- Кам'янсько-Дніпровський (з приєднаною територією Великобілозерського району, що існував до 2020 року)
- Куйбишевський (з 2016 по 2020 рік — Більмацький район; з приєднаною територією Розівського району, що існував до 2020 року)
- Мелітопольський (за винятком частини району, що існував до 2020 року, переданої новоствореному міському округу Мелітополь)
- Михайлівський
- Пологівський
- Приазовський (за винятком частини району, що існував до 2020 року, переданої новоствореному міському округу Мелітополь)
- Приморський
- Токмацький
- Чернігівський
Не створювалися адміністративно-територіальні та муніципальні одиниці на неокупованих територіях, де до 2020 року розташовувалися такі райони:
- Вільнянський
- Гуляйпільський
- Запорізький
- місто обласного значення Запоріжжя
- Новомиколаївський
- Оріхівський
Див. також
- Російська окупація Донецької області
- Російська окупація Житомирської області
- Російська окупація Київської області
- Російська окупація Криму
- Російська окупація Луганської області
- Російська окупація Миколаївської області
- Російська окупація Сумської області
- Російська окупація Харківської області
- Російська окупація Херсонської області
- Російська окупація Чернігівської області
- Незаконний референдум про анексію РФ тимчасово окупованих територій України
Примітки
- ↑ Два роки окупації Запорізької області: як точилися бої за найбільші міста (фото, відео). Акцент. 9 березня 2024.
- ↑ Chernov, Mstyslav (27 липня 2022). Putin expands fast-track Russian citizenship to all Ukraine. ABC. Процитовано 11 липня 2022.
- ↑ Psaropoulos, John (21 червня 2022). Russia resumes eastern Ukraine offensive and expands war aims. Al Jazeera Media Network.
- ↑ Russia plans to hold referendums in Kherson and Zaporizhzhia oblasts on 11 September Ukrainian intelligence. Yahoo News. 16 липня 2022. Процитовано 23 червня 2022.
- ↑ France-Presse, Agence (16 липня 2022). Ukraine's occupied Zaporizhzhia eyes Russia 'referendum' in autumn. Firstpost. Процитовано 14 липня 2022.
- ↑ В России и на аннексированных территориях — в условиях предельного контроля со стороны властей — начались выборы глав регионов и депутатов Звучит ужасно скучно. Но даже в этих условиях не все предсказуемо. Meduza (рос.). Процитовано 8 вересня 2023.
- ↑ Шагабудтдинова, Эльмира. Власти Бердянска заявляют о том, что вражеская техника заняла территорию бывшего аэропорта. 061.ua (укр.). Архів оригіналу за 28 February 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
- ↑ Military vehicles of Russian Federation occupy territory of former Berdiansk airport. Interfax-Ukraine (англ.). Архів оригіналу за 26 February 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
- ↑ Ukraine crisis: Russian forces enter Sea of Azov port Berdiansk – report. The Jerusalem Post | JPost.com (амер.). Архів оригіналу за 28 February 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
- ↑ Yulia Zakharchenko (28 лютого 2022). Бердянськ захопили бойовики, у Харкові та Сумах – тиша: Арестович про ситуацію в Україні. Fakty i Kommentarii. Архів оригіналу за 28 February 2022. Процитовано 28 лютого 2022.
- ↑ Trevithick, Joseph. Russian Amphibious Ships Arrive In Captured Ukrainian City. The Drive. Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ Santora, Marc. Ukrainian forces claim to destroy a Russian landing ship. The New York Times. Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ Russian military ship destroyed in Berdyansk, Ukrainian Navy claims. CNN. 24 березня 2022. Процитовано 24 березня 2022.
- ↑ Ukraine conflict: Large Russian ship, the Orsk, destroyed by Ukrainian military - reports. The Scotsman. 24 березня 2022. Процитовано 24 березня 2022.
- ↑ Filseth, Trevor. Ukrainian Attack Sinks Large Russian Landing Ship. The National Interest. Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ Ukrainian Attack Sinks Large Russian Landing Ship. Seven News. 25 березня 2022. Процитовано 3 квітня 2022.
- ↑ Ексміністр освіти Табачник балотується у «депутати» на окупованій території Запорізької області. Громадське. 27 квітня 2023.
- ↑ Russia-Ukraine conflict: Singing protesters throw themselves in front of Russian armored convoy in Melitopol. Global News. 1 березня 2022. Архів оригіналу за 1 March 2022. Процитовано 1 березня 2022.
- ↑ Shots Fired In Ukrainian City As Locals Protest Against Russian Occupation. Radio Free Europe/Radio Liberty. 2 березня 2022. Архів оригіналу за 5 March 2022. Процитовано 4 березня 2022.
- ↑ In occupied Melitopol, invaders kidnapped a deputy of regional council. Rubryka. 10 березня 2022. Архів оригіналу за 10 March 2022. Процитовано 10 березня 2022.
- ↑ Alan Cullison; Alexander Osipovich (11 березня 2022). Russian General Is Killed in Ukraine as Airstrikes Intensify. The Wall Street Journal. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 11 березня 2022.
- ↑ а б в Міськрада Мелітополя називає в.о мера від окупантів державною зрадницею. Українська правда (укр.). 13 березня 2022. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 13 березня 2022.
- ↑ New mayor installed in Russia-controlled Melitopol after the Ukrainian city's elected mayor was detained. CNN (англ.). 12 березня 2022. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 12 березня 2022.
- ↑ Що відомо про депутата Євгена Балицького, який співпрацює з окупантами [What is known about the deputy Yevhen Balytskyi, who cooperates with the occupiers]. Zaporizhzhian Investigation Centre (укр.). 25 березня 2022. Процитовано 1 травня 2022.
- ↑ Lotareva, Anastasiya; Zakharov, Andrei (1 квітня 2022). Экс-"регионал", бухгалтерша и горный инженер: кто стал новой властью на оккупированных украинских территориях [Ex-regional, accountant and mining engineer: who became the new government in the occupied Ukrainian territories?]. BBC (рос.).
- ↑ Irina Znas (13 березня 2022). Российские оккупанты похитили организаторку протестов в Мелитополе. Dzerkalo Tyzhnia (рос.). Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 13 березня 2022.
- ↑ У Мелітополі триває терор: окупанти викрали голову райради. Українська правда (укр.). 13 березня 2022. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 13 березня 2022.
- ↑ Окупанти заборонили мелітопольцям мітинги, ті відповіли традиційно: агресор - нах#й. Українська правда (укр.). 13 березня 2022. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 13 березня 2022.
- ↑ а б Russian occupying forces block people's protests in Melitopol – Media. Українська правда (English) . 14 березня 2022. Архів оригіналу за 14 March 2022. Процитовано 14 березня 2022.
- ↑ Melitopol mayor freed after kidnapping by Russian forces. news.yahoo.com (амер.). Процитовано 16 березня 2022.
- ↑ Captured Melitopol Mayor Ivan Fedorov rescued by Ukrainian forces: Report. Washington Examiner (англ.). 16 березня 2022. Процитовано 16 березня 2022.
- ↑ Карловский, Денис. Мэра Мелитополя освободили из плена русских. Украинская правда (рос.). Процитовано 16 березня 2022.
- ↑ Ukraine swapped nine Russian soldiers to free detained mayor. Reuters (англ.). 16 березня 2022. Процитовано 16 березня 2022.
- ↑ Melitopol mayor accuses Russians of seizing businesses in the city (англ.). CNN. 23 березня 2022. Процитовано 23 березня 2022.
- ↑ Mayor claims partisans killed more than 100 Russian soldiers in occupied Melitopol - KyivPost - Ukraine's Global Voice. KyivPost. 22 квітня 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
- ↑ Российские войска покинули Энергодар: последствия обстрелов (уточнено). Gazeta.ua (рос.). 5 березня 2022. Процитовано 6 березня 2022.
- ↑ Ukraine after 11th night of war: Mayor killed, towns taken, Moscow promises civilian corridors to Russia. Baltic News Network. 7 березня 2022. Архів оригіналу за 7 March 2022. Процитовано 7 березня 2022.
- ↑ Russian forces interfering at Ukraine nuclear plant: IAEA. Al-Jazeera. 6 березня 2022. Архів оригіналу за 6 March 2022. Процитовано 7 березня 2022.
- ↑ Russian soldiers 'torturing staff' inside Zaporizhzhia nuclear power plant. news.yahoo.com (амер.). Процитовано 17 квітня 2022.
- ↑ Окупанти не змогли захопити Запоріжжя, тому обрали нову "столицю" Запорізької області. Рубрика. 3 березня 2023.
- ↑ Столицей Запорожской области официально стал Мелитополь. Коммерсантъ (рос.). 3 березня 2023.
- ↑ Указ временно исполняющего губернатора Запорожской области «О статусе и границах муниципальных образований Запорожской области» (PDF). https://zapgov.ru/ (рос.). Архів оригіналу (PDF) за 11 березня 2023. Процитовано 12 жовтня 2023.
- ↑ Указ временно исполняющего губернатора Запорожской области «Об административно-территориальном устройстве Запорожской области» (PDF). https://zapgov.ru/ (рос.). 3 березня 2023. Архів оригіналу (PDF) за 7 березня 2023. Процитовано 12 жовтня 2023.