Preskočiť na obsah

Portál:Biológia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
S portálom je prepojených 3 797 článkov.
Biologický a ekologický portál

Biológia (grec. bios, βιος - život; logos, λογος - slovo) je náuka o živote. Toto všeobecné vyjadrenie zahŕňa viaceré skutočnosti:

V užšom zmysle je biológia veda o živých organizmoch, takých, ako ich poznáme na planéte Zem. Ale určenie presnej hranice medzi živou a neživou prírodou je niekedy problematické (v prípade vírusov, viroidov a priónov). Preto presné vymedzenie predmetu biológie nie je jednoznačné.

V širšom zmysle slova je biológia skupinou disciplín, klasických aj moderných, ktoré sa zaoberajú štruktúrou, funkciou a úrovňou organizácie (molekulárna, bunková, orgánová, ...) živých organizmov. Venuje sa aj vývojovým zmenám druhov - evolúcia. Na úrovni vzájomných vzťahov organizmov a ich vzťahov so životným prostredím študujú živú prírodu etológia a ekológia.

Zaoberá sa tiež praktickým využitím živej prírody človekom (aplikácia poznatkov v poľnohospodárstve, medicíne, farmakológii a pod.).

Biologický a ekologický index (22. august - 7352 článkov)
? ! 2 3 4 5 8 A Á B C Č D Ď E É F G H CH I J K L Ľ M N O Ó P Q R S Š T Ť U Ú V W X Y Z Ž
Odporúčaný článok
Schematické vzťahy medzi biochémiou, genetikou a molekulárnou biológiou
Schematické vzťahy medzi biochémiou, genetikou a molekulárnou biológiou

Molekulárna biológia je vedný odbor zaoberajúci sa biológiou na úrovni molekúl. Skúma zmeny v molekulárnej stavbe zložiek organizmu a ich účinky na životné procesy. Jej pole pôsobnosti sa prekrýva s inými oblasťami biológie a chémie, konkrétne najmä s genetikou a biochémiou. Molekulárna biológia sa zaoberá predovšetkým porozumením vzťahov medzi rôznymi bunkovými systémami, zahŕňajúc napríklad vzájomné vzťahy medzi DNA, RNA, proteosyntézou (tvorbou bielkovín), biosyntézou enzýmov, porozumeniu ako sú tieto interakcie regulované a skúma aj zákonitosti genetickej regulácie a genetický kód.

W.T. Astbury v odbornom časopise Nature opísal molekulárnu biológiu ako:

"...nie až tak technika ako koncepcia, koncepcia z hľadiska takzvaných jednoduchých vied s hlavnou ideou nájsť pod rozsiahlymi manifestáciami klasickej biológie zodpovedajúci molekulový plán. Zaoberá sa najmä formou biologických molekúl a .... je prevažne trojrozmerná a štruktúrna- čo však neznamená, že je iba rafináciou morfológie- musí tiež v rovnakú dobu skúmať aj vznik a funkciu."

Príbuznosť s ostatnými „molekulárnymi“ vednými odbormi biológie

Výskumníci v molekulárnej biológií využívajú techniky typické pre molekulárnu biológiu, no v čoraz väčšej miere ich kombinujú s technikami a myšlienkami používanými a obsiahnutými v genetike, biochémii a biofyzike. V súčasnosti už neexistuje pevná hranica medzi týmito disciplínami ako kedysi.


Systém živých organizmov

Systém živých organizmov dodnes nie je ucelený a nijaký dnes existujúci systém nie je všeobecne uznávaný. Tu sa nachádzajú štyri príklady možného triedenia najvyšších taxónov, tj. ríší, prípadne nadríší (domén, impérií) a vzťahov medzi nimi.

Systém 1

Systém 2

Systém 3

Systém 4

Vedeli ste, že...?
Pomalka Milnesium tardigradum
Pomalka Milnesium tardigradum
  • ...pobrežné rastliny a živočíchy začali kolonizovať plávajúce ostrovy z plastov?
  • ...jeden strom dokáže aktívne znížiť teplotu vzduchu vo svojom okolí vďaka výparu vody až o dva stupne Celzia?
  • ...pri každom nádychu vdýchne človek v priemere desať spór húb?
  • ...v jedinom kubickom milimetri oceánskej vody sa nachádza aj viac než milión buniek?
  • ...pri experimente 68 % pomaliek (Tardigrada) prežilo desaťdňový pobyt v otvorenom kozme?
  • ...riasy dokážu nadobudnúť výšku stromov?

Obrázok týždňa


Kŕkajúci samec rosničky zelenej (Hyla arborea)


Najnovšie články

Šalvia ohnivá · Zoznam druhov rodu šalvia · Šalvia pomúčená · Šalvia lepkavá · Šalvia včelia · Erwin Latzko · Fura-2 · Animal Diversity Web · Skorocelovité · FloraBase · Interim Register of Marine and Nonmarine Genera · The Plant List · Amyloid beta · Observation.org · Open Tree of Life · National Center for Biotechnology Information · BioLib · Encyclopedia of Life · ChemSpider · Judith G. Voet · Donald Voet · Cytidíndifosfátglukóza · Uridíndifosfát-N-acetylglukózamín · Guanozíndifosfátmanóza · Tymidíndifosfátglukóza · Kyselina uridíndifosfátglukurónová · Slez kučeravý · Fauna Europaea · World Register of Marine Species · Integrated Taxonomic Information System · Catalogue of Life · S-adenozylhomocysteín · Toxokaróza · Larva migrans · Veľký zelený múr (Afrika) · Tropicos · Martovská mokraď · Zoznam zoológov podľa skratiek · Salibská mokraď · Okoličnianska mokraď

Správcovia
Pomôž v biológii

Chceš pomôcť biologickému portálu? Môžeš napríklad:

  • Aktualizovať kategorizáciu. Počet biologických kategórií sa rýchlo rozrastá, neustále pribúdajú hlavne novozaložené taxonomické kategórie. Aby sme mali prehľad o počte nových článkov do nich zaradených, je nevyhnutné doplniť tieto kategórie do tohto zoznamu.
  • Vytvárať obrázky týždňa. Na Wikimedia commons je plno nádherných obrázkov, nám sa tu však opakuje len zopár. Vyber obrázok, napíš k nemu stručný a výstižný popis a rozšír našu zbierku!
  • Pridávať zaujímavosti. V prírode je plno fascinujúcich až neuveriteľných javov. Pridaj zaujímavosť a upozorni na článok s nezvyčajnými informáciami!


Alebo chceš pomôcť biologickému obsahu Wikipédie? Boli by sme veľmi radi, keby si nám pomohol napríklad:

Ak vytvoríš stránku o nejakom taxóne, nezabudni vytvoriť aj presmerovanie z jeho vedeckého názvu!

Skús pozrieť aj biologické, zoologické, botanické, mykologické, ekologické a biochemické výhonky.