емоције, осјећаји или чувства, назив за човјекову реакцију на неки догађај. Уколико се ради о позитивном догађају, емоција је позитивна, нпр:

но уколико је догађај негативан (односно ако је перципиран као негативан), јављају се негативне емоције:

У школи и обитељи се обично учи само да човјек треба контролирати понашање (немој викати, тући се), а обично су исказивање и контрола емоција трагично запостављени, односно третирани на криве начине. Мушки спол се учи храбрости што је у реду, али им се забрањује исказивање осјећаја туге путем плакања ("дечки не плачу"), док се женском сполу забрањује исказивање осјећаја љутње путем викања ("цурице које се љуте су ружне"). Рјешавањем таквих заблуда у одгоју бави се данас много психолога на Западу, оне који су специјализирали савјетовање зовемо "психотерапеутима" (у енглеском сленгу - "схринк").

Који органи тијела судјелују код емоција?

Срце, симпатикус, парасимпатикус, надбубрежне жлијезде, жлијезде слиновнице, бронхиоли, јетра, слезена, желудац, бубрези, мјехур, цријева.

Контрола емоција (како учимо контролирати емоције?) Најчешће награђивањем и кажњавањем, а донекле и објашњавањем и увјеравањем.

Које емоције садржава матерински мотив? Љубав, срећа, радост, страх.

Како емоције утјечу на мотив? Емоције су важан мотивацијски фактор, често одређују јачину мотивације.

- нпр. патриотизам може неког мотивирати да учини херојско дјело.

Емоције по Дарwину

По Дарwину, емоције су филогенетски рудимент којем је главна задаћа повећање изгледа за преживљавање.

Препознавање емоција:

Препознавање емоција у других људи се заснива на 4 скупине:

  • израз лица
  • човјеков глас
  • покрети тијела и удова те
  • цјелокупна ситуација

Развој емоција (Како настају или што утјече на развој емоција):

Емоције су резултат међусобних утјецаја биолошких карактеристика појединаца (узбудљивости, реактивности, темперамента) и његова социјалног учења.