Пређи на садржај

Гомирје — разлика између измена

Координате: 45° 20′ 10″ С; 15° 07′ 01″ И / 45.336° С; 15.117° И / 45.336; 15.117
С Википедије, слободне енциклопедије
Садржај обрисан Садржај додат
Ред 17: Ред 17:


== Географија ==
== Географија ==
Гомирје се налази у [[Горски котар|Горском котару]] у близини града [[Врбовско]] 7,4 км., којем административно и припада. Према попису из 2001. године место има 435 становника који су по националној припадности већински [[Срби у Хрватској|Срби]]. Изнад Гомирја се налази брдо [[Стражник]]. У близини је река [[Добра]] (богата рибом: пастрмка, клен и сула) и [[Камачник]]. Од привредних грана развијено је шумарство и прерада дрвета. Становништво се претежно бави пољопривредом и шумарством.Типична презимена: Мамула, Стојановић, Мрвош,Бурић, Косановић.Познато ловно подручје : медвед,дивља свиња,тетреб, вук,лисица . У месту постоји манастир Гомирје са црквом Св. Јована Претече , Шумарија, Дом културе, Основна школа и Кафана Армица. Кроз Гомирје пролази пут Врбовско-[[Огулин]], а кроз доњи део Гомирја (Станица) и железничка пруга Загреб-Ријека. Део места се назива Кула по утврди која је некад постојала на граници (
Гомирје се налази у [[Горски котар|Горском котару]] у близини града [[Врбовско]] 7,4 км., којем административно и припада. Према попису из 2001. године место има 435 становника који су по националној припадности већински [[Срби у Хрватској|Срби]]. Изнад Гомирја се налази брдо [[Стражник]]. У близини је река [[Добра]] (богата рибом: пастрмка, клен и сула) и [[Камачник]]. Од привредних грана развијено је шумарство и прерада дрвета. Становништво се претежно бави пољопривредом и шумарством.Типична презимена: Мамула, Стојановић, Мрвош,Бурић, Косановић.Познато ловно подручје : медвед,дивља свиња,тетреб, вук,лисица . У месту постоји манастир Гомирје са црквом Св. Јована Претече , Шумарија, Дом културе, Основна школа и Кафана Армица. Кроз Гомирје пролази пут Врбовско-[[Огулин]], а кроз доњи део Гомирја (Станица) и железничка пруга Загреб-Ријека. Део места се назива Кула по утврди која је некад постојала на граници.
тадашња Војна Крајина) између Отоманске и Аустро -Угарске царевине .
тадашња Војна Крајина) између Отоманске и Аустро -Угарске царевине .



Верзија на датум 24. октобар 2011. у 11:40

Гомирје
Манастир Гомирје с црквом св. Јована Претече
Административни подаци
ДржаваХрватска
ЖупанијаПриморско-горанска
ГрадВрбовско
ОбластГорски котар
Становништво
 — 2011.435
Географске карактеристике
Координате45° 20′ 10″ С; 15° 07′ 01″ И / 45.336° С; 15.117° И / 45.336; 15.117
Временска зонаUTC+1 (CET), љети UTC+2 (CEST)
Гомирје на карти Хрватске
Гомирје
Гомирје
Гомирје на карти Хрватске
Гомирје на карти Приморско-горанске жупаније
Гомирје
Гомирје
Гомирје на карти Приморско-горанске жупаније

Гомирје је насеље у Горском котару, Приморско-горанска жупанија, Република Хрватска.

Географија

Гомирје се налази у Горском котару у близини града Врбовско 7,4 км., којем административно и припада. Према попису из 2001. године место има 435 становника који су по националној припадности већински Срби. Изнад Гомирја се налази брдо Стражник. У близини је река Добра (богата рибом: пастрмка, клен и сула) и Камачник. Од привредних грана развијено је шумарство и прерада дрвета. Становништво се претежно бави пољопривредом и шумарством.Типична презимена: Мамула, Стојановић, Мрвош,Бурић, Косановић.Познато ловно подручје : медвед,дивља свиња,тетреб, вук,лисица . У месту постоји манастир Гомирје са црквом Св. Јована Претече , Шумарија, Дом културе, Основна школа и Кафана Армица. Кроз Гомирје пролази пут Врбовско-Огулин, а кроз доњи део Гомирја (Станица) и железничка пруга Загреб-Ријека. Део места се назива Кула по утврди која је некад постојала на граници.

тадашња Војна Крајина) између Отоманске и Аустро -Угарске царевине .

Манастир Гомирје

У Гомирју се налази најзападнији манастир Српске православне цркве у Европи који је основан 1600. године. У оквиру манастирског комплекса налази се храм Рожденија светог Јована Претече из 1719. године. Манастир је основан од стране братства манстира Крка. О манастиру је 2009.године опширан прилог објавила америчка Национална Географија.

Знамените личности

Види још