Przejdź do zawartości

Trylogia miłosna (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trylogia miłosna
Torch Song Trilogy
Gatunek

komediodramat

Data premiery

14 grudnia 1988

Kraj produkcji

USA

Język

ang.

Czas trwania

120 min

Reżyseria

Paul Bogart

Scenariusz

Harvey Fierstein

Główne role

zobacz obok

Muzyka

Jan Sebastian Bach
Peter Matz

Zdjęcia

Mikael Salomon

Scenografia

Richard Hoover

Kostiumy

Colleen Atwood

Montaż

Nicholas C. Smith

Produkcja

Marie Cantin
Ronald K. Fierstein
Howard Gottfried

Wytwórnia

New Line Cinema
Howard Gottfired/Ronald K. Fierstein Productions

Dystrybucja

New Line Cinema

Trylogia miłosna (ang. Torch Song Trilogy) – amerykański dramat obyczajowy, nakręcony przez Paula Bogarta na podstawie scenariusza trzech sztuk teatralnych granych na Broadwayu, autorstwa Harveya Fiersteina (gra również w filmie): International Stud (z roku 1978), Fugue in a Nursery (z roku 1979) oraz Widows and Children First (z roku 1979), które w całości zaprezentowano w 1981 r.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w społeczności gejów z Nowego Jorku, którzy pochodzą z różnych kultur i środowisk (w tym z żydowskich). Arnold, mężczyzna o niezwykle niskim głosie, zarabiający na życie występami jako drag queen poszukuje miłości i oparcia w stałym partnerze. W czasie jednego z występów poznaje Eda, który nie akceptuje w pełni swojego homoseksualizmu. Ed uwikłany jest w kontakty z Laurel w fałszywym przekonaniu, że "to" można zmienić. We wspólnym mieszkaniu decydują się zamieszkać Arnold i Ed. Po jakimś czasie dołącza do nich Alan, w którym zakochany jest Arnold, tracący nadzieję na trwały związek z Edem. Tworzący komórkę rodzinną mężczyźni otrzymują zgodę władz oświatowych na adopcję nastoletniego przestępcy Davida, którego nikt nie chciał adoptować. Żyjąca w żydowskiej tradycji matka Arnolda oficjalnie akceptuje styl życia syna, ale bez świadków wciąż stawia synowi zarzuty, że bycie gejem nie jest zgodne z żydowską tradycją.

W wyniku napadu bandytów na gejów ginie młody Alan, który stanął w ich obronie. Śmierć młodego partnera Arnolda wyzwala emocje, które powodują, że relacje matki, tradycyjnej Żydówki i syna poprawiają się w obliczu prawdziwego bólu po stracie ukochanego człowieka.

Film, choć w większości fabuły przepełniony wątkami komediowymi, w obliczu śmierci Alena i trudności w relacji "matka-syn" jest poruszającym dramatem obyczajowym.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]