Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Mariusz Swornóg/brudnopis/5

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Remote Viewing czyli RV w parapsychologii ma dwa znaczenia:

1. metoda badań jasnowidzenia i szkolenia w ten sposób wojskowych jasnowidzów (w 1983 udoskonalona i nazwana CRV),

2. grupa wojskowych mających zdolności jasnowidzenia, powstała w Forcie Meade (istniała do 1995 r.).

Twórcą RV jako metody i jako grupy jest Ingo Swann, który sam brał udział w tych badaniach.

RV jako metoda badań parapsychologicznych

[edytuj | edytuj kod]

RV czyli Remote Viewing w parapsychologii jest metodą badań zdolności jasnowidzenia u ludzi uzdolnionych parapsychicznie. Po polsku oznacza "Zdalne Postrzeganie". Metodę tych badań stworzył Ingo Swann. Początkowo metoda polegała na tym, że osoba uzdolniona parapsychicznie miała przedstawić w jakiś sposób jak najwięcej informacji o obiekcie docelowym, którego badany nie znał.

RV według współrzędnych

[edytuj | edytuj kod]

Później Ingo Swann, razem ze swoim przyjacielem - ufologiem Jacques'em Vallée udoskonalił ją na tzw. RV według współrzędnych[1]. Badanemu podawano dokładne współrzędne geograficzne, a jego zadaniem było odgadnąć, co tam się znajduje, jaka tam jest pogoda, co teraz tam się dzieje, itp. Weryfikacja była bardzo surowa.

CRV w parapsychologii oznacza (Coordinate Remote Viewing) "Koordynowane Zdalne Postrzeganie", lub (Controlled Remote Viewing) "Kontrolowane Zdalne Postrzeganie". Jest to metoda badań parapsychologicznych utworzona przez amerykańskiego parapsychologa i medium - Ingo Swanna w roku 1983. CRV zostało utworzone w Forcie Meade, dla trenowania żołnierzy o zdolnościach paranormalnych. System badań typu CRV polega na podaniu współrzędnych geograficznych osobie o zdolnościach paranormalnych. Badany podobnie jak w RV według współrzędnych musiał odgadnąć pewne fakty o tym miejscu, przedstawić pogodę, dokładny obraz jaki widzi, itp. Różnica polegała na tym, że w CRV cały proces jasnowidzenia był ściśle kontrolowany przez "parapsychologa-rozmówcę" (takim był Ingo Swann), badany był nakierowywany poprzez bardzo sztywnie zdefiniowane stadia, a wszystkie ważne informacje były notowane.

Cztery podstawowe stadia CRV

[edytuj | edytuj kod]
Stadium pierwsze
[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze stadium rozpoczynało się zaraz po podaniu współrzędnych. Osoba postrzegająca powinna natychmiast pozwolić swojej ręce dowolnie pracować i sporządzać szkice. Często składają się one tylko z kilku linii pociągniętych automatycznie, bez współdziałania świadomości. Rysunki sporządzone w ten sposób noszą nazwę "ideogramy" (pojęcie to stworzył Ingo Swann). To stadium mogłoby również stanowić wyjaśnienie, dlaczego media preferowały automatyczne pisanie i rysowanie. Swann uważał, że automatyczne szkice robione na początku posiedzenia były najważniejszą przesłanką, iż Remote Viewing odniesie sukces. Szkic ustala równocześnie "linię sygnału", którą należy podążać, posługując się innymi technikami.

Stadium drugie
[edytuj | edytuj kod]

Podczas drugiego stadium następują pojedyncze wrażenia czuciowe typu chłodno, niebieski, biały, cicho, zapach drewna. Gdy pojawiało się konkretne wyrażenie, np. piła mechaniczna, należało je zanotować w arkuszu jako nawarstwienie analityczne (w skrócie AOL dla Analytical Overlay). Takie spostrzeżenia pokazują jak duże znaczenie dla Remote Viewing ma obecność wyszkolonego rozmówcy. Jego zadaniem jest takie kierowanie Remote Viewerem, aby odpowiednio do poszczególnych faz przekazywał tylko istotne wiadomości, a nie gubił się wśród swoich wspomnień i fantazji.

Świadczy o tym następujący przykład: Joe McMoneagle podczas swojego pobytu treningowego w Instytucie Badawczym Stanford, miał opisać pewien cel znajdujący się w okolicy San Francisco. Był to plac zabaw dla dzieci z huśtawkami w kształcie dinozaurów wykonanymi z rur. McMoneagle naszkicował kontury dinozaurów i powiedział: Hę, to przypomina tę starą zabawę, w której należało połączyć ze sobą poszczególne punkty. To sprawia większą przyjemność niż beczka pełna małp (More fun than a barrel of monkeys jest potocznym określeniem czegoś, co sprawia dużą przyjemność). Jak się później okazało, na środku tego placu zabaw znajdowała się grupa żelaznych prętów, ukształtowanych w formie beczki na podobieństwo małp o splątanych ramionach.

Przykład pokazuje, jak ważne jest zwracanie uwagi na wrażenia mało istotne, a nawet na spontaniczne wypowiedzi, na wszystkie możliwości, które podświadomość wykorzystuje w celu przeniesienia informacji psi do świadomości.

Swann odkrył, ze w tym stadium często pojawiają się wrażenia zabarwione emocjonalnie. Mogą one wprawdzie wykazywać związek z obiektem docelowym, ale często są również nagromadzeniami normalnych czynności odbywających się w świadomości. Dlatego należy je zapisać i oznaczyć jako EI, czyli Emotional Impact.

Stadium trzecie
[edytuj | edytuj kod]

Stadium trzecie obwieszczają zazwyczaj wrażenia wymiarów, jak olbrzymi, malutki, ciężki, lekki jak piórko i inne. Teraz można dać upust pragnieniu sporządzania dokładnych rysunków. Niekiedy zapełniano rysunkami jedną kartkę po drugiej i musiano zapisywać liczne nawarstwienia analityczne dotyczące tego, co mogły przedstawiać rysunki.

Stadium czwarte
[edytuj | edytuj kod]

Czwarte stadium procesu polegało na sporządzeniu listy kontrolnej z danych pochodzących z pierwszych trzech faz procesu. Poszczególne wypowiedzi, wrażenia, informacje o wymiarach, nawarstwienia analityczne i wrażenia emocjonalne zapisywano jako tytuły na kartkach papieru wraz z dwiema kategoriami:

  • uchwytne (jak drewno, metal, skóra)
  • nieuchwytne (np.: możliwe do użycia, prywatne)

Remote Viewer zakreślał wszystkie elementy znajdujące się na liście, które mogły według niego mieć związek z obiektem docelowym. Działanie takie czasem przeradzało się w długotrwałe przedsięwzięcie, podczas którego pewne elementy zakreślano kilkakrotnie i do świadomości przeskakiwały dodatkowe informacje. Był to proces, który często wielokrotnie powtarzano.

Pod koniec z poszczególnymi fragmentarycznych informacji dało się już ułożyć obraz całościowy, ostateczny rysunek i wypowiedź, które umożliwiały względnie dokładny opis obiektu docelowego[2].

RV i CRV stosowano w badaniach w PEAR (słynnych laboratoriach parapsychologicznych, zamkniętych w 2007 roku[3], SRI (Instytucie Badawczym Stanforda) i grupie utworzonej przez Ingo Swanna, o nazwie RV.

Inne stadia

[edytuj | edytuj kod]

Ingo Swann rozwijał przez lata system, aż osiągnął 7 faz.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Krytyka CRV

[edytuj | edytuj kod]

Wielu badaczy psi uważa tę metodę za pożyteczną, ale równie wielu do dziś twierdzi, iż metoda ta jest nieużyteczna[4]. Wynika to z pewnych względów:

  • każda osoba uzdolniona parapsychologicznie posiada swój własny "styl", a wyszczególnione stadia są zbyt rygorystyczne i sztywne, przez co niektóre osoby ze zdolnościami jasnowidzenia nie mogą sprawdzić się w tej metodzie
  • 7 faz CRV uznawane było przez większość parapsychologów za zbyt szczegółowe, a końcowe stadia wręcz były absurdalne

Ośmieszenie Remote Viewing

[edytuj | edytuj kod]

Po upadku grupy RV członkowie grupy zakładali własne firmy polegające na szkoleniu osób z uzdolnieniami paranormalnymi, na czym zarabiali fortuny. Jednocześnie RV zostało ośmieszone, przez liczne nowe rodzaje jak WRV, TRV, a szczególnie SRV (Naukowe Remote Viewing), które gwarantowało absurdalne 100% celnosci trafień, co jest niemożliwe. Przez tak reklamowane kursy Remote Viewing większość ludzi przestała wierzyć w te metody, mimo wcześniejszych osiągnięć RV Ingo Swanna.

RV jako grupa Ingo Swanna

[edytuj | edytuj kod]

O początku grupy

[edytuj | edytuj kod]

Początek

[edytuj | edytuj kod]

RV to nazwa grupy Remote Vierów (osób o zdolnościach jasnowidzkich, biorących udział w badaniach typu RV, bądź CRV). Szefem tej grupy był Ingo Swann, tzw. "rozmówca" w tego typu eksperymentach. Dotychczas sukcesy osiągano tylko w SRI. Stworzono małą, eksperymentalną grupę żołnierzy (a nie jak dotychczas cywilów) o uzdolnieniach paranormalnych.

Skład

[edytuj | edytuj kod]

Skład pierwszego zespołu Remote Vierów: Mel Riley, Joseph McMoneagle, Ken Bell, Fernand Gauvin, Nancy Stern i Hartelight[5]. W późniejszym czasie dołączył Uri Geller ("generał-zginacz łyżek"), który napędzał badania[6].

Miejsce położenia

[edytuj | edytuj kod]

Wojskowi jasnowidze zostali umieszczeni w dwóch prostych, niepozornych budynkach, o numerach 2560 i 2561, przy ulicy Llewellyn Street, położonych z daleka od innych obiektów w Forcie Meadle.

Rola Ingo Swanna

[edytuj | edytuj kod]

Ingo Swann został wybrany na szefa tej grupy, gdyż osiągnął w testach psi wyniki tak dobre, że badający go parapsycholodzy nie mogli uwierzyć w tak wysoką skuteczność[7]. Faktem jest też to, że przeciętny obiekt badań parapsychologicznych wytrzymuje w SRI nie więcej niż 3 miesiące, a Ingo Swann wytrwał ponad 19 lat![8] Świadczy to o jego cierpliwości i zaangażowaniu. To był idealny kandydat na parapsychologa, który wyszkoli tych wojskowych dzięki swojemu systemowi RV i zwiększy ich zdolności i celność trafień.

Upadek grupy RV

[edytuj | edytuj kod]

Upadek następował stopniowo, przez wiele lat:

  1. W 1985 roku armia przestała finansować jednostkę Remote Viewing, zastąpiła ją wówczas DIA[9].
  2. W 1986 roku w grupie RV zapanował chaos: do grupy przeniknęli protegowani Stubblebine'a, którzy nie tylko nie przeszli szkolenia Swanna, ale nawet się tym nie zainteresowali[10].
  3. W 1995 roku DIA oddało RV pod opiekę CIA, które przez coraz częstsze niepowodzenia i coraz większe kłopoty, zamknęło grupę Remote Viewing Ingo Swanna[11].

Po 1995 Ingo Swann przestał dostawać pieniądze od rządu na kontynuację badań, ale wywiad chiński i japoński nadal dostawał. Tam jeszcze na niektórych uniwersytetach kontynuowano prace nad RV. Nie odkryli niczego ważnego. Zamiast tego rozwinęli Qigong[12] i inne badania nad nadzwyczajnymi funkcjami ciała ludzkiego, często z użyciem energii Qi, a w szczególności psychokinezą.

Krytyka

[edytuj | edytuj kod]
  • mimo wielu starań, zdolności jasnowidzenia nie zostały nigdy naukowo udowodnione
 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 31 ("Remote Viewing według współrzędnych")
  2. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 55-56 ("Poszczególne stadia Coordinate Remote viewing") DOTYCZY CAŁEJ SEKCJI "Cztery podstawowe stadia CRV"
  3. Oficjalna Strona laboratorium parapsychologicznego PEAR (po angielsku)
  4. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s.56-57 ("Bunt Remote Vierów")
  5. Elmar R. Gruber - "Tajny Świat Parapsychologii", s. 44-46 ("Kryptonim GONDOLA WISH")
  6. Serena Roney-Dougal - "Tam gdzie nauka spotyka się z magią", s.22-25 ("PSI aktywne: psychokineza")
  7. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 48-49 ("Wyniki na osiem martini")
  8. Ingo Swann - "Penetracja", s. 24 ("Moje zaangażowanie w badania nad PSI")
  9. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 75 ("Upadek grupy Remote Viewing")
  10. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 75 ("O czarownicach, Channelingu i zjawiskach pozaziemskich")
  11. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 78-81 ("STAR GATE i koniec szpiegów PSI")
  12. Elmar R. Gruber - "Tajny świat parapsychologii", s. 107-111 (""Najwyższa technologia" - Qigong")

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Elmar R. Gruber: "Tajny świat parapsychologii" (pełny tytuł: "Tajny świat parapsychologii: szpiegowski program badawczy CIA i rewolucyjne odkrycia nowej parapsychologii")
  • Serena Roney-Dougal: "Tam gdzie nauka spotyka się z magią" (pełny tytuł: "Tam gdzie nauka spotyka się z magią. Telepatia, jasnowidztwo, prekognicja, psychokineza naturalnymi zdolnościami umysłu?")
  • Ingo Swann: "Penetracja" (Pełny tytuł: "Penetracja: Obcy, telepatia, ziemskie i kosmiczne wizyty na Księżycu, supertajne aktywności UFO")

Kategoria:Parapsychologia Kategoria:Zjawiska paranormalne