Лефкада

Извор: Wikipedija
Пређи на навигацију Пређи на претрагу
Из свемира
Типичан пејзаж на острву

Лефкада (гр: Λευκάδα, итал. Санта Маура) је грчко острво које припада групи Јонских острва. У управној подјели грчке Лефкада је заједно са неколико мањих околних острва чини префектуру Лефкада. Њаважније и највеће место је истоимени град Лефкада.

Природни услови

[уреди | уреди извор]

Укупна површина острва је преко 300 км² (близу 90% префектуре). Острво је одвојено од копна узаним мореузом, широким око 2 км, данас премошћеним мостом на баржама. Северно од Лефкаде налази се Крф, а јужно Кефалонија и Итака. Лефкада је углавном кршевита и брдовита. Постоји и неколико малих плодних долина.

Клима на острву је средоземна са дугим и толим летима и благим и кишовитим зимама. Биљни и животиски свет је особен за Средоземље. Гајене културе се гаје у неколико малих долина - маслина, винова лоза, агруми, поврће и воће.

Историја

[уреди | уреди извор]

Лефкада је насељена још од праисторијиског доба. Лежи сјевернозападно од полуострва Пелопонеза, а сјеверно од острва Кефалоније у Јонском мору, и у данашње вријеме припада Грчкој.

У средњем вијеку острво је припадало Византији. Средњоевјековни дворац, италијанског имена Санта Маура основала је талијанска владајућа фамилија Токо (Тоццо).

Турци су држали острво под контролом више пута. Почевши од 1479. до 1502. и од 1504. до 1684. Острво су заузели још једном, али кратко, од 1715. до 1716. То је било једино Јонско острво које су турци контролисали. 1716. године Млетачка република је повратила острво под своју управу, које је посједовала од 1684. завршно са 1797-ом годином. 1864. Лефкада је припојена Грчкој краљевини.

Први модернији опис о острву урадио је надвојвода Лудвиг Салватор (Ерзхерзог Лудwиг Салватор)

Становништво

[уреди | уреди извор]

Грци чине претежно становништво на острву. Међутим, лети овде борави много странаца - туриста.

Екстерни линкови

[уреди | уреди извор]
Плажа Ајос Јоанис, јужно од града Лефкаде

(на грчком и енглеском)


Координате: 38° 43′ 4′′ С., 20° 38′ 38′′ I.