Политологија

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу

Политологија или политичка наука, друштвена наука која проучава политику, политичке појаве, институције, вредности, идеје, актере и процесе. Ово подразумева изучавање устројства и дешавања, процеса у влади или било ком истоврсном систему који покушава да оствари безбедност, правичност и друштвени консензус, одн. да докине бројна друштвена питања и управља широким спектром друштвених ресурса. У складу са тим, политолози (Политички научници) проучавају и друштвене институције попут корпорација, синдиката, цркве, и других организација чија се устројства и процеси прожимају и међусобно дејствују са владиним.

Појам "политичке науке" исковао је, 1880. године, Херберт Баxтер Адамс (Хербер Бекстер Адамс), професор историје на универзитету "Џон Хопкинс" (Јохнс Хопкинс Университy).

Политички научници проучавају прерасподелу и пренос моћи у доношењу одлука. Због веома сложених односа и честог сукоба интереса, у политичким наукама често се појављују примењени случајеви теорије игара.

Политичке науке покушавају да развију и унапреде како позитивне тезе, анализом политике, тако и нормативне тезе, доношењем својствених политичких препорука. Проучавањем многих чинилаца, укључујући стабилност, правду, материјално благостање и мир, политолози оцењују успешност власти и њених појединих политика. Док су историчари окренути уназад, са жељом да открију и објасне прошлост, политолози покушавају да разјасне политику данашњице и предвиде политику сутрашњице.

Предмет политичке науке додатно је усложњен честим ангажовањем политичких научника у политичким процесима, зато што њихова наука обезбеђује полазишта и оквире другим коментаторима политичких процеса, новинарима, интересним групама, политичарима и бирачима (види бирачко тело), за анализу друштвених питања и одабир могућих решења. Политолози су често саветници политичарима а понекад се и сами, попут политичара, боре за власт.

Области политичких наука

[уреди | уреди извор]

Упоредна/компаративна политика (Цомпаративе говернмент) бави се поређењем разних облика владавине у различитим окружењима. Међународни односи усредсређују се на проучавање динамике односа између држава. Сложена међуигра економских и политичких опција предмет је изучавања политичке економије, у којој се преплићу економске и политичке науке.

У САД, политолози посматрају и изучавају веома велики број података, укључујући изборе, јавно мнење (о питањима која се распростиру од социјале до спољне политике), улогу институција (делатности Конгреса, балансу моћи унутар Конгреса, на који начин и у којим случајевима делује Врховни суд Супреме Цоурт, и др.).

Корисни линкови

[уреди | уреди извор]