Телескоп

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Телескоп

Телескоп је оптичка справа која уз помоч леће и / или огледала омогућава осматрање и осликавање удаљених астрономских објеката. Ријеч телескоп има своје поријекло у грчкој ријечи телеско'пос што значи гледање у даљину.

Историја

[уреди | уреди извор]

Први телескоп је направљен од стране Галилео Галилеја у 1609 години, пошто је дошао на идеју да би се нови холандски изум – двоглед могао користити за осматрање небеских тијела. Сам Галилео је користио испрва ријеч „перспициллум“ да бих касније почео користити термине „телесцопиум“ на латинском и „телесцопио“ на талијанском. Српскохрватска ријеч за овај изум вуче своје поријекло из Галилеових горе наведених ријечи.

Касније Јоханнес Кеплер побољшава Галилеов телескоп кориштењем дуплих лећи. Он такође објашњава принципе на којима телескоп ради у својој књизи „Астрономиае Парс Оптица анд Диоптрице“

Модерни азимутални телескоп

Монтирање телескопа на постоље се врши на два основна начина – екваторијално и азимутално. Већина једноставнијих телескопа се монтира екваторијално због лакшег компензирања земљине ротације.

Рефрактори и рефлектори

[уреди | уреди извор]

Постоје двије главне врсте телескопа – рефрактори и рефлектори. У рефракторима слика настаје рефракцијом свјетлости на површинама лећи док код рефлектора слика настаје одбијањем од огледала унутар телескопа. Међу аматерима у честој је употреби Неwтонов телескоп који је једна врста рефлектора.

Најпознатији телескопи у свијету данас

[уреди | уреди извор]
Хуббле телескоп у његовој орбити око Земље
  • Свемирски телескоп Хуббле је телескоп који се налази у орбити око Земље. Пласирањем овог телескопа ван земљине атмосфере избјегнуте су атмосферске сметње које стварају велике неприлике за све телескопе који се налазе на површини наше планете. Хуббле се примарно користи за осматрање небеских објеката у инфра-црвеном и ултра-љубичастом спектру.
  • ВЛТ (Верy Ларге Телесцопе) или преведено на српскохрватски Веома Велики Телескоп је телескоп Европске Јужне Обсерваторије (Еуропеан Соутхерн Обсерваторy, ЕСО) и смјештен је у пустињи Атацама у Чилеу. Разлог за овакву локацију су изврсне временске прилике у овој пустињи. Телескоп се састоји од четири огледала промјера 8 метара која су увезана уз помоћ рачунара и могу се користити заједно за осматрање истих небеских објеката.
  • Кецк телескопи на угашеном вулкану Мауна Каи на Хавајима су једни од највећих телескопа на свијету. Први је почео са својим радом 1993 године а други 1996 године.

Повезано

[уреди | уреди извор]