Википедија:Обједињавање

Спајање

уреди

Зашто спојити страну

уреди

Најбољи разлог за спајање је обезбеђивање контекста. Ако је неки термин најкориснији у контексту, може се припојити већем чланку.

Ако имате примедбу да је неки чланак превише кратак да би био информативан, у принципу је пожељније захтевати припајање или спајање него брисање. Наравно, проширење је још пожељније, али неки чланци се једноставно не могу проширити на разуман начин (на пример, појединачни коњи сада у Коњи Средње земље).

На месту спајања треба увек да остане преусмерење. Чак и када сматрате да је то мање-више бесмислено или нејасно, свакако га поставите - на енглеској Википедији се сматра да од вишка преусмеравања глава не боли, на нашој још није утврђена политика по овом питању.

Када нешто припајате широј целини, можда ћете наћи да се ти подаци већ налазе тамо. У том случају, просто замените чланак који сте хтели да припојите са преусмерењем, као што је написано ниже.

Означавање чланака

уреди

Ако приметите чланак који би био добар кандидат за спајање, али немате времена или вештине да обавите измене одмах, можете додати шаблоне на врх чланка који ће указати другим корисницима да су чланци кандидати за спајање.

На врху чланка који би требао да се споји у други чланак, додај шаблон

{{објединити у|Главни чланак}}

На врхз главног чланка, додај шаблон

{{објединити из|Помоћни чланак}}

Како спојити страну

уреди
  1. Идите на изворну страну (на пример „Лајонел Хац“)
  2. Кликните на картицу „измени“ на врху стране
  3. Отворите одредишну страну (овде би било „Ликови у серији Симпсонови (The Simpsons)“) у другом прозору (или језичку прегледача) и покрените уређивање и ту
  4. Обележите, исеците и пребаците (select, cut and paste) сав садржај изворне стране на крај одредишне стране
  5. Обележите у умножите (copy) име одредишне стране
  6. На (сада празној) изворној страни укуцајте „#Преусмери [[ИМЕСТРАНЕ]]“ (без наводника и стављајући име одредишне стране уместо „ИМЕСТРАНЕ“)
  7. У опису измене, напишите отприлике спојено са ИМЕСТРАНЕ
  8. Снимите изворну страну (која је сада преусмерење и задржава своју историју измена)
  9. Кликните на „прикажи предпреглед“ на одредишној страни
  10. Уређујте одредишну страну док не постигнете равномерност у распореду
  11. У опису измене, напишите отприлике спојено са ИЗВОРНАСТРАНА
  12. Снимите одредишну страну. Запазите да неће имати историју измена изворне стране (али да то и даље остаје са том страном)
  13. Проверите спајање куцајући име оригиналне стране. Требало би да будете преусмерени на одредишну страну са чланком који ће садржавати новоспојени текст.

Кратка верзија

уреди

Ако вам се горње чини преопширно, може да постане много лакше једном када се увежбате...

  1. Отворите изворну и одредишну страну у два различита прозора
  2. Исеците/пребаците изворну страну у одредишну страну
  3. На изворну страну ставите "#Преусмери [[ИМЕСТРАНЕ]]"
  4. Уређујте одредишну страну док не постигнете да изгледа добро и равномерно
  5. Снимите обе, а спајање назначите у сижеима промена

Ако то пропадне

уреди

Ако из неког разлога не можете да спојите стране, или сматрате да би спајање могло бити спорно, идите на Википедија:Дуплирани чланци и назначите то тамо.

Преусмеравање (redirect)

уреди

Зашто правити преусмерење

уреди

На енглеској Википедији, најочигледнији разлог су честе грешке у писању (misspelling). На пример Charles Schultz је преусмерење на Charles Schulz зато што није тешко претпоставити да ће многи људи направити ту грешку. У принципу, ако сте у недоумици да ли је преусмерење корисно, направите га (или задржите постојеће).

Још један разлог за стварање преусмерења је ако желите да спојите краћи чланак у обимнији, али се у њему већ налазе све те информације. У том случају можете да „прегазите“ краћи чланак преусмерењем, као што је објашњено овде.

Како направити преусмерење

уреди
  1. Идите на страну „погрешног“ имена (која вероватно и не постоји)
  2. Кликните за измену
  3. Упишите "#Преусмери [[ИМЕСТРАНЕ]]", где је ИМЕСТРАНЕ исправна страна
  4. Снимите

Преименовање (премештање)

уреди

Зашто преименовати страну

уреди

На Википедији обично свако може да преименује страну са њеног тренутног имена на неко ново. Ово се такође назива и „премештањем“ пошто је ефекат исти као да је страница премештена. Преусмерење се аутоматски ствара на старом имену тако да везе и даље раде. Након што сте страну преместили због грешке у писању, можда ћете желети да замолите администратора да погрешно написано преусмерење обрише, али то није неопходно а на енглеској Википедији можда је и корисно, ако се ради о честој грешци.

Најчешћи разлог је погрешно написано име стране, или погрешна употреба великих слова (на ен). Ако наиђете на било шта од овога, будите љубазни и исправите то.

Понекад ћете сматрати да је име стране погрешно из других разлога - на пример, „наполеон“ је правилније познат као „Наполеон I француски“. Међутим, у овом случају преусмерење је прикладно. Већина људи ће пре тражити Краљ Александар него Александар I Карађорђевић, краљ Краљевине СХС и Југославије.

Како преименовати страну

уреди
  1. Идите на страну коју желите да преименујете.
  2. Кликните на картицу „премести“ на врху стране
  3. На следећем екрану, укуцајте жељено име, с тиме да се осигурате да не мењате ништа пре двотачке :
  4. Кликните на „премести страницу“
  5. На старој страни ће настати преусмерење ка новој страни. Историја измена је сачувана на локацији нове стране.

Шта се НЕ СМЕ радити

уреди

Ни под којим околностима немојте премештати или преименовати страну умножавањем и пребацивањем њеног садржаја.

Ако не можете да преименујете страну зато што већ постоји страна са таквим именом, идите на Википедија:Администраторска табла и тамо затражите премештање. Неки администратор ће обрисати ту страну како би ослободио место за премештање.

НИ У КОМ СЛУЧАЈУ не премештајте чланак копирањем текста и његовим лепљењем на страницу са жељеним називом, јер се тако губи историја чланка. Будите стрпљиви, и сачекајте да неки администратор прво обрише страницу и ослободи место за премештање.