Списька капітула (словац.Spišská Kapitula, угор.Szepeshely, нім.Zipser Kapitel, лат.Capitulum Scepusiense) — місце перебування спиських єпископів у історичній області північно-східної Словаччини у Центральних Західних Карпатах[sk] і Західних Бескидах. До 1948 року — укріплене церковне містечко, сьогодні — муніципальний округ міста Спиське Підгроддя. Капітула розміщена на східньому схилі пагорба, приблизно за 1,5 км на захід від ринку міста.
Списька капітула стала головним місцем управління церкви в XII столітті. У 1776 році вона стала резиденцією Списької єпархії. Спиську капітулу через її важливість називають «словацьким Ватиканом».
Історія
Головною спорудою Списької капітули є Собор Святого Мартина[sk]. Він був побудований між 1245 і 1273 роками у романському стилі з подальшими готичними добудовами. В соборі збереглося багато середньовічних різьблених вівтарів і в ньому поховані багато владик Списького граду. На настінних фресках можна побачити зображення коронації короля Карла І Роберта.
Палац єпископа був побудований одночасно з собором. Раніше недалеко від палацу був французький парк, куди входили через так звану Годинникову вежу.[2]
Крім собору в церковному містечку є колишній монастир, семінарія та одна єдина вулиця з 30-ма будинками. Всі середньовічні споруди разом з Верхньою та Нижньою брамами датуються 1662—1665 роками і винятково добре збереглися.