Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Jms~plwiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Zamoyskich
Zabytek: nr rej. 362 z 1.07.1965
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Adres

Nowy Świat 67/69

Kondygnacje

3

Rozpoczęcie budowy

1667

Ważniejsze przebudowy

1744

Pierwszy właściciel

Jan Wielopolski

Kolejni właściciele

Franciszek Ksawery Branicki
Anna Jadwiga Sapieżyna
Andrzej Zamoyski

Tablica Miejskiego Systemu Informacji opisująca budynek.

Historia zabudowy tej posesji sięga XVII w. W 1667 r. otrzymał ją od króla Jana Kazimierza Jan Wielopolski i wystawił pałac z ogrodem. Dla jego spadkobierców przebudował go w latach 1744-45 kapitan Piotr Hiż, architekt szwajcarskiego pochodzenia. Potem rezydencję objął Franciszek Ksawery Branicki, hetman wielki koronny i prace przy jej modernizacji powierzył w końcu wieku Szymonowi Bogumiłowi Zugowi.

W 1802 r. posiadłość nabyła Anna z Zamoyskich Sapieżyna, a obecny przy tej transakcji Stanisław Staszic otrzymał prawo zamieszkania w niej i tu właśnie zmarł w 1826 r. W 1839 r. nieruchomość zakupił Andrzej Zamoyski i dokonał przebudowy pałacu. W latach 1843-46 według projektu Henryka Marconiego wzniesiono przy samej ulicy okazałą budowlę. Utrzymana w stylu neorenesansowym czteropiętrowa fasada w środkowym ryzalicie zamknięta została [tympanon|tympanonem]], który wypełniła płaskorzeźba ze scena mitologiczną dłuta Pawła Malińskiego.

W 1863 r. upamiętnił się pałac zamachem dokonanym z jego okien na przejeżdżającego powozem carskiego namiestnika hrabiego Teodora Berga przez członków Żandarmerii Narodowej. Po nieudanym zamachu pałac został skonfiskowany, wnętrze splądrowane i zrabowane. Wówczas z mieszkania siostry Fryderyka Chopina wyrzucono rzekomo przez okno fortepian kompozytora. Wydarzenie to na strofy poezji przelał Cyprian Kamil Norwid w znanym wierszu Fortepian Szopena.

W 1867 r. pałac objął Zarząd Inżynierii Warszawskiego Wojennego Okręgu. W latach międzywojennych miało tu siedzibę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Główna Komenda Policji Państwowej. We wrześniu 1939 r. była tu siedziba Dowództwa Obrony Warszawy.

Zniszczony w 1944 r. pałac odbudowany został w latach 1948-50 z pewnymi zmianami według projektu Mieczysława Kuzmy. Obecnie jest siedzibą zakładów naukowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]