Wikipedysta:BarStr/brudnopis1
Logo zespołu (2012) | |
Pełna nazwa |
Campos Meta 1 (2009-2010) |
---|---|
Aktywna |
2010-2012 |
Siedziba |
Madryt, Hiszpania (2009, 2012) |
Ważni ludzie | |
Założyciel | |
Dyrektor | |
Dyrektor techniczny |
Geoff Willis |
Kierowcy |
Bruno Senna |
Kierowcy testowi | |
Inne | |
Debiut | |
Ostatni wyścig | |
Strona internetowa |
HRT F1 Team, pierwotnie Campos Meta 1, później Hispania Racing F1 Team – hiszpański zespół wyścigowy utworzony w 2009 roku przez Adriána Camposa i Enrique Rodrígueza. W sezonach 2010-2012 zespół brał udział w mistrzostwach świata Formuły 1, nie zdobywając ani jednego punktu.
Najlepszy wynik dla zespołu zanotował Vitantonio Liuzzi, który zajął trzynaste miejsce podczas Grand Prix Kanady 2011, natomiast najwyższy wynik w kwalifikacjach uzyskał Bruno Senna, który do wyścigu ruszał z 18. pozycji startowej[a].
Na początku właścicielem zespołu był Adrián Campos. W marcu 2010, zespół został przejęty przez Grupo Hispania, kierowaną przez José Ramóna Carabante. W lipcu 2011, ekipę przejęła spółka Thesan Capital. W listopadzie 2012, dotychczasowy właściciel wystawił zespół na sprzedaż, jednak nie byli w stanie znaleźć potencjalnego nabywcy przed ostatecznym termin wpłacenia wpisowego za sezon 2013, wobec czego zespół nie został dopuszczony do mistrzostw.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Campos Racing
[edytuj | edytuj kod]Obecnie zespół ten (pod nazwą Campos F3 Racing) wystawia samochody w serii European F3 Open, dawniej znanej jako hiszpańska Formuła 3. W 2008 Pod koniec 1997 roku, Adrián Campos po zakończeniu kariery wyścigowej założył zespół Campos Motorsport[1]. Początkowo startowali w serii Open Fortuna by Nissan, gdzie ich kierowca Marc Gené został mistrzem serii w 1998, a sam zespół wygrał rywalizację zespołową[2]. Podobnie było w latach 1999-2000, gdzie tym razem po mistrzostwo sięgali Fernando Alonso i Antonio García[3][4].
W 2004 roku, zespół zaczął startować w Hiszpańskiej Formule 3, natomiast rok później dołączył do serii GP2 pod nazwą Campos Racing[1]. Ich pierwszymi kierowcami byli Juan Cruz Álvarez i Sergio Hernández, którzy uzbierali razem 7,5 punktu i zajęli dwunaste miejsce, a najlepszym z kierowców był Álvarez, który w klasyfikacji kierowców był osiemnasty[5][6]. W sezonie 2006 ekipę reprezentowali Adrián Vallés i Félix Porteiro (w GP2) oraz Roldán Rodríguez i Marco Barba (w Hiszpańskiej F3)[5]. W przedsionku Formuły 1 ponownie zajęli dwunastą pozycję[7]. Lepiej prezentowali się w Hiszpańskiej Formule 3, gdzie Rodríguez zdobył wicemistrzostwo[8].
W sezonie 2007 ponownie doszło do zmiany składu kierowców – nowymi reprezentantami Camposa zostali Witalij Pietrow i Giorgio Pantano. Zespół zaczął być konkurencyjny, a kierowcy Camposa łącznie wygrali trzy wyścigi – ekipa zakończyła zmagania na trzeciej pozycji, zaś najwyżej sklasyfikowanym kierowcą Camposa był Pantano, który przegrał w klasyfikacji kierowców z Timo Glockiem i Lucasem di Grassi[9]. W kolejnym sezonie nowym partnerem zespołowym rosyjskiego kierowcy został Ben Hanley, który po sześciu wyścigach został zastąpiony przez di Grassiego. Zespół podtrzymał formę, tym razem sięgając po tytuł wśród zespołów, natomiast Lucas di Grassi zajął trzecie miejsce, ulegając tylko Giorgio Pantano i Bruno Sennie[10]. Po sezonie 2008, Campos zrezygnował z kierowania zespołem i sprzedał udziały Alejandro Agagowi, który zmienił nazwę na Addax Team[11]. W tym czasie, Campos startował dalej w Hiszpańskiej Formule 3[5]. W sezonach 2008-2009 po mistrzostwo sięgali Germán Sánchez (w 2008) i Bruno Méndez (w 2009)[12][13], zaś w 2008, w klasie Copa najlepiej poradziła sobie Natacha Gachnang[12].
Campos Meta 1
[edytuj | edytuj kod]W lutym 2009 roku, Adrián Campos wraz z Enrique Rodríguezem z Meta Image zaczęli się przyglądać możliwościom stworzenia pierwszego hiszpańskiego zespołu Formuły 1[14]. W marcu, ekipa zdobyła akcjonariuszy, takich jak biznesmen José Ramón Carabante czy koszykarze Pau Gasol i Jorge Garbajosa[14]. Początkowo siedziba znajdowała się w pomieszczeniach Meta Image w Madrycie, gdzie zajmowano się marketingiem i administracją, a jej centrum techniczne znajdowało się w centrali Campos Racing w Alzirze, w prowincji Walencja.
22 maja 2009, Adrián Campos był pierwszym, który złożył zgłoszenie do udziału w Formule 1 w sezonie 2010[15]. 12 czerwca 2009, FIA opublikowała listę zespołów na sezon 2010, w której znalazły się Campos Meta 1, USF1 i Manor, pokonując m.in. Lolę czy Prodrive[16].
Nie było to pierwsze podejście Hiszpana do wejścia do Formuły 1 ze swoim zespołem. Campos wraz z Jean-Pierre Mosnierem założyli ekipę Team Bravo España, która planowała starty w najwyższej serii wyścigowej od sezonu 1993[17][18]. Projekt przerwano po śmierci Mosniera w listopadzie 1992[17]. Ponadto w 2008, Campos był zainteresowany kupnem aktywów zespołu Super Aguri, który wycofał się z rywalizacji po Grand Prix Hiszpanii 2008[19]
Problemy przed sezonem
[edytuj | edytuj kod]Pierwsze informacje o problemach w zespole pojawiły się w sierpniu 2009, dwa miesiące po opublikowaniu listy przez FIA. Wówczas Adrián Campos zdementował plotki, jakoby byli oni jednym z zespołów, które mają problemy, i że nie wystartują w sezonie 2010[20]. W styczniu 2010, na dwa miesiące przed rozpoczęciem sezonu, pojawiały się nowe wiadomości dotyczące zespołu – na początku były to plotki, które mówiły, że z powodu braku pieniędzy hiszpańska stajnia nie weźmie udziału w sezonie 2010, jednak w wywiadzie dla BBC Sport, Campos zdementował te pogłoski, przyznając, że szuka dodatkowych źródeł finansowania zespołu[21]. Następnego dnia, gazeta Diario AS opublikowała informacje, że Tony Teixeira kupił część udziałów w zespole, a z zespołu miał odejść Bruno Senna, który miałby zostać zwolniony z kontraktu[22]. Pod koniec stycznia, Bernie Ecclestone przyznał, że zarówno USF1, jak i Campos, mają problemy finansowe, jednak miał nadzieję, że będzie wszystko w porządku[23].
19 lutego 2010 ogłoszono, że José Ramón Carabante kupił większościowe udziały i przejął zespół[24]. Szefem zespołu został Colin Kolles, który piastował podobną funkcję w zespołach Midland, Spyker i Force India[24]. 3 marca 2010, Kolles potwierdził, że zespół zmienił nazwę z Campos Meta na Hispania Racing F1 Team[25].
Starty w Formule 1
[edytuj | edytuj kod]2010
[edytuj | edytuj kod]Kierowcami w debiutanckim dla zespołu sezonie 2010 zostali Bruno Senna i Karun Chandhok[26][27]. HRT przystąpił do sezonu 2010 jako jedyny zespół, który nie uczestniczył w ani jednym dniu testów przedsezonowych[28].
W kwalifikacjach na torze Bahrain International Circuit, Senna i Chandhok zajęli odpowiednio 23. i 24. miejsce, odpadając już w Q1 – Brazylijczyk stracił 8,628, natomiast Hindus – 10,292 sekundy do Sebastiana Vettela z Red Bull Racing, który zdobył ostatecznie pole position[29]. Obaj odpadli z rywalizacji – Chandhok miał na pierwszym okrążeniu wypadek, natomiast Senna odpadł przez przegrzanie się silnika[30].
Następnie odbyło się Grand Prix Australii. W kwalifikacjach, Bruno Senna i Karun Chandhok zajęli dwa ostatnie miejsca, ze stratą prawie sześciu sekund do Sebastiana Vettela, który wykręcił najszybszy czas w Q1[31]. Wyścig ukończył tylko Chandhok, który dojechał do mety na czternastej pozycji, z pięcioma okrążeniami straty do Jensona Buttona, zaś Senna z powodu problemów z hydrauliką zakończył swój start na czwartym okrążeniu[32].
Sytuacja nie zmieniła się w kwalifikacjach do Grand Prix Malezji, gdzie Senna i Chandhok ponownie zostali sklasyfikowani na dwóch ostatnich miejscach[33]. Po raz pierwszy w sezonie obaj kierowcy ukończyli eliminację – Karun Chandhok był piętnasty z trzema okrążeniami straty do Sebastiana Vettela, zaś Bruno Senna znalazł się tuż za Hindusem, mając stratę czterech okrążeń do kierowcy Red Bull Racing[34]. Po wyścigu, Colin Kolles przyznał, że zespół osiągnął swój cel w postaci ukończenia rundy przez obu kierowców HRT[35]. Geoff Willis, tymczasowy szef techniczny zespołu, nie był zadowolony z konstrukcji wykonanej przez Dallarę[36].
Następną rundą było Grand Prix Chin. Podobnie jak w dwóch ostatnich wyścigach, kierowcy Hispanii zajęli dwa ostatnie miejsca, ze stratą blisko pięciu seuknd do najszybszego w Q1 Lewisa Hamiltona[37]. Podobnie, jak w Malezji, kierowcy hiszpańskiej stajni ukończyli wyścig – Senna był szesnasty, Chandhok – siedemnasty, tracąc odpowiednio dwa i cztery okrążenia do Buttona[38]. Po wyścigu, ze względu na erupcję wulkanu Eyjafjallajökull, część pracowników HRT pozostała jeszcze w Chinach[39].
Przed trzecią sesją treningową w Szanghaju zespół poinformował, że Sakon Yamamoto został ich kierowcą testowym i rezerwowym[40]. Kolles przed domowym dla zespołu Grand Prix Hiszpanii przyznał, że Japończyk został zatrudniony aby polepszyć wyniki HRT[41]. Przed weekendem wyścigowym, Hispania ogłosiła, że ich drugim testerem został Christian Klien, jeżdżący wcześniej dla Jaguar Racing i Red Bull Racing[42].
W kwalifikacjach na torze Circuit de Catalunya, Chandhok i Senna zajęli dwie ostatnie pozycje[43]. Brazylijczyk wypadł z toru na początku wyścigu, Hindus zakończył start na 27. okrążeniu z powodu uszkodzeń samochodu w wyniku kolizji z Jaime Alguersuarim[44]
Inaczej wyglądała sytuacja w pierwszej części sesji kwalifikacyjnej – z powodu wypadku Fernando Alonso w trzecim treningu, kierowcy hiszpańskiego zespołu nie startowali ostatni – Senna zajął 22. miejsce, Chandhok został sklasyfikowany jedną pozycję niżej, tracąc odpowiednio 3,752 i 4,802 sekund do Felipe Massy, który był najszybszy w Q1[45]. Linii mety nie przekroczyły oba bolidy HRT – Senna na 58. okrążeniu zakończył wyścig przez awarię układu hydraulicznego, a osiem okrążeń przed końcem wyścigu Chandhok miał kolizję z Jarno Trullim. Jako, że hinduski kierowca przejechał 90% dystansu wyścigu, został on sklasyfikowany na czternastej pozycji[46]
Najlepiej spośród kierowców HRT kwalifikacje do Grand Prix Turcji zakończył Bruno Senna, zajmując 22. miejsce, wyprzedzając Lucasa di Grassiego i Karuna Chandhoka[47]. Mety wyścigu znów nie przekroczyły oba bolidy HRT. Na 46. okrążeniu Senna wycofał się z wyścigu przez kłopoty z ciśnieniem paliwa. Przez ten sam problem z rywalizacji odpadł Chandhok, który został sklasyfikowany na 20. miejscu, z racji przejechania 52 z 58 okrążeń toru Istanbul Park[48]. Przed samym wyścigiem, Hispania zakończyła współpracę z Dallarą, a ekipa poinformowała, że model F110 będzie ulepszany poprzez własny program rozwojowy[49].
W kwalifikacjach do Grand Prix Kanady, Senna ponownie zajmuje 22. miejsce, natomiast Chandhok zakończył sesję na ostatniej pozycji, mając także karę za wymianę skrzynie biegów[50]. Wyścig kończy jedynie Hindus, który z czterema okrążeniami straty do Hamiltona był osiemnasty – Senna na 13. okrążeniu odpadł z rywalizacji przez awarię skrzyni biegów[51].
W sesji kwalifikacyjnej do Grand Prix Europy na torze Valencia Street Circuit, kierowcy HRT zakończyli na dwóch ostatnich miejscach[52]. Po raz trzeci oba samochody hiszpańskiej ekipy dojechały do mety – Hindus i Brazyliczyk zajęli odpowiednio osiemnaste i dwudzieste miejsce, z dwoma okrążeniami straty do Sebastiana Vettela[53].
Przed wyścigiem o Grand Prix Wielkiej Brytanii, Hispania poinformowała, że Sakon Yamamoto zastąpi na ten wyścig Bruno Sennę[54]. Japoński kierowca zajął ostatnie miejsce, ze stratą blisko 0,4 sekund do Chandhoka[55]. Ponownie wyścig ukończyli obaj kierowcy HRT – Chandhok był dziewiętnasty, o jedną pozycję niżej sklasyfikowany został Yamamoto[56]. Reprezentanci hiszpańskiej ekipy stracili dwa okrążenia do Marka Webbera[56]. Pojawiały się plotki, że Senna nie mógł wystartować na Silverstone, ze względu na wsparcie japońskiego kierowcy w wysokości pięciu milionów euro[57]. Niemiecki Auto Bild Motorsport zasugerował, że Senna został zastąpiony przez Yamamoto ze względu na maila, w którym skrytykował Colina Kollesa[58]
Przed Grand Prix Niemiec, zespół postanowił dać kolejną szansę Yamamoto, tym razem zastępując Karuna Chandhoka[59]. Hinduski kierowca przyznał, że liczył na taką decyzję, potwierdzając informacje, że zespół będzie stosował rotacyjny skład kierowców[60]. W kwalifikacjach na torze Hockenheimring, Senna zajął 21. miejsce, dwie pozycje wyżej od Yamamoto[61]. Rundę ukończył Brazylijczyk, który dojechał do mety na dziewiętnastej pozycji, tracąc cztery okrążenia do Fernando Alonso[62]. Japończyk odpadł z wyścigu na dziewiętnastym okrążeniu przez awarię skrzyni biegów[62]
Przed Grand Prix Węgier, zespół poinformował, że Yamamoto ponownie zastąpi Chandhoka[63]. Zespół zapewnił, że Hindus jest częścią zespołu, a sam kierowca liczył na powrót do kokpitu[64]. W kwalifikacjach na Hungaroringu, Senna i Yamamoto zajęli dwie ostatnie pozycje[65]. Brazylijski kierowca później awansował na 22. pole startowe, poprzez karę, którą otrzymał Kamui Kobayashi[66]. Obaj kierowcy hiszpańskiej ekipy ukończyli wyścig – Brazylijczyk był siedemnasty, Japończyk – dziewiętnasty, mając odpowiednio trzy i cztery okrążenia straty do Webbera[67].
W trakcie przerwy letniej, Colin Kolles powiedział, że w kwestii składu kierowców pod uwagę brani zarówno Senna i Yamamoto oraz Chandhok i Klien[68]. Ostatecznie na Grand Prix Belgii, reprezentantami HRT ponownie byli Bruno Senna i Sakon Yamamoto[69]. Pierwotnie sesję kwalifikacyjną Brazylijczyk i Japończyk zakończyli odpowiednio na 20. i 21. miejscu[70]. W wyniku kar nałożonych na Timo Glocka[71], Michaela Schumachera[72] i Pedro de la Rosę[73], Senna i Yamamoto ruszali z 18. i 19. pola startowego[74]. Wyścig ukończył Yamamoto, który z dwoma okrążeniami straty do Lewisa Hamiltona był dwudziesty[75]. Senna na piątym okrążeniu miał awarię zawieszenia[75].
Przed Grand Prix Włoch, Kolles zdecydował się nie zmieniać już składu kierowców, przez co wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii był ostatnim wyścigiem Chandhoka w HRT[76]. Ponownie w sesji kwalifikacyjnej, reprezentanci HRT zajęli dwa ostatnie miejsca[77]. Na 11. okrążeniu Senna miał problem z hydrauliką i zakończył swój start, natomiast Yamamoto zajął dziewiętnaste miejsce, mając dwa okrążenia straty do Alonso[78]. W trakcie wyścigu doszło do incydentu w alei serwisowej, gdzie Japończyk potrącił jednego z mechaników. Zespół został ukarany karą grzywny w wysokości dwudziestu tysięcy dolarów[79].
Do Grand Prix Singapuru Bruno Senna przystępował z innym partnerem zespołowym, którym został Christian Klien[80]. W kwalifikacjach, Austriak zajął 22., a Brazylijczyk 23. miejsce[81]. Wyścigu nie ukończyli obaj kierowcy – Senna na 29. okrążeniu uderzył w rozbity samochód Kobayashiego, zaś dwa kółka później Klien miał awarię układu hydraulicznego[82].
Przed Grand Prix Japonii, Yamamoto wrócił do kokpitu Hispanii[83]. Senna i Yamamoto zakończyli sesję kwalifikacyjną na dwóch ostatnich pozycjach[84]. Obaj ukończyli wyścig – Brazylijczyk był piętnasty z dwoma okrążeniami straty do Vettela, Japończyk dojechał szesnasty, mając trzy kółka straty do zwycięzcy[85]
Po piątkowych treningach do Grand Prix Korei Południowej, HRT zostało ukarane pięcioma tysiącami dolarów za wypuszczenie Yamamoto ze znajdującym się kocem grzewczym na jednym z kół[86]. W kwalifikacjach do debiutującej rundy, tym razem Yamamoto wyprzedził Sennę, ale i tak zajęli oni dwa ostatnie miejsca[87]. W wyścigu lepszy był Brazylijczyk, który ukończył eliminację na czternastej pozycji[88]
Przed Grand Prix Brazylii, ponownie Sakon Yamamoto został zastąpiony przez Christiana Kliena[89]. Ponadto zespół postanowił nawiązać współpracę techniczną z Williamsem[90]. Kierowcy HRT zajęli dwa ostatnie miejsca, jednak lepiej poradził sobie austriacki kierowca[91]. W wyścigu Senna zajął 21. miejsce, mając dwa okrązeń straty do Sebastiana Vettela, natomiast Klien był 22., mając sześć okrążeń straty do Niemca[92].
Bruno Senna i Christian Klien również stanowili skład HRT na Grand Prix Abu Zabi[93]. W kwalifikacjach Brazylijczyk i Austriak zajęli dwa ostatnie pola startowe, mając koło pięć sekund straty do Fernando Alonso, który był najlepszy w pierwszej części sesji kwalifikacyjnej[94]. Obaj ukończyli wyścig – Bruno Senna i Christian Klien zakończyli zmagania na lokatach 19. i 20. ze stratą dwóch okrążeń do Sebastiana Vettela, który zdobył mistrzostwo świata[95].
Hispania zakończyła swój pierwszy sezon na jedenastej pozycji, wyprzedzając tylko Virgin Racing[96]. Colin Kolles za słabe wyniki obwinił brak doświadczenia kierowców[97]. Zespół również wziął udział w testach młodych kierowców i opon Pirelli. Wśród testujących model F110 znaleźli się Pastor Maldonado, Josef Král i Davide Valsecchi[98][99]
Próba współpracy z Toyotą
[edytuj | edytuj kod]W czasie weekendu wyścigowego w Turcji pojawiły się pierwsze pogłoski o przejęciu siedziby zespołu Toyota, a także projektu modelu TF110[100]. Temat nawiązania współpracy z Toyotą pojawił się po wyścigu o Grand Prix Niemiec, gdzie właściciel HRT José Ramón Carabante, potwierdził, że poważnie zastanawia się nad możliwością współpracy z japońskim koncernem[101].
Po wyścigu na torze Korea International Circuit, magazyn „Auto Motor und Sport” napisał, że Hispania kupiła były zespół Toyoty, jednak informacja została potem zdementowana przez koncern[102][103]. W dniu Grand Prix Brazylii niemieckie media pisały o nawiązaniu współpracy pomiędzy HRT a Toyotą[104]
15 listopada 2010, Toyota poinformowała, że straciła cierpliwość do władz HRT i nie będzie z nimi współpracować, co spotkało się z zaskoczeniem hiszpańskiego zespołu[105][106]
2011
[edytuj | edytuj kod]Kandydatami na miejsce w zespole na sezon 2011 byli Bruno Senna[107], Karun Chandhok[108], Christian Klien[109], Pedro de la Rosa[110] i Davide Valsecchi[111]
Pierwszym kierowcą zatrudnionym przez zespół na sezon 2011 został Narain Karthikeyan[112][113]. Według dziennika Bild, drugi kierowca może otrzymać możliwość startów w zespole za dziesięć milionów euro[114]. 7 marca 2011, ekipa ogłosiła, że partnerem zespołowym Karthikeyana będzie Vitantonio Liuzzi, do tej pory kierowca Force India[115].
Model F111, podobnie jak poprzednik napędzany był silnikiem Cosworth, jednak dostawca jednostek napędowych oświadczył, że HRT i Virgin Racing nie będą korzystać z systemu KERS[116]. Zespół postanowił także całkowicie zmienić malowanie swoich samochodów – za projekt odpowiedzialny był Daniel Simon[117][118]
2012
[edytuj | edytuj kod]Zamknięcie
[edytuj | edytuj kod]W listopadzie 2012, właściciel zespołu Thesan Capital postanowił wystawić zespół na sprzedaż[119]. Zespół musiał znaleźć nabywcę do 30 listopada, gdyż to był także ostatni dzień, kiedy ekipa mogła zapłacić wpisowe na sezon 2013[120]. Próba sprzedaży okazała się nieudana, wobec czego zespół nie został ujęty na liście startowej do sezonu 2013[120][121]. Mimo zainteresowania ze strony kanadyjskich i amerykańskich inwestorów, aby zakupić zespół i przemienić go na Scorpion Racing[122], ostatecznie aktywa zespołu zostały zakupione przez firmę recyklingową Teo Martin, zajmującą się recyklingiem[123]. W skład aktywów weszły samochody F111, F112, ciężarówki, maszyny, meble i narzędzia mechaników[123].
Wyniki
[edytuj | edytuj kod]Legenda oznaczeń w tabelach wyników Wyświetl szablon na nowej stronie | |
---|---|
Oznaczenie | Wyjaśnienie |
Złoty | Zwycięzca lub mistrzostwo |
Srebrny | 2. miejsce lub wicemistrzostwo |
Brązowy | 3. miejsce lub II wicemistrzostwo |
Zielony | Ukończył, punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy zdobył co najmniej jeden punkt na przestrzeni sezonu, poza trzema powyższymi opcjami) |
Niebieski | Ukończył, nie punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy nie zdobył co najmniej jednego punktu na przestrzeni sezonu) |
Czerwony | Nie zakwalifikował się (NZ) |
Nie prekwalifikował się (NPK) | |
Różowy | Nie ukończył (NU) |
Niesklasyfikowany (NS) (w klasyfikacji generalnej, gdy nie został sklasyfikowany w żadnym wyścigu sezonu) | |
Czarny | Zdyskwalifikowany (DK) |
Wykluczony (WYK/EX) | |
Biały | Nie wystartował (NW) |
Kontuzjowany (K/INJ) | |
Wyścig odwołany (OD/C) | |
Bez koloru | Został wycofany (WYC/WD) |
Nie przybył (NP/DNA) | |
Nie brał udziału w treningach (NT/DNP) | |
Nie został zgłoszony (–) | |
Pogrubienie | Start z pole position |
Kursywa | Najszybsze okrążenie wyścigu |
† | Nie ukończył, ale jego rezultat został zaliczony ze względu na przejechanie więcej niż 90% dystansu wyścigu. |
* | Sezon w trakcie |
1/2/3 | Punktowana pozycja w sprincie kwalifikacyjnym |
Lista systemów punktacji Formuły 1 |
Sezon | Model | Silnik | Opony | Kierowcy | Wyniki w poszczególnych eliminacjach | Wyniki kierowców |
Wyniki konstruktora | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Punkty | Pozycja | Punkty | Pozycja | ||||||||||||||||||||||||
F110 | Cosworth CA2010 2.4 V8 | B | Karun Chandhok | NU | 14 | 15 | 17 | NU | 14† | 20 | 18 | 18 | 19 | 0 | 22 | 0 | 11 | |||||||||||
Bruno Senna | NU | NU | 16 | 16 | NU | NU | NU | NU | 20 | 19 | 17 | NU | NU | NU | 15 | 14 | 21 | 19 | 0 | 23 | ||||||||
Sakon Yamamoto | 20 | NU | 19 | 20 | 19 | 16 | 15 | 0 | 26 | |||||||||||||||||||
Christian Klien | NU | 22 | 20 | 0 | 27 | |||||||||||||||||||||||
2011 | Punkty | Pozycja | Punkty | Pozycja | ||||||||||||||||||||||||
F111 | Cosworth CA2011 2.4 V8 | P | Narain Karthikeyan | NZ | NU | 23 | 21 | 21 | 17 | 17 | 24 | 17 | 0 | 26 | 0 | 11 | ||||||||||||
Daniel Ricciardo | 19 | 19 | 18 | NU | NS | 19 | 22 | 19 | 18 | NU | 20 | 0 | 27 | |||||||||||||||
Vitantonio Liuzzi | NZ | NU | 22 | 22 | NU | 16 | 13 | 23 | 18 | NU | 20 | 29 | NU | 20 | 23 | 21 | 20 | NU | 0 | 23 | ||||||||
2012 | Punkty | Pozycja | Punkty | Pozycja | ||||||||||||||||||||||||
F112 | Cosworth CA2012 2.4 V8 | P | Pedro de la Rosa | NZ | 21 | 21 | 20 | 19 | NU | NU | 17 | 20 | 21 | 22 | 18 | 18 | 17 | 18 | NU | NU | 17 | 21 | 17 | 0 | 25 | 0 | 12 | |
Narain Karthikeyan | NZ | 22 | 22 | 21 | NU | 15 | NU | 18 | 21 | 23 | NU | NU | 19 | NU | NU | 20 | 21 | NU | 22 | 18 | 0 | 24 |
Statystyki
[edytuj | edytuj kod]Sezon | Zespół | Konstruktor | Zgłoszenia | GP | PKT | P. | P1 | P2 | P3 | Punkt. | PP | NO | NS | DK | NZ |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
2010 | Hispania Racing F1 Team | HRT-Cosworth | 38 | 19 | 0 | 11 | - | - | - | - | - | - | 9 | - | - |
2011 | Hispania Racing F1 Team HRT F1 Team |
HRT-Cosworth | 36 | 18 | 0 | 11 | - | - | - | - | - | - | 8 | - | 2 |
2012 | HRT F1 Team | HRT-Cosworth | 40 | 20 | 0 | 12 | - | - | - | - | - | - | 7 | - | 2 |
Razem | 2 | 1 | 114 | 57 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | 24 | - | 4 |
Sezon | Zespół | Konstruktor | Zgłoszenia | GP | PKT | P. | P1 | P2 | P3 | Punkt. | PP | NO | NS | DK | NZ |
Zgłoszenia - starty wszystkich samochodów; GP - zaliczone Grand Prix; P. - pozycja końcowa; P1, P2, P3 - pozycje na podium; Punkt. - punktował; PP - pole position; NO - najszybsze okrążenia; NS - niesklasyfikowany; DK - dyskwalifikacje; NZ - nie zakwalifikował się |
Podsumowanie
[edytuj | edytuj kod]Ważne wyścigi | |
---|---|
Debiut | |
Ostatni |
Grand Prix Brazylii 2012 (#57, Narain Karthikeyan, Pedro de la Rosa) |
Najwyższe pozycje | |
Kwalifikacje |
18 |
Wyścig |
13 |
Kierowcy
[edytuj | edytuj kod]Kierowca | Sezony | Starty | PP | Wygrane | MŚ | Zespół | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Bruno Senna | 2010 | 18 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Karun Chandhok | 2010 | 10 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Sakon Yamamoto | 2010 | 6 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Christian Klien | 2010 | 3 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Narain Karthikeyan | 2011-2012 | 29 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Vitantonio Liuzzi | 2011 | 18 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Daniel Ricciardo | 2011 | 11 | 0 | 0 | fabryczny | ||
Pedro de la Rosa | 2012 | 20 | 0 | 0 | fabryczny |
Informacje techniczne
[edytuj | edytuj kod]Wszystkie samochody HRT były napędzane ośmiocylindrowymi silnikami Cosworth o pojemności 2,4 litra, a dostawcami opon byli Bridgestone (w 2010)[124] i Pirelli (w latach 2011-2012)[125][126][127].
Sezon | Zespół | Podwozie | Silnik (Typ) | Opony |
---|---|---|---|---|
2012 | HRT F1 Team | HRT F112 | Cosworth CA2012 (2,4 l V8) | Pirelli |
2011 | Hispania Racing F1 Team HRT F1 Team |
HRT F111 | Cosworth CA2011 (2,4 l V8) | Pirelli |
2010 | Hispania Racing F1 Team | HRT F110 | Cosworth CA2010 (2,4 l V8) | Bridgestone |
Razem | 2 | 3 | 1 | 2 |
Sezon | Zespół | Podwozie | Silnik (Typ) | Opony |
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Błąd w przypisach: Błąd w składni elementu
<ref>
. Brak tekstu w przypisie o nazwiebs
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Campos Racing – Team Profile. camposracing.com. [dostęp 2024-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-12)]. (ang.).
- ↑ Formula Euro Open Nissan - Season 1998: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Formula Euro Open Nissan - Season 1999: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Formula Euro Open Nissan - Season 2000: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ a b c Campos Racing: Information of the raceteam. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ GP2 Series – Season 2005: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ GP2 Series – Season 2006: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Spanish Formula 3 Championship - Season 2006: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ GP2 Series – Season 2007: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ GP2 Series – Season 2008: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Mariusz Karolak: GP2: Campos sprzedał swoje udziały w zespole. f1wm.pl, 2008-10-13. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ a b Spanish Formula 3 Championship - Season 2008: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ European F3 Open - Season 2009: Point standings. speedsport-magazine.com. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ a b Team History. [dostęp 2024-09-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-24)]. (ang.).
- ↑ Michał Respond: Campos zapowiada chęć wejścia do F1. f1wm.pl, 2009-05-22. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Piotr Bogucki: FIA opublikowała listę startową zespołów na sezon 2010. f1wm.pl, 2009-06-12. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ a b The story of the BMW S192 and the Bravo S931. unracedf1.com, 2015-12-07. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Mateusz Szymkiewicz: Adrian Campos nie żyje. f1wm.pl, 2021-01-28. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ GP2 boss Adrian Campos eyes Super Aguri assets. auto123.com, 2008-07-07. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Patryk Pokwicki: Campos dementuje plotki o problemach -zespołu. f1wm.pl, 2009-08-05. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Mariusz Karolak: Campos ponownie dementuje plotki o kłopotach zespołu. f1wm.pl, 2010-01-12. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Mariusz Karolak: Kolejne doniesienia na temat sytuacji w zespole Campos. f1wm.pl, 2010-01-13. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Łukasz Godula: Ecclestone: Campos i US F1 mają problemy finansowe. f1wm.pl, 2010-01-25. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ a b Marek Roczniak: Carabante przejął kontrolę nad zespołem Campos. f1wm.pl, 2010-02-19. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Kolles potwierdza oficjalnie zmianę nazwy zespołu. f1wm.pl, 2010-03-03. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Fagaldo: Bruno Senna kierowcą Campos Meta w sezonie 2010. f1wm.pl, 2009-10-31. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: HRT przedstawia bolid i Chandhoka jako drugiego kierowcę. f1wm.pl, 2010-03-03. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ GP Bahrajnu: wypowiedzi przed weekendem 12-14 marca (10). f1wm.pl, 2010-03-10. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Bahrain GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Bahrain GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Australian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Australian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Malaysian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Malaysian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Redakcja: GP Malezji: wypowiedzi po wyścigu (12). 2010-04-04. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Redakcja: Willis ostro krytykuje konstrukcję bolidu HRT. 2010-04-02. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Chinese GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Chinese GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Łukasz Godula, Marek Roczniak: Force India i HRT ciągle w Chinach. 2010-04-22. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Michał Roszczyn: Yamamoto kierowcą testowym Hispania Racing F1 Team. 2010-04-17. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Łukasz Godula: Kolles: Skład debiutantów nie pomaga. 2010-05-03. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Klien drugim kierowcą rezerwowym HRT. 2010-05-05. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Chinese GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Chinese GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Monaco GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Monaco GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Turkish GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Turkish GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: HRT potwierdziło oficjalnie zakończenie współpracy z Dallarą. 2010-05-26. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Canadian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Canadian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 European GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 European GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Yamamoto wystartuje zamiast Senny na Silverstone. 2010-07-08. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 British GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ a b 2010 British GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Ap4cz05: Yamamoto liczy na przeprowadzenie rozmowy z Senną. 2010-07-11. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Senna nie wystartował na Silverstone za karę?. 2010-07-13. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Yamamoto zastąpi Chandhoka w GP Niemiec. 2010-07-16. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Chandhok: HRT będzie rotować kierowcami. 2010-07-16. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 German GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ a b 2010 British GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Yamamoto zastąpi Chandhoka w GP Niemiec. 2010-07-27. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Igor Szmidt: Chandhok liczy na powrót do kokpitu HRT w Belgii. 2010-07-28. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Hungarian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Kobayashi otrzymał karę cofnięcia na starcie o 5 miejsc. 2010-07-31. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Hungarian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Bartosz Pyciarz: Skład HRT na GP Belgii pozostanie niezmieniony?. 2010-08-13. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Yamamoto nadal w bolidzie HRT podczas GP Belgii. 2010-08-23. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Belgian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Glock i Buemi ukarani za blokowanie. 2010-08-28. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Schumacher dostał karę obniżenia pozycji na starcie o 10 miejsc. 2010-08-01. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: De la Rosa z dziewiątym silnikiem w wyścigu na Spa. 2010-08-29. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Belgian GP – Starting Grid. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ a b 2010 Belgian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Yamamoto twierdzi, że dokończy sezon z HRT. 2010-09-02. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Italian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Italian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Hispania ukarana grzywną za incydent w boksach. 2010-09-12. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Marek Roczniak: Klien zastąpi Yamamoto w HRT w GP Singapuru. 2010-09-24. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Singapore GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Singapore GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: HRT nie spieszy się z potwierdzeniem kierowców na GP Japonii (akt.). 2010-10-05. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Japanese GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Japanese GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Michał Roszczyn: HRT ukarane za incydent z kocem grzewczym do opony. 2010-10-22. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Korean GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Korean GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Marek Roczniak: Klien zastąpi Yamamoto w GP Brazylii. 2010-11-04. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ Łukasz Godula: HRT nawiązało współpracę techniczną z Williamsem. 2010-11-02. [dostęp 2024-09-28]. (pol.).
- ↑ 2010 Brazilian GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Brazilian GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Grzegorz Filiks: Klien weźmie także udział w finałowym wyścigu sezonu. 2010-11-10. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ 2010 Abu Dhabi GP – Qualification (1st Session). [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010 Abu Dhabi GP – Classification. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ 2010. [dostęp 2024-09-28]. (ang.).
- ↑ Grzegorz Filiks: Kolles za słabą postawę HRT obwinia brak doświadczenia kierowców. 2010-12-15. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Grzegorz Filiks: Maldonado będzie testował w Abu Zabi także z HRT. 2010-11-08. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Valsecchi i Kral będą testować z HRT w Abu Zabi. f1wm.pl, 2010-11-15. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Michał Roszczyn: ART Grand Prix rozważa połączenie sił z Sauberem?. f1wm.pl, 2010-05-28. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Carabante potwierdził możliwość zawarcia umowy z Toyotą. f1wm.pl, 2010-05-28. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Grzegorz Filiks: HRT podobno kupiło były zespół Toyoty. f1wm.pl, 2010-10-28. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Toyota, SingTel i Mosley dementują plotki. f1wm.pl, 2010-10-28. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Grzegorz Filiks: HRT podobno już podpisało umowę z Toyotą. f1wm.pl, 2010-11-07. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Nici ze współpracy Hispanii z Toyotą. f1wm.pl, 2010-11-15. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Igor Szmidt: HRT zaskoczone decyzją Toyoty. f1wm.pl, 2010-11-16. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Igor Szmidt: Senna nie jest pewny posady w F1 na sezon 2011. f1wm.pl, 2010-12-14. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Ap4cz05: Chandhok rozważa swoje opcje na sezon 2011. f1wm.pl, 2010-09-08. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Grzegorz Filiks: Klien ciągle walczy o posadę w HRT. f1wm.pl, 2011-03-06. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Michał Roszczyn: De la Rosa stara się o powrót do ścigania. f1wm.pl, 2010-11-18. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Konrad Házi: alsecchi może liczyć na posadę w HRT, jeśli znajdzie sponsorów. f1wm.pl, 2010-11-18. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Karthikeyan wraca do F1 z zespołem HRT. f1wm.pl, 2011-01-06. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Grzegorz Filiks: HRT potwierdza podpisanie umowy z Karthikeyanem. f1wm.pl, 2011-01-07. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Drugi kierowca HRT musi wnieść 10 milionów euro?. f1wm.pl, 2011-01-21. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Michał Respond: Liuzzi potwierdzony przez HRT. f1wm.pl, 2011-03-07. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Marek Roczniak: Wszystkie nowe zespoły bez KERS w sezonie 2011?. f1wm.pl, 2010-12-21. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Piotr Bogucki: Pierwsze ilustracje nowego bolidu HRT F111 (aktualizacja). f1wm.pl, 2010-12-21. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Daniel Simon creates livery for HRT Formula 1 car. cardesignnews.com, 2015-05-06. [dostęp 2024-09-28].
- ↑ Mateusz Szymkiewicz: HRT zostało wystawione na sprzedaż. f1wm.pl, 2012-11-13. [dostęp 2019-09-26].
- ↑ a b Mateusz Szymkiewicz: HRT nie znalazło nowego właściciela. f1wm.pl, 2012-12-01. [dostęp 2019-09-26].
- ↑ Mateusz Szymkiewicz: FIA opublikowała listę startową na sezon 2013. f1wm.pl, 2012-12-01. [dostęp 2019-09-26].
- ↑ Mateusz Szymkiewicz: HRT zostanie uratowane?. f1wm.pl, 2013-01-29. [dostęp 2019-09-26].
- ↑ a b Mateusz Szymkiewicz: Pirelli kupiło bolid HRT z sezonu 2011?. f1wm.pl, 2013-02-15. [dostęp 2019-09-26].
- ↑ HRT F110. f1wm.pl. [dostęp 2019-02-27]. (pol.).
- ↑ HRT F111. f1wm.pl. [dostęp 2019-02-27]. (pol.).
- ↑ HRT F112. f1wm.pl. [dostęp 2019-02-27]. (pol.).
- ↑ Pokaż konstruktorów bolidów na literę: – HRT. f1wm.pl. [dostęp 2010-11-03]. (pol.).