Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg je projekt koji je započeo Michael Hart 1971. godine, s ciljem da sve knjige koje su u javnom vlasništvu prebaci u elektronički oblik, s dva vrlo pohvalna cilja:
- da ih se na taj način sačuva (jer papir trune)
- da budu dostupne preko interneta svakome koga zanimaju, tko je željan znanja
Rujna 2006. bilo je dostupno preko 19.000 naslova. Ukoliko se pitate kako pomoći, odgovor je jednostavan. Ne morate imati niti knjige, niti skener, niti OCR softver, dovoljna je dobra volja. Godine 2000-te Charles Franks pokrenuo je Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders internetske stranice, putem kojih možete online pomoći projektu. U vašem web pregledniku (nakon što stvorite korisnički račun), stvorit će se sučulje gdje ćete gore vidjeti skeniranu sliku stranice, a dolje prepoznat tekst (mogući layout je također slika lijevo, tekst desno za one s većim zaslonima/rezolucijama. Moto projekta je "svaki član jednu stranicu dnevno", u ovom trenutku ima oko 14.000 članova, a oni dnevno "odrade" prosječno 5.000 stranica.
- Projekt Gutenberg
- Projekt Gutenberg u Australiji (Australija ima bolji zakon o autorskom pravu od zemalja EU i SAD-a)
- Project Gutenberg Europa
- Projekt Gutenberg Distributed Proofreaders
- Distributed Proofreaders Europa Arhivirano 2005-10-25 na Wayback Machine-u
- http://onlinebooks.library.upenn.edu/okbooks.html Stranica koja navodi trajanje autorskih prava za 133 države svijeta.