Magnetni skalarni potencial
Magnétni skalárni potenciál (označba ) je fizikalna količina v klasičnem elektromagnetizmu analogna električnemu (skalarnemu) potencialu . Uporablja se za določanje jakosti magnetnega polja v primerih, ko ni prostih tokov, na sorodni način kot uporaba električnega potenciala za določanje jakosti električnega polja v elektrostatiki. Ena pomembna uporaba je določanje magnetnega polja zaradi trajnih magnetov, ko je njihova magnetizacija znana. Potencial je veljaven v katerem koli območju z ničelno gostoto toka, tako da, če so električni tokovi omejeni na žice ali površine, je mogoče sestaviti delne rešitve, da se zagotovi opis magnetnega polja v vseh točkah v prostoru.
Definicija
[uredi | uredi kodo]Skalarni potencial je uporabna količina pri opisovanju magnetnega polja, še posebej za trajne magnete.
Kadar ni prostih tokov:
tako da to velja v enostavno povezani domeni, se lahko definira magnetni skalarni potencial kot:[1]
Razsežnost v osnovnih enotah SI je , ki se lahko izrazi v enotah SI kot amper.
Iz definicije jakosti magnetnega polja , kjer je divergenca gostote magnetnega polja enaka nič:
kjer je magnetna polarizacija, sledi:
Tu se divergenca magnetne polarizacije obnaša kot vir magnetnega polja, podobno kot se divergenca električne polarizacije obnaša kot vir električnega polja. Tako se, analogno vezanemu električnemu naboju, količina:
imenuje gostota vezanega magnetnega naboja. Magnetni naboji se nikoli ne pojavljajo osamljeni kot magnetni monopoli, ampak vedno znotraj magnetnih dipolov in v magnetih, katerih skupni magnetni naboj je enak nič. Energija lokaliziranega magnetnega naboja v magnetnem skalarnem potencialu je enaka:
in v porazdelitvi gostote magnetnega naboja v prostoru:
kjer je indukcijska konstanta. To je sorodno energiji električnega naboja v električnem potencialu ().
Če obstaja prosti tok, se lahko od skupnega magnetnega polja odšteje prispevke prostega toka po Biot-Savartovem zakonu in ostanek reši z metodo skalarnega potenciala.
Glej tudi
[uredi | uredi kodo]Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Vanderlinde (2005), str. 194–199
Viri
[uredi | uredi kodo]- Duffin, William John (1980), Electricity and Magnetism, Fourth Edition, McGraw-Hill, ISBN 007084111X
- Jackson, John David (1999), Classical Electrodynamics (3. izd.), New York: John Wiley & Sons, COBISS 683617, ISBN 0-471-30932-X
- Vanderlinde, Jack (2005), Classical Electromagnetic Theory, (Fundamental Theories of Physics), zv. 145, Bibcode:2005cet..book.....V, COBISS 31030277, doi:10.1007/1-4020-2700-1, ISBN 1-4020-2699-4