Przejdź do zawartości

Obraz Madonny z Gościeszyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Madonna z Gościeszyna
Ilustracja
Sanktuarium

Kościół Nawiedzenia NMP w Gościeszynie

Autor

Jan Schilling lub Dirk Bouts

Technika wykonania

Tempera na desce z podkładem płóciennym

Rozmiar

180 x 120 cm

Madonna z Dzieciątkiem inaczej Matka Boża Gościeszyńska – cudowny obraz przechowywany w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Gościeszynie.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Obraz został namalowany temperą na desce prawdopodobnie przez poznańskiego artystę Jana Schillinga lub niderlandzkiego Dirka Boutsowa. Znajdował się kiedyś w kościele Zwiastowania NMP, ale po rozbiórce trafił do nowego, w którym dziś się znajduje. Znajduje się w nim pięć wieków z kilkuletnią przerwą spowodowaną kradzieżą w 1992. W 1998 został odnaleziony

Obraz nigdy nie był koronowany, ale pozostały wspomnienia odpustów przedwojennych, wota i zapiski parafialne.

Matka Boża siedzi na trawie ubrana w czerwony płaszcz i granatową suknię bez ozdób. W jednej ręce trzyma księgę a w drugiej nagie dzieciątko, które trzyma w ręku owoc pigwy - średniowieczny symbol szczęśliwej miłości i płodności. Wokoło rosną dziurawce, babki i mlecze. Dobór roślin wokół nie jest przypadkowy, każda jest symboliczna.

Mur z blankami wokoło oznacza typowy dla średniowiecznego malarstwa hortus conclusus - 'ogród zamknięty'. Symbol ten został wyciągnięty z Pieśni nad pieśniami. W oddali przedstawiona Niebieska Jerozolima.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ewa Morgunow Madonny wydawnictwo EDIPRESSE POLSKA