Przejdź do zawartości

Pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie
Zabytek: nr rej. 15949 z 19 maja 1993[1]
Ilustracja
Widok pałacu od frontu
Państwo

 Litwa

Okręg

 wileński

Miejscowość

Landwarów

Adres

Klevų alėja

Typ budynku

pałac

Styl architektoniczny

neogotyk

Architekt

Gustaw Schacht

Rozpoczęcie budowy

1850

Ważniejsze przebudowy

1899

Pierwszy właściciel

Józef Tyszkiewicz

Kolejni właściciele

Władysław Tyszkiewicz, fabryka AB kilimai, Laimutis Pinkevičius

Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie”
Ziemia54°39′32″N 25°02′24″E/54,658889 25,040000

Pałac Tyszkiewiczów w Landwarowie (lit. Lentvario Tiškevičiaus rūmai) – pałac zbudowany przez Józefa Tyszkiewicza w Landwarowie pod Trokami na Litwie. W 1899 z polecenia kolejnego właściciela, Władysława Tyszkiewicza został przebudowany w stylu neogotyckim. W czasach radzieckich pałac był siedzibą fabryki dywanów.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pałac wzniesiono po nabyciu dóbr landwarowskich przez Józefa Tyszkiewicza w 1850. Budynek zaprojektował architekt Gustaw Schacht. Na zlecenie syna Józefa Tyszkiewicza Władysława w 1899 dokonano przebudowy rezydencji w stylu modnego wówczas neogotyku angielskiego – nadzorował ją belgijski architekt de Waegh przy współpracy Tadeusza Rostworowskiego.

W pałacu mieściła się obszerna kolekcja dzieł sztuki, jednak w obliczu zbliżającego się w stronę Wileńszczyzny frontu została w 1916 wywieziona do Rosji, gdzie zaginęła. Obecnie część cennych przedmiotów z landwarowskiego pałacu oglądać można na zamku w Trokach.

Po aneksji Wileńszczyzny przez ZSRR w 1939, 1940 i 1944 w pałacu ulokowano najpierw skład zboża, a następnie fabrykę dywanów („AB kilimai”), która mieściła się w nim aż do wykupienia rezydencji przez przedsiębiorcę Laimutisa Pinkevičiusa, który planuje ją uczynić miejscem otwartym dla turystów[2].

W kompleksie pałacowym zachowały się m.in. pawilony administracyjne, stajnia, obora, stodoła i młyn wodny oraz budynek pod nazwą „Riwiera”, w którym mieściła się słynna kawiarnia.

Pałac otacza liczący 12,7 ha park zaprojektowany przez nadwornego architekta zieleni Tyszkiewiczów Édouarda André. Przed I wojną światową w parku rosło około 60 gatunków drzew i krzewów. Zorganizowano tu również połączony strumieniem system sadzawek, na którym ustawiono sztuczne kaskady, kamienne mostki i sztuczne groty[3].

Rezydencja w Landwarowie sąsiaduje z trzech stron ze sztucznym jeziorem landwarowskim utworzonym z polecenia Józefa Tyszkiewicza poprzez sprowadzenie wód z pobliskich Jezior Trockich.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Lentvario dvaro sodyba. Kultūros paveldo departamentas. [dostęp 2016-05-03]. (lit.).
  2. Jednak do dzisiaj dawny właściciel Landwarowa hr. Józef Tyszkiewicz nie może odwiedzić swojej posiadłości, źródło: Kurier Wileński
  3. Irena Diugielewicz, Z przeszłości Landwarowa, Nasz Czas

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Mieczysław Jackiewicz, Litwa – podróż sentymentalna, Warszawa: Wyd. Ex Libris Galeria Polskiej Książki, 2006, ISBN 83-89913-79-8, OCLC 69275428.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]