Przejdź do zawartości

Szablon:Dobry artykuł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 Dokumentacja szablonu [odśwież]


Dzisiaj

Jezioro Głębokiejezioro w województwie lubuskim, ok. 5 km na północ od Międzyrzecza, zlokalizowane na obszarze Bruzdy Zbąszyńskiej i na terenie zlewni rzeki Obry. Jest to największe bezodpływowe jezioro w województwie lubuskim. Brzegi jeziora porastają głównie lasy iglaste. Północne i południowe brzegi są podmokłe i bagniste, wyższy brzeg wschodni zajęty jest zabudową rekreacyjną. Linia brzegowa zbiornika jest słabo rozwinięta. Dno jeziora jest mało urozmaicone, bardzo duża przeźroczystość wód sprzyja występowaniu roślinności podwodnej. Badania Jeziora Głębokiego prowadzone do 2013 roku wskazywały, że akwen jest jednym z najczystszych jezior Pojezierza Lubuskiego. Jezioro nie jest objęte żadną formą ochrony przyrody. Od początku XXI wieku poziom wody w jeziorze obniżył się o ok. 120 cm. Przyczyny tego zjawiska nie są znane, według wstępnych ekspertyz wyschły dopływy zasilające akwen i prawdopodobnie nastąpiło przesiąkanie wody w kierunku zachodnim. Czytaj więcej…

Jutro

NXT TakeOver: Brooklyn II – gala wrestlingu, wyprodukowana przez brand NXT federacji WWE i transmitowana na żywo za pośrednictwem WWE Network. Odbyła się 20 sierpnia 2016 roku w Barclays Center w dzielnicy Brooklyn miasta Nowy Jork. Była jedenastą galą z cyklu NXT TakeOver oraz jedenastą galą WWE Network w 2016 roku. Na gali odbyło się osiem walk, z czego dwie były nagrywane do nadchodzących odcinków NXT. W walce wieczoru NXT TakeOver: Brooklyn II Samoa Joe utracił NXT Championship na rzecz Shinsuke Nakamury. Na gali zadebiutowali Bobby Roode oraz Ember Moon. Larry Csonka, redaktor portalu internetowego o tematyce sportowej, 411mania.com, ocenił galę na 8,2 punktu w skali dziesięciopunktowej. Wydarzenie zgromadziło w Barclays Center widownię liczącą 15 671 fanów wrestlingu. Czytaj więcej…

Pojutrze

U-621niemiecki okręt podwodny typu VIIC z okresu II wojny światowej. Zwodowany w marcu 1942 roku w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu, został wcielony do służby w Kriegsmarine w maju 1942 roku. Dowództwo okrętu objął kpt. mar. Horst Schünemann. W czasie służby operacyjnej w składzie 9. Flotylli U-Bootów okręt odbył dziesięć patroli i misji bojowych, podczas których zatopił cztery statki handlowe o łącznej pojemności 20 159 BRT i okręt desantowy o tonażu 2938 BRT oraz uszkodził okręt o wyporności 1625 ton i statek o pojemności 10 048 BRT. W połowie 1943 roku jednostkę przebudowano na U-flak, jednak wobec niepowodzenia koncepcji okręt przywrócono do stanu pierwotnego. U-621 został zatopiony z cała załogą bombami głębinowymi 18 sierpnia 1944 roku na wodach Zatoki Biskajskiej przez kanadyjskie niszczyciele. Czytaj więcej…

Za 3 dni

Sorkonosrodzaj ssaków z pięcioma gatunkami należący do podrodziny i rodziny ryjkonosowatych. Zwierzęta te mają długie i giętkie pyski, długie uszy, brązowy, niekiedy paskowany grzbiet, coraz cieńszy dystalnie ogon, różnią się od siebie umaszczeniem. Zamieszkują lasy wschodniej Afryki, niektóre stanowią endemity Tanzanii oraz Kenii. Sorkonosy wiodą osiadły tryb życia. Są monogamiczne. Samica i samiec tworzą parę przez całe swe życie, zajmują wspólnie terytorium, u sorkonosa złotozadego liczące średnio 1,7 ha, maksymalnie do 5 ha. Samiec i samica bronią go i znakują wydzieliną swych gruczołów. Rozród przebiega przez cały rok bez wyraźnego okresu godowego. Po kopulacji samica zachodzi w ciążę trwającą około 40 dni. Noworodek waży około 80 g. Matka nie poświęca mu dużo czasu, raczej pozostawia w gnieździe odwiedzanym głównie w celu karmienia. Czytaj więcej…

Za 4 dni

Anigozanthosrodzaj pirofilnych roślin z rodziny hemodorowatych. Obejmuje 11 gatunków występujących w południowo-zachodniej Australii. Wszystkie występują w regionie klimatu śródziemnomorskiego, na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych, na wrzosowiskach kwongan, a także w lasach jarrah, lasach z banksjami oraz w formacjach zaroślowych mallee. Wieloletnie rośliny zielne, często tworzące kępy. Osiągają wysokość od 15 cm do 150 cm. Ze względu na nietypowe kwiaty rośliny te są uprawiane jako ozdobne i na kwiat cięty. Najszerzej rozpowszechnionym w uprawie gatunkiem jest A. flavidus, którego pęd kwiatostanowy osiąga dwa metry wysokości. Rośliny z tego rodzaju preferują stanowiska gorące, nasłonecznione i wymagają dobrze przepuszczalnej gleby, bogatej w składniki odżywcze. Często chorują na fytoftorozę. Czytaj więcej…

Za 5 dni

Sierpniówka – zwyczajowa nazwa dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego z dnia 31 sierpnia 1944 roku o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz dla zdrajców Narodu Polskiego, ustalającego kary za współpracę z niemieckim okupantem. Ten krótki objętościowo dekret objął pełny katalog zbrodni wojennych oraz niektórych przestępstw przeciwko ludzkości, z uwzględnieniem norm prawa międzynarodowego. W praktyce dekret był wykorzystywany do ścigania i skazywania kolaborantów, szmalcowników czy osób odpowiedzialnych za współudział w Holocauście, ale także przeciwników politycznych komunistycznej władzy, którzy nie współpracowali z Niemcami. Na podstawie przepisów sierpniówki skazano na karę śmierci w trakcie procesu, który zasługuje na miano mordu sądowego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa. Czytaj więcej…

Za 6 dni

DUS-III Ptaptapolski samolot sportowy w układzie dwupłatu z końca lat 20. XX wieku, konstrukcji Jerzego Dąbrowskiego oraz Antoniego Uszackiego, zbudowany przez Koło Miłośników Lotnictwa przy Zakładach Mechanicznych Plage i Laśkiewicz w Lublinie. Samolot został oblatany 10 października 1928 roku i wziął udział w II Krajowym Konkursie Awionetek w Warszawie oraz w I Locie Południowo-Zachodniej Polski. Napęd stanowił chłodzony powietrzem 5-cylindrowy silnik gwiazdowy Walter NZ-60. W kwietniu 1930 roku DUS-III uległ wypadkowi podczas startu do lotu rekordowego i już nie został naprawiony. Pilot wyszedł z wypadku bez szwanku. DUS-III Ptapta był drugim po Skraba ST-3 polskim samolotem sportowym ze szkieletem konstrukcji duralowej. Czytaj więcej…

Zobacz też