Wikipedysta:LUCPOL
Wygląd
Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]Mam na imię Lucek i jestem Hanysem (rodowitym Ślązakiem). Jestem jednym z setek tysięcy Ślązaków deklarujących narodowość śląską. To ja, przy edytowaniu Wikipedii: [1] ;) Mieszkam w największej metropolii w Polsce - Górnośląskim Związku Metropolitalnym, a dokładniej w Katowicach. Interesuję się wszystkim po trochu, lecz najwięcej czasu poświęcam informatyce, ekonomii, polityce, geografii, astronomii, wojskowości, historii XX wieku oraz mojej ojczyźnie - Śląsku.
Na Wikipedii[edytuj | edytuj kod]Pierwszej edycji na Wikipedii dokonałem 9 czerwca 2005 roku jako IP. Zarejestrowałem się 18 września 2005 roku jako Wikipedysta:Lucpol, od 5 października 2005 roku jestem jako Wikipedysta:LUCPOL (info). Jestem zarejestrowany na każdej językowej Wikipedii, oprócz polskiej głównie edytuję angielską Wikipedię i niemiecką Wikipedię. Na Wikipedii zajmuję się poprawianiem i tworzeniem artykułów związanych ze Śląskiem (w tym aglomeracją katowicką), koordynowaniem działań innych Wikipedystów ze Śląska oraz "sprawami technicznymi". Jestem "opiekunem" w Portalu:Śląsk, w WikiProjekcie:Śląsk i Atlasie Wikipedystów. Stworzyłem na pl.wikipedii Wikiprojekt:Górny Śląsk, Wikiprojekt:Dolny Śląsk, Wikiprojekt:Niemcy oraz Portal:Śląsk, WikiProjekt:Śląsk na en.wikipedii i WikiProjekt:Śląsk na de.wikipedii do których serdecznie zapraszam. Łącznie w projektach wiki mam 20,000-25,000 edycji.
Moje poglądy[edytuj | edytuj kod]Jestem za natychmiastowym przywróceniem zabranej przez komunistyczną polską władzę w 1945 roku autonomii dla Śląska, bądź za jego niepodległością. Dlaczego? Śląsk w Polsce jest od ostatnich kilkudziesięciu lat i znacznie podupadł. Jest podzielony aż na 5 jednostkek administracyjnych (województw), które niszczą jego spójność. Sami Ślązacy, jako rdzenni mieszkańcy Śląska nie mogą decydować o własnym regionie. Zmniejsza się rola kultury śląskiej w życiu Ślązaków. Na Śląsku za czasów PRL jak i teraz masowo dokonywana jest polonizacja. Niektórzy polscy nacjonaliści próbują fałszować historię tego regionu wmawiając innym ludziom że Śląsk to polska kraina (choć znajduje się na terenie trzech państw oraz przez większość historii była poza Polską). Po za tym Polska, jako państwo nie chce oficjalnie uznać narodowości śląskiej (mimo że ona istnieje i jest oficjalnie uznawana m.in. na Słowacji i USA). W Polsce starają się również udaremnić próby ostatecznego skodyfikowania języka śląskiego, nazywając go gwarą mimo że jest to wbrew nauce (językoznawstwo), gdyż gwara zazwyczaj obejmuje jaką miejscowość a nie może obejmować wiele tysięcy kilometrów kwadratowych na obszarze dwóch państw jak to jest w przypadku mowy śląskiej. Poza tym organizacje językowe przypisały językowi śląskiemu kod ISO. Podczas spisu powszechnego w 2002 roku zaniżano liczbę osób należących do narodowości śląskiej, często odmawiając Ślązakom wpisania narodowości śląskiej do kwestionariusza. Z powyższych powodów i kilku dodatkowych wielu rodowitych Ślązaków czuje się na Śląsku jak pod polskim zaborem i póki Polska i Polacy nie zmienią swojego nastawienia (uznanie narodu i języka śląskiego, nie fałszowanie historii oraz oddanie autonomii) tym na Śląsku z roku na rok dalej wyraźnie będzie się powiększał separatyzm, który z czasem może doprowadzić do powstania niepodległego państwa śląskiego. Polacy nie potrafią zrozumieć jednej oczywistej rzeczy: ze Szkota nie zrobi się typowego Anglika, z Czeczena nie zrobi się typowego Rosjanina, ze Ślązaka nie zrobi się typowego Polaka.
Jeśli chodzi o inne poglądy geo-polityczne, to jestem za całkowitą integralnością Unii Europejskiej, tak aby była to unia gospodarcza, polityczna jak i militarna (z jedną wspólną europejską armią). Według mnie na obszarze całej Unii powinna obowiązywać jedna waluta - euro oraz cały obszar powinien mieć otwarte granice ("strefa schengen" na obszarze całej Unii). Jestem też za przyłączeniem do UE: Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Monako, Andory, Liechtensteinu, San Marino, Watykanu, Albanii i byłych krajów Jugosławii, tak aby UE miała jeden spójny obszar sięgający po kraje byłego ZSRR.
|
|