Pogovor:Python (programski jezik)
Zadnja urejanja
[uredi kodo]Če lahko kdo pregleda urejanja Uporabnika:Legendarypants. Mogoče sem ga po pomoti blokiral (in sedaj odblokiral). -- Janezdrilc 11:52, 16. junij 2018 (CEST)
Premik strani
[uredi kodo]Ne strinjam se s premikom oz. preimenovanjem strani. Zdi se mi, da je ime Python (programski jezik) bolj primerno, slovnično pravilno in v skladu z obstoječimi članki. --M11rtinb (pogovor) 17:53, 23. junij 2018 (CEST)
- Se strinjam, vrnjeno. — Yerpo Ha? 18:21, 23. junij 2018 (CEST)
- Se tudi strinjam Za. Tudi za programski jezik C bi pmsm bilo enako smiselno, čeprav sedaj ne vem točno ali se je o tem kaj razpravljalo ali se je v splošnem našel kak konsenz. V tamkajšnji zgodovini ni videti, da bi se članek kaj prestavljal. Andrej ga je tvoril pod sedanjim imenom. --xJaM (pogovor) 18:57, 23. junij 2018 (CEST)
Uporaba dokumentacije Pythona kot vir
[uredi kodo]Pozdravljeni, če sklic vodi na spletno mesto uradne dokumentacije, se ta šteje kot nepravilen? Če link vodi na skupno mesto knjižnic, je ta sprejemljiv? Lep pozdrav, A09090091 (pogovor) 17:38, 1. november 2020 (CET) - Pozdravljen! Ne, uradna dokumentacija ni neprimerna. LP Mitjas1 Kaj? 10:28, 20. november 2020 (CET)
Wikiverza
[uredi kodo]Večina zadnje čase dodanega gradiva ne sodi semkaj temveč sem https://sl.wikiversity.org/w/index.php?title=Python&action=edit&redlink=1 --Andrejj (pogovor) 06:32, 5. november 2020 (CET)
- Pozdravljeni, kako je to mišljeno? Da se obrazložitve premaknejo na Wikiverza? Celotna stran? Lahko pa posamezne sklice odbrišem in naredim skupnega na Pythonove docse. Lep pozdrav, A09090091 (pogovor) 21:30, 8. november 2020 (CET)
- @A09090091: jaz bi pustil uvod, poglavje "Uporaba in namembnost Pythona v aplikacijah" in zgled (Program 'Pozdravljen svet'), ostalo bi bilo najbrž res za prestavitev. Skoraj bolje v Wikiknjige kot Wikiverzo. Wikipedijski članek naj bi bolj razlagal principe, v Wikiknjigah pa so lahko primeri, iz katerih se lahko uporabnik zadeve nauči. Za zgled razlike lahko uporabiš angleški članek - en:Python (programming language) in angleško knjigo - b:en:Python Programming. — Yerpo Ha? 10:51, 20. november 2020 (CET)
- @Yerpo: Pozdravljeni, tudi sam mislim, da sem bil malce prevč natančen. Bom popravil, ampak kaj pa razlage kode v nadaljevanju? Tudi ideja o tabeli z Pythonovo sintakso, ki je vidna na angleški strani, se mi ne zdi tako slaba. Je pa tudi nujna sanacija programov. Raw_input ne obstaja že od Python 3.1, sam pa sem tudi prilagodil poglavje o formatiranju stringov. A09090091 (pogovor) 11:19, 20. november 2020 (CET)
- Za ta članek bi bil boljši opis značilnosti sintakse, podatkovnih tipov ipd., podobno kot v angleškem, kar se da potem referencirati z raznimi priročniki, da se ni treba zanašati samo na primarne vire (dokumentacijo). — Yerpo Ha? 13:19, 20. november 2020 (CET)
Manjka pomožni glagol?
[uredi kodo]Razvili so ga kot odprtokodni projekt, ki ga upravljala neprofitna organizacija Python Software Foundation.
Verjetno manjka "je", če pa projekt še upravlja ta organizacija, je pa treba "upravljala" popraviti v "upravlja".
Opravljeno--A09090091 (pogovor) 10:55, 27. december 2020 (CET)
Wikiverza ali tu?
[uredi kodo]Povezave na wikiverzo dobrodoše (in reklama o njej tudi: imam vtis, da mnogi zanjo ne vejo - meni tudi ne še ne bi prišla takoj na misel), ampak meni je vsebina kot je zdaj prišla prav za vtis čemu približno je Python namenjen in kakšen približno je (tudi to, kako se ravna s spremenljivkami, pomaga pri presoji, koliko je primeren za moj problem), tako da se po mojem ne mudi hudo s krčenjem vsebine članka; ko bo pa narejeno pa prosim za zelo vidno povezavo v wikiverzo.
Morda ne bi škodilo (če imamo v mislih začetnike) dodati povezave na opredelitve byte, matrica, interpreter, konkatinacija in tako dalje; stvari se čez nekaj časa zde samoumevne in hitro pozabimo, da začetniku še niso.
Recimo, konkatinacija (ki je dobro predstavljena s primerom) je iz latinskega catena: veriga, in pomeni nanizanje več nizov (praviloma) znakov v eno verigo, kar začetniku olajša sprejem in uporabo novega izraza; ne vem pa še ali bi tako pojasnilo moralo biti v povezavi na wiki slovarju.
Prevod teh izrazov v prispevku v slovenščino (veriženje?) ni sprejemljiv, ker obravnavamo "tuj" jezik in njegovo uporabo; ta (in njegova standardna dokumentacija) pa uporabljata izraze, ki so uporabljeni tudi v prispevku (pa niso slovenski). --Marjan Tomki SI (pogovor) 10:06, 27. december 2020 (CET)
- @Marjan Tomki SI: Pozdravljen, članek je v preteklosti kar dolgo miroval (od avgusta). Od tedaj sem pravzaprav imel druge bolj nujne stvari. Se popolnoma strinjam s tabo, saj slovenščina na tem področju praktično nima zadostne sopomenke. Edina, ki se jo jaz spomnim je združitev (toda to ni polni pomen). Lahko me popraviš (kot z vidika profesionalnega informatika), če želiš, saj se jaz z programiranjem ukvarjam samo 4~5 let, toda le amatersko. Bom pa sedajle še dodal nekaj povezav v /*Glej tudi*/ poglavje, da bodo tudi začetniki razumeli določene pojme. Sicer pa tole ni članek, v katerem bi razložil vse pojme, ker imaš članke za te pojme (kot byte, interpreter ipd.). Verjetno bom v prihodnosti dodal še opise za zanke, funkcije, objekte; saj je v nekaterih primerih koda v oknih že rahlo zastarela. --A09090091 (pogovor) 11:33, 27. december 2020 (CET)